++

    Aktualności  

 

ROK SZKOLNY 2007/2008 - Archiwum

ROK SZKOLNY 2008/2009 - Archiwum

ROK SZKOLNY 2009/2010 -Archiwum

ROK SZKOLNY 2010/2011 -Archiwum

ROK SZKOLNY 2011/2012 -Archhiwum

ROK SZKOLNY 2012/2013-Archhiwum


PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE


ROK SZKOLNY 2013/2014

W Nadleśnictwie Browsk (galeria)

Dwie grupy przedszkolaków (III i VII) odbyły wycieczkę do Gruszek w pięknym okresie dla przyrody – wiosną. Przedszkolaki z grupy III odwiedziły to miejsce wcześniej w okresie jesiennym. Celem naszej wycieczki było zdobycie wiedzy o lesie w sposób praktyczny a tym zajęła się Pani Urszula Olejnicka – pracowniczka nadleśnictwa. To ona przygotowała nam zajęcia edukacyjne dotyczące warstw lasu. Podczas wycieczki ścieżką edukacyjną gromadziliśmy wiedzę o drzewach, runie leśnym… W czasie wycieczki mieliśmy okazję do zwiedzenia herbarium. Nie zabrakło też czasu na zabawy ruchowe na pięknym placu zabaw. Gdy nasze brzuszki zaczęły burczeć musieliśmy urządzić piknik. Kanapki, owoce i herbatka bardzo nam smakowały. Kiedy zbliżała się godzina powrotu było nam smutno. 23.06.2014

III Przedszkolny Bieg Po Zdrowie (galeria)

10 czerwca na terenie Parku Miejskiego w Hajnówce odbył się III Przedszkolny Bieg po Zdrowie, w którym brały udział wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Impreza miała charakter cykliczny i była organizowana już po raz trzeci. Celem imprezy było wyrabianie wśród dzieci, jak i ich rodziców, zachowań prozdrowotnych poprzez zachęcanie do aktywnego spędzania czasu. Bieg uroczyście rozpoczęła pani dyrektor przedszkola mgr Krystyna Kojło. Bieg po zdrowie, jak przystało na profesjonalną imprezę sportową, poprzedziła rozgrzewka, którą poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego- pan Roman Wnuczko. Wysiłek i determinacja biegaczy została doceniona i nagrodzona wręczeniem symbolicznych medali. Należy podkreślić, iż bieg był pozbawiony elementów rywalizacji a zawierał przesłanie ducha fair- play. Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił, dzieci odbyły rundę honorową w amfiteatrze, odśpiewały przedszkolny hymn sportowy i tańcem przy muzyce dyskotekowej zakończyły imprezę.
Dyrekcja przedszkola oraz nauczycielki z Zespołu ds. Promocji Zdrowia- organizatorzy biegu, serdecznie dziękują za okazaną pomoc i włączenie się w organizację imprezy- dyrektorowi OSiR-u panu Mirosławowi Awksentiukowi oraz panom Romanowi Wnuczko i Aleksandrowi Prokopiuk.
Przygotowały nauczycielki z Zespołu d/s. Promocji Zdrowia: B. Markiewicz, E. Anchimiuk, R. Bartoszewicz, S. Filinowicz, A. Jurczak, D. Jurczuk, A. Kot, K. Litwiniec- Burnecka, J. Tokajuk, I. Z- Ciep (18.06.2014)

Podsumowanie akcji zbiórki kartoników za rok 2013/2014

Już po raz piąty nasze przedszkole brało udział w akcji zbierania opakowań kartonowych po płynnej żywności. W tym roku zebraliśmy 19.400 kartoników. A oto zwycięzcy (pobierz plik doc)(18.06.2014)

Festyn Ekologiczny (galeria)

6 czerwca w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce odbył się V Festyn Ekologiczny. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w tej ważnej imprezie, która rozpoczęła się od wręczenia nagród i dyplomów za udział w konkursie „ Zbiórki opakowań po płynnej żywności”. Nasze przedszkole zostało nagrodzone za największą liczbę kartoników bonem na 1000 zł, sponsorowanym przez Burmistrza Miasta Hajnówka; Firmę CDD Polska i Fundację ProKarton. Dla uczestników imprezy przygotowanych było wiele atrakcji z upominkami. Krakowskie Biuro Promocji Kultury zaprezentowało show teatralno- ekologiczne pt. „ W poszukiwaniu leśnego szumu”. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola na obiad.
Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep (17.06.2014)

WYCIECZKA DO STRAŻY GRANICZNEJ DZIECI Z GRUPY IV (galeria)

5 czerwca dzieci z grupy IV odbyły wycieczkę do Straży Granicznej w Narewce. Przedszkolaki zobaczyły jak na co dzień funkcjonuje i jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna. Dzieci oglądały wyposażenie placówki oraz zapoznały się z pracą funkcjonariuszy Straży. Z wielką ciekawością oglądały rekwizyty pomocne w ich codziennej pracy. Przymierzały kamizelki kuloodporne, hełmy. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykrywacz metalu. Miały też szansę zobaczyć izbę zatrzymań, która zrobiła na nich ogromne wrażenie. Na pobliskim parkingu obejrzały sprzęt, który jest potrzebny w codziennej pracy Straży Granicznej . Oczywiście wszystkie dzieci skorzystały z możliwości posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa. Największą atrakcją okazał się pokaz tresury psa, który na co dzień pracuje w Straży. Strażnicy przypomnieli dzieciom, co należy robić i jak się zachować w przypadku ataku przez obcego psa. Pokazali też dzieciom, jak zachowuje się pies, gdy ktoś podejmuje ucieczkę przed nim.
Bardzo dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej w Narewce, a zwłaszcza Panu Leszkowi Bielawskiemu - tacie Kuby za zorganizowanie ciekawej wycieczki i dostarczenie dzieciom niesamowitych wrażeń.Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk (17.06.2014)

Dzień Dziecka na sportowo (galeria)

„ Wszystkie dzieci na całym świecie są takie same, lubią skakać na jednej nodze i lubią zanudzać mamę …”
Dorota Gellner
Dzień Dziecka to oczywiście najbardziej radosne święto w roku. W naszym przedszkolu obchody tego święta przypadły na 2 czerwca. Już od rana słychać było śmiech i radość. Panie malowały dzieciom twarze. Dziewczynki najczęściej prosiły o motylki i serduszka, chłopcy o pajączki, pajęczyny i łódki. Z powodu brzydkiej pogody impreza odbyła się na holu głównym przedszkola. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza ( 3-4-5 latki) bawiły się od 930do 1030, następnie kolejna grupa ( 5-6 latki) od 1030do 1130. Cała uroczystość miała sportowy charakter. Dzieci podczas zabaw muzyczno- ruchowych, takich jak: Kaczuszki, Labado, Idzie wąż; miały okazję do integracji międzygrupowych. W trakcie zabaw zręcznościowych: Rzuty do celu, Przejście przez tunel, Przeciąganie liny; dzieci doskonaliły sprawność całego ciała, ćwiczyły refleks i spostrzegawczość. Wielką frajdę sprawiła dzieciom konkurencja w jedzeniu pączków i zabawy z chustą animacyjną oraz ozdabianie balonów kolorową bibułą. Przegranych nie było- przyjaźń zwyciężyła. Na zakończenie imprezy wszystkim uczestnikom zorganizowano dyskotekę, rozdano nagrody z okazji zakończenia akcji zbiórki makulatury a do domu każde dziecko otrzymało balon i loda. (12.06.2014)

Poznajmy się- spotkania adaptacyjne (galeria)

W dniach 23 i 29. V. 2014r. odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowoprzyjętych od września. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach działań realizowanego programu adaptacyjnego „ W Krainie Radości” opracowanego przez nauczycielki Anielę Kot, Barbarę Markiewicz i Iwonę Zaniewską- Ciep. Program ma na celu stwarzanie dzieciom warunków umożliwiających szybką i łatwą adaptację w nowym środowisku społecznym, jakim jest przedszkole oraz nawiązanie współpracy z rodziną dziecka w celu określenia wspólnych działań odnośnie adaptacji i stworzenia atmosfery wzajemnego zaufania i akceptacji. W ramach działań adaptacji wstępnej na zajęcia otwarte dzieci oraz ich rodziców zaprosiły nauczycielki, które w nowym roku szkolnym będą wychowawczyniami grup najmłodszych. Nauczycielki przygotowały zabawy muzyczno- ruchowo- plastyczne wykorzystując metody Pedagogiki Zabawy ułatwiające integrację z dominacją formy: rodzic+ dziecko. Oba spotkania spełniły oczekiwania uczestników. Rodzice nawiązali współpracę z przedszkolem i nauczycielkami, zaś dzieci poznały jakże abstrakcyjne jak do tej pory pojęcie: przedszkole i mają za sobą pierwszy bezstresowy etap w swoim życiu. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w realizowany projekt edukacyjny. Liczymy na dalszą współpracę dla dobra naszych dzieci.
Przygotowały: R. Bartoszewicz, S. Filinowicz, A. Kot, J. Suchodoła, I. Zaniewska- Ciep (12.06.2014)

DZIEŃ DZIECKA W GRUPIE VI I VII (galeria)

2 czerwca dzieci z najmłodszych grup wiekowych filii Przedszkola Nr 5 miały swoje wielkie święto które uczciły wraz ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami ze żłobka. Ze względu na przelotne opady deszczu uroczystość została przygotowana w budynku, co na szczęście nie miało złego wpływu na jej przebieg oraz humory uczestników. Wydarzenie rozpoczęło się wspólnym wysłuchaniem bajek, które przeczytali nam rodzice dzieci - Pani Maria Drużba oraz Pani Justyna Borkowska, za co im gorąco i serdecznie dziękujemy. Tematyką przewodnią uroczystości był szeroko rozumiany sport, dlatego właśnie przedszkolaki miały mnóstwo okazji do uczestniczenia w różnorakich konkurencjach sportowych. W przerwach między kolejnymi zadaniami dzieci z radością tańczyły do swoich ulubionych przebojów. Myślę, że zabawę można uznać za udaną, o czym mogły świadczyć uśmiechnięte buzie przedszkolaków, które Panie ozdobiły farbkami do twarzy.
Przygotowały: D. Jurczuk, Z. Owsieniuk, J. Tokajuk, M. Kuradczyk (08.06.2014)

RODZINNY RAJD ROWEROWY W GRUPIE IV (galeria)

Chcąc propagować aktywną formę rekreacji i uczcić święto mam 26.05.14 r. zorganizowano pierwszy w historii naszego przedszkola rodzinny rajd rowerowy, który okazał się wspaniałym wydarzeniem dla dzieci z naszej grupy, ich rodzeństwa i rodziców.
Na placu przedszkolnym zrobiło się tłoczno od rowerów tych dużych ale również i tych mniejszych co nas bardzo ucieszyło. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła nam w pokonaniu symbolicznego dystansu wycieczki rowerowej. W asyście funkcjonariuszy hajnowskiej policji rowerzyści spod przedszkola ruszyli do Nadleśnictwa w Hajnówce. Ponieważ ruch wzmaga apetyt, kiełbaska z ogniska smakowała wszystkim. Po zaspokojeniu głodu wszyscy uczestnicy chętnie ruszyli do zabawy.
Dziękujemy rodzicom za udział, wspaniałą zabawę oraz Nadleśnictwu w Hajnówce, za nieodpłatne udostępnienie terenu rekreacyjnego i możliwość zorganizowania ogniska oraz policji za zabezpieczenie trasy przejazdu. Wszyscy mali cykliści otrzymali również drobne niespodzianki od dziadka Defne i Timura.
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz uda się nam wspólnie wyruszyć w plener ponieważ jest to ciekawy i zdrowy sposób spędzania wolnego czasu i integracji rodzin. Przygotowały: Anna Sacharczuk i Małgorzata Saadoon (05.06.2014)

Dzień Matki na sportowo (galeria)

27 maja dzieci z grupy V ( sześciolatki) zaprosiły swych rodziców na niezwykłe spotkanie. O godzinie 1400 rodzice zebrali się przed przedszkolem i wspólnie z dziećmi i paniami wyruszyli w kierunku lasu. Tam czekała już pani leśnik Izabela Janiel, która poprowadziła wszystkich leśnym szlakiem turystycznym. Rodzice wraz z dziećmi podziwiali piękno naszej puszczańskiej przyrody, mimo iż niebo było zachmurzone i zbierało się na deszcz. Spacer zakończył się przy wejściu do Nadleśnictwa Hajnówka. Tam czekało już przygotowane ognisko. Dzieci mogły zjeść, odpocząć i nabrać sił przed wspólnymi zabawami. Pani leśnik zorganizowała quiz wiedzy o lesie, gdzie dzieci mogły wykazać się przed rodzicami zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Następnie sześciolatki miały czas dla siebie: grały w piłkę, berka, chowanego. Rodzice rozmawiali przy ognisku, wspominając przedszkolne lata swych pociech. Wspólne wyjście na łono natury zbliżyło wszystkich do siebie, można było zapomnieć o pośpiechu i zmartwieniach dnia codziennego. Czas zatrzymał się na chwilę, jednak zbliżająca się burza zmusiłam uczestników do zakończenia spotkania. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (05.06.2014)

Wycieczka do Lewkowa Starego (galeria)

26 maja dzieci z grupy V ( sześciolatki) uczestniczyły w wycieczce do Lewkowa Starego. Celem wyprawy były warsztaty w glinie organizowane w przyzakładowej świetlicy Ceramiki Budowlanej. Na początku dzieci obejrzały wystawę glinianych rzeźb, co dało im inspirację i pomysły na własne kształty. Następnie instruktorka warsztatów pani Ola Maksimiuk udzieliła dzieciom technicznych wskazówek co do ugniatania glinianej bryły, formowania kształtów za pomocą prostych narzędzi i przyborów: foremki do ciast, plastikowe foremki do piasku, folia, łyżki, itp. Sześciolatki przystąpiły w końcu do samodzielnego działania, zaczęły powstawać wspaniałe kompozycje: dzbanuszki, miseczki, serduszka, listki, ślimaki. Wszystkich zachwycił efekt końcowy pracy. Kompozycje zostały zebrane w kartony do wypalenia i wysuszenia w specjalnym piecu, do dzieci wrócą w formie twardego upominku za kilkanaście dni. Po pracowitych warsztatach dzieci pojechały jeszcze nad rzekę Narew, gdzie nieopodal mostu przechadzały się jej brzegiem. Po dniu pełnym wrażeń szczęśliwe wróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy Pani Oli Maksimiuk oraz jej asystentkom za fachowe wskazówki, mile i ciekawie spędzony czas, a także za umożliwienie zdobycia przez dzieci nowych umiejętności.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (05.06.2014)

Nuty Przyjaźni (galeria)

24 maja w Hajnowskim Domu Kultury odbył się Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Nuty przyjaźni". Z naszego przedszkola udział w konkursie brały dwa zespoły: Gwiazdeczki pod kierunkiem Anieli Kot i Sylwii Filinowicz oraz zespół Dziewcząt z Grupy V pod kierunkiem Alicji Jurczak i Iwony Zaniewskiej- Ciep.
Jury po wysłuchaniu kilkudziesięciu wykonawców z Polski i Białorusi przyznało naszym reprezentantkom następujące nagrody: III miejsce zespołowi Dziewcząt z Grupy V za piosenkę „ Pomóżmy naszej planecie” i wyróżnienie Zespołowi Gwiazdeczki za utwór Wiktora Szweda „ Kanikuły”. Serdeczne gratulacje! (05.06.2014)

CZTEROLATKI … W SZKOLE (galeria)

W naszej szkole jest wesoło, w szkole mija szybko czas.
Mamy dla Was przedstawienie, wiec odwiedźcie nas!:)
Czterolatki z grupy VII wybrały się z wizytą do uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Hajnówce. Dzieci z zapartym tchem obejrzały zaprezentowany specjalnie dla nich występ swoich starszych kolegów przygotowany pod kierunkiem pani wychowawczyni Moniki Lewczuk. Przedstawienie o wróżce Dobrej Radzie zostało nagrodzone zasłużonymi oklaskami, a młodzi aktorzy i ich goście udali się do sali lekcyjnej pierwszoklasistów, która zrobiła duże wrażenie na przyszłych uczniach:)
Serdecznie dziękujemy pani Monice Lewczuk i jej uczniom za wspaniały występ i miłą atmosferę spotkania! Przygotowały: J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (04.06.2014)

II TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU (galeria)

U króla Transportula wiatr po izbie hula,
po komnacie lata, szatą kurz zamiata.
„Przybyłem do Twej Krainy, a tutaj same spaliny!
Od tych spalin kręci w nosie…
Zrób coś, królu, bardzo proszę!” (…)
Z.Owsieniuk
II Turniej Wiedzy o Zdrowiu rozpoczął się u … króla Transportula. Podczas przedstawienia pt. „Bajka o królu Transportulu” dzieci z grup VI i VII pogłębiły i utrwaliły swoje wiadomości na temat środków transportu i ich wpływu na środowisko przyrodnicze. Przedstawienie miało charakter interaktywny, wiec trzy- i czterolatki miały możliwość aktywnego udziału w nim. Dalsza część spotkania odbyła się na placu przedszkolnym. Nie zabrakło konkurencji sportowych i zadań mających na celu sprawdzenie wiedzy dzieci na temat zdrowia. Na zakończenie nasze przedszkolaki otrzymały pamiątkowe odznaki „Dbam o zdrowie”. Pamiętajcie, żeby dbać o nie każdego dnia!:) Przygotowały: J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (04.06.2014)

DZIEŃ MATKI W GRUPIE VII (galeria)

Mamo, mamusiu – pobaw się ze mną!
Ty będziesz piękną królewną.
Możesz też wróżką być, jeśli zechcesz,
znam czarodziejskie zaklęcie.
Nie chcesz królewną być ani wróżką?
Więc kim?! Powiedz mi na uszko…
Z.Owsieniuk
A gdyby tak Mamusia chciała zostać… Indianką?! W Dniu Matki spełniają się wszystkie życzenia Mam…
Nawet deszcz, padający tego dnia obficie z nieba, nie przeszkodził Mamom i ich pociechom we wspaniałej zabawie. Był m.in. indiański taniec, masaż zmęczonych wojowników, wykonanie okazałych pióropuszy, przygrywała też indiańska orkiestra. Jako upominek Mamusie otrzymały od swych dzieci wyjątkowe kwiaty prosto z prerii. Mamy nadzieję, że zabawa w Indian była kontynuowana po powrocie do domów:)
Inspiracją do przeprowadzenia spotkania w grupie czterolatków były zajęcia otwarte przeprowadzone w grupie IV oraz książka pt. „Jak mama została Indianką” . Dziękujemy serdecznie wszystkim Gościom za niezapomnianą atmosferę spotkania i życzymy spełnienia marzeń z okazji Dnia Matki!
Przygotowały: J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (04.06.2014)

Ssaki naszej Puszczy - wycieczka do Białowieży (galeria)

W okresie przedszkolnym zasób wiedzy o otaczającej przyrodzie i zasób doświadczeń dzieci jest jeszcze niewielki. Wiele rzeczy i zjawisk jest dla nich czymś nowym, niezrozumiałym.Wycieczka jest formą pracy, dzięki której dzieci zdobywają wiedzę, przyswajają pojęcia łatwiej i szybciej. Bezpośrednie przeżycia dzieci dają o wiele lepsze efekty w zakresie kształtowania postaw i stosunku do przyrody niż oddziaływanie oparte tylko na słowie.
Wycieczka do Białowieży, która odbyła się 19 maja i uczestniczyływ niej dzieci z grupy III i IX dostarczyła wszystkim wiele wrażeń,radości i była urozmaiceniem codziennego życia przedszkolaka. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Tematem zajęć były ssaki naszej Puszczy. Poprzez zabawy i projekcję filmu, dzieci zgłębiały swoją wiedzę. Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo - Leśnego, gdzie mogły obserwować florę i faunę naszej Puszczy jak również poznać odgłosy zwierząt w niej żyjących. Wiele frajdy miały dzieci z pikniku na trawie na tle białowieskiego stawu i otaczającej przyrody. Kanapki i herbata smakowały inaczej niż w przedszkolu a zabawy ruchowe w otoczeniu pięknej zieleni były inne niż te codzienne na placu przedszkolnym!Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec- Burnecka, Sylwia Filinowicz, Renata Bartoszewicz. (04.06.2014)

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W PRZEDSZKOLU NR 5 Z ODDZIAŁAMI ŻŁOBKOWYMI W HAJNÓWCE (pobierz plik) (03.06.2014)

POZNAJEMY ZAWODY NASZYCH RODZICÓW (galeria)

21. 05. 2014r dzieci grupy IV naszego przedszkola odbyły wycieczkę do apteki „Oak” w Hajnówce. Dzieci zostały przywitane przez miłe panie farmaceutki, natomiast po aptece oprowadziła nas pani Elżbieta Bielawska, mama naszego Kuby. Podczas wizyty dzieci miały niepowtarzalną okazję zobaczyć aptekę od zaplecza. Zwiedziły miejsca w których nie tylko sprzedaje się leki, ale także jak się je przygotowuje i przedmioty jakie są do tego potrzebne.
Z zaciekawieniem oglądaliśmy regały pełne lekarstw, syropów, witamin, środków higienicznych, bandaży i zastrzyków. Wielką atrakcją okazała się waga, będąca na wyposażeniu apteki z której dzieci skorzystały z wielkim zainteresowaniem. Dowiedzieliśmy się jak dbać o własne zdrowie, co można kupić w aptece jak również o tym, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.
To była udana i pouczająca wizyta. Na pożegnanie dzieci otrzymały pyszne witaminki w postaci słodkich cukierków, naklejkę: "Dzielny pacjent" oraz plan lekcji.
Dziękujemy wszystkim pracownikom apteki za poświęcony czas i przybliżenie nam zawodu farmaceuty oraz miejsce jego pracy - aptekę. Przygotowała: Anna Sacharczuk (29.05.2014)

„Jesteśmy otwarci na innych”- spotkanie w Warsztacie Terapii Zajęciowej (galeria)

Komuś, kto nie nauczy się obcować z ludźmi w dzieciństwie, w dorosłym życiu nie będą już potrzebni”
Ewa Nowak- pedagog, terapeuta
Dnia 7 maja grupa III odbyła wycieczkę do Warsztatu Terapii Zajęciowej w naszym mieście. Celem spotkania z pracownikami i uczestnikami Warsztatów była prezentacja wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima oraz piosenek o tematyce wiosennej. Uczestnicy Warsztatów również przygotowali dla nas krótki występ. W dalszej części spotkania obserwowaliśmy pracę uczestników warsztatów w poszczególnych salach: sali do zajęć plastycznych, technicznych, do rehabilitacji, muzykoterapii i innych. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy wytwory ich pracy. Zachwycaliśmy się przedmiotami, obrazami i kartkami okolicznościowymi wykonanymi z różnych materiałów i z zastosowaniem ciekawych technik plastycznych. Na zakończenie naszego pobytu zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej, przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki miały okazję zaprezentować się przed tak dużą publicznością i przełamać w sobie barierę strachu a uczestnicy Warsztatów byli zadowoleni i dumni z tego, że ich działania i wytwory pracy zachwyciły nas. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom placówki za tak miłe przyjęcie.
Przygotowały: E. Anchimiuk, K. Litwiniec- Burnecka (29.05.2014)

Podróże kształcą i rozwijają (galeria)

Grupę V ( 6-latki) odwiedził hajnowski sportowiec- biegacz maratończyk, pan Aleksander Prokopiuk. W związku z realizacją bloku tematycznego „ Poznajemy swój kraj i Europę” opowiadał dzieciom o podróżach: miastach i państwach, które zwiedził podczas udziału w półmaratonach, maratonach i różnego rodzaju biegach w kraju i za granicą. Swe opowieści uatrakcyjnił przyniesionymi zdjęciami, folderami i zdobytymi medalami. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały gościa, oglądały zdjęcia i zadawały mnóstwo pytań. Dowiedziały się, że biegacz był w Rosji, Białorusi, Niemczech, Austrii, Finlandii, Szwajcarii, Anglii, we Włoszech. Do tej pory biegi kojarzyły się dzieciom z bieganiem po prostej drodze, jednak po obejrzeniu krótkiego filmu z Międzynarodowego Maratonu Warszawskiego, gdzie trzeba było przebiec po błocie, krętych leśnych ścieżkach i przepłynąć pewien odcinek- sześciolatki zrozumiały, że trzeba włożyć wiele trudu i wysiłku aby pokonać całą trasę. Pan Aleksander to człowiekiem bardzo aktywnym fizycznie i mimo wieku wcale nie odstawał kondycją od sześciolatków. Dzieci ćwiczyły wraz z gościem przysiady, pompki i podskoki. Gość zachęcał dzieci, by uprawiały sporty, by biegały nie oglądając się na rekordy. Opowiedział także o czekających go w najbliższym czasie biegach na terenie Podlasia: w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i samej Hajnówce. Ukazał dzieciom Puszczę Białowieską jako doskonałą bazę do uprawiania biegów po licznych leśnych drogach i ścieżkach turystycznych. Pochwalił się, iż jest organizatorem biegów po Puszczy Białowieskiej, dzięki czemu rozsławia nasz teren w całej Polsce i na świecie. Serdecznie dziękujemy panu Aleksandrowi za przybycie i wszczepienie w młode pokolenie bakcyla do uprawiania sportów.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (22.05.2014)

UROCZYSTOŚĆ PRZEDSZKOLNA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI (galeria)

Dnia 8 maja 2014r odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Światowego Dnia Ziemi, której głównym celem było rozwijanie troski o jakość życia na Ziemi oraz dostarczenie dla dzieci okazji do dobrej zabawy. W trakcie zorganizowanych zawodów, zabaw integracyjnych, każda z grup zaprezentowała swoją sprawność fizyczną, umiejętności muzyczne, a przede wszystkim wiedzę z zakresu ekologii.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania do których zostały wykorzystane niekonwencjonalne pomoce dydaktyczne takie jak: plastikowe butelki, pudełka, gazety itp. Dzieci gorąco dopingowały koleżanki i kolegów swoich grup.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie przez wszystkie dzieci przysięgi ekologicznej oraz wspólne wykonanie naszego przedszkolnego hymnu ekologicznego: „A kiedy słońce świeci”.
Na zakończenie wszystkie grupy otrzymały nagrody książkowe za udział w wystawie przedszkolnej pt „Ekologiczne środki transportu”.
Przygotowały i prowadziły: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Alicja Jurczak, Iwona Zaniewska – Ciep. (20.05.2014)

PODSUMOWANIE AKCJI ZBIÓRKI MAKULATURY ZA ROK 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 Przedszkole nr 5 w Hajnówce zebrało łącznie: 12880,9 kg makulatury (pobierz plik) (20.05.2014)

CZTEROLATKI W BIBLIOTECE (galeria)

W Bibliotece na półkach stoją obok siebie.
Wiesz, na kogo czekają? Tak, właśnie na Ciebie!
Przyjdź do Biblioteki, przywitaj się z Panią,
a ona Ci poda książeczkę wybraną.
O kotku, o smoku – o czym tylko chcesz.
Mądre, barwne książki to wspaniała rzecz!
Więc Mamę i Tatę bierz szybko za ręce
i prowadź do miejsca, gdzie książek najwięcej.
Idź do Biblioteki, idź prędko, nie zwlekaj.
Powiedz: „Mamo, Tato – książka na mnie czeka!”
Zofia Owsieniuk
Po wizycie w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce przyszła kolej na zwiedzenie Czytelni. Czterolatki z grupy VII z przejęciem oglądały wnętrze tego tajemniczego miejsca; duże zainteresowanie wzbudziła ogromna kolekcja książek i czasopism na półkach oraz wielka, ręcznie wykonana Kronika.
Ponadto nasi mali czytelnicy mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat Polski, co pozwoliło im na wzbogacenie oraz utrwalenie i pogłębienie posiadanych już wiadomości dotyczących naszej ojczyzny.
Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pani Urszuli Patyk: dziękujemy za miłe przyjęcie naszej grupy oraz interesujące zajęcia biblioteczne!
Przygotowały: Zofia Owsieniuk, Julita Tokajuk (20.05.2014)

CZTEROLATKI POZNAJĄ LEŚNE TAJEMNICE (galeria)

Odwiedźmy drzewa rosnące w lesie,
wiatr nam ich szum przyniesie...
W gałęzi gęstwinie ptak żaden nie zginie,
do gniazda odnajdzie drogę.
Słuchajmy, jak śpiewa, jak dziękuje drzewom,
że znalazł wśród liści schronienie.
A drzewa szelestem odpowiadają...
Może tak rozmawiają?
Kiedy cicho szumią pod błękitnym niebem
może mówią coś do Ciebie?
Więc zamknij oczy, gdy będziesz w lesie,
niech wiatr szum drzew z oddali niesie.
Niech opowiada leśną baśń...
Zofia Owsieniuk
Czterolatki z grupy VII uwielbiają tajemnice. Zwłaszcza leśne. Tym razem pogoda trochę pokrzyżowała nam plany. Deszcz sprawił, że leśne tajemnice musieliśmy odkrywać w naszej sali, do której jednak udało się wnieść trochę lasu dzięki naszemu gościowi: pani Urszuli Olejnickiej z Nadleśnictwa Browsk. Z pomocą pani Uli przedszkolaki uczyły się trudnej sztuki rozpoznawania liści pochodzących z różnych drzew rosnących w naszych lasach. Ponadto czterolatki wzbogacały swoje wiadomości na temat odpowiedniego zachowania się w lesie. Zdobyte wiadomości teoretyczne postaramy się sprawdzić w praktyce podczas najbliższego spaceru na skraj Puszczy Białowieskiej. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Urszuli Olejnickiej za ciekawie przeprowadzone zajęcia i miłą atmosferę spotkania oraz upominki!Opracowały: Z.Owsieniuk, J.Tokajuk (20.05.2014)

NASZE PRZEDSZKOLAKI LUBIĄ OWOCOWE PRZYSMAKI! (galeria)

W związku z realizacją tematyki tygodniowej pt. „W kuchni” oraz z racji, że nasze przedszkole jest placówką promującą zdrowie, trzylatki z grupy VI miały za zadanie oraz przyjemność wykonać swoją własną sałatkę owocową. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola ulubione owoce. Każde z nich miało możliwość samodzielnego pokrojenia ich na kawałki plastikowym nożem. Sprawiło im to bardzo dużo radości. Dzieci czuły się ważne w naśladowaniu czynności które wykonuje zwykle ich kochana mama! Po wymieszaniu wszystkiego w ogromnej misce nastąpił czas degustacji. Maluchy ze smakiem zjadały wytwór pracy własnych rąk niejednokrotnie prosząc o dokładkę. Nas to tym bardziej cieszyło, ponieważ były to same witaminy. Już nie możemy się doczekać kolejnej wspólnej kulinarnej przygody…
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk.(16.05.2014)

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA (galeria)

28 marca był wyjątkowo ważnym dniem dla dzieci z grupy VI. Tego dnia nadszedł czas sprawdzenia ich umiejętności oraz uroczystego pasowania na przedszkolaka. Dzieci wystąpiły przed licznie zebranymi rodzicami z krótkim, ale treściwym programem artystycznym. Śpiewały poznane w przedszkolu piosenki oraz recytowały wiersze. Niejednemu rodzicowi łza zakręciła się w oku podczas tych wyjątkowych chwil. Gdy nadszedł czas pasowania, dzieci uroczyście obiecały przestrzegać zasad którymi kierują się prawdziwe przedszkolaki, po czym Pani Dyrektor dotykając lewego ramienia ogromnym styropianowym ołówkiem, każdego po kolei włączała do grona przedszkolaków. Po ślubowaniu nastąpił czas na słodki poczęstunek a także buziaki i uściski rodziców przybyłych na uroczystość. Dzieci były bardzo szczęśliwe a rodzice i panie z przedszkola wyjątkowo dumne ze swoich przedszkolaków!
Przygotowały: D. Jurczuk, M. Kuradczyk (16.05.2014)

„Zdrowo się odżywiamy” – wewnątrz przedszkolny wernisaż plastyczny. (galeria)

Już pod koniec marca grupy przedszkolne: I, II, III, IV i V zostały zaproszone do udziału w wernisażu plastycznym o tematyce zdrowotnej pt.: „Zdrowo się odżywiamy”. Termin wykonania ekspozycji nastąpił 11 kwietnia 2014r. Wernisaż został zorganizowany w ramach realizacji planu pracy przedszkola: „Prozdrowotny i proekologiczny przedszkolak”. Dzieci z poszczególnych grup wykonały prace plastyczne w dowolnych technikach i formacie. Były to prace indywidualne, zespołowe, plakaty. 14 kwietnia organizatorki wernisażu zaprosiły poszczególne grupy do prezentacji swoich prac, wręczyły dyplomy, soki owocowe oraz wykonały wspólne pamiątkowe zdjęcia. Serdecznie dziękujemy dzieciom za wykonane prace, a nauczycielom za realizację tematyki zdrowotnej w grupach.
Organizatorki: Ewa Anchimiuk i Anna Sacharczuk.
(08.05.2014)

Zdrowo się odżywiamy (galeria)

Każdy z nas rozumie, jak ważne są wzorce wyniesione z domu. To one kształtują naszą osobowość, nasze umiejętności. Tak więc myśląc o przyszłości swoich dzieci, warto zadbać o to, aby ich wszechstronny rozwój odbywał się prawidłowo. Przedszkole podejmuje działania, które również zmierzają do właściwego rozwoju dziecka.
Warsztaty to ciekawa forma współpracy rodzica, dziecka i nauczyciela. Tematem takich warsztatów, które odbyły się 04.04.2014r. w grupie III było „ Zdrowo odżywiamy się”, a ich głównym celem- kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Na początku spotkania rodzice i dzieci zapoznali się ze zgromadzonymi na stołach produktami. Były to owoce, warzywa, produkty mleczne, zbożowe, zawierające białko. Następnie dokonano podziału na zespoły, po czym każda grupa otrzymała produkty, narzędzia pracy oraz przepis potrawy do wykonania. Nad pracą każdego zespołu czuwał kierownik. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały kefiry mleczne z owocami, kanapki, sałatki z jajkiem i tuńczykiem oraz wielowarzywne. Wszystkie przygotowane potrawy wyeksponowano na wcześniej przygotowanym stole. Gdy prace porządkowo- gospodarcze zakończono, nastąpiła degustacja potraw. Podczas spożywania posiłku, dzieci miały okazję pokazać, jak należy zachowywać się przy stole i jak radzić sobie z czynnościami samoobsługowymi. W trakcie trwania warsztatów nie zabrakło wspólnych zabaw integracyjnych oraz śpiewu piosenek o tematyce zdrowotnej. Przygotowały: E. Anchimiuk, K. Litwiniec- Burnecka (06.05.2014)

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH (galeria)

11 kwietnia 2014r. odbył się „II Turniej Wiedzy o Zdrowiu”, w którym wzięły udział trzy drużyny: „zielonych” – grupa III, „żółtych” – grupa IX i „niebieskich” – grupa X. Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników i omówieniu zasad, dzieci wysłuchały wiersza „Król Lul i warzywa” – M. Strzałkowskiej przeczytanego przez Panią Jolę. Utwór przypomniał, jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw oraz jak wielka jest ich wartość odżywcza.
Podczas turnieju przedszkolaki wykonywały zadania, w których musiały wykazać się wiedzą na temat zdrowego ożywiania i sposobów dbania o swoje zdrowie, jak również sprawnością fizyczną. Wszystkie drużyny z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w rozgrywanych konkurencjach, a poziom wiedzy i umiejętności był tak wyrównany, że organizatorzy przyznali trzy pierwsze miejsca.
Każda z drużyn oprócz radości i satysfakcji z osiągniętego sukcesu wyniosła tego dnia z turnieju pamiątkowy dyplom i upominek.
Przygotowały: Kinga Litwiniec – Burnecka, Joanna Suchodoła, Ewa Anchimiuk. (06.05.2014)

PRZEDSZKOLNY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU (galeria)

25 kwietnia ogłosiliśmy Przedszkolnym Dniem Bez Samochodu. Celem tej akcji jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie rodziców dzieci do alternatywnych środków transportu, promowanie transportu publicznego, a także pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale o wiele przyjemniejsze.
O całej akcji rodzice dzieci dowiedzieli się dużo wcześniej, aby móc się do niej odpowiednio przygotować. W tym dniu rodzice, opiekunowie dzieci i wszyscy pracownicy przedszkola w porozumieniu z dyrekcją Zakładów Komunikacji Miejskiej w Hajnówce mogli za darmo, za okazaniem specjalnego biletu wydanego przez naszą placówkę podróżować autobusami ZKM. Z wywiadu z rodzicami i dziećmi wiemy, że dużo osób skorzystało w tym dniu z tego środka transportu. Duża część rodziców przyjechała z dziećmi do przedszkola rowerami lub przyszła pieszo. Oznacza to, że prawie wszyscy potraktowali naszą akcję bardzo poważnie, z czego się bardzo cieszymy. Dzieci z grupy III i IV korzystając z darmowych biletów wybrały się na wycieczkę autobusową ulicami naszego miasta. Dla wielu dzieci była to pierwsza podróż takim środkiem transportu. Przedszkolaki miały więc okazję poznać wiele zakątków naszej miejscowości, a także utrwalić w praktyce zasady bezpiecznego i kulturalnego korzystania ze środków masowego przewozu.
Chcemy bardzo serdecznie podziękować Dyrekcji Zakładu Komunikacji Miejskiej w Hajnówce za współpracę podczas realizacji tej akcji i możliwość darmowego korzystania z autobusów miejskich przez całą społeczność naszego przedszkola.
Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk (30.04.2014)

PRZEDSZKOLNY HAPPENING EKOLOGICZNY NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU (galeria)

Tegoroczny happening ekologiczy zorganizowany przez budynek główny naszego przedszkola dotyczył zrównoważonego transportu. Miał on na celu zachęcenie mieszkańców miasta Hajnówka do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybierania alternatywnych, ekologicznych środków transportu, podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze oraz korzystania z komunikacji miejskiej. Pięć grup przedszkolaków przemaszerowało ulicami Hajnówki, aby być zauważonym przez jak największą społeczność miasta. Dzieci idąc barwnym pochodem niosły transparenty z hasłami: Kierowco przesiądź się do autobusu, Zmień wóz na bus, Zmień samochód na rower, Kierowco na krótkie dystanse wybierz rower albo autobus, Najbardziej ekologicznym środkiem transportu są własne nogi itp. Przedszkolaki zostawiały na samochodach stojących na parkingach i rozdawały napotkanym przechodniom ulotki zachęcające do korzystania z alternatywnych środków transportu. Odwiedziły także pobliską stację paliw, na której pozostawiły ulotki dla korzystających z usług tej stacji kierowców. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu happeningowi mieszkańcy naszego miasta zrozumieją ile traci nasze środowisko i ile tracą sami kierowcy poruszając się wyłącznie samochodami. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk (30.04.2014)

GRUPY III i VII W NOWOBEREZOWIE (galeria)

Mały Krzyś jedzie dziś na wycieczkę.
Bury Miś schował się w jego teczce.
Obok wody i jabłuszka cicho siedzi
chociaż wie: to nie miejsce dla niedźwiedzi.
Ciężki plecak Krzysio ma, lecz nie narzeka.
Na ten dzień, miły dzień, długo czekał.
Już autokar się zatrzymał pod przedszkolem.
Wsiadać czas – to nie miejsce na swawole.
Grzecznie siedzą wszystkie dzieci w autokarze.
Gdzie dojadą? Już niedługo się okaże…
Nagle… co to?! Sięgnął Krzyś po jabłuszko,
a natrafił rączka na pluszowe uszko!
- „Hej, Misiuniu, co tu robisz?” – pyta Krzysio.
- „Jadę z Tobą na wycieczkꅔ – szepcze Misio :)
Zofia Owsieniuk
Zapewne niejeden miś chętnie wybrałby się na wycieczkę do Nowoberezowa z naszymi przedszkolakami z grup III i VII. Pogoda wspaniale dopisała, a na miejscu – w gospodarstwie agroturystycznym – czekały na dzieci niecodzienne atrakcje: oglądanie hodowli wielkich strusi, karmienie małych strusiątek, pokaz wykonania wydmuszki z jajka strusiego, kosztowanie przygotowanej z niego jajecznicy, zwiedzanie tradycyjnej chaty podlaskiej oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Czas przeznaczony na pobyt w Nowoberezowie minął błyskawicznie i o wiele za szybko. Wierzymy, że tak wyjątkowy dzień z pewnością pozostawi trwały ślad w pamięci naszych małych podróżników!
Opracowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec – Burnecka, Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk (30.04.2014)

PRZEDSZKOLAKI Z GRUPY III NA WYCIECZCE W PIEKARNI (GALERIA)

W czwartek 3 kwietnia 2014r. dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do piekarni Państwa Podolszyńskich przy ulicy Białowieskiej 35.
Podczas tej niezwykłej wyprawy dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska procesowi produkcji pieczywa. Pani Diana jedna z pracownic piekarni oprowadzała nas po najważniejszych jej pomieszczeniach. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały znajdujące się tam maszyny, narzędzia oraz produkty niezbędne do wypieku pieczywa. Obserwując pracę piekarzy dzieci mogły zobaczyć jak gotowe ciasto trafia do specjalnej maszyny porcjującej, a następnie rozkładane jest na taśmie i przygotowywane do wypieku. Najprzyjemniejszym etapem wycieczki była wizyta w sklepie z pieczywem. Tutaj nie można było oprzeć się dochodzącym zapachom. Wszyscy zostaliśmy poczęstowani słodkimi bułkami, które zjedliśmy z wielkim apetytem – były pyszne! Składamy serdeczne podziękowania Państwu Podolszyńskim oraz Pracownikom Piekarni za życzliwe przyjęcie, miłą atmosferę oraz wyśmienite słodkości.
Przygotowały: Ewa Anchimiuk i Kinga Litwiniec – Burnecka. (30.04.2014)

PRZEDSZKOLNA WYSTAWA RZEŹB Z ODPADÓW (galeria)

Jak co roku, w miesiącu kwietniu zorganizowaliśmy przedszkolną wystawę rzeźb z odpadów, w tym roku pod hasłem EKOLOGICZNE ŚRODKI TRANSPORTU. Wykonanie prac na wystawę miało na celu zapoznanie dzieci z terminem „ekologiczne środki transportu”, wskazanie zdrowych i ekologicznych środków transportu, wyjaśnienie dlaczego tak ważne jest dla środowiska naturalnego i ludzi wykorzystywanie ekologicznych środków transportu. Organizując wystawę chcieliśmy też zachęcić dzieci do kreatywnych zabaw o charakterze edukacyjno-ekologicznym i pokazać możliwość wykorzystywania materiałów wtórnych w pracach plastycznych. Dzięki temu powstały przepiękne, bardzo pomysłowe imitacje prawdziwych i fantastycznych pojazdów wykonane z odpadów. Wystawa cieszy się wielkim zainteresowaniem wszystkich odwiedzających nasze przedszkole. Grupy za udział w wystawie otrzymały dyplomy i książki o tematyce ekologicznej.
Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, (30.04.2014)

PROFILAKTYCZNY PROGRAM LOGOPEDYCZNY (galeria)

W ramach programu „Czytające przedszkole” w naszym przedszkolu zrealizowany został Profilaktyczny Program Logopedyczny pt. „Przygody Pana Języczka w zwierzyńcu”- zabawy logopedyczne i edukacyjne z wykorzystaniem poezji Jana Brzechwy. Zajęcia miały na celu popularyzację utworów polskiego poety, stymulowanie mowy i myślenia oraz rozwijanie dziecięcej wyobraźni i fantazji. W programie wzięło udział siedem grup przedszkolnych.
Nauczycielki grup zapoznały dzieci z następującymi wierszami Jana Brzechwy: „Kwoka”, „Żuraw i czapla”, „Kaczka dziwaczka”, „Niedźwiedź”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”, „Ptasie plotki” oraz „Żuk”. Do tematyki każdego wiersza opracowane zostały przez logopedę ćwiczenia logopedyczne usprawniające artykulatory, percepcję słuchową i koordynację słuchowo-ruchową, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozwijające umiejętność słuchania i skupiania uwagi. Dzieci poprzez łatwe i przyjemne zabawy poznały proste ćwiczenia wspomagające mowę i wymowę, które mogą kontynuować w domu z rodzicami.
Następnie przedszkolaki miały okazję „bawić się wierszem” w grupach. Były to inscenizacje wiersza, zabawy ruchowe z wierszem oraz zajęcia plastyczne, podczas których wykonywały ilustracje i książeczki do wiersza. Wystawę prac i książeczek można obejrzeć w naszym przedszkolu. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości, przedszkolaki bardzo chętnie angażowały się w zabawę. Logopeda, Nauczycielki grup (28.04.2014)

…MALOWANA POEZJA RODZINNA… (galeria)

Pan Pędzelek uwielbia malować
i nie lubi w szufladzie się chować.
Kiedy mama wiersz dzieciom czytała
mała Asia, choć troszkę nieśmiała,
o pędzelek mamę zapytała.
- „Po co Ci pędzel, córeczko?”
- „Namaluję żuka z biedroneczką.
Chociaż jestem jeszcze mała,
namaluję wszystko o czym dziś czytałaś!”
Z.Owsieniuk
Nasze przedszkolaki również zaprosiły do współpracy swoje pędzelki, kolorowe farby i kredki. Efektem tej współpracy są urocze, oryginalne prace plastyczne, które zdobią holl budynku Filii naszego przedszkola. A wszystko zaczęło się tak…
W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” nasze przedszkole realizuje program edukacyjny „Czytające Przedszkola”. Postanowiliśmy zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom wierszy autorstwa cenionego polskiego poety Jana Brzechwy, a dzieci – do tworzenia ilustracji do wysłuchanych wierszy.
W Wewnątrzprzedszkolnym Przeglądzie Plastycznym „Malowana Poezja Rodzinna czyli Rodzice czytają – Dzieci malują” wzięło udział 35 przedszkolaków z budynku Filii. Wszyscy mali twórcy zostali zaproszeni na uroczyste otwarcie wystawy podczas którego otrzymali z rąk pani Dyrektor Krystyny Kojło pamiątkowe dyplomy i upominki.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, dzięki którym ta niecodzienna wystawa może cieszyć oczy wszystkich odwiedzających nasze przedszkole!Opracowały: Elżbieta Sterlingow, Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk (22.04.2014)

JAK MAMY DZIECI Z GRUPY IV ZOSTAŁY INDIANKAMI (GALERIA)

26 marca w grupie IV odbyło się zajęcie z czynnym udziałem mam dzieci. Punktem wyjścia do wspólnych zabaw mam z dziećmi była książka Pt.: „Jak mama została Indianką” autorstwa Ulfa Stark i Mati Lepp. Wśród książek dla najmłodszych historie opowiadane przez Ulfa Starka zasługują na szczególną uwagę. Ten pisarz doskonale rozumie dzieci i potrafi przedstawiać świat widziany oczami kilkulatka nie tylko wiarygodnie, ale i z humorem. Oryginalne powiastki Starka łączą w sobie atrakcyjną dla małych odbiorców fabułę – osnutą zwykle na kanwie relacji między dziećmi i dorosłymi, dynamiczną narrację poprzetykaną dowcipami z rozmaitych płaszczyzn, zwyczajność i przygodę, w którą przeradzają się codzienne pomysły.
Zaproponowałyśmy mamom i dzieciom aktywne słuchanie tej ksiązki, które w procesie uczenia się i porozumiewania odgrywa znaczącą rolę. Potęguje doznania dziecięce, rozwija aktywność twórczą dzieci. Opowiadanie było czytane fragmentami, które swoją treścią zapraszały do wspólnej zabawy. Były indiańskie zabawy, tańce a nawet zaklinanie deszczu. Dzieci wspólnie z mamami wykonały opaski z piórem i nauczyły je „indiańskiego tańca plemiennego”.
Mamy nadzieję, że wysłuchana książka i wspólna zabawa z dziećmi pomoże mamom zrozumieć, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem, i że nawet w nawale obowiązków warto sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa! Dzieciom natomiast pozwoli spojrzeć na rodziców w zupełnie nowym świetle- bo choć trudno w to uwierzyć, rodzice też kiedyś byli mali!
Życzymy wszystkim rodzicom takich chwil, aby móc zaszaleć z własnym dzieckiem na całego. Dla dzieci, które będą przeszczęśliwe i dla siebie, żeby po prostu na chwilę „wyluzować” odrywając się od codziennych obowiązków.
Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk (15.04.2014)

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci w Przedszkolu Nr 5 (galeria)

-„Bajeczki do poduszeczki”
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością niezwykłą, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia wspaniałe wspomnienia.
Nasze przedszkole realizując program edukacyjny „Czytające przedszkola” zachęca osoby dorosłe do czytania dzieciom dla przyjemności. 2 kwietnia obchodzimy urodziny Hansa Christiana Andersena oraz Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ten dzień stał się doskonałą okazją aby zorganizować w naszej placówce niezwykłe spotkanie czytelnicze -„Bajeczki do poduszeczki”. Na uroczystości gościliśmy u nas Pana Jerzego Siraka - Burmistrza Miasta Hajnówka, Panią Allę Gryc - Przewodniczącą Rady Miasta Hajnówka oraz przedstawicieli Aresztu Śledczego w Hajnówce Majora Mirosława Anderjuka i Inspektor Ewelinę Łuszcz. Uczestnikami spotkania były trzy- i czterolatki z grup II, VI i VII. Dzieci przybyły na uroczystość z poduszkami, aby przyjemnie i wygodnie spędzić czas na słuchaniu bajek i opowiadań czytanych przez naszych gości. Czterolatki wprowadziły wszystkich obecnych w magiczny świat bajek wspaniałym występem słowno-muzycznym. Następnie wysłuchaliśmy bajek w interpretacji zaproszonych osób, a na pożegnanie wystąpiły trzylatki, które śpiewały piosenki i wspólnie recytowały wierszyki. Spotkanie przyniosło wszystkim obecnym wiele pozytywnych wrażeń, dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadań czytanych przez znane im osoby, dorośli w wielką radością przenieśli się do świata bajek a czytanie dzieciom sprawiło im niesamowitą przyjemność. Mamy nadzieję, że spotkania tego typu zachęcą dorosłych (rodziców, dziadków) do czytania swoim dzieciom dla przyjemności.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym gościom, że pomimo licznych obowiązków przybyli do naszego przedszkola i poświęcili swój cenny czas na czytanie dzieciom. D. Jurczuk, M. Kuradczyk, J,. Tokajuk, Z. Owsieniuk, E. Sterlingow (15.04.2014)

Specjaliści od żywienia (galeria)

Zdrowe dziecko to największe bogactwo rodziców. Temat zdrowego odżywiania już od wielu lat stał się bardzo ważny. Działania rodziców i przedszkola zmierzają do wpajania już tym młodym ludziom prawidłowych nawyków żywieniowych. W trakcie realizacji bloku tematycznego „ Zdrowe odżywianie” zaprosiliśmy na zajęcia panią intendentkę pracującą w naszym przedszkolu. Pani Halina przyszła do nas z wielką miską pełną różnorodnych produktów: mlecznych, zbożowych i zawierających białko. Opowiadała dzieciom, że w przedszkolu panie kucharki wraz z nią przygotowują jadłospis, który dostarcza dziecięcym organizmom potrzebnych składników odżywczych.
Aby pomóc rodzicom w planowaniu wartościowych zakupów oraz komponowaniu prawidłowych posiłków zaprosiliśmy do naszej grupy panie pracujące w Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej specjalizującej się w zdrowym odżywianiu. Było to spotkanie, w którym uczestniczyli rodzice, dzieci i nauczycielki grupy. Jedna z pań zapoznała nas z tzw. ,, talerzem zdrowia ( dawniej -,, piramidą zdrowia’’ ) i przekazała nam wiedzę dotyczącą nazw produktów potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka i ilości ich spożycia w ciągu dnia oraz zwróciła uwagę na jakość kupowanych produktów. Druga z pań przekonywała dzieci do spożywania różnorodnych potraw, nawet tych których nie lubimy. Zachęcała do wspólnego rodzinnego przygotowywania posiłków. Oprócz rozmowy i pokazu panie przeprowadziły quiz o zdrowym żywieniu, czytały krótkie wiersze i rymowanki dotyczące opisywanej tematyki. Uważamy, że takie spotkanie, na którym obecni byli rodzice i dzieci przyniosło wiele korzyści.Przygotowały: E. Anchimiuk, K. Litwiniec- Burnecka (11.04.2014)

DOBRE RADY NA ODPADY W GRUPIE IV (galeria)

2 kwietnia dzieci z grupy IV spotkały się na zajęciu w przedszkolu z Panią Urszulą Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Tematem zajęcia były odpady i ich segregacja. Celem spotkania było podniesienie osobistej odpowiedzialności dzieci za dbałość o dobro środowiska naturalnego poprzez odpowiednie segregowanie odpadów i ich ponowne wykorzystywanie. Przedszkolaki wysłuchały bardzo pouczającej „Bajki o Śmiecioludklach”, poznały różne rodzaje odpadów i uczyły się je segregować. Okazało się, że dużo wiedzą na temat segregacji odpadów i recyklingu, co jest dowodem na to, że na co dzień z rodzicami segregują śmieci i interesują się tym. W podziękowaniu za ciekawe i pouczające zajęcie dzieci wręczyły Pani Urszuli pudełeczko na skarby wykonane z materiałów odpadowych. Wiedzę zdobytą podczas zajęcia przedszkolaki utrwalały w kolejnych dniach.Przygotowała: Małgorzata Saadoon (11.04.2014)

Szkoła dla sześciolatka (galeria)

2 kwietnia dzieci z grupy IV i V odwiedziły Zespół Szkół Nr 1 w Hajnówce. Podczas wizyty w szkole dzieci zapoznały się z ogólnym wyglądem budynku oraz klasami, po których oprowadzała nas pani Raisa Lipka, nauczycielka klasy III a. Przedszkolacy obejrzeli występ uczniów przygotowany specjalnie dla dzieci, które we wrześniu przyjdą do tej szkoły jako pierwszoklasiści. Przedstawienie pełne humoru i zabawnych sytuacji sprawiło, iż dzieci bez zbędnych obaw i strachu zwiedzały szkolne korytarze, łazienki, salę gimnastyczną i stołówkę. Przedszkolacy mieli również okazję uczestniczyć w lekcjach dwóch klas III. Przyglądali się pracy uczniów podczas zajęć. Uwagę przedszkolaków przykuły książki, zeszyty i przybory szkolne znajdujące się na każdej ławce. Wycieczka do szkoły wzbudziła wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Serdecznie dziękujemy pani Raisie Lipka za poświęcony czas i miłe przyjęcie dwóch grup przedszkolnych.Przygotowały: A. Jurczak, M. Saadoon, A. Sacharczuk, I. Zaniewska- Ciep (11.04.2014)

DZIEŃ WODY (galeria)

24 marca dzieci z grupy VI oraz VII wspólnie obchodziły Światowy Dzień Wody. Z tej okazji panie przygotowały im kilka ciekawych niespodzianek. Uroczystość rozpoczęła Pani Zosia recytacją swojego wiersza pt.: „W Podwodnej Krainie” uzupełniając swoje słowo pięknymi ilustracjami. Następnie dzieci miały czas by poruszać się przy deszczowej piosence pt. „Kalosz”. Kolejnym punktem była zabawa plastyczna z którą dzieci poradziły sobie doskonale. Oprócz tego zgadywały zagadki słowne, słuchowe oraz obrazkowe o tematyce nawiązującej do wody. Ciekawym punktem były zabawy badawcze dzięki którym dzieci dowiedziały się jak przebiega obieg wody w przyrodzie oraz w jaki sposób łączyć kolory tak, aby powstała z nich cała tęcza. Nie zabrakło również wspólnej degustacji wody oraz mycia rąk. Myślę, że dzieci bawiły się świetnie oraz, że miały możliwość nauczenia się wielu nowych i ciekawych rzeczy.
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk, Z. Owsieniuk, J. Tokajuk (11.04.2014)

W KRAINIE SPORTU (galeria)

W związku z realizowaniem planu pracy przedszkola promującego zdrowie, dzieci z najmłodszych grup wiekowych: gr. VI, VII, I oraz II wzięły udział w spartakiadzie wiosennej zorganizowanej na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie. Zajęcia miały charakter konkurencji sportowych, tak więc dzieci chętnie wczuły się w rolę prawdziwych sportowców. Dzielnie uczestniczyły w takich konkurencjach jak: podawanie piłki, bieg między pachołkami, slalom z woreczkami na głowie, rzuty piłeczkami, tor przeszkód z wykorzystaniem skrzyni, ławeczek oraz materaców, oraz wiele innych. Na zakończenie wszyscy zwycięzcy maszerowali wspólnie w rytm muzyki. Każdy z nich otrzymał medal na pamiątkę tego wyjątkowego dnia. Z okrzykiem na ustach: „Sport to zdrowie!” dzieci powróciły do swojego przedszkola.
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk, J. Tokajuk, Z. Owsieniuk (11.04.2014)

SPOTKANIE Z PSEM POLICYJNYM (galeria)

W związku z realizacją elementów programu: „Bezpieczny przedszkolak” oraz realizowanej tematyki tygodnia pt. : „Mój przyjaciel pies” dzieci z najmłodszych grup wiekowych – VI oraz VII gościły na placu przedszkolnym czworonożnego przyjaciela w obecności jego opiekunów - Panów policjantów. Dzieci były zachwycone umiejętnościami, które prezentowano oraz posłuszeństwem psa. Tak więc z zapartym tchem obejrzały pokaz prezentowany przez tresera. Później miały możliwość zwiedzenia wozu policyjnego, co również wywarło wiele emocji i pozytywnych wrażeń.
Dziękujemy serdecznie Panom policjantom za przybycie oraz ciekawy pokaz, który na długo pozostanie w sercach dzieci. Mamy nadzieję, że się jeszcze spotkamy.
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk, Z. Owsieniuk, J. Tokajuk (08.04.2014)

PORANKI LITERACKIE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ (galeria)

Malutkie nasionko pod ziemią spało.
Kołderką z piasku się otulało.
Nagle – coś czuje nasionko –
przez ziemi kołderkę ogrzewa je słonko.
A po chwili – kap, kap, kap –
deszczyk na ziemię spadł.
Nasionko już nie spało, od wody napęczniało.
Słoneczko je ogrzało, w główkę ucałowało:
„Wstawaj, maluszku, dość spania –
teraz jest czas kiełkowania! (…)
Z.Owsieniuk
Malutkie nasionko kiełkowało, aby powitać wiosnę, a przedszkolaki – uczestnicy „Poranków Literackich” w hajnowskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli – witały wiosnę… poetycko.
25 i 26 marca 2014r. bibliotekę odwiedziły pięcio- i sześciolatki z Przedszkola Nr 2 w Hajnówce oraz trzy- i czterolatki z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Dubinach wraz ze swoimi nauczycielkami. Zajęcia przeprowadzone z przedszkolakami inspirowane były moimi wierszami autorskimi poruszającymi aktualną i bliską dziecięcemu światu tematykę: nadejście wiosny oraz zwierzęta domowe. Zaprezentowane zostały wiersze pt. „W marcu jak w garncu”, „Zwiastuny wiosny”, „Historia małego nasionka”, „Jak smok szukał wiosny”, „Wiosenka – zielona panienka” oraz „Miś poznaje zwierzęta”. Utwory literackie przeplatane były zabawami, a mali słuchacze w skupieniu słuchali wierszy i brali aktywny udział w proponowanych zajęciach. Tło spotkań stanowiła ilustrowana wystawa wierszy mojego autorstwa pt. „Cztery Pory Roku”.Serdeczne podziękowania kieruję do pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce: pani kierownik Ireny Prokopiuk oraz pani Alicji Moroz – za umożliwienie zorganizowania spotkań literackich. Dziękuję również wszystkim przedszkolakom i ich nauczycielkom za przybycie, pozytywny odbiór i miłą atmosferę spotkań:)Opracowała: Zofia Owsieniuk (07.04.2013)

Wiosenne zabawy z rodzicami (galeria)

27 marca dzieci z grupy V zaprosiły do przedszkola swych rodziców. Celem spotkania były wspólne zabawy wzmacniające więzi emocjonalne z matką i ojcem; tworzące klimat bliskości, miłości i akceptacji. Na początku dzieci zaprezentowały występ pt. „ Powitanie wiosny”, następnie zaprosiły rodziców do tańca i zabaw przy muzyce dziecięcej. Dorośli uczestniczyli w tworzeniu węża na zasadzie zabawy „ Jedzie pociąg”; uczyli się kroków do walca angielskiego a następnie wspólnie z dziećmi zatańczyli „ Taniec motyli” z wykorzystaniem kolorowych chust. Dzieci czerpały ogromną radość z możliwości uczenia swych rodziców słów i ruchów do piosenek, wypowiadały się na temat wspólnych zabaw z rodzicami i radości, jaka towarzyszy im podczas spędzania wspólnego czasu z najbliższymi. Rodzice poznali zabawę w kole wiązanym do piosenki „ Komar”, zabawę ilustrowaną ruchem „ Ja dziesięć palców mam”, zabawę naśladowczą „ To taka gra”.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(07.04.2013)

Z wizytą w Szkole Podstawowej Nr 3 (galeria)

26 marca sześciolatki z grupy V pojechały w odwiedziny do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Hajnówce. W progu szkoły przywitała nas pani Ludmiła - nauczycielka klasy III, oprowadziła dzieci po wszystkich pomieszczeniach: klasach, bibliotece, stołówce, toaletach, sali komputerowej oraz sekretariacie i pokoju nauczycielskim. Sześciolatki miały możliwość uczestniczyć w lekcji klasy III: siedziały w ławkach, pisały po tablicy i obserwowały starszych kolegów w nauce. Siedmioro dzieci z grupy przyjdzie za rok do tej szkoły jako uczniowie klasy I ( Patrycja, Dominika, Olga, Łukasz, Kacper, Jakub, Kamil ). Dzieci te poznały się bliżej z panią Ludmiłą- ich przyszłą nauczycielką oraz panią dyrektor Haliną P. Następnie przedszkolacy zaprezentowali się przed wszystkimi uczniami szkoły podczas przedstawienia „ Powitanie wiosny”, które wcześniej pokazały w przedszkolu. Kolorowe przebrania oraz umiejętności recytatorko- wokalne sześciolatków wywarły na uczniach ogromne wrażenie. Gromkim brawom nie było końca. Po występie dzieci zostały nagrodzone sokami owocowymi oraz cukierkami. Serdecznie dziękujemy pani Ludmile Jakimiuk za poświęcony czas i miłe przyjęcie.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (07.04.2013)

INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU (galeria)

Dnia 20 marca w naszym przedszkolu gościliśmy pracownika Inspekcji Transportu Drogowego z Bielska Podlaskiego. Spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z grup: VIII, IX i X dotyczyło tematyki środków transportu i bezpieczeństwa na drodze. Celem wizyty było zdobywanie wiedzy na temat instytucji dbających o bezpieczeństwo ludzi, poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, utrwalenie zasad bezpieczeństwa oraz przestrzeganie ich. Przygotowała: Filinowicz Sylwia (06.04.2013)

ZIELONY BAL – POWITANIE WIOSNY (galeria)

Dnia 21marca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste powitanie wiosny. Do zielonego spotkania zaproszone zostały dzieci z trzech grup VIII, IX, X podczas którego aktywnie uczestniczyły w zorganizowanych zabawach muzycznych i ruchowych. Każda z grup przygotowała również krótki występ artystyczny, który mogła podziwiać Pani Wiosna. Celem zorganizowanej imprezy było uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie, rozbudzanie zainteresowań przyrodą oraz integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie.Przygotowały: Filinowicz S., Stawarz L., Suchodoła J. (04.04.2013)

TWORZYMY KODEKS MAŁEGO EKOLOGA (galeria)

W ramach działania ekozespołów, dzieci z grupy III opracowały i wykonały kodeks ekologiczny. Dzięki realizacji bloku tematycznego „Ekologia – to ważna sprawa”, przedszkolaki posiadły rozległą wiedzę, która przydała się podczas jego tworzenia. Przystępując do działania przedszkolaki zgromadziły najważniejsze hasła ekologiczne i wykonały do nich rysunki – piktogramy, które ozdobiły przy użyciu różnego rodzaju materiałów i technik. Na planszy z sylwetą drzewa nakleiły hasła oraz obrazki i tak stworzyły kodeks, który powiesiły w widocznym dla wszystkich przedszkolaków i rodziców miejscu.
Jesteśmy pewni, że wszystkie dzieci i ich rodzice będą go przestrzegać!
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec – Burnecka (04.04.2013)

EKOLOGIA – TO WAŻNA SPRAWA (galeria)

W drugiej połowie marca dzieci z grupy III realizowały blok tematyczny dotyczący ekologii. Podczas zajęć i zabaw przedszkolaki zapoznały się przyczynami zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz dowiedziały się, co same mogą zrobić, aby temu przeciwdziałać.
Słuchając opowiadań, oglądając inscenizację wiersza jak również podczas spacerów dzieci kształtowały umiejętność dostrzegania piękna przyrody oraz dbania o nią. Uczestnicząc w imprezie „Woda to skarb” – z okazji Światowego Dnia Wody, a także poprzez zabawę badawczą „Oczyszczamy wodę” - przedszkolaki uświadomiły sobie znaczenie wody w przyrodzie oraz konieczność jej oszczędzania. Dzieci miały okazję zapoznać się z trudnym słowem - recykling poprzez zabawę „Segregujemy śmieci”, tworząc instrumenty muzyczne z plastikowych opakowań, a także wykonując pracę na wystawę „Ekologiczne środki transportu”. Ważnym działaniem podsumowującym było stworzenie Kodeksu Małego Ekologa.
Podczas zajęć popołudniowych dzieci utrwalały, analizowały i poszerzały swoją wiedzę z tego zakresu. Były organizowane zabawy utrwalające umiejętność segregowania odpadów (dydaktyczne, graficzne, plastyczne). Dzieci poznały piosenkę „Ziemia – wyspa zielona” oraz utrwalały wiersz
„Zielone serce”. Przedszkolaki z naszej grupy przeprowadziły akcję ekologiczną „Wyłącz światło – zakręć kran” – wykorzystując naklejki z tymi hasłami, którymi oznaczały miejsca w naszej sali i innych pomieszczeniach przedszkolnych. Dzieci zakończyły ją włączając w nią rodziców, którym rozdały ulotki i naklejki o treści ekologicznej.
Warto pamiętać, że nasza grupa uczestniczy w akcjach ekologicznych organizowanych dla przedszkola – zbierając i przynosząc: makulaturę, kartoniki, stare telefony komórkowe, plastikowe
Bo przecież nie tylko wiedza, ale przede wszystkim konkretne nasze działania wyrabiają w nas postawę proekologiczną.Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec - Burnecka (03.04.2013)

Światowy Dzień Wody (galeria)

W dniu 25. 03. 2014r. przedszkolaki z Przedszkola Nr 5 obchodziły Światowy Dzień Wody. W organizację tej uroczystości czynnie włączyli się pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce- pan Prezes Jerzy Aleksiejuk i pani Anna Karpiuk- Szumarska. Dzieci z naszego przedszkola corocznie odwiedzają Zakład Oczyszczania Ścieków i poznają sposoby oczyszczania wody. Tym razem mogliśmy gościć w naszej placówce pana Jerzego Aleksiejuka. W ramach realizacji programu „ Czytające Przedszkole”, nasz gość przeczytał wiersz pt. „ Kran” i w przystępny sposób przedstawił problematykę oszczędzania wody i jej znaczenia dla wszystkich organizmów żyjących na naszej planecie. Podczas zabaw i quizów przedszkolaki wykazały się dużą świadomością i wiedzą dotyczącą odpowiedzialności za niewielkie zasoby wody pitnej na Ziemi. Dziecięca wyobraźnia, fantazja i pomysłowość pozwoliły wyczarować z surowców wtórnych piękny, podwodny świat oraz Króla i Królową Wód. Dzieci nauczyły się też robić łódki techniką orgiami, które posłużyły później do wesołych zabaw integracyjnych z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Obchody Światowego Dnia Wody zakończyło ślubowanie mówiące o tym, że każdy przedszkolak będzie dbał o czystość wód i ich oszczędzanie. Pan Jerzy Aleksiejuk wręczył wszystkim grupom upominki książkowe i pyszne, zdrowe soczki. Ten dzień- Święto Wody, należał do bardzo udanych i atrakcyjnych dla naszych przedszkolaków. Mamy nadzieję, że współpraca naszego przedszkola i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce będzie się nadal pomyślnie rozwijać.
Przygotowały: B. Dmitruk, A. Lipczyńska, B. Sakowska (03.04.2014)

OWOCOWE SZASZŁYKI TO ZDROWE SMAKOŁYKI ! (galeria)

Witamin nigdy za wiele,
wiem to ja i moi przyjaciele!

Kierując się powyższym hasłem dzieci z grupy VII postanowiły przygotować zdrowe przekąski, tym razem z owoców. Czterolatki wykazały się dużą samodzielnością myjąc i krojąc produkty potrzebne do przygotowania owocowych szaszłyków. Jednak zanim powstały smakołyki dzieci bawiły się w rozwiązywanie zagadek smakowych doskonaląc swój zmysł smaku i powonienia. Zaostrzyło to ich apetyt dzięki czemu wszystkie zdrowe i pyszne szaszłyki owocowe szybko zniknęły w brzuszkach naszych przedszkolaków. Przygotowanie: nauczycielki grupy VII (02.04.2014)

CZTEROLATKI W KRAINIE ZWIERZĄT DOMOWYCH (galeria)

Malutki chomik w sianku zagrzebany wystawia nosek zaspany…
Świnka morska zjada pół jabłuszka, aż się trzęsą jej cieniutkie uszka…
W akwarium – szklanym, wodnym świecie – wiele ślicznych rybek znajdziecie…
A kanarek żółciutki jak słońce daje dzisiaj niecodzienny koncert
o tym, by o zwierzęta wszyscy dbali i zawsze je szanowali!!!
Zofia Owsieniuk
Czterolatki z grupy VII znają zwierzęta domowe i wiedzą jak się o nie troszczyć. Przyniosły do przedszkola zdjęcia swoich domowych przyjaciół i opowiadały o swoich ulubieńcach i opiece nad nimi na forum grupy. Odwiedziliśmy też pobliski sklep zoologiczny, w którym dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają różne zwierzęta hodowane w domach, utrwalić ich nazwy a nawet… pogłaskać? Pragniemy podziękować właścicielowi i sprzedawczyni sklepu zoologicznego PYSZCZAK ze serdeczne przyjęcie naszej grupy:) Dziękujemy również rodzicom za dostarczenie zdjęć Waszych zwierząt domowych.Opracowały: Zofia Owsieniuk, Julita Tokajuk
(01.04.2014

Powitanie Wiosny (galeria)

21 marca dzieci z Przedszkola nr 5 postanowiły przywitać Wiosnę. Najpierw grupa V ( sześciolatków) zaprosiła pozostałe dzieci na występ opowiadający o zwiastunach Wiosny. Dzieci przebrane za zielone żabki, żółte ptaszki, jeżyka, biedronkę, jaskółki i bociana wprowadziły tak ciepłą i radosną atmosferę, aż słońce wyjrzało zza chmur i od razu zrobiło się przyjemniej. Następnie wszystkie grupy wyszły na dwór trzymając słomianego chochoła- Marzannę. Utworzyły przepiękny korowód i przeszły dookoła przedszkola sygnalizując rychłe przyjście Pani Wiosny. Nie zabrakło również okrzyków odpędzających Zimę i piosenek przywołujących Wiosnę: Marzanno, Marzanno już nie chcemy ciebie, niech świeci nam słonko na wiosennym niebie! Wiwat, wiwat wiosna!. Na koniec wszystkie dzieci utworzyły na placu przedszkolnym wielki krąg. Panie wbiły w trawę słomianego chochoła i podpaliły go. Dzieci pożegnały zimę słowami: Pal się chochole, giń zimo zła- przyjdź tu wiosenko, uśmiech swój daj. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (31.03.2014)

Wiosenne obserwacje dzieci z grupy III (galeria)

Każda pora roku ma swój urok, dlatego też cierpliwie czekaliśmy na odejście zimy. Już w okresie przedwiośnia podejmowaliśmy różne działania przyśpieszające nadejście wiosny. Najpierw odbyliśmy wycieczkę do sklepu ogrodniczego. Tam kupiliśmy nasiona warzyw, kwiatów, cebul kwiatowych i na szczypior, doniczki i ziemię. Na następny dzień zgromadziliśmy potrzebne rzeczy na stole, odbyliśmy krótką rozmowę utrwalającą naszą wiedzę o potrzebach roślin, sposobie siania, sadzenia; po czym przystąpiliśmy do zakładania ogródka na parapecie. Rzeżuchę wysialiśmy na watę i do ziemi. Dwa sposoby zastosowaliśmy do hodowli fasoli- kilka ziaren wsadziliśmy do ziemi, inne umieściliśmy na kawałku gazy w słoiku z wodą. Wszystkie inne nasiona i cebule umieściliśmy w ziemi, zrobiliśmy etykietki z nazwami posianych roślin, oraz wybraliśmy dyżurnych do opieki nad ogródkiem. Już po kilku dniach rzeżucha i szczypior nadawały się do jedzenia. Wiosenne poszukiwania odbywały się także podczas spacerów wokół przedszkola i po ogrodzie przedszkolnym. Podziwialiśmy w trawie piękne stokrotki, na gałęziach drzew dostrzegliśmy pąki, z których wkrótce powinny uformować się liście. Czasem do naszych obserwacji wykorzystywaliśmy lupy, szkła powiększające i mikroskop. Po takich zajęciach może wyrosną z nas wielcy miłośnicy przyrody!
Przygotowały: E. Anchimiuk, K. Burnecka
(31.03.2014)

Zakładamy ogródek na parapecie (galeria)

Sześciolatki z grupy V zgłębiały wiedzę i umiejętności na temat hodowli roślin w okresie przedwiośnia. Najpierw odwiedziły sklep ogrodniczy niedaleko przedszkola, gdzie zakupiły ziemię ogrodniczą, cebulę, nasiona rzeżuchy, bazylii i kopru. Po powrocie do przedszkola przystąpiły do zakładania ogródka. Dzieci samodzielnie sadziły cebulę, wysiewały nasiona, podlewały. Fasolę i pestki dyni posadziły w ziemi, lekko je zasypując. Poprzez samodzielne doświadczanie dzieci poznały czynniki potrzebne do rozwoju roślin, zrozumiały potrzebę zakładania własnych hodowli i systematycznego pielęgnowania sadzonek. Zrozumiały, iż spożywanie zdrowej żywności, w tym przypadku nowalijek prowadzi do poprawy zdrowia i utrzymania odporności organizmu. Teraz muszą obserwować i dbać o wzrost roślin, aby móc jak najszybciej je skonsumować. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (31.03.2014)

GRUPA VII WITA WIOSNĘ !!! (galeria)

Mała Wiosna ma zieloną sukienkę. Mała Wiosna trzyma tatę za rękę.
Tata ma na imię Rok, śledzi córki każdy krok.
A Wiosna biega po łące. A Wiosna biega po lesie.
W swojej malutkiej rączce magiczną różdżkę niesie.
Gdy różdżką dotknie ziemi – zakwitną pierwsze kwiaty.
Gdy Wiosna spojrzy w niebo – leci motyl skrzydlaty.
A kiedy Wiosenka śpiewa, ptaki też dają koncert.
Gdy wzniesie dłonie do nieba – zza chmur uśmiecha się słońce.
Lecz na dzisiaj już koniec biegania, czas ułożyć Wiosenkę do spania.
Tata rok bierze córkę za rękę i odchodzą nucąc piękną piosenkę.
Zofia Owsieniuk

Dzięki uprzejmości Państwa Szerenos, rodziców naszej Oli, dzieci z grupy VII miały wyjątkową możliwość przywitania wiosny w przydomowym ogrodzie. 21 dnia marca naszej wyprawie towarzyszyła piękna, prawdziwie wiosenna – jak przystało na pierwszy dzień wiosny – pogoda. Autobus MPK przywiózł naszą radosną gromadkę na miejsce spotkania. Po symbolicznym przywitaniu nowej pory roku czterolatki całkowicie pochłonęła zabawa w ogrodzie Oli, wprost wymarzonym dla pełnych energii dzieci. Po zabawie przyszedł czas na pierwszy w tym roku piknik pod błękitnym niebem – nawet najmłodsze przedszkolaki wiedzą, że jedzenie najlepiej smakuje na świeżym powietrzu. Wiosenne słońce towarzyszyło nam przez cały dzień; najwyraźniej Wiosence – zielonej panience bardzo spodobało się nasze powitanie:)
Najserdeczniejsze podziękowania składamy Babci i Rodzicom Oli Szerenos za zaproszenie nas do siebie, udostępnienie dzieciom tak wspaniałego miejsca do zabawy oraz przemiłą, rodzinną atmosferę i gościnność!!! Przygotowały: Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk (29.03.2014

OGRÓDEK NA PARAPECIE W GRUPIE IV (galeria)

Czas przedwiośnia to czas zakładania w przedszkolnych salach małych ogrodów na parapecie.Dzieci z grupy IV, jak co roku czynnie uczestniczyły w tym przedsięwzięciu. Z entuzjazmem wykonały wszystkie kolejne czynności konieczne do posiania nasion i zasadzenia cebulek. Przedszkolaki doskonale już wiedzą co jest potrzebne do wzrostu roślin, dlatego doniczki z sadzonkami, posianymi nasionami i cebulkami ustawiły na parapecie i systematycznie podlewają.Codziennie wchodzą do Sali i od razu kierują się w stronę parapetu, aby powiedzieć głośno: „O!!! Proszę pani już wykiełkowało, ale szybko rośnie itp.” Zatem mają wspaniałą okazję do bezpośredniej i codziennej obserwacji wzrastających roślin. Mogą też porównywać wzrost tych samych roślin w normalnych warunkach i w warunkach szklarnianych, gdyż dysponujemy małą szklarnią, której zasady działania również poznały przedszkolaki.Przygotowała: Małgorzata Saadoon .(28.013.2014)

RAZEM JEST WESELEJ ZAJĘCIA OTWARTE Z RODZICAMI (galeria)

Dnia 14 marca w grupie IX odbyły się kolejne zajęcia otwarte przeprowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne z elementami gimnastyki korekcyjnej pt ”Razem jest weselej”. Podczas wspólnej zabawy kształtowano świadomość własnego ciała w przestrzeni, umiejętność dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi, wspomagano rozwój dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy, doskonalono koordynację wzrokowo-ruchową, rozbudzano poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie oraz zaufania do partnera. Zaproponowane zajęcia są kontynuacją cyklu spotkań poświęconych aktywności ruchowej, które dobroczynnie wpływają na całościowy rozwój małego dziecka. Jako nauczycielki cieszymy się, że na stałe weszły w tradycje naszej grupy. Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak duże zainteresowanie i chęć do wspólnej zabawy.
Przygotowały: Filinowicz S., Bartoszewicz R.(28.013.2014)

Zwiedzamy Park Wodny w Hajnówce (galeria)

Dzieci z grupy V wybrały się 13 marca na basen. Celem wycieczki było zapoznanie z obiektem sportowo- rekreacyjnym. Sześciolatki weszły na balkon widokowy skąd podziwiały z wysoka ogólny obraz kompleksu. Pani E. Walesiuk oprowadziła grupę po wszystkich pomieszczeniach parku wodnego. Dzieci przeszły przez bramkę po uprzednim założeniu numerycznych zegarków. Były w przebieralni, łaźniach prysznicowych. Obejrzały basen rekreacyjny z dwoma torami do nauki pływania, jacuzzi, dwie zjeżdżalnie ( małą wewnętrzną i dużą zewnętrzną) oraz basen sportowy z trybunami. Jeden z instruktorów, pan Paweł opowiedział dzieciom o swojej pracy, o tym kto korzysta z basenu, jakie zajęcia są organizowane ( aqua aerobik, indywidualne i grupowe nauki pływania). Pokazał saunę suchą i parową, solarium oraz kawiarnię. Zaprezentował sprzęt do nauki pływania i zaprosił do korzystania z aktualnych ofert parku wodnego. Dzieci były pod wielkim wrażeniem, zwłaszcza że nie wszystkie miały okazję wcześniej tu być. Serdecznie dziękujemy pracownikom basenu za możliwość wiedzenia obiektu i miłe przyjęcie.Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (27.03.2014)

Stomatologia w naszym mieście (galeria)

6 marca dzieci z grupy III odbyły wycieczkę do instytucji STOMATOLOGIA funkcjonującej w naszym mieście. Celem tej wycieczki było poznanie pracy lekarzy- stomatologów i innych pracowników, np. pomocy dentystycznych. W ramach wcześniejszej realizacji programu zdrowotnego Akademia Aquafresh oraz aktualnie realizowanego Przedszkole Przyjazne Żywieniu i Aktywności Fizycznej, dzieci posiadają już pełną wiedzę i umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego stylu życia. Wiedzą, co należy robić, aby ich zęby były zdrowe. Dodatkowo wiedza przekazana przez fachową osobę- dentystę w jego miejscu pracy dała lepszy rezultat. Dzieci chętnie i z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się informacjom przekazywanym przez pana doktora i jego pomoc dentystyczną. Aktywnie uczestniczyły w demonstracji sprzętu i narzędzi znajdujących się w gabinecie. Aby otrzymana wiedza z zakresu profilaktyki zębów i jamy ustnej przyniosła efekt należy połączyć ją z praktyką. Dlatego też dzieci na koniec spotkania otrzymały wartościowe prezenty: pasty, szczoteczki i kolorowe baloniki. Dzieci obiecały systematycznie dbać o swoje zęby i odwiedzać gabinet. Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom STOMATOLOGII za miłe przyjęcie i przełamanie bariery strachu, jaka bywa u dzieci w czasie pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym.Przygotowała: E. Anchimiuk (27.03.2014)

DZIEŃ KOBIET NA SPORTOWO W GRUPIE IX (galeria)

Dnia 10 marca w grupie IX odbyły się zajęcia otwarte z udziałem chętnych rodziców pt ,,Dzień Kobiet na sportowo”, których celem było nawiązywanie głębokich relacji z bliskim członkiem rodziny poprzez aktywny udział w proponowanych zabawach ruchowych, przeżywanie radości z pozytywnych efektów wspólnych działań plastycznych w zespole dziecko-rodzic oraz zachęcanie do spontaniczności i otwartości. Podczas zorganizowanego spotkania dzieci i rodzice uczestniczyli w zabawach integracyjnych m.in. ”Gdy dobry humor masz”, ”Stonoga”, ”O jak przyjemnie i jak wesoło”. Następnie wspólnie wykonali biżuterię ekologiczną z wykorzystaniem rurek izolacyjnych i żyłki. Na zakończenie dzieci przygotowały występ artystyczny podczas którego zaprezentowały utwory muzyczne i wiersze związane z obchodzonym dniem. Na pamiątkę zgromadzeni rodzice otrzymali ekologiczne kwiaty wykonane z tekturowych rolek.
Przygotowały i poprowadziły: Filinowicz Sylwia, Bartoszewicz Renata. (26.03.2014)

CZTEROLATKI W KRAINIE KSIĄŻEK (galeria)

W Bibliotece na półkach stoją obok siebie.
Wiesz, na kogo czekają? Tak, właśnie na Ciebie!
Przyjdź do Biblioteki, przywitaj się z Panią,
a ona Ci poda książeczkę wybraną.
O kotku, o smoku – o czym tylko chcesz.
Mądre, barwne książki to wspaniała rzecz!
Więc Mamę i Tatę bierz szybko za ręce
i prowadź do miejsca, gdzie książek najwięcej.
Idź do Biblioteki, idź prędko, nie zwlekaj.
Powiedz: „Mamo, Tato – książka na mnie czeka!”
Zofia Owsieniuk
Czterolatki z grupy VII nie mogły się już doczekać wizyty w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Z wielkim zainteresowaniem oglądały pięknie odnowione wnętrze biblioteki i podziwiały książki pełne barwnych ilustracji. Miały również możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o tematyce przyrodniczej. Czy nasi Mali Czytelnicy wkrótce odwiedzą gościnne progi biblioteki wraz ze swoimi rodzicami? Na to liczymy i do tego serdecznie zachęcamy:)
Bardzo dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za ciepłe przyjęcie naszej grupy i ciekawe zajęcia biblioteczne! Przygotowały: Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk (26.03.2014)

Z wizytą w szkole (galeria)

19 marca sześciolatki z grupy IX odwiedziły pobliski Zespół Szkół Nr 1 w Hajnówce. Podczas wizyty dzieci zapoznały się z budynkiem szkoły: klasą szkolną, wyposażeniem sal, biblioteką, stołówką, świetlicą oraz salą gimnastyczną. Miały również możliwość uczestniczyć w lekcji pierwszoklasistów, podczas której z uwagą przyglądały się swoim o rok starszym kolegom. Odwiedziny te, były pierwszą wizytą przedszkolaków w szkole i towarzyszyło jej wiele pozytywnych wrażeń i emocji. Dzięki temu doświadczeniu dzieciom łatwiej będzie we wrześniu po przekroczeniu progu szkoły - oswoić się z jej środowiskiem.
Bardzo dziękujemy Pani Bożenie Bujnowskiej za poświęcony czas i miłe przyjęcie podczas naszej przygody ze szkołą. Przygotowały: R. Bartoszewicz, S. Filinowicz (26.03.2014

UCZESTNICZYMY W PROGRAMIE SZKOŁY DLA EKOROZWOJU- POCZĄTKOWY AUDYT PRZEDSZKOLNY (galeria) wyniki audytu (pobierz plik doc)

Nasze przedszkole w tym roku szkolnym już po raz czwarty przystąpiło do realizacji Programu Szkoły dla Ekorozwoju i tym samym dąży do uzyskania Certyfikatu „Zielonej Flagi” na kolejny rok szkolny. „Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom i przedszkolom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jedynym uprawnionym organem do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Certyfikaty są przyznawane przedszkolom i szkołom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.
W dniu 6 marca 2014r. dzieci ze starszych grup naszego przedszkola uczestniczyły w przedszkolnym audycie, którego przeprowadzenie jest niezbędną częścią uczestnictwa w Programie Szkoły dla Ekorozwoju. Celem audytu było określenie poziomu zgodności działań ekologicznych podejmowanych przez nasze przedszkole z normą audytową oraz wskazanie możliwych niezgodności. Audyt ekologiczny przedszkola i szkoły został stworzony tak, aby uczniowie klas 1-3 mogli przeprowadzić go jedynie przy niewielkiej pomocy osób dorosłych, a wychowankowie przedszkola wspierani przez wychowawców mogli odpowiedzieć na większość zawartych w nim pytań. Dzieci potrafiące czytać i nauczyciele czytali przedszkolakom pytania przygotowane przez Fundacje Partnerstwo dla Środowiska i czuwali nad tym, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą i wiedzą dzieci. Wyniki audytu ujawniły sporo odpowiedzi negatywnych. Ale to tylko znak, że podejmujemy właśnie dobry krok aby zmienić nasze otoczenie na bardziej przyjazne środowisku i dzieciom. Mamy kilka miesięcy na podjęcie działań wyrównujących braki. W czerwcu odbędzie się audyt końcowy – mamy nadzieję, że jego wyniki będą już lepsze.Wyniki audytu zostały wywieszone w „Kąciku Małych Ekoludków” na holu przedszkola, a także są zamieszczone na stronie internetowej naszego przedszkola. Przygotowały nauczycielki grup IV, III i V (26.03.2014)

W ŚWIECIE DZIKICH ZWIERZĄT I ROŚLIN (galeria)

Przyszedł do nas do przedszkola zasmucony miś.
- „Powiedzcie mi o zwierzętach, nie wiem o nich nic…”
Pocieszały dzieci gościa: „Misiu, nie martw się,
otrzyj łapką łezkę z oka i uśmiechnij się!
O zwierzętach wiemy wiele, opowiemy Ci.
Gdy skończymy, będziesz wiedział to samo, co my.”
Siadł wygodnie bury misio, zamienił się w słuch.
Jest tak cicho, że aż słychać brzęczenie dwóch much…
Przedszkolaki uczą misia. Opowiada Krzyś
o sowie i o jelonku – nie nudzi się miś.
Asia mówi o dzięciole i ogromnym lwie,
a Martynka o tygrysie opowiedzieć chce.
Wiele zwierząt znają dzieci, pilnie słucha miś.
A o jakich Wy zwierzątkach opowiecie dziś? :)
Zofia Owsieniuk
Wszystkie dzieci z naszego przedszkola są z przyrodą „za pan brat”. Znają wiele zwierząt i roślin, poznają warunki potrzebne do ich rozwoju, a także starają się być przyjaciółmi przyrody. Wiedzą, że o środowisko przyrodnicze trzeba dbać i chronić je. Lubią zdobywać nowe informacje o tajemniczym świecie roślin i zwierząt, więc bardzo chętnie wzięły udział w tworzeniu prac plastycznych na temat świata fauny i flory. Przedszkolaki ochoczo wzięły się do pracy: rysowały, wycinały, kleiły i malowały, aż powstały wyjątkowe dzieła plastyczne. Gotowe prace zostały ze sobą połączone, dołączono też do nich ciekawe informacje na temat życia konkretnych zwierząt i roślin. W ten sposób powstało dziesięć albumów przyrodniczych pod wspólnym tytułem „W świecie dzikich zwierząt i roślin”. Każda grupa włożyła w przygotowanie swego albumu wiele pracy. Każdy album pięknie opowiada o innej grupie zwierząt lub roślin. Wszystkie albumy były prezentowane w obu budynkach Przedszkola Nr 5. Wkrótce twórczość przedszkolaków będzie można podziwiać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, a następnie również w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych, a dzieciom i nauczycielkom wszystkich grup wiekowych składamy gorące podziękowania za zaangażowanie włożone w wykonanie tak niezwykłych albumów przyrodniczych!
Opracowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec – Burnecka,
Anna Sacharczuk, Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk
(25.03.2014)

BAJKOWY TURNIEJ W GRUPACH VII, VIII, IX (galeria)

Sport to zdrowie – każdy wie,
więc dziś zapraszamy Cię
do Sportowej Krainy
w odwiedziny…

Panie z grup VII, VIII i IX zaprosiły swoje przedszkolaki na Bajkowy Turniej, którego celem było propagowanie sportowego trybu życia i zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej. Cztero-, pięcio- i sześciolatki z wielkim zaangażowaniem włączyły się do sportowej zabawy i od razu na przedszkolnym holu zrobiło się wesoło i kolorowo! Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych im ćwiczeniach, jak również gorąco dopingowały kolegów i koleżanki. Mamy nadzieję, że wspólne zmagania sportowe pozostawią w pamięci naszych dzieci tak przyjemne wspomnienia, że z niecierpliwością będą oczekiwały kolejnej wyprawy do Krainy Sportu…:)Opracowały: R.Bartoszewicz, B.Markiewicz, J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (13.03.2014)

POD BŁĘKITNYM NIEBEM II (galeria)

Białowieska Puszcza...
Wiatr w konarach śpiewa
cichą pieśń wiosenną o zielonych drzewach.
Kolorowe kwiaty w pieśni zasłuchane
unoszą swe główki. Płatki jak aksamit,
białe, fioletowe,
jak skrzydła motyla
delikatnie głaszcze wiatru ręka miła...
Puszczańskie zwierzęta dziwią się czasami,
kto tak pięknie śpiewa pomiędzy drzewami...
Tylko żubr – Król Puszczy –
wie, co tu się dzieje
wolno i dostojnie wędrując przez knieje...
Z.Owsieniuk

W dniach 20.01 – 5.03.2014r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży miała miejsce wystawa wierszy dla dzieci o charakterze przyrodniczo – ekologicznym nosząca tytuł „Pod błękitnym niebem”. Jako autorka wierszy i ilustracji do nich pragnę serdecznie podziękować wszystkim Pracownikom białowieskiego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej za umożliwienie ekspozycji wierszy, a wszystkim zwiedzającym – za zainteresowanie:) Opracowała: Zofia Owsieniuk (13.03.2014)

SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ W GRUPIE VII (galeria)

W aptece na półce mieszkają, czasami się trochę sprzeczają:
- „Podsuń się, panie syropie, nie jesteś tu na urlopie!”
- „Moje drogie witaminy nie róbcie tak kwaśnej miny!”
Słychać kłótnie, krzyki, waśnie… Pan Aptekarz idzie właśnie.
I już leki na półeczkach stoją równo w buteleczkach.
Stoją i grzecznie czekają, farmaceuty się słuchają…
Z.Owsieniuk

Czterolatki z grupy VII miały okazję gościć w swojej sali pana Farmaceutę, który opowiedział im o swojej pracy w aptece. Przedszkolaki pogłębiły posiadane wiadomości na temat lekarstw oraz bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas ich przyjmowania.
Serdeczne podziękowania składamy panu Mirosławowi Szwedowi za miłą atmosferę spotkania oraz ciekawe przekazanie dzieciom wielu istotnych informacji.
Opracowały: Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk
(11.03.2014)

Dzień Kobiet w Przedszkolu Nr 5 (galeria)

7 marca z okazji Dnia Kobiet odbyło się w naszym przedszkolu wyjątkowe wydarzenie. W ramach realizacji programu „Czytające Przedszkola” urządziliśmy w naszej placówce „Wystawę książek dla dzieci autorstwa kobiet” i zaprosiliśmy do przedszkola niecodziennych gości, kobiety, które pełnią, lub pełniły ważne role w naszym społeczeństwie, w Hajnówce. Wśród naszych gości były: Pani Alla Gryc Przewodnicząca Rady Miasta Hajnówka, Pani Olga Rygorowicz Wójt Gminy Hajnówka, Pani Jolanta Stefaniuk Inspektor Oświaty, Pani Aniela Monach były Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce , która na prośbę organizatorów przybyła na spotkanie w mundurze policyjnym, Pani Wiera Pawluczuk Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce, Pani Barbara Woszczenko Redaktor Telewizji Kablowej w Hajnówce, oraz Pani Dyrektor Krystyna Kojło i Pani Wicedyrektor Mirosława Maciuka, które w tym dniu pełniły zarówno rolę gości jak i gospodarzy. Zaproszone Panie przeczytały dzieciom wiersze znanych polskich autorek, takich jak Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Kownacka, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka, Hanna Zdzitowiecka i Elżbieta Sadowska. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wierszy, których interpretacja bardzo się spodobała, a w podziękowaniu zaprezentowały gościom montaż słowno-muzyczny, każda z Pań dostała kwiatek oraz upominki, wykonane przez dzieci. Natomiast Panie obdarowały przedszkolaków różnymi łakociami, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Impreza dostarczyła zarówno maluchom jak i zaproszonym gościom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym Paniom, że pomimo wielu obowiązków znalazły chwilę czasu i przybyły na spotkanie z dziećmi, aby przeczytać im wiersze i zachęcić do obcowania z literaturą i książką, co jest w dzisiejszych czasach niezmiernie ważne. A.Kot, J.Suchodoła, S.Filinowicz, R.Bartoszewicz, B.Markiewicz, L.Stawarz, E.Sterlingow (07.03.2014)

Konkurs recytatorsko- muzyczny „ Zdrowym być” (galeria)

27 lutego dwoje dzieci z grupy V- Paulina Sapieżko i Mateusz Szymańczuk reprezentowało nasze przedszkole w XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko- Muzycznego pod hasłem „ Zdrowym być”. Konkurs odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Organizatorem imprezy przeprowadzonej pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i Państwowej Inspekcji Sanitarnej było Przedszkole Samorządowe Nr 68 im. Janusza Korczaka w Białymstoku. Spośród 30-stu uczestników wyłoniono sześciu laureatów: trzech z recytacji wiersza i trzech z piosenki. Jednym ze zwycięzców okazał się Mateusz Szymańczuk, który otrzymał nagrodę główną za wiersz T. Śliwiaka „Wilk u dentysty”. Paulina Sapieżko otrzymała nagrodę pocieszenia za „ Zdrową piosenkę”. Podczas konkursu wyeksponowano prace plastyczne pod hasłem „ Zdrowym być”, wśród nich znalazły się rysunki Ani Ginszt, Agaty Kazimiruk i Malwiny Badowicz. Serdecznie gratulujemy uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (07.03.2014)

Dzieci lubią śnieg (galeria)

Sześciolatki z grupy V uwielbiają zabawy na śniegu. Choć w tym roku śnieg był zaledwie przez niecałe dwa miesiące, dzieciom udało się wykorzystać go w zabawie. Częste wyjścia na podwórko i zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem śniegu rozwijały pomysłowość i wyobraźnię dziecięcą. Sześciolatki lepiły bałwany, śnieżne kule, tworzyły mury i barykady oraz inne konstrukcje przestrzenne. Były z wizytą na lodowisku szkolnym przy SP nr 1, obserwując jazdę figurową starszych kolegów. Chodziły na spacery do lasu, gdzie odszukiwały ślady pozostawione przez różne zwierzęta. Także w sali wykorzystywały śnieg do zabaw badawczych: obserwowały jak śnieg topi się pod wpływem ciepła, jak woda zamienia się w lód, i jakiej czystości jest woda po roztopionym śniegu. Sześciolatki marzyły jeszcze o kuligu przez biały, ośnieżony las- jednak z tym marzeniem muszą poczekać do następnego roku, już w szkole…
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (07.03.2014)

Bajka inna niż wszystkie! (galeria)

Czterolatki z grupy VII gościły w przedszkolu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Hajnówki. Zaproszeni goście sprawili dzieciom niespodziankę i przygotowali dla nich bajkę pt.:„Mała syrenka”, którą odczytali we fragmentach. Dzieci po raz pierwszy zobaczyły taż jak wygląda książka dla osób niewidomych zapisana alfabetem Braile’a. Tą książkę przeczytała im pani JulitaKiczkajło. Wiele uśmiechów i radości wzbudziły też autorskie wiersze pana Marcina Waszkiewicza, które sam autor przeczytał z dużą dozą humoru. Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały piosenek w języku białoruskimi i rosyjskim w wykonaniu pani Julity. Za umożliwienie spotkania dziękujemy gościom oraz opiekunce grupy pani Agnieszce Andrejuk. Przygotowały: J. Tokajuk, Z. Owsieniuk (06.03.2014)

Wycieczka do Opery (galeria)

14 lutego dzieci z grupy V i IX wybrały się na wycieczkę do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Miały szczęście obejrzeć przepiękny spektakl muzyczny Świąteczna przygoda Jasia i Małgosi. Dzięki mobilnej widowni mali widzowie mogli zasiąść na środku Dużej sceny, po której stąpali artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej. Interaktywną bajkę wyróżniała gra świateł, ruchoma scena i bezpośredni kontakt artystów z widzami. Scenografia została wzbogacona w zimowe akcenty a obok bohaterów spektaklu pojawił się Święty Mikołaj, który na koniec przedstawienia wręczył małym widzom słodkie prezenty. Bajka oparta była na tekście Jana Brzechwy, jej treści nie tylko bawiły ale również uczyły i wprowadzały małego widza w świat opery i instrumentów ( trąbek, waltorni, puzonów). Przedszkolacy podziwiali wspaniały śpiew solistów, grę aktorską, przepiękne stroje i rekwizyty. Po spektaklu, dzieci miały okazję zwiedzić pozostałą część opery, tj. przepiękny holl; kawiarnię, gdzie miały przerwę na posiłek. Ogromne wrażenie wzbudziły szklane schody, które były wszędzie i prowadziły do innych sal scenicznych.Przygotowały: R. Bartoszewicz, S. Filinowicz, A.Jurczak, I. Z- Ciep (27.02.2014)

Poranek z książką (galeria)

13 lutego dzieci z grupy V odwiedziły Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Tam spotkały się z panem Jerzym Sirakiem, burmistrzem Hajnówki, aby wspólnie spędzić czas z klasyką polskiej literatury dziecięcej. Pan Burmistrz przeczytał kilka „zimowych" opowiadań o przygodach Misia Uszatka. Interpretacja bajeczek o sympatycznym misiu z oklapniętym uszkiem bardzo się dzieciom podobała, dlatego też chętnie rozmawiały z panem Burmistrzem o swoich przygodach i zabawach zimowych, dzieliły się wrażeniami z niedawno zakończonych ferii i rozmawiały o innych, ulubionych bohaterach literackich. Dzieci obejrzały również dwa znakomite filmy animowane z cyklu „Miś Uszatek". Spotkanie zakończyło się wzajemną wymianą upominków. A dzieci zapewniały, że będą częściej przychodziły do biblioteki.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (27.02.2014)

POZNAJEMY DOMY ZWIERZĄT (galeria)

11 lutego grupy III, IV i V uczestniczyły w zajęciu pt.: „Domy zwierząt” przygotowanym i prowadzonym przez Panią Joannę Bober z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego. Dzieci poznały różne rodzaje domów i gniazd budowanych przez zwierzęta i ptaki zamieszkujące tereny Puszczy Białowieskiej. Dzięki zagadkom i ciekawostkom opowiadanym przez prowadzącą przedszkolaki dowiedziały się o tym, jak i gdzie buduje swoje gniazda bocian biały, bocian czarny, zimorodek, kaczka, rudzik, dzięcioł, sójka, sikorka. Dużym zaskoczeniem dla dzieci był fakt, iż kukułka jest ptakiem, który w ogóle nie buduje swoich gniazd. Składa jaja w gniazdach innych ptaków. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki oglądały prezentację i słuchały tego, jak i gdzie budują swoje domy orzesznice, wiewiórki, krety, mrówki, jeże, bobry, lisy i wilki. Na zakończenie poznały kogoś, kto swój dom nosi na sobie- ślimaka. Zajęcie przeplatane było ciekawymi zabawami ruchowymi. Dzieci wykonały też zadanie plastyczne. Za pomocą włóczki wyklejały żubra, którego domem jest las. Dziękujemy bardzo Pani Joannie Bober za przeprowadzenie ciekawego i pouczającego zajęcia. Przygotowały: nauczycielki z grupy III, IV i V (22.02.2014)

SPOTKANIE INTEGRACYJNE W GRUPIE IX (galeria)

Dnia 12 lutego w grupie IX odbyło się spotkanie integracyjne zorganizowane we współpracy z opiekunem Warsztatów Terapii Zajęciowej, panią Agnieszką pod tytułem ,,Jesteśmy tacy sami”. Celem zorganizowanych zajęć było przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania literaturą i prozą, nawiązywanie wzajemnych stosunków – relacji między dziećmi pełnosprawnymi a osobami niepełnosprawnymi, uwrażliwianie na możliwości i potrzeby innych oraz poszanowanie praw każdego człowieka. Dzieci uczestniczące w spotkaniu miały okazję obserwować jak wygląda czytanie fragmentu bajki ,,Mała syrenka” napisanej metodą pisma punktowego dla niewidomych – Braille’a, którą odczytała na forum pani Julita (podopieczna WTZ). Następnie wysłuchały autorskich wierszy napisanych przez pana Marcina poświęconych głównie tematyce przyrodniczej. Podczas wspólnie spędzanego czasu odbyły się także zabawy integracyjne i ruchowe, do których zaprosiliśmy wszystkich przybyłych gości.
Przygotowały i przeprowadziły:S. Filinowicz, E. Sterlingow
(22.02.2014)

Dokarmiamy głodne ptaki (galeria)

Podczas realizacji zajęć z cyklu ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę'' przedszkolaki z gr. X postanowiły zbudować karmnik. Nie jest to jednak łatwe zadanie, w związku z tym zaprosiły na wspólne majsterkowanie tatę Magdy Muśko. Pan Mirosław przybył perfekcyjnie przygotowany z pełnym wyposażeniem. Dokładnie wyjaśnił dzieciom sposób wykonania karmnika oraz pokazał i omówił materiały do niego potrzebne. Zwrócił też uwagę na bezpieczeństwo podczas posługiwania się narzędziami. Do skonstruowania karmnika przedszkolaki wykorzystały drewniane elementy, gwoździe, wkręty oraz sporą część swojej pozytywnej energii. Szczególnie atrakcyjne dla chłopców okazało się wbijanie gwoździ, choć wbrew pozorom nie było to wcale łatwe. Na rezultat nie trzeba było długo czekać. Przedszkolaki okazały się fantastycznym majsterkowiczami. Przy ich dużym udziale powstał piękny i solidny karmnik. Pozostało tylko czekać, aż zaczną z niego korzystać głodne ptaki. Dziękujemy Panu Mirosławowi za poświęcony czas, cierpliwość, oraz dostarczenie dzieciom nieopisanej radości.
Przygotowały: A. Kot, J. Suchodoła
(16.02.2014)

Dzień Babci i Dziadka w grupie X (galeria)

,,Kocham mocno Babcię, Dziadka,
to nie żarty moi mili.
Dzisiaj im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli’’
Tymi słowami 23 stycznia w grupie X rozpoczęła się uroczystość z Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki w szczególny sposób okazały swoim bliskim szacunek, oraz podziękowały za miłość, cierpliwość i zrozumienie. Z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersze, tańczyły, śpiewały. Laureaci konkursu ,,Kolędy Prawosławnej’’ zespół ,,Gwiazdeczki’’ przy akompaniamencie pianina przepięknie zaśpiewały dwie kolędy : ,,Hen wysoko’’ oraz ,,Rożdżestwo Christowo’’. Występ dzieci wywołał u dziadków ogromną radość oraz wzruszenie. Duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane i kochane wnuki. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane laurki oraz prezenty. Nie zabrakło również wspólnych zabaw z gośćmi przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej, ciepłej atmosferze.
Nauczycielki grupy: A. Kot, J. Suchodoła
(16.02.2014)

Czytanie - to trudne zadanie (galeria)

W dniu 27.01.14r., w ramach realizacji programu ,, Czytające przedszkole ‘’, odbyło się w grupie VIII, spotkanie integracyjne z podopiecznymi Warsztatu Terapii zajęciowej w Hajnówce. Odwiedzili nas: Julita, Marcin, Agatka i Ania. Utwory literackie, prezentowane przez gości, przeplatane były różnorodnymi zabawami. Najpierw niewidoma Julita przeczytała dzieciom bajkę ,,Mała syrenka’’ napisaną alfabetem Braille’a. Dzieci słuchały przekazu z zasłoniętymi chustką oczami, aby lepiej wczuć się w trudną sytuację człowieka niewidomego. Po zapoznaniu się z treścią utworu, przedszkolaki miały okazję sprawdzić własnymi palcami druk w książkach napisanych alfabetem Braille’a. Następnie pięciolatki, wraz z gośćmi, przy dźwiękach muzyki poważnej, zatańczyły z chustami, według koncepcji Rudolfa Labana. Wspólny taniec wzbudził wiele pozytywnych emocji wśród podopiecznych Warsztatu. Wielką przyjemność sprawiło nam słuchanie piosenek zaśpiewanych przez niewidomą Julitę. Marcin - podopieczny Warsztatu Terapii Zajęciowej deklamował własne wiersze, o tematyce bliskiej przedszkolakom: ,,Jeżyk’’, ,,Ślimaczki’’, ,,Kotek i myszki’’, przeplatane zabawami ruchowo naśladowczymi. Pozostawił na pamiątką spotkania wiersz własnoręcznie zilustrowany i podpisany przez autora. Opiekun osób niepełnosprawnych Pani Agnieszka Andrejuk przeczytała dzieciom jedną z bajek, napisaną przez osadzonego w areszcie, opowiadającą o przygodach psa pt: ,,Łazik’’. Podczas zajęć pięciolatki miały tez możliwość usprawniania swego aparatu artykulacyjnego poprzez zabawy logopedyczne oraz zagadki słuchowe. Na zakończenie goście zostali obdarowania wykonanymi przez nauczycielki świecznikami, aby mogli ciepło wspominać wizytę w naszym przedszkolu i miło rozpoczętą współpracę. Takie wzajemne kontakty i wychodzenie do innych, wiele wnoszą w życie intelektualne oraz wzbogacają je w nieprzemijające wartości.
Przygotowały: B. Markiewicz, L. Stawarz , E. Sterlingow
(13.02.2014)

Gościliśmy Babcie i Dziadków w grupie VIII (galeria)

O tym , jak ,,wydoroślały’’ wnuki , mogli przekonać się dziadkowie, uczestnicząc już po raz kolejny w uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w grupie VIII pięciolatków. Dzieci przygotowały swym wyczekiwanym gościom inscenizację jasełkową ,,Zaśpiewajmy maleńkiemu’’ oraz wiersze i piosenki. W nie jednym oku pojawiła się wówczas łezka wzruszenia i podziw dla małych aktorów. Za swój występ otrzymali gromkie brawa. Następnie dzieci wręczyły zgromadzonym gościom własnoręcznie wykonane laurki i upominki, czym także sprawiły ogromną radość. Nauczycielki zostały natomiast nagrodzone, w imieniu wszystkich dziadków, przez Panią Olgę Rygorowicz (babcie Julianki) bardzo ciepłymi i wzruszającymi słowami podziękowania. Po części oficjalnej, przedszkolaki wraz z gośćmi zasiadły do słodkiego poczęstunku. Musiały wykazać się dobrymi manierami, jak na gospodarzy przystało. Było miło i sympatycznie. Zapraszamy za rok.
Przygotowały: L. Stawarz, B. Markiewicz
(10.02.2014)

Jasełka dla szkoły (galeria)

Niebawem sześciolatki i siedmiolatki wstąpią w progi szkoły, aby tam kontynuować dalszą edukację. Zanim jednak to nastąpi, przedszkole realizuje program profilaktyczny ,,Moje dziecko idzie do szkoły’’, którego głównym założeniem jest zminimalizowanie lęku przed nowym etapem życia. Podczas wdrażania programu dzieci uczą się, jak dbać o swoje zdrowie, jak zdrowo odżywiać się oraz poznają środowisko szkolne, podczas spotkań integracyjnych, odbywających się w przedszkolu i szkole. W związku z tym dnia 22.01.2.14 r. odbyło się takie właśnie spotkanie na terenie Przedszkola nr 5. Przedszkolaki i nauczycielki grup: VIII i X powitały bardzo serdecznie uczniów i wychowawczynię kl. III Panią Bożenę Bujnowską ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce. Większość z nich to absolwenci naszej placówki. Pięciolatki zaprezentowały starszym kolegom przedstawienie jasełkowe ,,Śpiewajmy maleńkiemu’’, które nagrodzone zostało gromkimi brawami. W zamian, uczniowie w ramach programu ,,Czytające przedszkole’’ przeczytali kilka krótkich utworów literackich, wzbudzając podziw przedszkolaków doskonałą techniką czytania. Następnie grupa kolędnicza ,,Gwiazdeczki’’, laureaci I miejsca w Przeglądzie Kolędy Prawosławnej w HDK, zaśpiewała kolędy po białorusku i ukraińsku, które spotkały się z wielkim uznaniem Obdarowani upominkami goście z nostalgią mogli powspominać przedszkolne lata. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze. Czekamy na następne.
Przygotowały: B. Markiewicz, L. Stawarz, A. Kot, J. Suchodoła
(10.02.2014)

Zabawy w Zwierzyńcu (galeria)

W ramach realizacji programu ekologicznego ,,Szkolny program Ekozespołów- ,,Dzika przyroda wokół nas - nauczmy się ją chroni撒 , dnia 16.01.14 r. odbyła się impreza integrująca grupy: VIII, IX i X. Przedszkolaki, zaopatrzone w emblematy dzikich zwierząt, słuchały utworów poetyckich J. Brzechwy, czytanych przez nauczycielki, opisujących różne zwierzęta w sposób humorystyczny. Śpiewały piosenki o mieszkańcach lasu, ilustrowane ruchem. Rozwiązywały zagadki obrazkowe, wzbogacając i ugruntowując jednocześnie swa wiedzę. Uczestniczyły w konkurencjach sprawnościowych i zabawach integrujących z chustą animacyjną, ucząc się ostrożności w kontaktach ze zwierzętami. Brały też aktywny udział w zabawach ruchowych, podczas których, dochodziły do wniosku, że lasu potrzebują i ludzie i zwierzęta. Podsumowaniem imprezy była zabawa uświadamiająca, że w lesie należy zachowywać ciszę, aby nie płoszyć zwierząt i ptaków.
Przygotowały: S. Filinowicz, L. Stawarz, J. Suchodoła
(10.02.2014)

Jasełka dla gości w grupie VIII (galeria)

Dnia 14.01.2014 r. gościliśmy w przedszkolu grupę uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce. Towarzyszyły im nauczycielki: Pani Aneta Sadowska oraz Pani Ewa Dziedzik-Borys. Naszym miłym gościom zaprezentowaliśmy przedstawienie jasełkowe ,,Zaśpiewajmy maleńkiemu’’, a następnie jedna z podopiecznych Ośrodka przeczytała pięciolatkom ,,Opowieść wigilijną’’. Po wzajemnych prezentacjach przedszkolaki zaprosiły swoich starszych kolegów do wspólnych zabaw, czym sprawiły im ogromną radość. Uczniowie przypomnieli sobie własne lata spędzone w swoich przedszkolach. Na zakończenie wizyty, grupka gości wraz z Panią Elą zwiedziła nasz budynek przedszkolny. Tak mile rozpoczęta współpraca będzie z pewnością kontynuowana.
Przygotowały: B. Markiewicz, L. Stawarz i E. Sterlingow (08.02.2014)

Bezpieczne zabawy na lodzie (galeria)

W związku z realizacją programów edukacyjnych: „ Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej” oraz „ Bezpieczny Przedszkolak” przedszkolaki z grupy III, IV i V spotkały się na terenie lodowiska przy Zespole Szkół Nr 1 ze służbami mundurowymi- organizatorami akcji BEZPIECZNE FERIE. Uczestniczyły w pokazie promującym działalność i sprzęt Straży Granicznej z placówki w Białowieży, Straży Pożarnej i Policji w Hajnówce. Dzieci oglądały umundurowanie; sprzęt, jakim funkcjonariusze posługują się w codziennej służbie; wyposażenie samochodów. Zadawały pytania dotyczące akcji ratowniczych podczas zimowych patroli. Mimo chło(0du, dzieci chętnie brały udział w pokazie służb mundurowych a ich wysiłek został nagrodzony gorącą herbatą. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziło lodowisko, o istnieniu którego nie wiedziały wszystkie przedszkolaki. Dzieci wchodziły na lód, sprawdzały czy jest ślisko, obserwowały młodzież podczas jazdy na łyżwach, utrwalały sobie wiedzę na temat bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań w trakcie jazdy po lodzie. Serdecznie dziękujemy panu Ławnickiemu za współpracę w organizacji spotkania.
Przygotowały: E. Anchimiuk, M. Saadoon, I. Zaniewska- Ciep
(8.02.2014)

Bezpieczne ferie (galeria)

Ferie zimowe to dla dzieci wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Starszy sierżant Joanna Więcho i pracownik cywilny Komendy Policji w Hajnówce- Anna Pawluczuk tłumaczyły dzieciom z Przedszkola nr 5 jak bezpiecznie szaleć na śniegu i usprawniać kondycję fizyczną. Szczególna uwaga była zwrócona na zdrowy rozsądek i ostrożność. Policjantki tłumaczyły, aby: >Ubierać się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie; >Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic. Pamiętać, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni; >Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzeć trasę zjazdu, usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie; >Ważny dla bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżamy. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy; >Nie ślizgać się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób; >Pamiętać, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo; >Nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego; >Nie rzucać w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała; >Korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod ciężarem; >Kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy; >Nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep (05.02.2014)

„DLA BABCI I DZIADKA” – UROCZYSTOŚĆ PRZEDSZKOLNA W GRUPIE III (galeria)

23 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Już wcześniej w naszej grupie trwał okres wzmożonej pracy i czas oczekiwań na gości. Na początku dzieci przygotowały zaproszenia w kształcie serduszek, następnie wykonały laurki. W trakcie kolejnych zajęć robiły prezenty: babciom - naszyjniki z glinianych serduszek a dziadkom – krawaty z kolorowego filcu. Podczas tych prac dzieci musiały wykazać się swoimi umiejętnościami – sprawnością manualną, twórczą wyobraźnią, pomysłowością. W trakcie zajęć muzycznych dzieci nauczyły się piosenek o dziadkach, utrwaliły tańce i zabawy ilustracyjne do znanych piosenek. Dla swoich gości dzieci szybko nauczyły się wierszy i inscenizacji o dziadkach. Uroczystość, którą wspólnie przygotowaliśmy uważamy za bardzo udaną, włożyliśmy w nią tyle trudu i miłości. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom naszych dzieci, którzy przygotowali bardzo smaczny poczęstunek.
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec - Burnecka
(05.02.2014)

KOCHAM CIĘ BABCIU I DZIADKU! (galeria)

21 stycznia trzylatki z grupy VI zaprosiły do przedszkola bardzo ważnych gości – babcie oraz dziadków, by uczcić wspólnie z nimi ich święto. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną podczas której dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Przedszkolaki bardzo się starały, dziadkowie natomiast głośno bili brawo roniąc nie jedną łzę wzruszenia. Na koniec występu dzieci zaśpiewały wspólnie „100 lat” oraz wręczyły dziadkom i babciom własnoręcznie wykonane upominki – kwiatek i laurkę z życzeniami. Przy stołach czekał na wszystkich smaczny poczęstunek przygotowany we współpracy z rodzicami. Atmosfera była niezwykle miła i ciepła, mamy nadzieję na więcej takich udanych uroczystości.
Przygotowały: D. Jurczuk, M. Kuradczyk
(05.02.2014)

CHATKA PEŁNA BAJEK (galeria)

10 stycznia trzylatki z grupy VI zaprosiły do swojego przedszkola Panią Urszulę Patyk – pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Wiemy jak bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest nawyk czytania. Dlatego już trzylatki powinny być wdrażane do spędzania czasu z książką. W przedszkolu staramy się także znaleźć czas na literaturę dziecięcą – często czytamy jak również zapraszamy gości, którzy czytają dzieciom. Pani Ula przeczytała kilka opowiadań z książki pt. „Nasza mama czarodziejka” J. Papuzińskiej, przybliżyła pracę w bibliotece oraz przeprowadziła mały quiz dotyczący wiedzy o książkach. Zaprosiła gorąco wszystkie chętne dzieci do wypożyczania książek. Na pożegnanie przedszkolaki otrzymały obrazki z postaciami z ulubionych bajek do pokolorowania. Nasi najmłodsi natomiast odwdzięczyli się Pani śpiewając piosenkę oraz wręczając laurkę. Jeszcze raz bardzo dziękujemy Pani Urszuli za przybycie oraz miło spędzony czas. Mamy nadzieję, że się szybko spotkamy u Pani w bibliotece…
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk.
(05.02.2014)

Spotkanie z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej (galeria)

29 stycznia odbyło się spotkanie pod hasłem „Czytające przedszkole”, w którym udział wzięli przedszkolacy z grupy III, IV i V ,podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce oraz funkcjonariusze służb więziennych. Celem spotkania było wzbogacanie zasobu słownika dzieci, doskonalenie mowy poprzez codzienne obcowanie z literaturą. Wśród podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej była niewidoma Julita, która przeczytała alfabetem Braillea bajkę pt. „Mała Syrenka”. Dzieci słuchały jej z zasłoniętymi oczami, aby lepiej zrozumieć i docenić trud niewidomej dziewczyny. Mogły później obejrzeć książkę napisaną alfabetem Braillea, dotykały drobnych kropeczek oznaczających litery. Kolejny gość- Marcin wyrecytował dzieciom wiersze swojego autorstwa: Jeżyk, Ślimak, Myszka. Treść wierszy była tak interesująca, że dzieci słuchały z wielkim przejęciem. W dowód uznania za uwagę poświęconą gościom otrzymały wiersz pt. „Psotny kotek”, który wyeksponowały na tablicy w sali. Zajęcia przeplatane były zabawami muzyczno- słuchowymi, podczas których wszyscy grali na papierowych mandolinach, słuchali piosenek śpiewanych przez Julitę, odgadywali zagadki słuchowe. Następnie pracownicy Aresztu Śledczego w Hajnówce: Marta Domin i Roman Paszko, przeczytali dzieciom opowiadanie napisane przez jednego z więźniów pt. „Czesiek i Leszek i podróże małe i duże”. Dzieciom bardzo spodobało się opowiadanie, obiecały że wykonają ilustracje do jego treści. Funkcjonariusze pokazali skoroszyt pełen podobnych opowiadań napisanych przez innych więźniów, pozostawili go w przedszkolu do poczytania. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie a w szczególności pani Agnieszce Andrejuk, opiekunce osób niepełnosprawnych.Przygotowały : E. Sterlingow, A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (05.02.2014)

DBAMY O PIĘKNY UŚMIECH (galeria)

W grudniu na zaproszenie przedszkolaków z grupy VI i VII zawitały do przedszkola Panie z gabinetu stomatologicznego – lek. stom. Aneta Pietraszko oraz pomoc Monika Hłasko. Opowiedziały one dzieciom o tym jak ważny jest zdrowy i piękny uśmiech oraz przekazały wiele cennych wskazówek, dzięki którym można go na długo utrzymać. Obok właściwego odżywiania się oraz regularnego mycia zębów jego warunkiem jest profilaktyczna wizyta w gabinecie stomatologicznym, którego wcale nie należy się bać. Aby zachęcić dzieci Panie pozwoliły im na obejrzenie niektórych narzędzi dentystycznych, plakatów nawiązujących do dbania o jamę ustną oraz innych ciekawych gadżetów – jak np. model szczęki wraz z uzębieniem. W przedszkolu promującym zdrowie bardzo ważny jest temat właściwego dbania o zęby. Nasze dzieci są z nim zaznajamiane już od najmłodszego wieku a rodzice, w szczególności ci, którzy pracują w Służbie Zdrowia bardzo chętnie nam w tym pomagają, za co jeszcze raz dziękujemy – Pani Anecie i Pani Monice.
Przygotowały: D. Jurczuk, M. Kuradczyk
(05.02.2014)

Choinka Noworoczna (galeria)

16 stycznia odbył się doroczny bal karnawałowy pod hasłem Zabawa u Stracha na Wróble przygotowany przez aktorów Teatru Co Nie Co. Przedszkolacy przebrani w fantastyczne stroje znakomicie się bawili. Chętnie uczestniczyli w tańcach, konkursach i barwnych korowodach. Największą euforię wywołało pojawienie się Mikołaja, który jak zwykle nie zawiódł i zjawił się z mnóstwem prezentów. Otrzymał od dzieci mnóstwo obietnic na temat dobrego zachowania, zarejestrował je w magicznej trąbce i obiecał spełnić liczne marzenia dzieci w przeciągu roku. Liczne zabawy i konkursy w towarzystwie Stracha na Wróble wprawiły dzieci w wesoły nastrój. W nagrodę za wspaniałą zabawę wszystkie dzieci otrzymały prezenty od Świętego Mikołaja- paczki, które odbierały odchodząc do domu. Aktorów- wodzirejów przedszkolacy nagrodzili gromkimi brawami i zaprosili ponownie za rok do naszego przedszkola. Oprócz zabawy, dzieci miały również okazję sfotografować się z Mikołajem. Robione były zbiorowe zdjęcia poszczególnych grup, jak i indywidualne, podczas których dzieci z bliska mogły obejrzeć Mikołaja, dotknąć jego brody i przekonać się, że jest najprawdziwszym Mikołajem.
Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep (29.01.2014)

Dzień babci i dziadka w grupie IV (galeria)

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, w kalendarzu są takie dwa dni, gdy każdemu robi się cieplej na sercu - to święto naszych kochanych babć i dziadków. W grupie IV uroczystość z okazji Ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. To dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. Z tej okazji dzieci przygotowały bogaty program artystyczny, aby w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za miłość, troskę i poświęcenie. Dzieci prezentowały wiersze oraz kolędy i podarowały swoim dziadkom własnoręcznie wykonane laurki, a do tego dołączone zostały ramki ze zdjęciami. Nie zabrakło też życzeń od wnucząt i wychowawczyń swoich małych pociech. Dziadkowie spędzili miło czas z wnukami. Była to dla nich również okazja, aby spotkać się, porozmawiać, a także obdarzyć wnuki słodyczami. (28.01.2014)

Jasełka w grupie V (galeria)

Sześciolatki od miesiąca przygotowywały się do przedstawienia bożonarodzeniowego. Ćwiczyły przydzielone im role, śpiewały kolędy, nauczyły się nowej pastorałki Bosy Pastuszek. 17 stycznia wystąpiły przed rodzicami. Było to pierwsze tego typu przedstawienie. Dzieci przebrane w stroje aniołów, królów, pasterzy, Józefa i Maryi- stworzyły wyjątkowy nastrój pełen magii i tajemnicy narodzin Jezusa. Rodzice byli zachwyceni profesjonalizmem i powagą podczas występu swych pociech. 21 stycznia do przedszkola zostali zaproszeni dziadkowie z okazji Święta Babci i Dziadka. Tu dzieci również wystąpiły z przedstawieniem bożonarodzeniowym, dodając wiersze i piosenki o najbliższych. W niejednym oku zakręciła się łza wzruszenia, a gromkim brawom nie było końca. Po występie dzieci przebrały się i wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki: laurki w kształcie serduszek, kolorowe hiacynty, malowane obrazki na ścianę. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku. 23 stycznia sześciolatki jeszcze raz wystąpiły z jasełkami, tym razem zaprosiły panią dyrektor, podopiecznych Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce; dzieci z grupy III, personel przedszkola: panie kucharki, woźne oddziałowe. Po występie opiekunki z ośrodka: pani Irena Kowalczuk i pani Halina Sirak przedstawiły dzieciom swych podopiecznych ( osoby niepełnosprawne intelektualnie); opowiedziały o ich chorobach i uczuliły dzieci na potrzebę pomocy takim ludziom. Sześciolatki otrzymały przepiękne prezenty przez nich wykonane: zdobione słoiki, pudełeczka- szkatułki, wyszywane na płótnie aniołki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (28.01.2014)

PIĘCIOLATKI BUDUJĄ KARMNIK DLA PTAKÓW (galeria)

Niskie temperatury w okresie zimy oraz brak pokarmu są przyczyną głodu zimujących u nas ptaków. Głód ten zmusza je do zbliżania się do osiedli ludzkich, gdzie mogą liczyć na pomoc człowieka. Przedszkolaki z grupy IV systematycznie pomagają głodującym ptakom. Codziennie uzupełniają pokarm w wystawionym za oknem karmniku, który na początku zimy przyniósł do przedszkola Paweł. Aby wspomóc te działania dzieci, z pomocą przyszedł Pan Leszek Bielawski – tata Kuby z naszej grupy i wspólnie z dziećmi zbudował nowy, większy karmnik, aby pięciolatki mogły karmić jeszcze więcej skrzydlatych przyjaciół. Pan Leszek ze zgromadzonych wcześniej materiałów, przy wielkim udziale Kuby i innych dzieci wykonał karmnik na specjalnie zorganizowanym zajęciu w dniu 22 stycznia. Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się kolejnym etapom powstawania „ptasiej stołówki”. Miały też możliwość zapoznania się z potrzebnymi do wykonania karmnika narzędziami. Kilkoro dzieci przekonało się, jak trudne jest proste wbicie gwoździa. Ale poznały też sposób na ułatwienie sobie tej czynności. Pan Leszek okazał się nie tylko dobrym stolarzem, ale i nauczycielem. Podczas kolejnych etapów powstawania karmnika zadawał dzieciom pytania, co należy zrobić, jak to należy zrobić i dlaczego tak, a nie inaczej. Dzieci oczywiście pokazały, że mają sporą wiedzę i wykazały się logicznym myśleniem. I tak, dzięki spójnej pracy całego zespołu powstał piękny karmnik, który wystawiliśmy na parapecie za oknem naszej Sali. Teraz dzieci mają dwie „ptasie stołówki” pod swoją opieką. Obiecały, że regularnie będą wsypywać do nich pokarm. Bardzo dziękujemy Panu Leszkowi Bielawskiemu za wspaniałą lekcję majsterkowania, piękny karmnik i poświęcony dzieciom czas. Przygotowała: Małgorzata Saadoon (27.01.2014)

Dzień Babci i Dziadka w grupie IV (galeria)

Grupa "Jeżyków" w dniu 22.01.2014 r. pod opieką Pani Beaty przygotowała przedszkolną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Każde dziecko mogło się zaprezentować przed zebraną publicznością. Gromkie brawa zaproszonych gości były nagrodą i wyrazem uznania dla występujących dzieci. Na twarzach wszystkich zebranych zagościł serdeczny uśmiech. Niejednej babci łza zakręciła się w oku. Na koniec dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i kwiatki. Spotkanie dzieci z seniorami stworzyło niepowtarzalną atmosferę pełną bliskości i ciepła. Było wzruszającym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. Po programie artystycznym był poczęstunek. Wnuki chętnie sadowiły się dziadkom na kolana z czego oni byli bardzo zadowoleni. Spotkanie upłynęło w miłym nastroju. Uroczystość przysporzyła wszystkim wiele radości i wzruszeń. Wszystkim babciom i dziadkom życzymy jeszcze raz zdrowia i radości z wnucząt. Rodzicom dziękuję za przygotowanie poczęstunku. Beata Środa (27.01.2014)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE VII (galeria)

Babuniu - dobra wróżko
i Dziadku – czarodzieju
w dzisiejszym Dniu radosnym
słonko się do Was śmieje!
Złotym palcem w szybkę stuka
i zaprasza wnuczkę, wnuka
by złożyli Wam życzenia:
dużo zdrowia, moc radości
i marzeń spełnienia!
Z.Owsieniuk

Choć za oknami rozgościła się sroga zima to do sali czterolatków 21.stycznia zawitała najprawdziwsza wiosna! A wszystko za sprawą dzieci, które gorącymi jak słoneczne promienie życzeniami przywitały swoich najdroższych gości, Babcie i Dziadków, w dniu Ich święta. Spotkanie umiliły wiersze, piosenki i upominki przygotowane przez dzieci z okazji tak ważnej uroczystości. Uśmiechy na twarzach Babć i Dziadków mówiły same za siebie:) Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za tak liczne przybycie, a Rodzicom – za przygotowanie pysznego poczęstunku!
Przygotowały: J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (27.01.2014)

CHOINKA DLA PTAKÓW I ZWIERZĄT LEŚNYCH (galeria)

Zima to ciężki czas dla mieszkańców lasu. Brak pożywienia i chłód są najtrudniejsze do przetrwania. By pomóc zwierzętom w tym okresie dzieci z nauczycielkami z grup VI, IX i X postanowiły przeprowadzić akcję dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych. Zgromadziliśmy więc marchew, jabłka, ziarna, kolby i dzwonki dla ptaków, siano i słoninę i udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu drzewa, na którym mogliśmy zawiesić łakocie. W czasie spotkania jedna z nauczycielek, pani Zofia Owsieniuk przeczytała dzieciom autorski wiersz pt ,,Zimowa opowieśc”, który wszystkich bardzo zainteresował. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na potrzebę pomagania zwierzętom w trudnych zimowych warunkach.
Przygotowały: Filinowicz S., Owsieniuk Z., Suchodoła J. (27.01.2014)

Przedstawienie bożonarodzeniowe (galeria)

W dniu 13.01.2014 r. pięciolatki z grupy VIII Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce miała okazję odwiedzić Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce. Przywitała nas Pani Dyrektor Lucyna Wawreszuk, która zachęciła do zwiedzenia ośrodka oraz życzyła dzieciom miłych wrażeń . Najpierw przedszkolaki obejrzały przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów ośrodka, następnie wysłuchały pięknie deklamowanych wierszy również przez podopiecznych ośrodka oraz przy dźwiękach gitary wspólnie zaśpiewały kolędy. Następnie przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem zwiedziły ośrodek. Obejrzały internat, w którym mieszkają dzieci z ośrodka, salę zabaw, salę rehabilitacyjną i salę doświadczania świata. Miały też okazję wejść do sal szkolnych i zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w ośrodku. Duże wrażenie wywarło na przedszkolakach bogate wyposażenie poszczególnych sal, piękne prace plastyczne wykonane przez podopiecznych ośrodka, a także nowopowstały plac zabaw, który miały okazję obejrzeć. Naszym przewodnikiem była Pani Ela (logopeda z naszego przedszkola). Na zakończenie wizyty przedszkolaki zostały obdarowane koszem pysznych, świątecznych pierników i zaprosiły starszych kolegów z ośrodka do odwiedzin w naszym przedszkolu. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego za umożliwienie nawiązania tak miłej współpracy oraz Pani Eli , za poświęcenie nam swojego, cennego czasu. Przygotowały: Barbara Markiewicz, Lucyna Stawarz, Elżbieta Sterlingow (23.01.2014)

Gospoda Wróbelka Elemelka (galeria)

,,Miał wróbelek Elemelek
pusty brzuszek i rondelek’’

Wszystkie przedszkolaki wiedzą, że zima to bardzo trudny okres dla ptaków, pozostających w Polsce, dlatego też, dzieci i nauczycielki zawsze pamiętają, aby wystawić karmniki dla ptaków w przedszkolnym ogrodzie i dostarczać im pożywienie.
W ramach realizacji programu ekologicznego ,,Dzika przyroda wokół nas – nauczmy się ją chroni撒, dzieci z grup: VII i VIII uczestniczyły dnia 15.01.2014 r. we wspólnych zajęciach plenerowych. Zawiesiły woreczki z ziarenkami na karmniku oraz zamocowały ekologiczne karmniki wykonane w przedszkolu z butelek po wodzie mineralnej. Serdecznie dziękujemy tacie Magdaleny Kolada za wykonanie pięknego, ogrodowego karmnika, a rodzicom Szymona Piwowarskiego za dostarczenie ziaren zbóż. Przygotowały: Lucyna Stawarz , Barbara Markiewicz, Zofia Owsieniuk i Julita Tokajuk (23.01.2014)

PRZEDSZKOLAKI NA JASEŁKACH W SZKOLE (galeria)

14 stycznia dzieci z grup III, IV i V zostały zaproszone przez panią Raisę Lipka do Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce na Jasełka przygotowane przez uczniów klasy III a. Świąteczna scenografia, piękne stroje wprowadziły wszystkich w szczególnie radosny nastrój. Uczniowie- aktorzy z wielką powagą prezentowali swoje role i przepięknie śpiewali kolędy. Wszyscy byliśmy zachwyceni ich profesjonalizmem i powagą. Po występach dzieci nagrodziły starszych kolegów gromkimi brawami. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki wręczyły Pani Raisie karmnik dla ptaków, który uczniowie będą mogli wystawić na parapecie, za oknem swojej klasy. Starsi koledzy poczęstowali młodszych słodyczami. Spotkanie to wyzwoliło w nas nauczycielkach, jak również w dzieciach wiele pozytywnych emocji. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w szkole, do której niektórzy z nich zapewne trafią już po wakacjach. Przedszkolaki miały więc możliwość zapoznania się z budynkiem szkoły, z nauczycielami w niej pracującymi oraz z kolegami, z którymi będą się spotykać na szkolnych korytarzach. Przyszli uczniowie przekonali się, że w szkole dzieci nie tylko się uczą, ale podobnie jak oni bawią się, przygotowują przedstawienia. Obserwując radość i zaangażowanie obu grup, jesteśmy przekonane, że takie spotkania integracyjne mają sens i dają wymierne efekty. Mamy nadzieję, że wpiszą się one na stałe w kalendarz zajęć przedszkola i szkoły.
Przygotowały nauczycielki z grup: III, IV i V (18.01.2014)

JASEŁKA W GRUPIE IV (galeria)

Okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pachnący, pełen magii, radości. To także czas refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. Do wspólnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia dzieci z grupy IV zaprosiły swoich najbliższych. Przygotowały pod okiem swoich pań Jasełka. Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali – stajenka z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem. Wszyscy ulegli magii występów przedszkolaków. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem mali artyści przedstawili sceny narodzin Jezusa. Z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Śpiewali kolędy, zarówno w języku polskim, jak i białoruskim. Dzięki czemu wprowadzili wszystkich zebranych gości w prawdziwy, świąteczny nastrój. Za wysoki poziom artystyczny i duchowy małe przedszkolaki otrzymały ogromne brawa. Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk (18.01.2014)

Zaśpiewajmy Jezusowi (galeria)

Dziś do Betlejem trzeba nocą iść ,
bo narodzenia czas wypełnił dni,
tam gdzie stajenka, razem z bydlątkami
leży dzieciąteczko i na sianku śpi.

Dnia 19 .12.2013 r. pięciolatki z grupy VIII Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi Hajnówce zaprezentowały Rodzicom przedstawienie jasełkowe. Długo się do niego przygotowywały, ucząc się tekstu, kolęd i pastorałek. Przygotowały także upominki dla gości w postaci zdrowych , suszonych jabłek i wręczyły je po zakończeniu występu. Publiczność , bardzo licznie zgromadzona, nagrodziła małych artystów gromkimi brawami. Serdecznie dziękujemy Rodzicom Ani Kazberuk za uwiecznienie występu dzieci na fotografiach, a pozostałym Rodzicom za współpracę przy przygotowywaniu strojów do przedstawienia oraz słodkiego poczęstunku dla gości. Miłe i niezapomniane wrażenia z występu przedszkolaków z pewnością na długo pozostaną w pamięci. Przygotowały: Barbara Markiewicz i Lucyna Stawarz (12.01.2014)

MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ – JASEŁKA W GRUPIE IX (galeria)

W piątek 20 grudnia dzieci i nauczycielki z grupy IX zorganizowały spotkanie rodzinne, na którym zgromadzeni rodzice mogli podziwiać przygotowane jasełka bożonarodzeniowe pt ”Maleńka przyszła Miłość”. Każde z dzieci biorących udział w tym przedstawieniu miało okazję zaprezentować się na forum recytując przygotowany wcześniej tekst. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy pt ”Cichaja nocz”, ”Uczora zwiaczora”, ”Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ”Dobryj weczir tobi” oraz pastorałki ”Kołysanka”, ”Świeć gwiazdeczko”, ”Bosy Pastuszek” oraz ”Śpiewajmy Gloria”. Następnie dzieci wręczyły samodzielnie przygotowane upominki dla swoich najbliższych – pierniczki i zaprosiły do wspólnego poczęstunku. Tego dnia dzieci również otrzymały podarunki, które przygotowała pani Joanna Wróbel – koordynator Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a były to książki autorstwa Tomasza Samojlika ”Nauczę cię pływać moja wyderko”, za które serdecznie dziękujemy.Przygotowały: Filinowicz S., Bartoszewicz R. (29.12.2013) I

ZIARENKOWO (galeria)

16 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się impreza o charakterze zdrowotno-rekreacyjnym pt ,,Ziarenkowo”, w której udział wzięły dzieci z grup IX i X. Głównymi celami podczas zaplanowanego spotkania było zachęcanie najmłodszych do spożywania zdrowej żywności – kasz, zbóż; zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania; rozwijanie zainteresowania aktywnością fizyczną poprzez aktywny udział w zorganizowanych konkurencjach sportowych oraz integracja z rówieśnikami. Dzieci uczestniczyły w zorganizowanych zabawach ruchowych m. in. takich jak ,,Ziarenkowa Kraina”, ,,Niesiemy ziarna do spichlerza”, ,,Młyn”. Oglądały ekspozycję ,,Ziarna Ziemi”, gdzie mogły podziwiać zgromadzone ziarna owsa, pszenicy, żyta itp. Na zakończenie degustowały samodzielnie przygotowane zbożowe batoniki.Przygotowały: Filinowicz S., Suchodoła J. (29.12.2013) I

BÓG SIĘ RODZI - JASEŁKA W GRUPIE VII (galeria)

Ciemno, cicho dookoła w ten świąteczny czas…
A w sali czterolatków gwarno i wesoło! To 19 dzień grudnia – termin bardzo ważny dla naszych przedszkolaków, ponieważ to właśnie dziś zjawili się w przedszkolu dawno wyczekiwani goście: Rodzice i Najbliżsi dzieci, aby obejrzeć przedstawienie jasełkowe w ich wykonaniu. Czterolatki pięknie śpiewały, z przejęciem recytowały i wspaniale tańczyły, a wszystko po to, by zobaczyć uśmiech na twarzach najdroższych gości. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom niespodzianki: własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe, a następnie wszyscy zasiedli do poczęstunku przygotowanego dzięki staraniom rodziców. Spotkanie upłynęło w serdecznej, przedświątecznej atmosferze i mamy nadzieję, iż na długo zagości w pamięci naszych czterolatków i ich drogich gości:)
Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Justyny Troc – za pomoc w organizacji uroczystości, oraz do wszystkich Rodziców – za tak liczne przybycie i przygotowanie poczęstunku, a także do naszych czterolatków – za wspaniały występ!Dziękujemy Wam i życzymy, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia,otulone wyjątkowym zapachem bożonarodzeniowego drzewka,przepełniała radość, ciepło i serdeczność. Wymarzonych Świąt! - życzą:Z.Owsieniuk i J.Tokajuk
(24.12.2013)

POD BŁĘKITNYM NIEBEM... (galeria)

W bibliotece na półce ktoś mieszka…
Kartki książek odwraca z szelestem
i każdemu mówi ważne słowa:
żeby książki czytał i szanował;
by żeglując w liter oceanie
przygodzie wychodził na spotkanie…
Z.Owsieniuk

W dniach 25.XI – 18.XII.2013 w hajnowskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej Centrum Edukacji Nauczycieli miała miejsce wystawa wierszy dla dzieci o charakterze przyrodniczo – ekologicznym nosząca tytuł „Pod błękitnym niebem”. Wystawa była otwarta dla czytelników biblioteki oraz dzieci i ich nauczycieli.
Jako autorka wierszy i ilustracji do nich pragnę serdecznie podziękować pracownikom Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce: pani kierownik Irenie Prokopiuk oraz pani Alicji Moroz – za umożliwienie ekspozycji wierszy, a wszystkim zwiedzającym: dzieciom, nauczycielom i czytelnikom – za pozytywny odbiór:)
Opracowała: Zofia Owsieniuk (24.12.2013)

SPOTKANIE DZIECI Z GRUPY IV ZE STOMATOLOGIEM (galeria)

Wszyscy wiemy jak ważne jest kształtowanie u dzieci, już od najmłodszych lat postaw wobec własnego zdrowia i nawyków higienicznych. O zdrowiu dziecka i jego prawidłowym rozwoju decyduje wiele czynników, w tym prawidłowe odżywianie i dbanie o czystość osobistą.
16 grudnia dzieci z grupy IV odwiedziła lek. stom. Jagoda Tomaszuk i pomoc stomatologiczna Pani Krystyna Gacuta. Pani doktor zapoznała dzieci z budową zęba, na podstawie plastikowego modelu. Następnie zaprezentowała przedszkolakom jak prawidłowo myć zęby na dużej sztucznej szczęce i za pomocą dużej szczotki. Chętne dzieci mogły także poćwiczyć na tej pomocy naukowej, wykorzystując przy tym zdobyte wiadomości na temat prawidłowego szczotkowania zębów.
Pani stomatolog podkreśliła rolę prawidłowego odżywiania – zachęcała dzieci do spożywania warzyw i owoców, a także do zjadania surówek. Mówiła również o tym, jak ważny jest systematyczny przegląd zębów w gabinecie stomatologicznym. Po części teoretycznej nadszedł czas na naukę praktycznego mycia ząbków. Przedszkolaki pod okiem pani stomatolog chętnie i dokładnie szczotkowały swoje ząbki czarodziejskimi szczoteczkami, które otrzymały od naszych gości. Na zakończenie pani doktor podziękowała dzieciom za uwagę, wręczyła kolorowe naklejki, plastikowe „ząbki- pudełeczka” do przechowywania mlecznych zębów, które już zaczęły dzieciom wypadać i zachęcała do systematycznego mycia zębów co najmniej 2 razy dziennie, a także do częstego jej odwiedzania w gabinecie stomatologicznym. Serdecznie dziękujemy Pani Jagodzie Tomaszuk za możliwość spotkania z dziećmi w przedszkolu i przeprowadzenie ciekawego zajęcia. Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk
(22.12.2013) I

„ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ” – WARSZTATY Z RODZICAMI W GRUPIE III (galeria)

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ciepła i wspólnego bycia razem z najbliższymi. Nasze przedszkole stwarza okazję do takich spotkań, dzięki którym przybliżamyrównież dzieciom zwyczaje i tradycje. 18 grudnia rodzice z grupy III zostali zaproszeni na „Przedświąteczne spotkanie”, podczas którego dzieci przygotowały im niespodziankę. Przedstawiły inscenizację utworu „O dębie, co żołędzie rozdawał” oraz recytowały wiersze i śpiewały piosenki o charakterze świątecznym. Przedszkolaki zaprosiły rodziców do wspólnego śpiewu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.
W dalszej części spotkania wszyscy wykonywali ozdoby choinkowe: papierowe bombki, dzwonki, pawie oczka, łańcuchy. Zadaniem zgromadzonych gości było zawieszenie tych ozdób na własnoręcznie przygotowane stroiki z gałązek świerkowych. Wielką zabawę miały dzieci podczas dekorowania piernikowych ciasteczek. Udały im się znakomicie! Były kolorowe, piękne i pachnące. Po tak ciężkiej i intensywnej pracy przyszedł czas na poczęstunek. Wszyscy zgromadzeni degustowali ciasto, które wcześniej dzieci upiekły wraz z nauczycielkami. Idąc do domu każdy rodzic otrzymał od dziecka prezent – świąteczny lampion. Ten wspólnie spędzony czas na pewno wzmocni więzi rodzinne i na długo pozostawi miłe wspomnienia. Wszystkim Rodzicom dziękujemy za tak liczną obecność i zaangażowanie podczas pracy.
Nauczycielki grupy: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec – Burnecka. (22.12.2013)

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI PODSUMOWANIA MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „TAJEMNICE DZIKIEJ PUSZCZY” (galeria)

12.12.2013r. odbyła się uroczystość z okazji podsumowania organizowanego przez nasze przedszkole Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Tajemnice Dzikiej Puszczy”.
W konkursie udział wzięły dzieci z: Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie, Przedszkola nr 1 w Hajnówce, Przedszkola nr 2 w Hajnówce, Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce oraz Filii Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce. Celem konkursu było:
• Propagowanie wiedzy na temat piękna i walorów przyrodniczych naszego regionu,
• Wyrabianie szacunku dla dzikiej, puszczańskiej przyrody i jej piękna;
• Uwrażliwienie dzieci na wartości przyrodnicze i ponadczasowe Puszczy Białowieskiej oraz potrzebę jej ochrony;
• Kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne;
• Wyzwalanie emocjonalnego stosunku do świata przyrody;
• Stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznawania i rozumienia otaczającej przyrody oraz wyrażania jej w formie plastycznej;
• Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz indywidualnych zdolności twórczych.
Na konkurs wpłynęło 32 prace, na których dzieci za pomocą różnych technik plastycznych, przez połączenie rozmaitych materiałów udowodniły, że znają najskrytsze tajemnice puszczańskiej, dzikiej przyrody. Wszystkie prace były niepowtarzalne i wyjątkowe, a tym samym przysporzyły kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Ostatecznie przyznano dwie nagrody I, dwie – II, trzy- III i 7 wyróżnień.
Podczas uroczystości, której celem była prezentacja twórczości dzieci inspirowanej najbliższym otoczeniem, a także rozwijanie współpracy międzyprzedszkolnej w środowisku lokalnym- wszyscy uczestnicy obejrzeli przedstawienie w wykonaniu grupy IV naszego przedszkola pt.: „Wycieczka po Puszczy Białowieskiej” oraz wzięli udział w zabawie ze śpiewem zaproponowanej przez dzieci z grupy III. Pani dyrektor Krystyna Kojło pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu i wręczyła im nagrody oraz dyplomy. Słodki poczęstunek i wspólne zdjęcia pamiątkowe zakończyły to miłe spotkanie. Sponsorami nagród naszego konkursu był Urząd Miasta Hajnówka oraz Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach- Leśny Kompleks Promocyjny. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc przy realizacji konkursu. Szczególne podziękowania składamy Pani Magdalenie Chirko i PaniUrszuli Olejnickiej.Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Kinga Litwiniec- Burnecka, Ewa Anchimiuk (18.12.2013)

MIKOŁAJKI W GRUPIE IX (galeria)

Dnia 6 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się impreza grupowa pt ”Bajkowo – Mikołajkowo”, do której realizacji zaprosiliśmy najbliższych członków rodziny. Nasi goście chętnie uczestniczyli w zaproponowanych zabawach integracyjnych typu ”Gość”, ”Zrób to, co ja” oraz zabawach naśladowczych jak na przykład ,,Wirujące płatki śniegu”. Następnie poprosiliśmy by przeczytali na forum grupy przygotowane wcześniej opowiadania związane z tematyką świąteczną. Mama Patrycji przeczytała ,,Gwiazdkowy prezent” Elżbiety Safarzyńskiej, mama Blanki historię pt ”Dobry biskup Mikołaj” a jej brat opowiadanie pt ”Mała jodła” Bob’a Hartman’a. Celem zorganizowanego spotkania było przede wszystkim wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z ”Mikołajkami”, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań oraz zachęcenie do wykazywania inicjatywy i działań twórczych w zakresie ekspresji słownej i ruchowej. Naszą imprezę zakończył owocowy poczęstunek i drobny prezent dla każdego dziecka (książeczka i czekoladowa figurka Św. Mikołaja). Za pomoc w organizacji dziękuję pani Marzenie Piekutin, Konradowi Piekutin oraz pani Monice Pawłowskiej.
Przygotowała: Sylwia Filinowicz (18.12.2013)

Rewia Na Lodzie (galeria)

10 grudnia dzieci z grupy IV i V odbyły wycieczkę do Białegostoku na nietypowy spektakl. Znana z występów na całym świecie Moskiewska Rewia Na Lodzie zaprezentowała fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni autorstwa Charls'a Perraulta "Śpiąca Królewna".
Przedstawienie wyreżyserowała mistrzyni jazdy figurowej na lodzie- Olga Kondraszowa. Była to premiera tego spektaklu w Polsce, a na uwagę zasługiwała: oryginalna muzyka opracowana przez Olgę Kondraszową, choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Spektakl „ Śpiąca Królewna” wywarł ogromne wrażenie na naszych dzieciach, mimo iż baśń była ogólnie im znana. Pomysł jej zaprezentowania był tak oryginalny, że na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Popisy łyżwiarzy, zwłaszcza tych najmłodszych wprawiły dzieci w zachwyt i wyzwoliły chęć nauki jazdy na łyżwach. Myślimy, iż zbliżające się święta oraz związane z tym wolne dni przyczynią się do spełnienia dziecięcych marzeń i spędzenia wolnego czasu na hajnowskich lodowiskach.
Przygotowały: A. Jurczak, M. Saadoon, A. Sacharczuk, I. Zaniewska- Ciep (18.12.2013)

Mikołaj już leci z workiem prezentów dla dzieci (galeria)

6 grudnia dzieci z grupy VIII, IX i X od samego rana z niecierpliwością czekały na Mikołaja. Przygotowały solenizantowi prezent – szalik, który będzie go chronił przed przeziębieniem i choroba podczas odwiedzania dzieci w całym naszym mieście. Oprócz prezentu przedszkolaki i nauczycielki z każdej grupy przygotowały Mikołajowi niespodziankę w postaci krótkiej prezentacji artystycznej. Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnej zabawy tj. tańców, pląsów, korowodów. Na zakończenie Mikołaj zapraszał dzieci do ich sal i ofiarowywał prezenty indywidualne i grupowe. Jako, że wszystkie dzieci z naszego przedszkola są grzeczne obeszło się bez tradycyjnej rózgi a ponieważ są takie czasy, że ,,nie ma nic za darmo’’ dziękujemy serdecznie Dyrekcji Przedszkola oraz Rodzicom za sfinansowanie upominków. Do zobaczenia za rok Święty Mikołaju.Opracowały i przeprowadziły imprezę: A. Kot, J. Suchodoła (17.12.2013)

,,Czary – mary’’ – Andrzejki w gr. X (galeria)

29 listopada w wigilię Andrzejek w grupie X filii Przedszkola nr 5 nauczycielki grupy zorganizowały dzieciom uroczystość, w trakcie której przybliżyły przedszkolakom dawne tradycje i zwyczaje ludowe. Dzieci w formie zabawy poprzez różnorodne konkursy, wróżby próbowały przewidywać swoje losy i swoją przyszłość. Nauczycielki starały się uświadomić dzieciom, iż wszelkie wróżby należy traktować ,,z przymrużeniem oka’’ a ich przyszłość, dorosłe życie i to kim będą zależy wyłącznie od nich samych, ich rodziców, rodziny. Nie mniej życzymy dzieciom, jak i również ich bliskim spełnienia marzeń i dobrej przyszłości.Nauczycielki grupy: A. Kot, J. Suchodoła (17.12.2013)

WYNIKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
„TAJEMNICE DZIKIEJ PUSZCZY”
organizowanego przez Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce (galeria)

W konkursie udział wzięły dzieci z: Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie, Przedszkola nr 1 w Hajnówce, Przedszkola nr 2 w Hajnówce, Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce oraz Filii Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce.
Na konkurs wpłynęło 32 prace konkursowe.
Oceny prac konkursowych dokonała komisja jurorska w składzie:
Urszula Olejnicka – Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach,
Krystyna Kojło – dyrektor Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce,
Beata Sakowska– nauczyciel Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce.
Jury oceniło prace nie znając nazwisk autorów oraz nazw i numerów przedszkoli
I miejsce:
Barbara Kruk 6 lat
Przedszkole nr 1
Opiekun: Danuta Bortniczuk
I miejsce:
Martyna Dutkowska 5 lat
Przedszkole nr 5
Opiekun: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk
II miejsce:
Filip Bogdanowicz 6 lat
Przedszkole nr 2
Opiekun: Bożena Janicka
II miejsce:
Gabriela Rach lat 6
Filia Przedszkola nr 5
Opiekun: Sylwia Filinowicz, Renata Bartoszewicz
III miejsce:
Mateusz Aleksiejuk lat 6
Przedszkole nr 3
Opiekun: Krystyna Czurak
III miejsce:
Piotr Wiluk lat 6
Szkoła Podstawowa w Orzeszkowie
Opiekun: Aneta Aleksiejuk, Dorota Siomko
III miejsce:
Wojciech Jakubowski lat 5
Filia Przedszkola nr 5
Opiekun: Lucyna Stawarz, Barbara Markiewicz
Wyróżnienia:
• Kinga Trusiewicz lat 6
Przedszkole nr 1
Opiekun: Lucyna Zając
• Anna Gierasimiuk lat 5
Przedszkole nr 2
Opiekun: Mariola Krawczyńska
• Anna Tarasiuk lat 5
Przedszkole nr 3
Opiekun: Joanna Ruszuk
• Hanna Leszczyńska lat 5
Przedszkole nr 3
Opiekun: Joanna Ruszuk
• Oliwia Chirko lat 5
Przedszkole Nr 5
Opiekun: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec- Burnecka
• Gabriela Ackiewicz lat 5
Przedszkole nr 5
Opiekun: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk
• Dominika Chilimoniuk lat 5
Przedszkole nr 5
Opiekun: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec- Burnecka
Nagrodzonym w konkursie dzieciom bardzo gratulujemy!
Organizatorzy konkursu: Małgorzata Saadoon Anna Sacharczuk Kinga Litwiniec- Burnecka Ewa Anchomiuk 917.12.2013)

RUCH ROZWIJAJĄCY W GRUPIE IX (galeria)

W grudniu, po raz kolejny, dzieci i rodzice z grupy IX mieli okazję wspólnie ćwiczyć na zorganizowanych zajęciach otwartych. Spotkanie zaplanowane było pod hasłem ,,Wspólnie zadbajmy o nasze zdrowie”, które przeprowadzone zostało zgodnie z założeniami Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Głównymi celami zajęć było: wspomaganie rozwoju psychoruchowego dzieci, poznawanie własnego ciała i wyczuwanie go, zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu, nawiązywanie kontaktu i współpracy z drugą osobą i grupą, wzajemne poznawanie się oraz przeżywanie radości ze wspólnej zabawy. Na zakończenie spotkania dzieci rozdały swoim bliskim wcześniej przygotowane upominki: autorską książkę kucharską z przepisami oraz słoik konfitur z dyni i pomarańczy - inspiracje podczas długich i zimowych wieczorów.Poprowadziła: Sylwia Filinowicz (15.12.2013)

„ODKRYWAMY TAJEMNICE PUSZCZY” – WYCIECZKA DO
NADLEŚNICTWA BROWSK
(galeria)

28 listopada dzieci wraz z nauczycielkami grupy III i IX, wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Okazją do spotkania z pracownikami Nadleśnictwa była tematyka realizowana w przedszkolu - „Przygotowanie zwierząt do zimy”. Pani Urszula Olejnicka przygotowała nam ciekawe zajęcia o tej tematyce z wykorzystaniem sprzętu audiowizualnego. Była wspólna rozmowa o zwierzętach Puszczy – dzieci gromadziły wiedzę dotyczącą nazw, wyglądu i zimowych przyzwyczajeń zwierząt. Następnie był czas na kolorowanie obrazków z postaciami zwierząt występujących w naszej Puszczy. W trakcie dalszej części wycieczki dzieci miały możliwość poznać ubiór pracownika Nadleśnictwa – pana, który wraz z nami udał się na spacer po lesie. Przedszkolaki obserwowały las późną jesienią, rozpoznawały drzewa i słuchały przyrodniczych ciekawostek podanych przez pana leśnika. Po powrocie do Ośrodka dzieci wypiły ciepłą herbatę i zjadły przygotowany posiłek.
Miłym akcentem spotkania było wymienienie się upominkami – dzieci wręczyły Pani Urszuli wykonany przez siebie obrazek „Las i jego mieszkańcy” a otrzymały na pamiątkę kredki i kolorowanki. Tradycją naszego przedszkola stają się wizyty w Nadleśnictwie Browsk. Mamy nadzieję, że powrócimy tutaj wiosną, aby zobaczyć nową ścieżkę edukacyjną.
Przygotowały: E. Anchimiuk, K. Litwiniec – Burnecka, R. Bartoszewicz, S. Filinowicz (14.12.2013)

Mikołajkowe zabawy z rodzicami (galeria)

Sześciolatki z grupy V zaprosiły swych rodziców na mikołajkowe zabawy z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania muzyki. Metoda ta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów prezentacji muzyki w przedszkolu. Polega na celowym i uzasadnionym aktywizowaniu słuchacza. Pracując nią można tworzyć własne opracowanie utworów muzycznych. Dzieci z wielkim entuzjazmem biorą udział w tego typu zajęciach. Utwory opracowane metodą Batii Strauss doskonale nadają się do zaprezentowania na różnych uroczystościach przedszkolnych a poprzez zastosowanie rekwizytów, prezentacja jest bardzo efektowna. Rodzice mieli okazję zaobserwować swe pociechy na tle grupy, poznać zdobyte przez nie umiejętności i pobawić się wspólnie z dziećmi. Tańczyli do takich utworów jak: „ Oda do radości”- Część hej, cześć ok; Taniec z bębenkami; La basgue; Taniec węgierski; Łódeczki. Grali na instrumentach muzycznych dwie partytury: Odę do radości i polkę Trisch- Trasch. Dzieci mogły się pochwalić znajomością gamy podczas zabawy ze sznurkami oraz rytmiczną grą na papierowych mandolinach, rodzice wspomagali ich grą na kubeczkach z gumką. Czas upłynął w miłej i wesołej atmosferze. Na zakończenie panie nauczycielki rozdały dzieciom mikołajkowe upominki.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (14.12.2013)

Wizyta Mikołaja w grupie IV (galeria)

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

Tak śpiewały 6 grudnia dzieci w grupie IV w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchując „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. W drzwiach ukazał się zacny staruszek z wielką brodą i ogromnym workiem z nowymi zabawkami i prezentami dla każdego dziecka. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Nie obyło się też bez strachu, bo czekała ich rozmowa z gościem o dobrych i złych zachowaniach . Każdemu poświęcił uwagę i pytał czy od ostatniej jego wizyty dzieci były grzeczne. Wszyscy zgodnie złożyli obietnicę poprawy że w nadchodzącym czasie będą grzeczne. Gość specjalny został również zaproszony przez dzieci do tańca, śpiewu i zabawy, która zakończyła się wręczeniem oczekiwanych prezentów oraz pamiątkowym zdjęciem. Na koniec dzieci wręczyły „Mikołajowi” list z rysunkowymi prośbami o prezenty na gwiazdkę. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie. Pragniemy podziękować dla taty Gabrysi Ackiewicz, który przyczynił się do sprawienia ogromnej radości i niespodzianki naszej grupie w ten mikołajkowy dzień.
Przygotowały: Anna Sacharczuk, Małgorzata Saadoon (11.12.2013)

Spotkanie grupy IV z uczniami kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce (galeria)

Dnia 29 listopada odbyło się spotkanie integracyjne przedszkolaków – kandydatów na uczniów- z uczniami klasy III i ich wychowawczynią Raisą Lipka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały starszym kolegom swoje przedstawienie pt. „Wycieczka po Puszczy” prezentując swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Uczniowie zachwyceni występami dzieci, nagrodzili ich gromkimi brawami. Ciekawy okazał się czas, kiedy starsi koledzy i koleżanki mogli pobawić się wspólnie z dziećmi klockami, puzzlami, instrumentami muzycznymi . Spotkanie integracyjne przyniosło dzieciom wiele radości, była to dla nich okazja do nawiązania wspólnych przyjaźni, starsi zaś mieli możliwość przypomnienia sobie dawnych dni, kiedy to uczęszczali do przedszkola. Takie spotkania dla 5-latków mają na celu przygotowanie dzieci do łatwiejszego i pewnego przekroczenia pierwszego września szkolnego progu. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się dalej rozwijała i nie zabraknie odwiedzania siebie nawzajem. (11.12.2013)

Zdrowie na talerzu (galeria)

Dzieciństwo jest takim okresem w życiu człowieka, w którym kształtują się postawy określające obecne i późniejsze działania człowieka, również te dotyczące zdrowia. Przedszkole nr 5 w Hajnówce jest placówką promującą zdrowie każdym aspekcie życia, więc wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród wychowanków jest nieodłącznym elementem tejże edukacji. W związku z tym pięciolatki z grup IV i VIII uczestniczyły w kolejnej już edycji programu ,,Co warto jeść’’. Celem programu było uświadomienie potrzeby racjonalnego żywienia oraz kształtowanie i rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych. Program uczył, jak troszczyć się o własny organizm, zachęcał do spożywania nowych potraw,
wyrabiał przekonanie o konieczności codziennego spożywania pokarmów niezbędnych dla zdrowia. Ponadto program pozwolił zrozumieć potrzebę: ograniczania spożycia niektórych produktów, mycia owoców i warzyw przed jedzeniem, picia wody niegazowanej, mycia rąk przed posiłkiem. Podczas odwiedzania kolejnych krain (Owocowa, Warzywkowa, Mlekolandii, Ziarenkowa i Białkowa) pięciolatki poznawały bliżej pochodzenie i znaczenie poszczególnych grup pokarmowych usytuowanych w piramidzie żywienia. Dnia 4.XII.13 r. nastąpiło uroczyste podsumowanie wdrożonego programu, zainspirowane utworami literackimi. Dzieci wesoło bawiły się uczestnicząc w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych, intelektualnych, muzyczno-ruchowych i plastycznych. Za zdobytą wiedzę otrzymały dyplomy uznania. Edukacja zdrowotna, to nie tylko profilaktyka i rozróżnianie, co dobre, a co szkodliwe dla zdrowia, lecz również rozwijanie umiejętności i nawyków oraz promowanie zachowań, które pozwalają spojrzeć na zdrowie jako na nową wartość. Mamy nadzieję ,że po wdrożeniu programu dzieci chętniej będą zjadać surówki, sałatki, spróbują nowych potraw, zrozumieją potrzebę ograniczania słodyczy i fast foodów, będą wiedziały, co to znaczy kulturalne zachowanie przy stole oraz estetycznie wyglądający stół.
Przygotowały: A. Sacharczuk, M. Saadoon, B. Markiewicz i L. Stawarz (11.12.2013)

PLUSZOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU (galeria)

- „Bury miś przyszedł dziś
do nas, do przedszkola.”
- „Proszę pani, przyszedł sam,
czy go ktoś zawołał?”
- „Przyniósł go mały Krzyś,
zabrał prosto z domu.
Do szuflady schował i
nie mówi nic nikomu…
Ale co to? – patrzy Krzyś –
Z każdym dzieckiem idzie miś!”
- "Skąd aż tyle misiów dzisiaj?”
- „Bo dziś jest Dzień Misia?”
Z.Owsieniuk

Najmłodsze przedszkolaki z grup I, VI i VII także przyniosły do przedszkola najmilszych puszystych przyjaciół. Uśmiechnięte i szczęśliwe misie towarzyszyły swoim małym właścicielom przez cały niezwykły dzień – Dzień Pluszowego Misia. Najbardziej podobały się i dzieciom i misiom wesołe zabawy zorganizowane z okazji tego wyjątkowego święta: misiowa gimnastyka, tęczowe zabawy z chustami animacyjnymi oraz wyprawa ‘misiowym pociągiem’ do Krainy Pluszaków. Nasze przedszkole należy do grona „Czytających Przedszkoli”, więc podczas uroczystości nie mogło zabraknąć literatury: dzieci słuchały wiersza i bajki, bohaterami których były oczywiście misie. Wspaniałą niespodzianką okazał się tort z prawdziwą świeczką oraz degustacja misiowego przysmaku: miodu. Świeczka na torcie została zdmuchnięta, a więc marzenia naszych przedszkolaków i ich pluszowych przyjaciół z pewnością się spełnią – czego im serdecznie życzymy!Przygotowały: E.Sterlingow, B.Sakowska, D,Jurczuk, M.Kuradczyk, J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (09.12.2013)

Mikołajki (galeria)

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził Mikołaj z workami pełnymi prezentów. Zachodził kolejno do wszystkich sal i rozmawiał z dziećmi. Każda z grup zaprezentowała się przed gościem najlepiej jak potrafiła śpiewając piosenki i recytując wiersze. Czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze, dzieci prosiły Mikołaja o wymarzone prezenty pod choinkę i otrzymały obietnicę ich spełnienia. Serdecznie podziękowały Mikołajowi za przybycie i z wielkim entuzjazmem przystąpiły do rozpakowywania worków z prezentami. W tym roku prezentów był ogrom: puzzle, klocki, samochody na każdą z sal, ciekawe gry dydaktyczne; figurki dinozaurów, zwierząt egzotycznych i bydła domowego; piękne lalki i wózki; drewniane układanki; itp. Po wizycie Mikołaja do sal weszli jego pomocnicy- uczniowie z pobliskiego liceum, którzy obdarowali młodszych kolegów słodkimi lizakami. Serdecznie wszystkim dziękujemy za chęci i poświęcony czas przy organizowaniu i uczestniczeniu w jakże ważnej dla dzieci chwili.
Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep
(08.12.2013)

Urządzenia elektryczne (galeria)

Realizując blok tematyczny na temat urządzeń elektrycznych, sześciolatki rozpoznawały i nazywały sprzęty gospodarstwa domowego. Bezpiecznie korzystały z wybranych urządzeń technicznych: suszyły w suszarce elektrycznej pestki dyni, włączały i wyłączały telewizor oraz magnetofon, uczyły się obsługi laptopa, podłączały lampki do choinki. Poznały różne formy zastosowania techniki w życiu ludzi, jak np. korzystanie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego, komputera, drukarki. Podczas wycieczki do sklepu ze sprzętem AGD zrozumiały potrzebę wykorzystywania rozwoju techniki w codziennym życiu człowieka. Oglądały telewizory plazmowe nowej generacji, pralki automatyczne, lodówki, odkurzacze z możliwością mycia dywanów, itp. Na zajęciach plastycznych wykonały przestrzenne żelazka z kolorowego papieru, pamiętając nawet o przyklejeniu termostatu przy uchwycie. Podczas zabaw matematycznych bawiły się w sklep, kupowały sprzęty gospodarstwa domowego posługując się przy tym monetami i szablonami banknotów. Zabawa miała na celu zainteresowanie dzieci wartością pieniądza oraz karty kredytowej, rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep
(08.12.2013)

Jesienne spotkania z poezją (galeria)

Grupę V odwiedziła pani Zosia, nauczycielka naszego przedszkola. Zaprezentowała sześciolatkom wiersz własnego autorstwa pt. Smutny dzień. Zapanował tajemniczy nastrój, dzieci wsłuchiwały się w każde wypowiedziane słowo. Twórcze zdolności nauczycielki wprawiły dzieci w podziw. Na co dzień mają kontakt z literaturą i poezją dziecięcą, jednak po raz pierwszy miały okazję porozmawiać z autorem poznanego wiersza. Pani Zosia zaplanowała szereg zabaw, pobudzając w ten sposób dzieci do wyrażania swych przeżyć i emocji, często skrywanych w sercu. Dzieci szukały sposobów na pozbycie się smutków i nudy, miały przeróżne pomysły na pocieszenie drugiego człowieka. Na zakończenie spotkania podziękowały gościowi za przybycie tworząc wokół pani Zosi słoneczko symbolizujące ciepło i uśmiech.
Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep (07.12.2013)

Jesienne bulwy i ziarna (galeria)

Przez trzy miesiące dzieci z grupy V realizowały projekt edukacyjny „ Jesienne bulwy i ziarna”. Poznały rośliny bulwiaste, do których należą takie warzywa jak: ziemniak, burak, cebula, seler, czosnek, rzepa ale także kukurydza, dynia, papryka, pomidor, kapusta. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie obserwowały wykopki, piekły ziemniaki w ognisku a spieczone skórki wrzucały do koryta jako pokarm dla zwierząt wiejskich. Poznały właściwości lecznicze czosnku, który jak same zauważyły, stosuje się przy przeziębieniach i grypie w niejednym domu jako lekarstwo wspomagające. Poznały etapy powstawania słodyczy ( od buraka do cukierka), uczestniczyły też w pieczeniu ciasteczek zbożowych. Rozpoznawały różne rodzaje zbóż i ziaren, układały z nich kompozycje według własnego pomysłu oraz tworzyły mandalę na konkurs plastyczny. Innym razem sześciolatki lepiły z masy solnej twarze, które ozdabiały ziarnami, nadając im różne miny. Coraz chętniej jadły przedszkolne surówki zawierające paprykę, kukurydzę, kapustę, rzepę. Ostatni miesiąc poświęciły na pogłębienie wiadomości o dyniach. Poznały właściwości odżywcze dyni, która jest bogata w błonnik, wapń, żelazo, fosfor i magnez. Próbowały i przekonywały się do jedzenia zupy z dyni. Wspólnie z nauczycielem wyjmowały i suszyły pestki z dyni a po wysuszeniu chętnie je konsumowały, chociaż niektórym ciężko było wyłuskać pestkę. Wydrążone dynie posłużyły jako dekoracja na Andrzejki. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep (07.12.2013)

Wieczór Andrzejkowy (galeria)

Dzieci z grupy V brały udział w andrzejkowych zabawach i wróżbach. Starannie przygotowały dekorację sali: świeczki, znicze zapachowe, świecące wydrążone dynie. Same również przebrały się w bajkowe stroje. Nauczycielki opowiedziały dzieciom historię wróżb andrzejkowych, odczytały przysłowia związane z tym świętem, po czym rozpoczęły się wróżby: Kolorowy Los; Co cię czeka w niedalekiej przyszłości?; Wyścig butów; Mędrcy i lenie; Zaczarowana kostka. Wróżby przeplatane były zabawami ruchowymi i tańcem przy muzyce: Idący cień; Duchy; Taniec spełnionych marzeń; Magiczna liczba 7. Ostatnią wróżbą było lanie wosku. Wyszły niesamowite kształty figurek woskowych, dzieci próbowały odszyfrowywać ich znaczenie. Na zakończenie panie ukryły w magicznym pudełku chusty po jednej z zabaw muzycznym. Po wypowiedzeniu zaklęcia Hokus, pokus, mary dary niech się spełnia andrzejkowe czary, chusty zamieniły się w słodkie co nieco. Dzieci były pod wielkim wrażeniem, chociaż niektóre zaczęły się interesować podwójnym dnem pudełka.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(06.12.2013)

ANDRZEJKOWE ZABAWY W GRUPACH III I VII (galeria)

Do przedszkola na paluszkach
andrzejkowa przyszła wróżka…
Przyniosła magiczną kulę -
przepędziła szarą chmurę!
Różdżką pomachała –
uśmiechy wyczarowała!
Hokus – pokus… Czary – mary…
Czy to są prawdziwe czary?
Czy to jest poważna sprawa?
Nie, to tylko taka wesoła zabawa!
Z.Owsieniuk

Magicznymi kluczykami otworzyły cztero- i pięciolatki drzwi do tajemniczej krainy… A tam czekały na nich czarodziejskie przedmioty: zaczarowane kubeczki, tajemnicze kwiaty, magiczna butelka i czarodziejski klucz. Przy pomocy tych tajemniczych rekwizytów próbowaliśmy zajrzeć w przyszłość - całkiem bliską i trochę dalszą – pamiętając o tym, że to tylko wesoła zabawa. A andrzejkowa zabawa, której towarzyszą pozytywne emocje, wiele dobrego humoru i mnóstwo uśmiechów to sprawdzony przepis na udany dzień:)
Przygotowały: E.Anchimiuk, K.Burnecka, J.Tokajuk, Z.Owsieniuk (06.12.2013)

"Duża i mała Ojczyzna’’ (galeria)

W związku ze świętem Niepodległości nauczycielki 6- latków z gr. X filii Przedszkola nr 5 zaplanowały realizację zagadnień patriotycznych i obywatelskich – jak wychowywać na patriotę przedszkolaka pozbawionego wiedzy historycznej. W ramach realizacji bloku tematycznego dzieci poznały barwy i symbole narodowe, słuchały hymnu państwowego i nauczyły się refrenu. W zajęciach plastyczno – konstrukcyjnych wykonywały flagi, godło naszego kraju, kotyliony. Przedszkolaki nauczyły się również tańca narodowego – poloneza. Na zakończenie realizacji treści odbyły wycieczkę do parku miejskiego, aby oddać cześć i hołd tym, którzy walczyli o niepodległość. Czy udało nam się zasiać ziarno patriotyzmu i świadomości przynależności do kraju i całego narodu - zweryfikuje czas.Przygotowały : A. Kot, J. Suchodoła (04.12.2013)

Piekarnia (galeria)

W związku z realizacją V edycji akcji ,,Piramida zdrowego żywienia’’ - ,,Zboża zjadamy energię z nich mamy’’ przedszkolaki z gr. IX i X w dn. 26 października odbyły wycieczkę do Piekarni p. Podolszyńskich.
Z wielkim zainteresowaniem dzieci przyglądały się pracy piekarza i uważnie śledziły etapy powstawania chleba. Zwiedziły najważniejsze pomieszczenia piekarni: magazyn z mąką, pomieszczenia, w których wyrasta ciasto, oraz te, w których na ruchomych regałach przechowuje się upieczone już i gotowe do sprzedaży pieczywo. Dzieci poznały produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają pracy w piekarni. Ciekawość przedszkolaków wzbudziły ogromne piece do wypieku chleba. Po zwiedzeniu piekarni wszyscy otrzymali świeżutkie pączki, które zostały zjedzone z wielkim apetytem. Składamy serdeczne podziękowania p. Podolszyńskim i wszystkim pracownikom piekarni za możliwość zwiedzenia i przyjazną atmosferę.
Przygotowały:
S. Filinowicz, J. Suchodoła (04.12.2013)

Leśni tropiciele (galeria)

Czterolatki z grupy VII, w minionym tygodniu, zapoznały się z rytuałami zwierząt przygotowujących się do nadchodzącej zimy. Dowiedziały się dzięki jakim „sztuczkom” udaje się zwierzętom przetrwać ten mroźny okres w roku. Wiedzą postanowili się podzielić z dziećmi eksperci: Pan Janusz Korbel pracownik Zamiejskiego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej oraz Pan Marek Mackiewicz pracownik Nadleśnictwa Hajnówka. Naszym ekspertom bardzo dziękujemy za podzielenie się z dziećmi swoją wiedzą i doświadczeniami, które dzieci będą mogły sprawdzić na najbliższym spacerze po lesie z rodzicami.
Przygotowały nauczycielki grupy VII.
(04.12.2013)

Przedstawienie dla dzieci w wykonaniu nauczycielek (galeria)

Panie z grupy V ( 6-latków) zaprosiły dzieci z trzech grup wiekowych ( gr. III, IV, V) na przedstawienie pt. „ Wilk u dentysty”. Teatrzyk miał na celu pobudzić wyobraźnię dzieci, pokonać lęk przed wizytami u dentysty, jak również rozbudzić w dzieciach zainteresowanie poezją dziecięcą. Przedszkolacy z wielkim zainteresowaniem obejrzeli występ pani Ali i pani Iwonki. Przejęte treścią przedstawionego wiersza chętnie naśladowały miny zbolałego wilka i przestraszonego dentysty. Na zajęcia została również zaproszona pani logopeda, która poprowadziła z dziećmi zabawy usprawniające motorykę artykulacyjną oraz pogłębiające oddech. Podczas recytacji przez panią Elę wiersza „ Moja buzia”, dzieci naśladowały ustami czynności opisane w wierszu. Podczas zabawy „ Jesienne drzewo” przedszkolacy zdmuchiwali liście z drzewa pamiętając o tym , aby wdychać powietrze nosem a wydychać ustami. Na zakończenie zajęć dzieci wysłuchały wiersza pt. „ Katar”. Ich aktywne słuchanie objawiło się cyklicznym wypowiadaniem słów: a psik! Wierzymy, iż taka forma zajęć wyzwoli w dzieciach chęć codziennego obcowania z literaturą i poezją dziecięcą, rozwinie potrzebę pogłębiania wiedzy i zasobu słownictwa oraz pomoże w doskonaleniu prawidłowej wymowy.
Przygotowały: E. Sterlingow, A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(30.11.2013)

GRUPA VII W MUZEUM KULTURY BIAŁORUSKIEJ (galeria)

„Jak ludzie kiedyś żyli?”- zapytał wnuczek dziadka –
„Powiedz, Dziadziu, bo dla mnie wielka to jest zagadka…
Czy mieli takie domy, w jakich my dziś mieszkamy,
takie same ubrania, które my nakładamy?
Kolorowe zabawki i szybkie samochody,
telewizor, komputer i przeróżne wygody?”
„Nie, Wnusiu, w dawnych czasach ludzie inaczej żyli…
Jeśli chciałbyś zobaczyć – nie traćmy ani chwili!”
I poszli do Muzeum.
Zwiedzali, oglądali
ciekawe eksponaty,
czytali i słuchali.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o jakiejś ważnej sprawie,
zapraszam do Muzeum – tam zawsze jest ciekawie!
Zofia Owsieniuk

Wiedzą o tym czterolatki z grupy VII, które wraz ze swoimi paniami zwiedzały Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce. Z zainteresowaniem oglądały eksponaty związane z życiem i pracą ludzi mieszkających dawniej na wsi. Z ciekawością zaglądały do wnętrza wiejskiego domu, a także przyglądały się ekspozycjom obrazującym m.in. pracę kowala, garncarza, kołodzieja. Dzieci miały okazję podziwiać twórczość lokalnych artystów: przykuwające uwagę rzeźby w drewnie i piękne obrazy. Widziały również fotografie prezentujące urok, malowniczość i niepowtarzalność naszego Podlasia. Ta wycieczka z pewnością na długo zagości w pamięci czterolatków. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Dyrektora Muzeum Tomasza Tichoniuka za umożliwienie zwiedzenia wystaw oraz do Pani Angeliny Masalskiej za oprowadzenie i ciekawe zaprezentowanie wystaw naszym przedszkolakom.
Przygotowały: Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk
(30.11.2013)

BAL „BIAŁO – CZERWONI”, MIESZKAMY W POLSCE (galeria)

Kilka dni po Święcie Niepodległości, przedszkolaki z grupy VI oraz VII wraz ze swoimi paniami postanowiły urządzić bal z tej szczególnej dla wszystkich mieszkających w Polsce okazji. Dzieci miały za zadanie ubrać się w ten dzień wyjątkowo: czterolatki w kolory czerwieni, natomiast trzylatki od stóp do głów w kolorze białym. Uroczystość rozpoczęła się przekazaniem sobie „iskierki przyjaźni”, po tym miłym elemencie dzieci wysłuchały hymnu Polski oraz wiersza Cz. Janczarskiego pt.: „Barwy Ojczyste”. Następnie wszystkie razem w przy dźwiękach wesołej melodii szukały swoich par – w odpowiednim kolorze stroju. Gdy muzyka ucichła, przyszedł czas na sprawdzenie swojej wiedzy dotyczącej Polski. Dzieci wspólnie odpowiadały na pytania zawarte w specjalnie przygotowanym quizie w którym za właściwą odpowiedź wrzucało się ziemniaka do koszyka. Po zmaganiach umysłowych nadszedł czas na rozruszanie ciała w postaci tańca z chustami. Grupa „białych” otrzymała czerwone chusty, natomiast grupa „czerwonych” chusty białe. Po tańcach dzieci wzięły udział w zawodach zręcznościowych w których chętnie wykazywały się swoją sprawnością fizyczną, zatańczyły wspólnie krakowiaka oraz podzielone na cztery drużyny kolorowały flagi Polski. Na zakończenie otrzymały upominki w postaci biało-czerwonych kotylionów. Podczas imprezy dzieci na pewno dużo się dowiedziały oraz utrwaliły podstawowe wiadomości na temat naszego kraju. Atmosfera była ciepła i wesoła, co sprzyjało niewątpliwie integracji wśród naszych najmłodszych wychowanków. Mamy nadzieję na więcej takich wspólnych zabaw w przyszłości.
Przygotowały: M. Kuradczyk, D. Jurczuk. (28.11.2013)

JESTEŚMY ZDROWI (galeria)

07.11.2013 r. dzieci 3-letnie zaprosiły do swojej grupy w przedszkolu mamę – panią K. Koladę, która jest lekarzem pediatrą. Pozwoliło to na przełamanie bariery strachu, która często dzieli małych pacjentów od lekarza, od wizyty w gabinecie lekarskim. Podczas spotkania Pani Kasia zainteresowała przedszkolaków wierszem i ciekawą opowieścią o tym, co sprzyja, a co zagraża naszemu zdrowiu. Trzylatki dowiedziały się także na czym polega praca lekarza, zapoznały się ze sposobami zapobiegania infekcjom, chorobom (szczepienia ochronne, częste mycie rąk, odpowiedni ubiór do pory roku, zdrowe odżywianie). Punktem kulminacyjnym spotkania były przyniesione przez panią doktor urządzenia, którymi posługuje się podczas badań w gabinecie (stetoskop, szpatułki do gardła, termometr, strzykawki). Dzięki temu dzieci dowiedziały się do czego służą i w jaki sposób się nimi bada. Dzieci bardzo chętnie i z wielkim zainteresowaniem rozmawiały, zgłaszały się do badań oraz zadawały pytania. Serdecznie dziękujemy rodzicowi i specjaliście pani K. Kolada za kolorowanki dla dzieci, informator o zdrowiu do sali oraz ciekawe spotkanie w naszej grupie.
Przygotowała: D. Jurczuk, M. Kuradczyk. (28.11.2013)

ZABAWY BADAWCZE Z WODĄ (galeria)

Podczas realizacji bloku tematycznego: „Kiedy niebo płacze” dzieci z grupy VI poznawały zjawiska atmosferyczne (tj. deszcz, ulewa, kałuże, grzmoty, pioruny) oraz charakterystyczne cechy pory roku – późnej jesieni. Segregowały i nazywały ubrania, które należy nakładać o tej porze roku. Odbyło się też spotkanie z pediatrą, na którym to przedszkolaki zostały zapoznane jak należy dbać o swoje zdrowie. Najbardziej jednak zainteresowały je zabawy badawcze z wodą, podczas których 3-latki mogły zaobserwować zachowanie się różnych przedmiotów rzucanych do wody oraz uzyskać odpowiedź na pytanie: „Co się wtedy z nimi dzieje?”. Przyglądały się również jak zachowują się różnorodne substancje (cukier, sól, herbata) po rozpuszczeniu ich w wodzie. Dowiedziały się także jak należy oszczędzać wodę, aby było jej jak najwięcej na całej kuli ziemskiej. Najbardziej spodobała się dzieciom „kolorowa tęcza wodna”, za pomocą której dzieci rozpoznawały i nazywały podstawowe kolory. Poza tym zobaczyły w jak prosty sposób uzyskać podobne kolory po zmieszaniu odpowiednich z nich przy użyciu wody.
Takie „magiczne” zajęcia miały na celu uświadomienie najmłodszym przedszkolakom jakie znaczenie ma woda w życiu każdego człowieka, zwierząt, roślin. Zachęcały także dzieci do oszczędzania wody nie tylko w przedszkolu ale i w domu. Przeprowadzone eksperymenty z wodą sprawiły dzieciom wielką radość oraz rozbudziły w nich naukową pasję i ciekawość.
Przygotowały: D. Jurczuk, M. Kuradczyk. (28.11.2013)

CZYTAMY I TWORZYMY (GALERIA)

Nieodłącznym elementem edukacji przedszkolnej jest bardzo częsty kontakt z literaturą dla dzieci, więc aby zachęcić przedszkolaków do rozwijania zainteresowań czytelniczych, w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do realizacji programu ,,Czytające przedszkole’’. Dzieci codziennie słuchają utworów literackich, uczą się na pamięć wierszy i rymowanek, a także wykonują prace plastyczne zainspirowane treścią wybranych utworów. Z wielką przyjemnością przystąpiliśmy więc do udziału w między przedszkolnym konkursie plastycznym ,,Cuda i dziwy’’ zorganizowanym przez Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce. Inspiracją do tworzenia były utwory poetyckie Juliana Tuwima., natomiast do wykonania prac (zgodnie z wymogami) używaliśmy naturalnego materiału przyrodniczego. Przedszkolaki z naszej placówki bardzo licznie uczestniczyły, wykonały piękne i bardzo interesujące prace. Niektóre z nich bardzo wysoko oceniło jury, złożone z artystów plastyków, pana Daniela Gromackiego oraz pana Zbigniewa Budzyńskiego.
W kategorii 3-4- latków zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Fabian Mikołajuk (Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi – gr. VII),
II miejsce: Patrycja Odziejewicz (Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi – gr. VI),
III miejsce: Magda Plis (Przedszkole nr 2)
III miejsce: Michalina Sadowska (Przedszkole nr 1)
W kategorii 5-6- latków zwyciężyli:
I miejsce Maria Stolarczyk (Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi),
II miejsce : Aleksandra Chilimoniuk (Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi – gr. VIII),
III miejsce: Natalia Gierasimiuk (Przedszkole nr 2)
Wyróżnienia otrzymali:
1.Weronika Gierasimiuk (Przedszkole nr 1),
2.Oliwia Chirko (Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi),
3.Kacper Ostrowski (Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi)
Przygotowała: Lucyna Stawarz (27.11.2013)

Zwierzątkowo (galeria)

W listopadzie odbyła się w naszym przedszkolu impreza pod hasłem „ Zwierzątkowo”. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych mając na sobie kolorowe koszulki i maski tworzyły drużyny przedstawiające zwierzęta leśne: wiewiórki, koziołki, rysie, borsuki i lisy. Już na początku dzieci miały okazję zaprezentować się- przywitały się okrzykami, rymowankami nawiązującymi do drużynowych masek zwierząt. Impreza miała na celu nie tylko rozbudzić zainteresowanie światem zwierząt leśnych, lecz także pogłębić wiedzę i zasób słownictwa dzieci poprzez obcowanie z literaturą. Z tego też względu została zaproszona pani Irena z Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce, która przeczytała dzieciom wiersze o zwierzętach znanego podlaskiego poety Franciszka Kobryńczuka. Następnie dzieci z grupy V przedstawiły inscenizację o wróbelku Elemelku oraz zaśpiewały piosenkę: Kto tu mieszka? Przedszkolacy mieli okazję recytować wspólnie z nauczycielką znane wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy: o żubrze, niedźwiedzi, wilku, lisie, dziku. Po tej części imprezy, która aktywizowała sferę umysłową dzieci rozpoczęły się zabawy plastyczne i ruchowe. Były to różnorodne konkurencje rozwijające szybkość, spostrzegawczość i spryt. Podczas wspólnych zabaw nie zabrakło śpiewu i zabaw muzycznych. Jesteśmy pewni, że impreza dostarczyła wszystkim wiele pozytywnych emocji.
Przygotowały: E. Anchimiuk, B. Dmitruk, A. Lipczyńska, K. Litwiniec- Burnecka, A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (27.11.2013)

Wodne czary-mary (galeria)

Pięciolatki z grupy VIII, w ramach realizacji programu zdrowotnego ,,Co warto jeść’’, poprzez dyskusję prowadzoną metodą ,,burzy mózgów’’, doszły do wspólnego wniosku, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a bez wody nie ma życia na Ziemi. Aktywnie uczestniczyły również w zabawach badawczych ph: ,,Poznajemy tajemnice Deszczowego królewicza’’ i obserwowały: jakie przedmioty toną , a jakie unoszą się na powierzchni wody, rozkwitające lilie, znikającą monetę, kartkę papieru, która jest w stanie utrzymać cały kubek wody, zjawisko parowania i skraplania wody, Dzięki tego typu zabawom poznawały różne zjawiska fizyczne z udziałem wody oraz przyswoiły wiedzę w bardzo przyjemny sposób. Uświadamiały sobie zatem , że woda jest bardzo cenna, wszechobecna, należy nią oszczędnie gospodarować, a do picia najzdrowiej używać wody niegazowanej. Wszystkie zabawy wzbudzały wielkie zainteresowanie dzieci i dostarczały mnóstwo radości. Przygotowała: Lucyna Stawarz (25.11.2013)

Mleczarnia - Kraina mlekiem płynąca (galeria)

Grupa VII pięciolatków aktywnie uczestniczy w realizacji programu zdrowotnego ,,Co warto jeść’’ i w związku z tym wybrała się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce, aby zaspokoić swą ciekawość odnośnie powstawania produktów mlecznych. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały poszczególne działy Mleczarni, w których powstają żółte sery, twarogi, masło, królujące na co dzień w przedszkolnym menu i domach dzieci. Były zdziwione, że hałas, jaki wytwarzają pracujące urządzenia jest głośniejszy od gwaru przedszkolaków. Dowiedziały się też , że mleko i wszystkie produkty są skrupulatnie badane w laboratorium. Wędrując po mleczarni, natrafiły na ogromną wagę, na której oczywiście zbiorowo się zważyły i okazało się, że razem ważą bardzo dużo. Odwiedzając twarożkarnię, miały przyjemność degustacji pysznego, hajnowskiego twarogu . Posmakowały także żółtego sera, czekając na odjazd autobusu. Znakomicie poradziły sobie także, odpowiadając na pytania Pani Małgosi w mlecznym Quizie. W podziękowaniu wręczyły Pani Małgosi własnoręcznie wykonaną pocztówkę. W wędrówce po mleczarni towarzyszyły nam Pani Małgosia, pełniąc rolę przewodnika i zarazem bardzo ciekawie opowiadając o mlecznej fabryce oraz Pani Joasia (mama Julianki). Serdecznie dziękujemy Pani prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za umożliwienie nam zapoznania się z tą ciekawą, hajnowską instytucją oraz Paniom Małgorzacie i Joannie, za przekazaną wiedzę. Wycieczka dostarczyła wielu miłych wrażeń, a dzieci z pewnością będą chętniej sięgać po zdrowe, mleczne produkty. Przygotowały: Lucyna Stawarz i Barbara Markiewicz (25.11.2013)

WYCIECZKA PO PUSZCZY- PRZEDSTAWIENIE DLA RODZICÓW (galeria)

20 listopada dzieci z grupy IV zaprosiły swoich rodziców na przedstawienie, które przygotowali wspólnie z nauczycielkami. Mali aktorzy odegrali rolę przedszkolaków, którzy odbyli wspaniałą wycieczkę po Puszczy Białowieskiej. Sam pomysł przygotowania przedstawienia miał na celu zapoznanie dzieci z lasem, z jego mieszkańcami oraz uświadomienie im potrzeby dbania o las. Było to pierwsze takie przedstawienie pięciolatków. Potraktowali je bardzo poważnie. Dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowaniach i próbach. Miały okazję zaprezentować przed rodzicami swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie. Występ został przyjęty bardzo ciepło przez rodziców, którzy długo oklaskiwali małych artystów.Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk (23.11.2013)

Mało nas do pieczenia chleba w grupie IV (galeria)

07 listopada 2013 r. pięciolatki z grupy IV piekły dziś chleb. Po wycieczce do piekarni dzieci miały możliwość przekonać się czy można samodzielnie upiec chleb a wszystko to dzięki p. Joli Wołkowyckiej mamy naszego Pawełka, która od wielu lat piecze domowy chleb. Podzieliła się z nami swoim doświadczeniem, pokazała nam jak powstaje chleb, łącząc składniki według przepisu. Pokazała różne rodzaje mąki, w tym te, z których piecze się zdrowsze pieczywo, a więc mąki gruboziarniste. Dzieci zdecydowały się upiec dwa bochenki, jeden z dodatkiem ziaren, a drugi z otrębami. Oba chlebki udały się znakomicie, a zapach świeżego chleba ściągnął do naszej grupy innych amatorów pysznego pieczywa... Następnego dnia z chleba własnego wypieku robiliśmy samodzielnie kanapki z dżemem i ziarenkami - smakowały wybornie. Przygotowała: Anna Sacharczuk (21.11.2013)

PIĘCIOLATKI W PIEKARNI (galeria)

6 listopada 2013r. 5 – latki z grupy IV, w ramach realizacji programu „Co warto jeść” odwiedziły „Piekarnię Podolszyńscy” w Hajnówce.
Przedszkolaki poznały z bliska niełatwą pracę piekarza. Poznały produkty, które są potrzebne do wypieku chleba, różne rodzaje pieczywa oraz maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi. Mogły też bezpośrednio obserwować proces powstawania słodkich bułeczek, począwszy od wyrabiania ciasta, po formowanie ich i układanie na blasze. Zachwyt dzieci wzbudziły rozmiary rozwałkowanego ciasta oraz piece, w których wypieka się bułki. Bardzo cieszył przedszkolaków widok sklepiku piekarni widziany z drugiej strony lady. Do przedszkola wróciły lekko oprószone mąką, z niesamowitymi wrażeniami i z jeszcze ciepłymi pączkami.
Dziękujemy Państwu Podolszyńskim za umożliwienie dzieciom zwiedzenia piekarni.
Przygotowały: Anna Sacharczuk, Małgorzata Saadoon (21.11.2013)

JESIENNY KONCERT (galeria)

"Kto powiedział, że jesień jest smutna,
że ma kolor szarego płótna,
że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
my nie!
14 listopada dzieci z naszego przedszkola sprawiły, że jesień tego dnia była wyjątkowo piękna i wesoła, gdyż tego właśnie dnia odbył się w naszej placówce Jesienny Koncert, na który osobiście przybyła piękna Pani Jesień wraz ze swoją asystentką. Dzieci ze wszystkich grup przedstawiły jesień w wierszach, piosenkach, tańcach i inscenizacjach. To wspólne spotkanie dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych było wspaniałą okazją do zaprezentowania własnych umiejętności wokalnych, recytatorskich i aktorskich przedszkolaków, a dla dzieci z grupy I było pierwszym publicznym występem. Prezentacje własne grup przeplatane były wspólnymi zabawami ruchowymi przy muzyce, które były dodatkową atrakcją uroczystości.
Na pamiątkę spotkania Pani Jesień wręczyła każdej z grup ekologicznego jeżyka z szyszek i obiecała, że wróci do nas za rok.
Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Alicja Jurczak, Barbara Dmitruk, Alicja Lipczyńska (19.11.2013)

JAK ZWIERZĘTA PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO ZIMY?- SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM W GRUPIE IV (galeria)

12 listopoda dzieci z grupy IV gościły u siebie Panią Urszulę Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, która zapoznała je z jesiennymi zwyczajami kilku zwierząt leśnych. Przedszkolaki dowiedziały się, że niektóre zwierzęta śpią intensywniej na zimę lub zapadają w hibernację. Pani Urszula wyjaśniła dzieciom na czym polega ten skomplikowany proces. Sen zimowy jest stanem w którym spowolnione są niektóre procesy życiowe (głównie przemiana materii). Dotyczy ssaków stałocieplnych i trwa od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Gromadzą one w tym celu duże ilości specjalnego rodzaju tkankę tłuszczową, która zapewnia im energię na cały okres trwania snu. Sen zimowy jest hibernacją i podczas tego stanu występuje: – spowolnienie akcji serca, – spadek metabolizmu, – spowolnione oddychanie, – spadek temperatury ciała, – spowolnienie akcji mózgu, – obniżenie pobudliwości nerwowej. W taki właśnie sen zapadają: niedźwiedź, jeż, borsuk, wiewiórka, nietoperz. Pani Urszula opowiedziała dzieciom także o tym, jak niektóre zwierzęta zmieniają wygląd na zimę. Przypomniała również, jak należy właściwie opiekować się ptakami zimą. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały książeczki przyrodnicze. Przygotowała: Małgorzata Saadoon (19.11.2013)

DZIEŃ PATRIOTYZMU W GRUPIE III (galeria)

8 listopada tuż przed Dniem Święta Niepodległości w grupie 5 – 4 latków został zorganizowany dzień otwarty dla rodziców. W tym dniu wszystkie zabawy i zajęcia dotyczyły tematyki patriotycznej. Podczas słuchania wierszy, legend i pieśni patriotycznych, dzieci poznawały symbole narodowe, historię naszego państwa oraz gromadziły wiedzę o aktualnej stolicy kraju – Warszawie, a także o swojej małej ojczyźnie – Hajnówce. Poznały położenie tych miast na mapie Polski oraz dowiedziały się jak wyglądają ich herby.
W tym dniu odbyło się spotkanie z panią bibliotekarką. Już wcześniej w październiku nasza grupa odwiedziła Oddział Dziecięcy Biblioteki Miejskiej, a teraz pani bibliotekarka przyjęła nasze zaproszenie. Przygotowała nam prelekcję „Polska – symbole narodowe”, podała informacje dotyczące Święta Niepodległości oraz przeczytała nam legendę „O orlim gnieździe”. W trakcie tego spotkania dzieci rozszerzyły swoją wiedzę o Polsce. Po zakończonym spotkaniu przedszkolaki wykonały kotyliony z biało – czerwonej bibuły. Podczas zajęć popołudniowych dzieci słuchały hymnu narodowego, wykonywały chorągiewki.
Dużo radości sprawiły dzieciom zajęcia z rodzicami, dziadkami, podczas których to one uczyły dorosłych sposobu wykonania kotylionów. Miłym akcentem tych zajęć było przypięcie kotylionów do ubrań własnych rodziców.
Po takich zajęciach stwierdzenie: Jestem Polakiem, mieszkam w Polsce, mówię po polsku ma głębszy sens i rozwija u dzieci poczucie przynależności narodowej.
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec - Burnecka
(19.11.2013)

INTERAKTYWNE CZYTANIE – ZAJĘCIA W GRUPIE ŻŁOBKOWEJ (galeria)

W październiku odbyły się ciekawe zajęcia dla dzieci w wieku żłobkowym, które zostały zaplanowane i przeprowadzone przez nauczycielki z naszego przedszkola: Barbarę Markiewicz i Sylwię Filinowicz. Cztery zorganizowane spotkania zainspirowane były doświadczeniami i obserwacjami zdobytymi podczas wyjazdu do zaprzyjaźnionego Przedszkola ”Brückengruppe” w Hattstedt (Niemcy) i oparte zostały na książce pt ”Bardzo głodna gasienica” autorstwa Erica Carle. Celem przygotowanych zajęć było przede wszystkim wspieranie rozwoju dziecka młodszego poprzez uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych oraz dzielenie się wiedzą z personelem żłobka. Wieloaspektowość zaproponowanych zajęć pozwoliła najmłodszym na zróżnicowany poziomowo odbiór przekazywanej treści. Dzieci podczas spotkań mogły nie tylko wysłuchać tekstu czytanej książki, ale także poznawały smaki proponowanych owoców i warzyw, odnosiły radość z tworzenia wspólnej pracy plastycznej oraz uczestniczyły w ciekawych zabawach ruchowych dostosowanych do poziomu ich rozwoju. Przygotowały: Markiewicz B., Filinowicz S. (19.11.2013)

Obchody Święta Niepodległości (galeria)

11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Pomimo, że motywy historyczne i narodowe są bardzo trudne do przekazania najmłodszym dzieciom, to jednak należy je podejmować. W związku z tym 8 listopada sześciolatki z grupy V wystąpiły wspólnie z licealistami w apelu szkolnym, gdzie przedstawiły montaż słowno- muzyczny, zatańczyły „ Taniec z bębenkami”, a następnie obejrzały występ swych starszych kolegów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. 12 listopada sześciolatki zaprezentowały swój występ przed publicznością przedszkolną, dodając do przedstawienia partyturę graną na instrumentach perkusyjnych. Panie z grupy V przygotowały przedszkolakom prezentację multimedialną, podczas której dzieci wykazały się wiedzą na temat symboli narodowych, wodziły po konturze Polski ze wskazaniem Warszawy i rzeki Wisły. Na zakończenie nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Została zwrócona uwaga na właściwą, wyprostowaną postawę. Panie z grupy V zaprosiły chętne dzieci do uczczenia pamięci poległych żołnierzy za wolność- wspólnym wyjściem na skwer w Parku Miejskim w Hajnówce, gdzie zostały zapalone znicze. Zgodnie z apelem Prezydenta RP dzień 11 Listopada świętowaliśmy w poczuciu radości i dumy z odzyskania niepodległości. Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce za współpracę i możliwość występu naszych dzieci przed licealistami.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (15.11.2013)

Jesienna Spartakiada Sportowa (galeria)

Dzieci z grupy IV, V, IX, X brały udział w II edycji Jesiennej Spartakiady Sportowej, która odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. Przedszkolacy przebrani w kolorowe koszulki tworzyły cztery grupy rywalizujące między sobą. Zabawy sportowe zostały poprzedzone rozgrzewką, którą poprowadziła jedna z nauczycielek. Konkurencje były dopasowane do wieku i możliwości dzieci 5-6 letnich. Uczestnicy toczyli piłki lekarskie do wyznaczonego miejsca, przechodzili przez tunel, pokonywali tor przeszkód z wykorzystaniem szarf i dużych kół hula- hop. Najciekawszą konkurencją okazał się skok w dal obunóż, gdzie kolejne dziecko stawało w miejscu skoku poprzedniego zawodnika; niektórym drużynom zabrakło aż sali… Konkurencje przeplatane były zabawami rytmicznymi i ruchowo- naśladowczymi do muzyki. Dużo energii i zapału do kibicowania pochłonęła zabawa „ Strzał do bramki”, gdzie dzieci starały się trafić piłką w ustawiony materac. Na zakończenie drużyny bawiły się w podrzucanie piłki na chustach animacyjnych. Żadnej grupie nie spadła piłka przed upływem 3 minut. Wszystkie dzieci czuły się wygrane a na dowód zwycięstwa otrzymały symboliczne medale. Serdecznie dziękujemy pani Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących za udostępnienie sali gimnastycznej i pogłębianie współpracy z naszym przedszkolem.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(11.11.2013)

JESTEŚMY ZDOBYWCAMI MIĘDZYNARODOWEGO CERTYFIKATU ZIELONEJ FLAGI !!! (galeria)

W roku szkolnym 2012/2013 po raz kolejny przystąpiliśmy do realizacji Programu Szkoły dla Ekorozwoju i ubiegaliśmy się o Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi.
13 września 2013r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju zadecydowała o przyznaniu 206 certyfikatów Zielonej Flagi oraz 49 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
Nasze przedszkole zostało oficjalnie nagrodzone Międzynarodowym Certyfikatem Zielonej Flagi. Wyróżnienie to otrzymaliśmy za wprowadzenie systemowych zmian i działania na rzecz ochrony środowiska. Spełniliśmy wysokie międzynarodowe standardy i trafiliśmy do czołówki niespełna 15000 placówek na świecie, które monitorują i ograniczają swoje negatywne oddziaływania na środowisko.
Szkoły dla Ekorozwoju- to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 11 lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od 5 lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikat Zielonej Flagi. Szkoły dla Ekorozwoju to rozbudowana sieć partnerów począwszy od szkół, przedszkoli, instytucji publicznych, po lokalne organizacje i przedstawicieli biznesu. To program, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych.
Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm i NGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju. Zielona Flaga jest tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools (www.eco-schools.com). Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajach Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w przedszkolach, w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Certyfikat ten został nam przyznany na dany rok szkolny. Jest dla nas doskonałą motywacją do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w naszym przedszkolu i zachęca do jego odnawiania w kolejnych latach.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon (09.10.2013)

PIĘCIOLATKI W MLECZARNI (galeria)

W związku z realizacją programu „Co warto jeść” i zwiedzaniem Krainy Mlekolandii dzieci z grupy IV 24.10.13r. były na wycieczce w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę pokonuje mleko zanim trafi do naszych domów oraz, jakie produkty się z niego otrzymuje w trakcie przetwarzania. Zwiedziły także laboratorium, w którym dzięki nowoczesnej maszynie na podczerwień mleko przywiezione przez rolników jest szybko badane. Największe wrażenie zrobił na dzieciach widok ogromnej ilości leżakujących serów i waga przemysłowa, na której mogły się zważyć całą grupą (ważyły razem ponad 500 kg).
Końcowym punktem wycieczki była degustacja twarogu na hali produkcyjnej i rozmowa na temat korzyści wynikających z jedzenia wyrobów mlecznych. Mamy nadzieję, iż wycieczka ta przyczyni się do większego spożywania przez dzieci nabiału. W drodze powrotnej dzieci zostały niespodziewane zaproszone przez dziadków i ciocię Gabrysi do Salonu Fiata na słodki poczęstunek. Dzięki przedszkolaki mogły zwiedzić salon i miło spędzić czas, jaki im pozostał do przyjazdu autobusu, którym wróciły do przedszkola. Dziękujemy rodzinie Gabrysi za miłe przyjęcie nas i uatrakcyjnienie wycieczki. Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk (06.11.2013)

JESIENNA WYPRAWA DO LASU 3-LATKÓW Z GRUPY VI (galeria)

Październik w tym roku był miesiącem pełnym słońca. Skorzystać z tego faktu nie zapomniały 3-latki z filii przedszkola i wraz z paniami wybrały się na wycieczkę na skraj Puszczy Białowieskiej. Dzieci maszerowały dzielnie w parach przez całą drogę, rozglądając się nieprzerwanie dookoła. Szukały Pani Jesieni oraz jej oznak, których było pod dostatkiem. Z entuzjazmem wypatrywały leśnych zwierzątek, które jednak chyba się gdzieś pochowały.
W przedszkolu wrażenia ze spaceru posłużyły jako inspiracja do wykonywania pracy plastycznej: „Leśnych duszków”, którą dzieci robiły z materiałów przyrodniczych takich jak nasiona dębu oraz kasztana. Nasze maluszki spisały się dzielnie zarówno podczas wycieczki jak i tworzenia swoich „wytworów” plastycznych. Żywe emocje pozwoliły im jak zawsze nauczyć się czegoś nowego. Przygotowały: M. Szymborewicz, D. Jurczuk
(06.11.2013)

ŚWIĘTO DRZEWA – SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM (galeria)

W październiku grupa VI i VII gościła w przedszkolu Panią Leśnik – Urszulę Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk z Narewki. Pani Urszula odwołując się do kolorowych ilustracji oraz plansz, bardzo ciekawie opowiedziała najmłodszym przedszkolakom: „jak powstaje drzewo”. Dzieci rozróżniały drzewa które występują w naszych lasach oraz poznały ich nazwy. Dowiedziały się również jak należy chronić przyrodę oraz zachowywać się podczas spacerów, wycieczek do lasu. Nasz gość zachęcał wszystkie dzieci do wycieczki kolejką wąskotorową oraz do odwiedzenia siedziby Nadleśnictwa Browsk. Na zakończenie spotkania 4 – latki wspólnie z Panią Urszulą zasadziły w sali drzewo – dąb, natomiast 3 – latki zaprezentowały taniec o jesieni. W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę z tworzywa przyrodniczego. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Oleśnickiej za ciekawy „wykład” i życzymy sukcesów w dalszej pracy.Opracowały: J. Tokajuk, D. Jurczuk, Z. Owsieniuk, M. Szymborewicz (06.11.2013)

JESIENNE SPOTKANIA Z TRADYCJĄ (galeria)

"Jesień jest żółtoczerwona,
czasami zielonobrązowa,
jest również szaroniebieska,
a bywa nawet tęczowa…"
Tak pięknie i barwnie opisała jesień polska poetka Barbara Maria Żak. Zazwyczaj jesień kojarzymy z okresem zbioru owoców, warzyw i ich przetwarzaniem. Podsumowaniem jesiennych zbiorów z sadów, ogrodów i pól jest kultywowanie „Święta Pieczonego Ziemniaka”. 23 października dzieci z grupy III chcąc podtrzymać ten ludowy zwyczaj udały się na posesję Pani Eugenii Chilimoniuk - babci Dominiki. Na przedszkolaki czekało przygotowane ognisko i ziemniaki, które piekły pod opieką dorosłych. Smacznym dodatkiem do pieczonych ziemniaków okazał się kiszony ogórek. Babcia Dominiki przygotowała nam niespodziankę – przepyszne bułeczki z nadzieniem śliwkowym i wiśniowym. Dzieci zajadały się ze smakiem, dlatego też poprosiliśmy o przepis, który Pani Eugenia odczytała sięgając po książkę kucharską.
Po tak obfitym posiłku nastąpił czas na zabawę. Piękna pogoda sprzyjała do zabaw ruchowych. Atrakcją było bujanie się na dużej huśtawce. To był naprawdę miły jesienny dzień spędzony na świeżym powietrzu. Babcia Dominiki planuje już organizację zimowego ogniska z kiełbaskami i ponowne zaproszenie nas do siebie. Serdecznie dziękujemy Pani Eugenii Chilimoniuk za gościnność.
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec - Burnecka (06.11.2013)

OWOCOWA KRAINA w grupie IV (galeria)

Dzieci grupy IV odwiedziły „Owocową Krainę” w związku z realizowanym programem „Co warto jeść?”
Dzieci miały dużo uciechy podczas oglądania, wąchania, dotykania, smakowania owoców w różnej postaci. Ukoronowaniem różnych zabaw z owocami było samodzielne wykonanie sałatki owocowej. Ile było radości podczas krojenia owoców. Jakże przyjemna była degustacja własnoręcznie zrobionej sałatki. Dzieci wiedzą, że witaminy zawarte w owocach są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka i utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Przygotowała: Anna Sacharczuk (05.11.2013)

WYCIECZKA DO PORYJEWA (galeria)

W październiku 13r dzieci z grupy IV wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Kupała” w Poryjewie. Dzięki uprzejmości gospodarza Pana Zenona Golonko dzieci mogły zobaczyć z bliska zwierzęta: świnki, kaczki, kury, konie, kozy, dziki, owce, strusie a nawet jelenia oraz je nakarmić.
Kolejnym punktem naszej wyprawy były zabawy na jesiennej łące z rzutami podkową do celu. Brawo za celne rzuty! Dzieci zdobyły się również na odwagę przebywając drugi brzeg stawu po kładce i zjazdu na linie. Mogliśmy też podziwiać piękne krajobrazy z wieży widokowej. Piekliśmy kiełbaski nad ogniskiem. Bardzo sprawnie i bezpiecznie nam to szło. Smakowało również smażone jajo strusie. Po krótkim odpoczynku dzieci miały okazję do podziwiania piękna lasu. Na koniec piękna pogoda i doskonałe humory dały nam siłę by pobawić się wesoło na placu zabaw. Troszkę zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do przedszkola. Przygotowały: Anna Sacharczuk, Małgorzata Saadoon (05.11.2013)

KLUB NASZEJ ZIEMI Z GRUPY VII POMAGA KASZTANOWCOM! (galeria)

Jak dzieci pomagały kasztanowcom...
Przy naszym Przedszkolu rosną kasztanowce młode.
Słońce je ogrzewa, chmury dają wodę.
Wiosną podziwiamy białych kwiatów kiście
i obserwujemy zielone, piękne liście.
Jesienią nas cieszą kasztany jak jeże,
gdy w zielony kubrak każdy się ubierze.
Lecz martwią nas bardzo te brązowe plamy...
"To szrotówek kasztanowcowiaczek" - powiedziała pani.
"Ta niewielka ćma z daleka przybyła
i na kasztanowcach jajeczka złożyła.
Z jaj wychodzą larwy i liście zjadają,
naszym kasztanowcom w zdrowiu żyć nie dają..."
"Nie chcemy szrotówka!!!" - zawołały dzieci,
więc panie rozdały im worki na śmieci.
Już w workach lądują wszystkie chore liście.
Wokół kasztanowców czysto, coraz czyściej!
Worki zawiązane, w nich poczwarki siedzą,
że są uwięzione - już na pewno wiedzą.
Żarłoczne poczwarki nie zagrożą więcej!
Klaszczą wszystkie dzieci w pracowite ręce...
Już niedługo worki zostaną zebrane
w miejsce, w którym będą zutylizowane;
a to znaczy, że szrotówek nie zaszkodzi więcej!
Skłaniają kasztanowce konary w podzięce...
Wszyscy - starsi, młodsi - to zapamiętajcie
i o kasztanowce w trzech krokach zadbajcie:
Zgrabcie chore liście, Zbierzcie je do worków i Zutylizujcie,
a za piękne drzewa Przyrodzie dziękujcie!
Zofia Owsieniuk

W naszym przedszkolu powstał Klub Naszej Ziemi działający pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia. Członkami Klubu są dzieci czteroletnie z grupy VII, które postanowiły przyłączyć się do VII Ogólnopolskiej Akcji Grabienia Liści Kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka.
Nasze przedszkolaki nie pozostały obojętne na los dwóch młodych kasztanowców rosnących w pobliżu przedszkola. Wyposażone w worki, grabie i rękawiczki ochronne wyruszyły wraz ze swoimi paniami na pomoc drzewkom. Grabiły, zbierały, nosiły i wkładały do worków opadłe liście kasztanowców z charakterystycznymi plamami. Kiedy worki były już wypełnione prawie po brzegi panie mocno je związały, aby żaden nieoczekiwany gość nie wydostał się na zewnątrz. Teraz pozostało jedynie pozostawić je w miejscu, z którego zostaną zabrane do utylizacji. A wszystko po to, aby szrotówek kasztanowcowiaczek nie zagroził więcej naszym kasztanowcom!!!
Przygotowały opiekunki Klubu Naszej Ziemi: Julita Tokajuk, Zofia Owsieniuk (05.11.2013)

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA (galeria)

W ramach realizacji programu edukacyjnego ,,Czytające przedszkole’’ w grupie VIII Przedszkola nr 5 w Hajnówce odbyła się impreza grupowa z udziałem rodziców inspirowana literaturą dziecięcą pt: ,,Urodziny książkowego misia’’. Z tejże okazji pięciolatki gościły Panią Agnieszkę Kazberuk (mamę Ani) oraz Pana Adama Jakubowskiego (tatę Wojtka), którzy przeczytali dzieciom krótkie opowiadania zgromadzone na wystawce ,,Misiowe książeczki’’. Bohaterami opowiadań były dobrze znane i lubiane postaci: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek oraz Miś Paddington. Dzieci zaprosiły rodziców do misiowych zabaw oraz uczestniczyły w misiowych konkurencjach sportowych. Jak przystało na urodziny, był i tort i świeczka, którą dzieci gasiły, ćwicząc w ten sposób aparat oddechowy. Na przyjęciu u misiów był także pyszny i zdrowy miodek. Po intensywnych harcach w Stumilowym Lesie, pięciolatki odpoczywały słuchając relaksacyjnej opowieści o misiach. Następnie przystąpiły do zabaw plastycznych, wykonując zbiorowe kompozycje, do których wykorzystały farby plakatowe, kolorową bibułę i kredki. Wykonały piękne portrety Kubusia Puchatka, Misia Uszatka ora Misia Paddingtona. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Kazberuk oraz Panu Adamowi Jakubowskiemu za poświęcony czas oraz wspaniałą prezentację utworów literackich. Mamy nadzieję, że impreza stanie się zachętą dla Rodziców do częstego sięgania po literaturę dla dzieci, której ogromne zasoby można znaleźć w Bibliotece Miejskiej i do woli z nich korzystać. Kontakt z książką zaprocentuje rozwinięciem wyobraźni, wzbogaceniem słownictwa i umiejętności językowych dzieci oraz zaspokoi potrzebę bliskości z Rodzicami
Przygotowały: B. Markiewicz, L. Stawarz i E. Sterlingow
.(29.10.2013)

PIĘCIOLATKI W KRAINIE MLEKOLANDII (galeria)

Dzieci z grupy IV rozpoczęły w październiku realizację programu zdrowotnego „Co warto jeść”. Ideą przewodnią przedsięwzięcia jest uświadomienie dzieciom potrzeby prawidłowego żywienia oraz kształtowanie postaw i nawyków żywieniowych. Program uczy, jak troszczyć się o własny organizm, zachęca do spożywania nowych potraw, wyrabia przekonanie o konieczności codziennego spożywania pokarmów niezbędnych dla zdrowia. Ponadto program pozwoli dzieciom zrozumieć potrzebę ograniczania niektórych produktów. Materiał nauczania ujęto w bloki tematyczne nazwane krainami: Mlekolandia, Ziarenkowo, W Królestwie Warzyw, W Białkowej Krainie, W Owocowej Krainie, Piramida Żywienia. Pierwszą zwiedzaną krainą była Mlekolandia. Dzieci m.in. poznawały i nazywały różne produkty mleczne, określały ich smak i gromadziły informacje na temat ich wartości odżywczych. Własnoręcznie wykonywały pyszny twarożek z mleka, które przyniósł Bartek od krowy swoich dziadków. Przedszkolaki w ramach realizacji programu zwiedziły także Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Hajnówce. Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk .(29.10.2013)

Czterolatki z grupy VII w Akademii Zdrowego Przedszkolaka (galeria)

W okno sali czterolatków słonko zapukało."Czy dbacie o zdrowie?" - grzecznie zapytało. "Tak, drogie słoneczko, bardzo o nie dbamy: Akademię Zdrowego Przedszkolaka z paniami zwiedzamy!" W ramach realizacji V edycji akcji "Piramida Żywienia Przedszkolaka" pt. "Zboża zjadamy - energię z nich mamy" 4-latki z grupy VII wyruszyły na wycieczkę do piekarni państwa Podolszyńskich. Celem wyjścia było zapoznanie z etapami wyrobu pieczywa oraz pomieszczeniami produkcyjnymi piekarni, jak również z charakterem pracy piekarzy. Kilka dni później sala 4-latków zamieniła się w wytwórnię ciastek zbożowych: dzieci z zaangażowaniem włączyły się w produkcję pysznych i zdrowych ciasteczek owsianych. Nasze ciasteczka stanowiły jedną ze zdrowych przekąsek podczas zajęć otwartych dla rodziców dzieci z grupy VII, które odbyły się 24.10. Zajęcia pt. "Ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy razem z rodzicami" przeprowadzone zostały metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne i miały na celu budowanie pozytywnych, bliskich kontaktów rodzic-dziecko oraz zachęcanie do aktywnego spędzania czasu i spożywania zdrowych produktów spożywczych.
SERDECZNE PODZIĘKOWANIA kierujemy do:
- państwa Podolszyńskich za umożliwienie zwiedzenia piekarni i słodki poczęstunek oraz do wszystkich Pracowników, a w szczególności pani Diany, za oprowadzenie i miłą atmosferę spotkania,
- pań Kucharek z budynku Filii za upieczenie ciasteczek,
- Rodziców dzieci za przybycie i aktywny udział w zajęciach.

Przygotowały: nauczycielki grupy VII .(28.10.2013)

DZIEŃ PRZYJACIÓŁ NATURY (galeria)

22. 10.13r. przedszkolaki z koła przyrodniczego „Mali Odkrywcy Natury” obchodzili uroczystość Dnia Przyjaciół Natury. Ten szczególny dzień rozpoczął się spotkaniem z leśnikiem a zakończył imprezą ściśle związaną również z realizacją programu edukacyjnego Kubusiowi Przyjaciele Natury. Dzieci z grup: III, IV, V integrowały się podczas wspólnej zabawy. Rozróżniały i nazywały drzewa iglaste i liściaste, podawały nazwy owoców (kasztany, żołędzie, szyszki). Rozwiązywały zagadki słowne „Abecadło wśród zwierząt” – układając przy tym puzzle. Rozpoznawały dźwięki, przyporządkowując je do odpowiednich ilustracji (pogoda: deszcz, wiatr, burza; ptaki: dzięcioł, sowa, kruk, itp.) Wszystkie zabawy przeplatane były ruchem i tańcem do muzyki. Przedszkolaki wykazały się również wiedzą na temat segregacji odpadów – sprzątały i bez pomyłek segregowały śmieci do odpowiednich worków. Na zakończenie dzieci odśpiewały piosenkę „Ginie wokół tyle drzew”. Mamy nadzieję, że dzieci pogłębiły swoją wiedzę proekologiczną i będą ją wykorzystywały, na co dzień dbając o swoje środowisko.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska – Ciep, A. Sacharczuk, E. Anchimiuk, K. Litwiniec - Burnecka
(28.10.2013)

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDZMI W GRUPIE III (galeria)

21.10.13r. dzieci z grupy III wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej – Oddział Dziecięcy. Celem jej było przybliżenie pracy bibliotekarza, poznanie wnętrza biblioteki oraz zasad obowiązujących przy wypożyczaniu książek. W związku z realizacją tematyki „Las i jego mieszkańcy” pani bibliotekarka przygotowała mnóstwo książek o zwierzętach, jak również prezentację multimedialną. Aby podsumować wiedzę dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące biblioteki i tematyki leśnej. Dziękując za spotkanie przedszkolaki obiecały odwiedzać to miejsce wraz z rodzicami. 22.10.13r. naszą grupę odwiedził leśnik – pan Mirosław Bugwin. Zaprezentował dzieciom swój ubiór. W ciekawy sposób opowiedział o pracy swojej i kolegów z Nadleśnictwa Hajnówka. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań dzieci lasem i pracownikami lasu oraz wzbudzanie szacunku dla ich pracy. Przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt Puszczy Białowieskiej dzięki ciekawej charakterystyce przedstawionej przez naszego gościa. Pan leśnik bardzo interesująco opowiadał prezentując ilustracje wybranych zwierząt. W związku z realizacją programu „Czytające Przedszkola” w trakcie obu spotkań goście prezentowali dzieciom wybrane i przygotowane wcześniej utwory. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały pani bibliotekarki czytającej wiersze o zwierzętach oraz pana leśnika czytającego „Czerwonego Kapturka”. Bardzo dziękujemy za spełnienie naszych próśb!
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec - Burnecka
(28.10.2013)

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GRUPIE IX (galeria)

17 października w grupie IX odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, do którego realizacji chętnie zaangażowali się rodzice Szymona Chorowca, organizując miejsce na wspólną zabawę w swoim ogrodzie. Podczas spotkania był czas na zabawy integracyjne z chustą animacyjną, wspólne śpiewanie piosenek z repertuaru dziecięcego, gry i konkurencje sportowe. Dzięki korzystnej pogodzie, wspólnie spędzany czas był dla przedszkolaków wspaniałą atrakcją. Rozpalone ognisko i pachnące pieczone ziemniaki przyciągały wszystkich uczestników. Dzieci miały okazję do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu i integracji. Po degustacji pieczonych ziemniaków oraz poczęstunku przygotowanego przez gospodynię, przyszedł czas na powrotną drogę do przedszkola. Państwu Chorowiec dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wspaniałej imprezy grupowej.Filinowicz S., Bartoszewicz R. (24.10.2013)

DZIEŃ MARCHEWKI (galeria)

W tym roku nasze przedszkole już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, którego celem jest propagowanie zdrowego trybu życia i odżywiania jak również zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Jednym z działań prowadzonych w ramach realizacji tego programu jest „Dzień Marchewki”. 15 października w grupie III odbyła się impreza z udziałem zaproszonych przedszkolaków i pań z grypy VII, miała ona na celu zgromadzić i rozszerzyć wiedzę oraz umiejętności z zakresu zdrowia. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, prezentowały przygotowane okrzyki grupowe, śpiewały i bawiły się przy piosenkach o treści zdrowotnej. Podczas wspólnych zabaw ruchowych, dydaktycznych i manualnych dzieci rozwijały swoje zainteresowania jak również uczyły się współdziałania w grupie. Imprezę zakończono okrzykiem: „Pij sok marchewkowy – będziesz zawsze zdrowy!” i wspólną degustacją pysznego soku. (24.10.2013)
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Kinga Litwiniec – Burnecka, Zofia Owsieniuk, Julita Tokajuk.

Światowy Dzień Ptaków (galeria)

1 października obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków. Z tej okazji, w ramach realizacji programu „Czytające przedszkola” nauczycielki przygotowały inscenizację utworu Juliana Tuwima „Ptasie radio”. W imprezie wzięły udział dzieci z grupy VI, VII, VIII, IX i X. Zajęcia były prowadzone przez dwa dni, jednego dnia dla dzieci starszych, drugiego dla młodszych. Nasi podopieczni wysłuchali wiersza i obejrzeli jego inscenizację przedstawioną za pomocą sylwet ptaków. Podczas przedstawienia dzieci starały się zapamiętać nazwy ptaków i odgłosy które wydają. Przedszkolaki szukały bohaterów wierszy na ilustracjach, rozpoznawały i naśladowały ptasie odgłosy. Imprezie towarzyszyły zabawy ruchowe „Odlot ptaków”, taniec przy muzyce „Kaczuszki” oraz zajęcia plastyczne podczas których dzieci tworzyły „Drzewa pełne ptaków” z wcześniej przygotowanych elementów. Były też ćwiczenia logopedyczne „Fruwające piórka” podczas których poprzez zdrową rywalizację, dzieci mogły poćwiczyć oddech i zrelaksować się przy muzyce. Przeprowadzone zajęcia dostarczyły dzieciom wiele wrażeń i ciekawych informacji. Przygotowały: A. Kot, B. Markiewicz, E. Sterlingow (22.10.2013)

Nasze przedszkole przystąpiło w bieżącym roku szkolnym do Programu "CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLA" w ramach kampanii społecznej "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" (lista książek do pobrania)

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie ze zmianami w życiu. Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkowity go brak, dać dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym. Codzienne głośne czytanie przez dorosłego jest niezwykle skutecznym sposobem budowania bogatego zasobu słownictwa, nauczenia poprawnej gramatyki i składni, a także doskonalenia mowy. Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. DROGI RODZICU zachęcamy do codziennego czytania dzieciom przez co najmniej 20 minut dziennie! (22.10.2013)

,,Zanim chleb położono na stole’’ (galeria)

Wdrażanie bloku tematycznego ,,Ziarenkowo’’ z programu edukacyjnego z zakresu zdrowego żywienia,, Co warto jeść’’ stało się okazją edukacyjną do bliższego zapoznania się z cyklem powstawania domowego pieczywa ,,Od ziarenka do bochenka’’. W związku z tym pięciolatki z grupy VIII w dniu 16.X.13 r. odwiedziły lokalne Muzeum Kultury Białoruskiej, aby zwiedzić z wielkim zainteresowaniem wystawy etnograficzne. Obejrzały trzy stale ekspozycje: „Zanim chleb położono na stole”, „Dzień za dniem’’ i „Życia zgodny chód”, a dzięki temu miały okazję poznać tryb życia mieszkańców podlaskich wsi. Poznały sposoby przygotowywania zdrowej, ekologicznej żywności, sprzęty domowe i używane w gospodarstwach rolnych oraz ozdoby służące do dekorowania domostw z okazji świąt. Wzbogaciły swą wiedzę i słownictwo zapoznając się między innymi z pracą: kowala, bednarza, stolarza, kołodzieja, bartnika, garncarza, tkaczki, rolnika, rybaka, malarza, rzeźbiarza. Dzieci były pełne podziwu dla zaradności ludzi w dawnych czasach. Wielu wrażeń estetycznych doświadczyły także podziwiając drewniane rzeźby, obrazy olejne i prace fotograficzne eksponowane przez współczesnych twórców.
Serdecznie dziękujemy przemiłej Pani Angelinie Masalskiej za zajmujące opowieści o życiu naszych przodków. Przygotowały: Lucyna Stawarz i Barbara Markiewicz (20.10.2013)

Pieczemy ciasteczka (galeria)

Grupa V ( 6-latki) realizuje program edukacyjny „ Akademia Zdrowego Przedszkolaka”. Dzieci poznają produkty zbożowe, ich działanie i wpływ na rozwój i zdrowie człowieka. Wiedzą, iż produkty zbożowe trzeba jeść codziennie, ponieważ zawierają one w sobie ziarna różnych zbóż i dzięki temu dodają organizmowi siły i energii do działania. Na jedno z zajęć, mama Kuby przyniosła przepis kucharski. Dzieci przygotowały składniki potrzebne do wykonania ciasteczek zbożowych: jajka, masło, cukier, mąka, płatki owsiane, rodzynki, sezam. Po kolei każde dziecko lepiło ciasteczka, a potem zanieśliśmy je do kuchni, gdzie piekły się 20 minut w piekarniku. Na innych zajęciach dzieci rozpoznawały i nazywały ziarna ( pszenica, owies, kasza, ryż, siemię lniane). Następnie wykonywały dowolne kompozycje z wykorzystaniem plasteliny i nakrętek po słoikach. Wykonały także pracę zbiorowa na konkurs plastyczny pt. „ Zbożowa mandala”. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(20.10.2013)

Wycieczka do ZUS-u (galeria)

Dzieci z grupy V i X zostały zaproszone na Dni Otwarte do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sześciolatki poznawały tajniki pracy w jakże ważnej instytucji użyteczności publicznej w naszym mieście. Pani Grażyna- kierownik zakładu oprowadziła nas po całym obiekcie. Dzieci zwiedziły m.in. punkt obsługi klienta, archiwum, poszczególne pokoje. Dowiedziały się, czym zajmują się pracownicy ZUS-u. W punkcie obsługi klienta uwagę dzieci zwróciła maszyna drukująca numer okienka, przy którym interesant otrzymuje niezbędne informacje. Na zakończenie przedszkolacy otrzymali słodki poczęstunek w postaci słodyczy i owoców. W zamian, na podsumowanie wycieczki dzieci wykonały ilustracje w oparciu o własne spostrzeżenia i obserwacje. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.
Przygotowały: A. Jurczak, A. Kot, J. Suchodoła, I. Zaniewska- Ciep
(20.10.2013)

Dzień Edukacji Narodowej (galeria)

Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest co roku przez 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Dzień ten jest powszechnie obchodzony we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w przedszkolach i szkołach. W tym roku, dzieci z grupy V zaprosiły wszystkie nauczycielki z przedszkola na tą uroczystość. Wystąpiły z montażem słowno- muzycznym „ Nasze Panie”. Był śpiew, taniec i recytacja wierszy. Po występie nauczycielki otrzymały papierowe kwiatki. Następnie Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie i wyróżniła wybrane nauczycielki Nagrodą Dyrektora. Po części uroczystej, na salę wjechał tort z palącymi się racami, odśpiewano Sto Lat i wszyscy zasiedli przy wspólnym stole.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (20.10.2013)

Święto Drzewa (galeria)

Obchody Święta Drzewa to wydarzenie, które już na stałe wpisało się do kalendarza imprez naszego ekologicznego przedszkola. Tym razem dzieci z najstarszych grup wiekowych udały się do parku, celem zasadzenia brzozy na znak podnoszenia świadomości ekologicznej hajnowskiej społeczności w zakresie ochrony środowiska. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Hajnówka, pan leśniczy przywiózł i pomógł zasadzić drzewko, któremu dzieci nadały nazwę Brzozowe Drzewko Szczęścia. Dla pewności, czy roślina się przyjmie- dzieci zaśpiewały piosenki: „ Tyle drzew”, „ Niech żyją lasy”. Z hasłami na ustach: Drzewa to życie! Zniszczymy las- nie będzie nas! wróciły do przedszkola. Teraz przedszkolacy przychodzą często do parku, pokazując swym rodzicom i opiekunom drzewko, które same zasadziły. Sprawdzają, czy nikt nie złamał gałązek, czy nie trzeba drzewka podlać. Akcja miała na celu zainspirować społeczność do podejmowania lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi. Dzieci wiedzą jak ważne znaczenie mają drzewa w życiu człowieka i krajobrazie przyrody. O swoje nowo posadzone drzewko będą dbać nie tylko od święta, ale przez cały rok.
Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep
(20.10.2013)

Kraina owoców i warzyw (galeria)

‘’Jedz owoce i jarzyny,
W nich ukryte witaminy
Kto je sobie lekceważy
Musi chodzić do lekarzy’’

W związku z realizacją programu zdrowotnego ,,Co warto jeść’’ pięciolatki z grupy VIII samodzielnie wykonały i skonsumowały zdrową przekąskę, wykorzystując owoce krajowe i egzotyczne. Samodzielnie obierały i kroiły zgromadzone przez siebie owoce, robiły z nich, przy pomocy wykałaczek, owocowe mini szaszłyki, wkłuwały do jabłka i w ten sposób powstawały owocowe jeżyki. Doskonaliły przy tym swą sprawność manualną i umiejętność współpracy. Uczyły się też , że codziennej diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw. Pracy i wspólnemu konsumowaniu towarzyszyło jakże pożądane uczucie radości i satysfakcji.
Przygotowały: Lucyna Stawarz i Barbara Markiewicz (19.10.2013)

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA w grupie VIII (galeria)

Jesień, to czas obfitujący w świeże warzywa i owoce, wiec tradycją stało się już uczestnictwo przedszkolaków w imprezie po hasłem ,, Święto pieczonego ziemniaka’’. Dzieci miały możliwość integrowania się we wspólnej zabawie na świeżym powietrzu, wykorzystując zabawki i urządzenia terenowe gospodarzy oraz mnóstwo przestrzeni. Nauczycielki zorganizowały swoim podopiecznym ziemniaczane zawody i zabawy integrujące, którym towarzyszyła ogromna radość. Dzieci dopingowały swoich kolegów w ,,ziemniaczanych konkurencjach’’. Po zabawach ruchowych konsumowały z wielkim apetytem upieczone ziemniaczki i grillowaną kiełbaskę. Na deser było oczywiście domowej roboty ciasto w postaci szarlotki, pyszny kompot i owoce. Serdecznie dziękujemy Państwu Małgorzacie i Krzysztofowi Siegień (rodzicom Gabrysi) za zaproszenie, gościnę i pomoc w organizacji wspaniałej imprezy zdrowotno-rekreacyjnej. Niezapomniane, miłe wrażenia z jesiennego pikniku i wspólnie spędzonego czasu na zawsze pozostaną w pamięci. Przygotowały nauczycielki: Lucyna Stawarz i Barbara Markiewicz (19.10.2013)

PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ (pobierz plik pdf)

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do programu „Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej” w ramach zadania realizowanego w polsko – szwajcarskim projekcie współpracy. Celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i – w konsekwencji – zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym. Jest to program pilotażowy, realizowany w 100 placówkach w naszym województwie, w tym tylko w 25 przedszkolach. Lider programu: B. Markiewicz (17.10.2013)

KOLOROWA BOMBA WITAMINOWA (galeria)

Dzieci z grupy III w ramach realizacji bloku tematycznego „Jabłka, śliwki i morele, w sadzie jest owoców wiele” samodzielnie wykonały sałatkę owocową. Była to również okazja do porównania wyglądu wybranych owoców krajowych i zagranicznych, segregowania i określania liczebności powstałych zbiorów. Następnie dzieci omówiły poszczególne etapy przygotowania zdrowej przekąski podkreślając znaczenie higieny i przystąpiły do działania. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem, dzielnie kroiły i mieszały owoce, ale najwspanialszym momentem było wspólne spożywanie sałatki. Na twarzach naszych milusińskich tego dnia długo jeszcze gościł uśmiech.
Przygotowała: Kinga Litwiniec - Burnecka (17.10.2013)

Dzieci z grup III, VII, VIII i IX na festiwalu ALE KINO w Białowieży (galeria)

Dzieci z przedszkola nr 5 miały okazję uczestniczyć w IV Festiwalu Filmów Młodego Widza „Wędrujące ALE KINO”. Miejscem prezentacji filmów było kino ŻUBR w Białowieży, które na czas festiwalu, raz do roku, wznawia swoją działalność. Dzieci obejrzały osiem krótkometrażowych filmów animowanych dobranych do ich wieku, percepcji i wrażliwości. Po seansie dzieci z grup III i VII, wraz z opiekunkami, przejechały autokarem do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Uczestniczyły tam w edukacyjnym spacerze alejkami rezerwatu gdzie obserwowały zwierzęta puszczańskich w otoczeniu drzew zwiastujących nadejście jesieni. Grupa VIII i IX postanowiły przespacerować się po Parku Pałacowym Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie dzieci mogły zaobserwować pięknie przebarwiające się drzewa i zebrać nieco „jesiennych skarbów” do przedszkolnego kącika przyrody. Przygotowały nauczycielki grup: III, VII, VIII i IX. (15.10.2013)

Piknik rodzinny na Wydmuchowie (galeria)

Dzieci z grupy V ( 6-latki) obchodziły na Wydmuchowie Święto Pieczonego Ziemniaka. Tym razem towarzyszyli im rodzice. Na miejscu czekał już gospodarz- pan Władek, który wcześniej rozpalił ognisko. Dzieci mogły więc ogrzać się i odpocząć. Owinięte w folię ziemniaki ojcowie zasypali w gorącym popiele, a czas oczekiwania na degustację zapełniony został wspólną zabawą z rodzicami. Sześciolatki bawiły się w berka, chowanego. Uczestniczyły w takich zawodach jak: skoki w worku po ziemniakach, przeciąganie liny, rzut ziemniakiem do koszyka. W ramach odpoczynku korzystały z huśtawki, słuchały przy ognisku wspomnień rodziców z lat dzieciństwa. W miarę oczekiwania na ziemniaki, rósł dzieciom apetyt. W końcu doczekały się: wydobyte z ogniska ziemniaki, delikatnie obierały ze skórki i jadły. Niektóre dzieci prosiły nawet o dokładkę. Po posiłku, pan Władek przygotował dzieciom jeszcze jedną atrakcję: przyprowadził kucyka. Każde dziecko po kolei mogło przejechać się wierzchem na koniu. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę i podziękowały gospodarzowi za wspaniałe przeżycia. Pełne wrażeń wróciły wraz z rodzicami autobusem MPK do przedszkola. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (13.10.2013)

PRZEDSZKOLAKI SPRZĄTAJĄ LAS (galeria)

We wrześniu dzieci z grup: III, IV i V uczestniczyły w akcji sprzątania lasu. Celem akcji było przede wszystkim uświadomienie przedszkolakom jakie bogactwo natury posiadamy w naszym najbliższym otoczeniu i jednocześnie zainspirowanie maluchów do działań zmierzających do poprawy środowiska naturalnego lasu. Ważnym elementem przedsięwzięcia było wskazanie dzieciom tego, iż nie należy wyrzucać śmieci w lesie czy na pobocza dróg, gdyż zagrażają one nie tylko drzewom , ale przede wszystkim zwierzętom. Każde dziecko otrzymało rękawice, worki foliowe i rozpoczęło się wielkie sprzątanie (a było co zbierać). Zmęczone, ale zadowolone przedszkolaki były dumne z ogromu zebranych śmieci, które zabraliśmy ze sobą. Na podwórzu przedszkolnym dzieci posegregowały zebrane odpady i wrzuciły je do odpowiednich pojemników. Ten dzień na długo zapadnie w pamięci naszych wychowanków, a wartości takie, jak poszanowanie dla przyrody, szacunek dla ludzkiej pracy- dzięki przeżyciom tego dnia będą czymś bliższym i bardziej zrozumiałym niż najwspanialsze zajęcie w przedszkolnych murach. Przygotowały: M. Saadoon, A. Jurczak, E. Anchimiuk (12.10.2013)

DO CZEGO SŁUŻY WODA? (galeria)

Dnia 24 września 2013 roku odbyła się impreza poświęcona tematyce zdrowotno-ekologicznej pt ,,Do czego służy woda?”. Do wspólnej zabawy nauczycielki zaprosiły trzy grupy: VIII, IX, X. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Dzięki eksperymentom i ciekawym doświadczeniom zaobserwowały jej właściwości (kolor, zapach, stan skupienia). W trakcie zorganizowanej zabawy dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych konkurencjach sportowych, wspólnych tańcach i zabawach integracyjnych.Przygotowały i przeprowadziły: Filinowicz S., Suchodoła J. (12.10.2013)

Realizujemy program „Bezpieczny Przedszkolak” (galeria)

W grupie III ruszył cykl zajęć „Bezpieczny – niebezpieczny”. Taką tematykę przewiduje program profilaktyczny. W ciągu dwóch tygodni (16.09 – 27.09) dzieci uczyły się różnicować zachowania i sytuacje bezpieczne i niebezpieczne. Zapoznały się z podstawowymi elementami ewakuacji oraz zasadami bezpieczeństwa, jakie obowiązują w przedszkolu, na placu przedszkolnym oraz podczas spacerów po mieście. Swoją wiedzę i umiejętności dotyczące bezpieczeństwa opanowały w trakcie wycieczki po przedszkolu. Obserwowały i oceniały stopień bezpieczeństwa, pomieszczeń przedszkolnych. W trakcie spaceru drogą ewakuacyjną sprawnie ustawiały się w szyku - „gęsiego”, reagowały na sygnały wzrokowe i dźwiękowe.
Tematyka „Bezpieczny – niebezpieczny” była również realizowana podczas zajęć umuzykalniających i plastycznych. Przygotowała:
Ewa Anchimiuk
(12.10.2013)

Policja - najmłodszym przedszkolakom. Spotkanie w grupach VI i VII (galeria)

Funkcjonariuszki z Komendy Policji do naszego przedszkola dziś przyszły,
by powiedzieć coś ważnego na temat ruchu drogowego. Trzy- i czterolatki Panie przywitały i bardzo uważnie wszystkiego słuchały: - Jak przejść bezpiecznie na drugą stronę? - Co na sygnalizatorze znaczy światło czerwone? - Jak mogą podróżować dzieci w samochodzie? - I co poprawia widoczność na drodze? - Czy można przez jezdnię biec przed autami? - I dlaczego warto chodzić z odblaskami? Policyjny mundur dzieci oglądały, czapki z orzełkami chętnie przymierzały i w niejednej główce pomysł mógł kiełkować: "Jak urosnę, też bym chciał/a w Policji pracować!"
Panie Policjantki mówiły przedszkolakom o znakach drogowych i o bardzo ważnych numerach alarmowych, pod które można dzwonić tylko w sytuacjach wyjątkowych. Bo ruch drogowy to nie zabawa, ale naprawdę poważna sprawa, więc zasady pamiętajcie i zawsze ich przestrzegajcie!Opracowały: Z.Owsieniuk, J.Tokajuk, D.Jurczuk, M.Szymborewicz
(05.10.2013)

W Muzeum Przyrodniczym i Szlakiem Dębów Królewskich (galeria)

24 września sześciolatki z grupy V wybrały się na wycieczkę do Białowieży. Tym razem dzieci zwiedzały Muzeum Przyrodnicze, gdzie przeżyły tajemniczą podróż, podczas której opisywane były dzieje Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały jakże realistyczne eksponaty i słuchały opowieści przewodnika. Dowiedziały się o istnieniu roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem i podlegających ochronie. Wykazały się wiedzą dotyczącą znajomości owadów i ptaków spotykanych w naszej puszczy. Następnie wszyscy udali się do autokaru, gdyż kolejnym punktem zwiedzania był Szlak Dębów Królewskich. To miejsce, gdzie rosną olbrzymie, stare dęby osiągające sędziwy wiek. O wartości tych drzew świadczą nadane im imiona polskich królów. Przy każdym dębie ustawiona była tabliczka z informacjami dotyczącymi wieku i wymiarów pomnika przyrody oraz omawiającymi danego króla. To ścieżka edukacyjna zarówno z punktu widzenia botaniki, jak i historii Polski. Sześciolatki były pod wielkim wrażeniem tych drzew, próbowały objąć jeden z dębów, co się udało dopiero wówczas gdy został utworzony okrąg z dwunastu dzieci. Serdecznie dziękujemy pani przewodnik za ciekawą lekcję przyrody zarówno w muzeum jak i na szlaku Dębów Królewskich. Przygotowały: A. Jurczak, I. Zaniewska- Ciep (02.10.2013)

„CZYSTY ŚWIAT WOKÓŁ NAS” – UDZIAŁ DZIECI Z FILII PRZEDSZKOLA NR 5 W XX EDYCJI AKCJI: „SPRZĄTANIE ŚWIATA” (galeria)

25 września dzieci oraz nauczycielki z filii Przedszkola nr 5 wzięły udział w XX edycji akcji: „Sprzątania Świata”. Jak co roku w przedsięwzięcie zaangażowały się wszystkie grupy wiekowe: VI, VII, VIII, IX oraz X. Zarówno starszaki jak i maluchy wyposażone w rękawiczki ochronne oraz worki foliowe zabrały się do sprzątania terenu wokół przedszkola. Była to dobra okazja by uwrażliwić dzieci na wyrzucanie śmieci w miejsca do tego przeznaczone a także utrwalić nawyk segregacji odpadów. „Sprzątając Świat” dzieci miały szansę uświadomić sobie jak ważne jest bycie odpowiedzialnym za środowisko w którym żyją. Po poziomie zaangażowania widać było, że wzięły sobie tę lekcję do serca a także, że troska o czystość w pobliżu przedszkola sprawiła im wiele radości.Opracowała: M. Szymborewicz (01.10.2013)

GRUPY III, VI, VII WITAJĄ JESIEŃ (galeria)

24 dzień września zaczął się radośnie - do przedszkola przyszli bardzo mili goście: kolorowa pani Jesień i Zajączek mały, a dzieci z grup III, VI, VII serdecznie ich powitały! Tańczyły i śpiewały piosenki o jesieni: o jabłuszku, co się w sadzie tak pięknie rumieni i o liściach różnobarwnych, co z drzewa spadają i na trawie, jak jeżyki, słodko zasypiają... A czy wiedzą przedszkolaki, co Jesień w koszu niesie? Każde dziecko nam odpowie, że warzywa i owoce - czyli samo zdrowie! A że ruch to także zdrowie, więc konkurencje sportowe Jesień z Zajączkiem ogłosili, dzieci do nich zaprosili. Dzieci ziemniaki zbierały, z marchewkami jak zajączki wesoło skakały, a koledzy i koleżanki głośno zawodnikom kibicowali! Na koniec wszyscy dostali zajączkowy przysmak: smaczną, świeżą, zdrową marchewkę surową. W imieniu swoim i dzieci życzymy Wam, by ta jesień
była barwna jak jesienne liście i pachnąca jak gruszki soczyste! Niechaj długo u nas gości i sprawia nam wiele radości!Opracowały: Zofia Owsieniuk, Julita Tokajuk (01.10.2013)

XIX Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskiej (galeria)

20 września odbyła się doroczna Wystawy Grzybów Puszczy Białowieskiej zorganizowana w budynku Politechniki Białostockiej. Dzieci z trzech grup przedszkolnych ( grupa III, IV, V) miały okazję zobaczyć około 300! gatunków świeżych owocników grzybów. Wystawa, to jedyna okazja, by oprócz wspaniałych borowików, podgrzybków, koźlarzy i pieprzników jadalnych dokładnie przyjrzeć się gatunkom grzybów trujących, których zjedzenie może być niebezpieczne dla zdrowia, często też życia ludzi. Do najbardziej groźnych należą przede wszystkim muchomor zielonkawy (sromotnikowy) i muchomor jadowity, które odznaczają się łagodnym smakiem i bywają mylone z pieczarkami, gołąbkami, gąskami oraz z kanią czubajką. Dzieci próbowały zapamiętać, jak wyglądają te gatunki i jak można je odróżnić od gatunków jadalnych. Wystawa, to niebywała okazja, aby pod specjalistycznym okiem polskiej czołówki kadry mikologicznej tę umiejętność nabyć! Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

Bezpieczny przedszkolak na drodze (galeria)

„Aby dzieci były zawsze bezpieczne uczcie je rozwagi , ale sami bądźcie przewidujący” Już od wielu lat wychowankowie naszej placówki biorą udział w programie profilaktycznym „ Bezpieczny Przedszkolak”. Jednym z zagadnień obszaru edukacji prewencyjnej i obszarów wychowania przedszkolnego jest poznawanie zasad ruchu drogowego przy współpracy Policja- Przedszkole. 16 września w trzech grupach przedszkolnych ( III, IV, V) odbyło się spotkanie z pracownikami Policji. Po wstępnej, krótkiej rozmowie ( pogadance) panie policjantki udały się wraz z dziećmi i nauczycielkami na spacer po mieście. Podczas tego spaceru dzieci uczyły się właściwego chodzenia po chodniku, przechodzenia po pasach przez jezdnię. Dzieci poznały wybrane znaki drogowe i obserwowały ruch uliczny. Po powrocie do przedszkola, nasi goście przygotowali nam prelekcję utrwalającą zasady ruchu drogowego. Poinformowali nas o zasadach obowiązujących w kontakcie z psem oraz nauczyli bezpiecznej pozycji „ żółwia” w chwili zagrożenia. Przygotowała: Ewa Anchimiuk

Bezpieczna droga do przedszkola (galeria)

,,Gdy zamierzasz przejść ulicę ,
musisz znać tę tajemnicę.
Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem,
w prawo skieruj wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna , więc swobodnie
Mogą po niej przejść przechodnie.’’

Bezpieczeństwo dzieci, to jeden z najistotniejszych aspektów egzystencji w przedszkolu i poza nim. Aby podnieść świadomość dzieci odnośnie tejże dziedziny, wdrażany jest długofalowy program profilaktyczny ,,Bezpieczny przedszkolak’’, realizowany w ścisłej współpracy z Komendą Powiatową Policji w Hajnówce. Dnia 18.09.13r. pięcio- i sześciolatki z grup: VIII, IX i X gościły więc w budynku B Przedszkola nr 5 specjalistów od bezpieczeństwa. Dzieci, podczas prezentacji multimedialnej, przypomniały i utrwaliły wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, podróżowania rowerem, autem osobowym, środkami komunikacji miejskiej. Uczyły się również, aby nie ufać osobom obcym, jak zachować się w przypadku ataku psa i jak przyjąć bezpieczną postawę ,,żółwika’’. Serdecznie dziękujemy gościom z Komendy: Pani Joannie Węcko, Pani Annie Pawluczuk za mnóstwo pouczającej wiedzy i ufundowanie upominków w postaci odblaskowych zawieszek. Spotkanie przygotowała i zrelacjonowała Lucyna Stawarz

 

   


p