ROK SZKOLNY 2015/2016Truskawka- metoda projektu

Czterolatki już po raz drugi pracowały metodą projektu. Temat projektu zainicjowały same podczas spożywania pierwszych owoców lata (czereśni, truskawek, malin). Truskawka przypadła do gustu dzieciom najbardziej, dlatego też zrodziła się myśl o tematyce obecnego projektu. Dzieci odbyły wycieczkę na ogródki działkowe, gdzie oglądały pędy truskawek w różnych stadiach rozwoju (bez owoców, z kwiatami, z owocami); miały możliwość obserwacji kwitnących truskawek. Następnie stworzyliśmy wstępną siatkę wiedzy na temat truskawek, wysunęło się szereg pytań na które w dalszym etapie realizacji szukaliśmy odpowiedzi. Wybraliśmy się ponownie na wycieczkę do pobliskich domów z ogrodami, gdzie obserwowaliśmy owocujące truskawki, rozmawialiśmy z właścicielami oraz zbieraliśmy owoce do koszyczka. W przedszkolu po umyciu ich w misce z wodą dzieci wysunęły wniosek, że trzeba myć truskawki przed spożyciem, ponieważ są brudne i wyrywać szypułki. W czasie degustacji owoców określały ich właściwości (kolor, kształt, zapach, soczystość, miękkość). Czterolatki stworzyły kącik tematyczny, w którym zgromadziły przepisy kulinarne, ilustracje, zdjęcia. Na kolejnych zajęciach dzieci samodzielnie wykonały koktajl truskawkowy, który ze smakiem wypiły do końca. Wykonały także prace plastyczne „Słodka truskawka”, podczas których zamalowywały farbą powierzchnię truskawki posmarowanej klejem i cukrem oraz rysunek pastelami z wykorzystaniem metody Edukacji przez Ruch Doroty Dziamskiej. Jeśli chodzi o aktywność matematyczną, dzieci segregowały truskawki ze względu na kolor, wielkość, układały truskawkowe rytmy, określały gdzie leży truskawka, liczyły słoiki z dżemem. Czterolatki nauczyły się piosenki z repertuaru Fasolki „Witaminki”, do której stworzyły inscenizację ruchową oraz nauczyły się pląsu „Truskaweczka”, który zatańczyły wraz z rodzicami na podsumowaniu projektu. Podzieliły się z rodzicami zdobytymi wiadomościami oraz stworzyły końcową siatkę wiedzy.
Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 12.07.2016

Bum Bum Rurki

Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę ekspresji twórczej, a muzyka jest jednym z ważnych czynników wpływających na rozwój dziecka. Przeżycia związane z odbiorem czy tworzeniem muzyki mają duży wpływ na rozwój emocjonalny i estetyczny. Obcowanie z muzyką pobudza także rozwój analizatora słuchowego, koncentrację uwagi, pamięć muzyczną i pozamuzyczną. W dniach 06-07.VI.2016r. odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia muzyczne z wykorzystaniem bum bum rurek. Animator muzyczny z Krakowa, pan Dawid Gacek zaprezentował wszystkim grupom po kolei nowe możliwości doświadczania i obcowania z muzyką poprzez zabawy z zestawem rurek melodycznych gamy c-dur. Dzieci chętnie podjęły się nowego wyzwania, wystukiwały usłyszane rytmy, brały udział w rytmicznych zabawach ruchowych, sprawdzały wytrzymałość rurek poprzez ściskanie i wyginanie. Zajęcia rozbudziły zainteresowania muzyczne dzieci, pobudziły ich wyobraźnię i chęć wystukiwania rytmów na wszystkim, co znajduje się wokół nich.
Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep 12.07.2016

BEZPIECZNE WAKACJE – ZAJĘCIA Z POLICJĄ

„Bezpiecznie”- co to znaczy? Czy ktoś mi wytłumaczy
co oznacza to słowo, które mama nerwowo wypowiada,
gdy na rowerze szaleję, gdy pędzę jak rączy jeleń,
gdy za piłką jak rakieta gnam i za mało na wszystko czasu mam?
„Ostrożnie”, „bezpiecznie”, ale czy koniecznie dbać o takie sprawy?
Czy nie lepiej poświęcić czas dla zabawy?
„Nie!” – mówią przedszkolaki – „My o bezpieczeństwo dbamy,
bo wiemy, że bezpieczna zabawa to bardzo ważna sprawa!”

Z.Owsieniuk

Jak bawić się bezpiecznie? – na to istotne pytanie odpowiadała dzieciom tuż przed wakacjami przedstawicielka Komendy Policji w Hajnówce, pani Anna Pawluczuk. Do przybliżenia dzieciom tematyki wykorzystana została prezentacja multimedialna. Przedszkolaki w skupieniu oglądały krótkie filmy poruszające tematykę bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu letniego wypoczynku. Każdy film stanowił inspirację do rozmowy z dziećmi na temat bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań dzieci. W spotkaniu wzięły udział wszystkie grupy wiekowe z budynku głównego przedszkola. Celem spotkania było doskonalenie umiejętności dbania o bezpieczeństwo swoje i innych w okresie wakacyjnym. Serdecznie dziękujemy pani Annie Pawluczuk za przeprowadzenie wartościowych zajęć edukacyjnych. Życzymy wszystkim BEZPIECZNYCH WAKACJI! Opracowała: Z.Owsieniuk i nauczycielki z budynku głównego przedszkola 30.06.2016

TRZECI TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU


Recepta na zdrowie:
Zdrowe jedzenie da marzeń spełnienie –
posiłki urozmaicone, słodycze ograniczone
Do tego spacery, bieganie, rowery
lub podobne czynności dla zdrowia i radości.
Ponadto wskazane z dentystą spotkanie -
badaj zęby regularnie, a żaden Ci nie wypadnie!

Z.Owsieniuk
Szybkimi krokami nadchodzi Koniec Roku Przedszkolnego trzymając pod rękę słoneczne Lato. Przedszkolaki myślą już o radosnym czasie wakacyjnej swobody, ale czy pamiętają o tym, że każda pora roku wymaga pamiętania o zdrowiu? Czy podczas tego roku dzieci nabyły wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji zdrowotnej? Postanowiłyśmy to sprawdzić organizując kolejny, trzeci już, Turniej Wiedzy o Zdrowiu.
Do udziału w turnieju każda grupa wiekowa wyznaczyła troje uczestników, którzy dzielnie je reprezentowali. Drużyny ochoczo dopingowała grupa trzecia. Uczestnicy mieli wyznaczone różne zadania sprawdzające ich wiedzę i umiejętności na temat dbania o zdrowie. Za prawidłowe wykonanie zadania drużynie przyznawano punkt. I cóż się okazało? Okazało się, że dzieci doskonale sobie poradziły, a to oznacza, że ich wiedza dotycząca zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy zasłużyli na drobne upominki. Dziękujemy Aptece „Vita” za wsparcie naszego turnieju. Gratulujemy serdecznie mądrym uczestnikom oraz ich nauczycielkom i rodzicom! Wszystkim życzymy radosnych, wymarzonych i ZDROWYCH WAKACJI! Opracowały: A.Sacharczuk, Z.Owsieniuk 30.06.2016

DZIEŃ RODZINY W GRUPIE TRZECIEJ


Mamo, Tato – dziś jest czas, by powiedzieć: Kocham Was.
Za to, że jesteście zawsze blisko mnie.
Za to, że przytulić mogę do Was się.
Za chwile spędzone razem z Wami
Za to, że jesteście moimi Rodzicami.

Z.Owsieniuk

Rodzice dzieci cztero- i pięcioletnich z grupy trzeciej również usłyszeli wiele miłych i ciepłych słów z okazji Dnia Rodziny, uroczystości grupowej spajającej dwa ważne święta: Dzień Matki i Dzień Ojca. Poza montażem słowno – muzycznym o tematyce związanej z Dniem Mamy i Taty, rodzice obejrzeli też występ swoich małych aktorów w przedstawieniu o tematyce proekologicznej. Na zakończenie występów wzruszeni rodzice odbierali od kochających pociech własnoręcznie przygotowane przez dzieci laurki, serduszka i medaliony z dłońmi dzieci odciśniętymi w masie solnej. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, gdzie czekał już pyszny poczęstunek. Uroczystość minęła w serdecznej atmosferze. Serdeczne podziękowania należą się mamom, które zajęły się przygotowaniem poczęstunku na uroczystość!
Opracowały: A.Sacharczuk, Z.Owsieniuk 30.06.2016

Poznajemy uroki Naszej Puszczy

Dnia 10 czerwca 2016r dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Hajnówka trzy grupy przedszkolne: pierwsza, druga i trzecia wyruszyły na wspaniałą wycieczkę. Naszym środkiem lokomocji była kolejka wąskotorowa. Wzbudziła ona wielki zachwyt naszych małych podróżników. Przez okna drewnianych wagoników podziwialiśmy uroki naszej Puszczy Białowieskiej. Wyjątkowo urzekły nas magiczne leśne zakątki: most, fioletowa łubinowa polanka i malownicze olsy. Na pytania dzieci, fachowych odpowiedzi udzielała pani leśnik Bożena Niemiec, której składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również Dyrekcji i pozostałym pracownikom Nadleśnictwa licząc na dalszą owocną współpracę. Przygotowały: I. Zaniewska – Ciep, E. Anchimiuk, M. Saadoon, A. Sacharczuk 25.06.2016

Z wizytą w Teatrze Lalek

15 czerwca dzieci z grupy czwartej i piątej wybrały się na kolejną już w tym roku wycieczkę. Tym razem celem był Teatr Lalek w Białymstoku. Pomimo deszczowej pogody, nastroje były świetne a podróż minęła szybko. W teatrze wystawiana była sztuka pt. „Misiaczek”, w której główny bohater nie mógł zasnąć. Jego rodzice podejmowali wszelkie metody, by misia w końcu zmorzył sen… Na miejscu ku zaskoczeniu wszystkich dzieci należało zanim wejdzie się na salę zdjąć obuwie i przejść przez zbudowany specjalnie na tą okazję tunel. Na jego końcu było małe, przytulne pomieszczenie usłane miękkimi poduszkami – na nich to właśnie zasiadły dzieci. Sztuka była bardzo ciekawa i zabawna. Zaraz po niej przedszkolaki zwiedziły kulisy teatru, gdzie przechowywane są przeróżne lalki wykorzystywane do przedstawień. Gdy już obejrzały wszystkie zakamarki i zjadły kanapki popijając ciepłą herbatką, pełne szczęśliwych wspomnień udały się w drogę powrotną do przedszkola.
Przygotowały: A. Lipczyńska, B. Litwiniec-Burnecka, E. Omelaniuk i M. Kuradczyk. 25.06.2016

Uroczyste podsumowanie Rodzinnego Konkursu Fotograficznego

16 czerwca w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste podsumowanie V Edycji Rodzinnego Konkursu Fotograficznego, w tym roku pod hasłem Oczarował nas pełen magii las. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice i dzieci biorące udział w konkursie oraz goście specjalni Pani Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk, Pani Paulina Król z Nadleśnictwa Hajnówka i Pan Zbigniew Dzwonkowski - fotograf.
Celem tegorocznej edycji konkursu było:
• Poznanie piękna leśnej przyrody i bioróżnorodności okolic Hajnówki;
• Rozbudzanie zainteresowania dzieci lasem;
• Poznawanie gatunków rodzimej fauny i flory;
• Zachęcanie do korzystania z lasu jako miejsca wypoczynku;
• Zachęcanie do uprawiania czynnego wypoczynku połączonego z nauką obserwowania i dokumentowania zjawisk przyrodniczych i samej przyrody;
• Wyrabianie wrażliwości na piękno i delikatność przyrody;
• Kształtowanie świadomości ekologicznej uczestników konkursu;
• Rozwijanie zainteresowań fotografowaniem jako jednej z form spędzania wolnego czasu rodzica z dzieckiem;
• Umożliwienie dzieciom i rodzicom zaprezentowania swojego talentu.
W konkursie wzięło udział 67 dzieci ze wszystkich grup wiekowych i ich rodziców . Jury w składzie Paulina Król i Zbigniew Dzwonkowski spośród wielu zdjęć wybrało te komplety fotografii, które spełniały wszystkie kryteria konkursowe. Oceniając prace brano pod uwagę: pomysłowość, zaangażowanie dzieci i rodziców w projekt, a przede wszystkim, to czy zdjęcia są tematycznie związane z tytułem naszego konkursu. Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić zdjęcia w kilku kategoriach, a mianowicie:
• W kategorii – Dziecko na tle przyrody
• W kategorii – Magiczny las
• W kategorii- Ciekawe zwierzęta
• W kategorii- Ciekawa roślinność
• W kategorii- Rodzina
Zdjęcia były tak piękne, że jury przyznało 5 nagród grand prix w każdej z kategorii, 4 nagrody I, 5 nagród II i 6 nagród III i aż 21 Wyróżnień!
Kategoria Dziecko na tle przyrody
Grand Prix Wiktoria Rogoza gr. II
I miejsce Hanna Tomaszuk gr. I
I miejsce Janusz Sacharuk gr. IX
II miejsce Michał Bielawski gr. I
II miejsce Magdalena Kiendyś gr. II
II miejsce Łucja Burnecka gr. IV
III miejsce Andrzej Michalczuk gr. V
III miejsce Hanna Tomaszuk gr. VI
III miejsce Marcel Mikołajun gr. VII
III miejsce Paweł Gierasimiuk gr. VIII
Kategoria Magiczny las
Grand Prix Alicja Palanceusz gr. VII
I miejsce Maja Szymaniuk gr. II
II miejsce Oliwier Raszkiewicz gr. I
III miejsce Zofia Zagórnik gr. VI
Kategoria Ciekawe zwierzęta
Grand Prix Mikołaj Kot gr. I
I miejsce Hubert Grajewski gr. II
II miejsce Agata Glapa gr. II
III miejsce Maria Jakimiuk gr. IX
Kategoria Ciekawa roślinność
Grand Prix Bartosz Ryżyk gr. III
Kategoria Rodzina
Grand Prix Magdalena Kozaczuk gr. III
Wyróżnienia otrzymali:
1. Mikołaj Adamowicz gr. I
2. Małgorzata Kierdelewicz gr. I
3. Dominika Ackiewicz gr. I
4. Marcin Pietruczuk gr. I
5. Paweł Michalczuk gr. II
6. Wojciech Podszywało gr. II
7. Antoni Seliwoniuk gr. II
8. Bartosz Seliwoniuk gr. II
9. Damian Tichoniuk gr. III
10. Milena Denisiuk gr. III
11. Tymek Tomaszuk gr. IV
12. Martyna Seliwoniuk gr. IV
13. Klaudia Wrzosek gr. V
14. Sonia Jaruga gr. VI
15. Maciej Kiełbaszewski gr. VII
16. Jan Ostaszewski gr. VII
17. Amelia Środa gr. VII
18. Martyna Karanos gr. VIII
19. Maksymilian Gawryluk gr. VIII
20. Andrzej Prokopiuk gr. IX
21. Oksana Drużba gr. IX
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Nadleśnictwo Hajnówka otrzymał Hubert Grajewski za zdjęcie z kolejką wąskotorową.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i dyplomy.
Bardzo dziękujemy rodzicom, jurorom za zaangażowanie. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, którymi byli: Nadleśnictwo Browsk, Nadleśnictwo Hajnówka, Firma Runo, Bank Spółdzielczy w Hajnówce, Zakład Drzewny Andrewpol, Zakład Fotograficzny Zbigniew Dzwonkowski, Apteka Bliska, Apteka Dbam o Zdrowie i Apteka Społeczna. Dzięki Państwa hojności nagrody były bogate i bardzo atrakcyjne. Uroczystość uświetniły występy przedszkolaków z grupy piątej, czwartej, trzeciej i drugiej, a także wspólna zabawa integracyjna wszystkich dzieci.
W okresie wakacyjnym wystawę zdjęć będzie można obejrzeć w Parku Wodnym.
Przygotowały: M. Saadoon, A. Sacharczuk, I. Zaniewska- Ciep, Alina Lipczyńska, Ewa Anchimiuk 25.06.2016 x2

Las – skarbnicą różnorodności biologicznej – wycieczka do Białowieży

10 czerwca dzieci z grupy IV i V miały przyjemność uczestniczyć w posumowaniu konkursu Ekozespołów organizowanym jak co roku przez Białowieski Park Narodowy. Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci, poszanowanie zasobów przyrodniczych Ziemi, w tym Puszczy Białowieskiej - przez którą obie grupy udały się w podróż autokarem. Pierwszym punktem po przybyciu na miejsce był pieszy pochód uczestników do Muzeum Przyrodniczego. Tam miało miejsce spotkanie z autorem znanych książek o Żubrze Pomniku – Tomaszem Samojilikiem. Później dzieci miały możliwość zaprezentować swoje umiejętności wokalne, co chętnie zrobiły. Z dużym zaciekawieniem oglądały występy innych dzieci. Później, na zewnątrz miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, gdzie wyeksponowane były prace zwycięzców. Na koniec było ognisko i kiełbaski, podczas którego dzieci chętnie bawiły się na placu. Przedszkolaki do Hajnówki wróciły bardzo zadowolone. Ciekawe kto wybierze się następnym razem? Tego dowiemy się już za rok. Przygotowały: M. Kuradczyk, E. Omelaniuk, A. Lipczyńska, K. Litwiniec-Burnecka. 24.06.2016 x2

Dzień Mamy i Taty w grupie czwartej

3 czerwca dzieci oraz nauczycielki grupy IV, zaprosiły na uroczystość do przedszkola wyjątkowych gości. Przedszkolaki, pomimo lekkiej tremy, zaprezentowały swoje umiejętności przed gronem rodziców oraz przed Panią Dyrektor. Starały się przy tym bardzo, czego efektem był udany, pełen radości i wzruszeń występ. Dzieci zaprezentowały się z każdej strony: śpiewając piosenki, recytując wiersze oraz tańcząc. Na zakończenie wręczyły rodzicom samodzielnie przygotowane laurki, składając najlepsze życzenia. Atmosfera była bardzo sympatyczna, jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu poczęstunku. Przygotowały: M. Kuradczyk, E. Omelianiuk 24.06.2016

Wycieczka do Lewkowa

W dniu 9 czerwca przedszkolaki z grupy VIII i IX uczestniczyły w wycieczce do Lewkowa, podczas której odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Przedszkolaki były bardzo zainteresowane zajęciami. Ugniatały, wałkowały materiał z gliny a w końcowym efekcie powstały przepiękne kompozycje ozdobione materiałem przyrodniczym. Dzieci bawiły się doskonale, a praca z gliną była wspaniałą okazją do rozwijania sprawności manualnych, sprzyjała relaksacji, kształtowała wytrwałość, kreatywność,pobudzała wyobraźnię. każdego dziecka. Zajęcia odbyły się w przesympatycznej atmosferze i przyniosły dzieciom ogromną satysfakcję z wykonanych arcydzieł.Opracowały: D. Jurczuk, B. Dmitruk, A. Kot, J. Suchodoła.24.06.2016

Dzieci z grupy czwartej z wizytą w Straży Pożarnej

12.05.2016. pięciolatki z grupy IV odbyły wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w nowopowstałej w lutym tego roku Sali ,,Ognik”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci zapoznały się z pracą strażaków, poznały sytuacje zagrażające bezpieczeństwu ludzi, utrwaliły numery alarmowe oraz ćwiczyły wybieranie numeru i rozmowę z dyspozytorem. Zajęcia w pomieszczeniu symulującym mieszkanie były doskonałą lekcją na to jak zachować się w przypadku zagrożenia np. wybuchem pożaru. Abyśmy się poczuli choć przez chwilę jak prawdziwi strażacy panowie zaprosili nas do wozu a my z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy jego wnętrze. W ramach podziękowania dzieci zaśpiewały strażakom piosenkę ,,Świat bez wody”. Na pamiątkę tego spotkania przedszkolaki otrzymały książeczki, magnesy oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie dziękujemy Panom Strażakom za ciekawe zajęcia oraz za ogromne zaangażowanie, życzymy spokojnej i bezpiecznej pracy. Przygotowały: Elżbieta Omelianiuk, Milena Kuradczyk. .24.06.2016

Grupa czwarta na zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej

18.05.2016 w związku z realizacją bloku tematycznego ,,Książka prawdziwym przyjacielem” dzieci z grupie czwartej wyruszyły na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. Była to już nasza kolejna wizyta w bibliotece w tym roku. Jak zwykle zostaliśmy miło przyjęci przez Panie Agnieszkę i Asię, które przygotowały dla nas ciekawe zajęcia. Dotyczyły one baśni J. Porazińskiej ,,Dwie Dorotki”, której dzieci wysłuchały dzień wcześniej na zajęciach w przedszkolu. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania pań bibliotekarek, zapamiętały wiele szczegółów z baśni i doskonale zrozumiały jej treść. Na przedszkolaki czekała również zabawa w poszukiwaczy magicznej skrzyni z niespodzianką, która wzbudziła ogromną ciekawość. Dzieci miały też okazję zilustrować ,,dobrą i złą Dorotkę” z baśni a wszystkie prace zostały umieszczone na wystawie. Na zakończenie spotkania wręczyliśmy Paniom laurkę i obiecaliśmy, że będziemy odwiedzać bibliotekę z rodzicami. Dziękujemy Paniom Agnieszce K. i Asi K. za serdeczne przyjęcie i bardzo ciekawe zajęcia. Przygotowały: Elżbieta Omelianiuk, Milena Kuradczyk.24.06.2016

,,Wszystkie dzieci nasze są''

Dzień Dziecka to najbardziej radosne święto w roku.
W oddziale filii, jak co roku dzień 1 czerwca upłynął pod hasłem zabawy, beztroski i radości. Już od rana dzieci odczuwały świąteczną atmosferę – podwórze i holl udekorowano kwiatami z bibuły i balonami, przedszkolaki z poszczególnych grup zostały przebrane w kolorowe koszulki, wszędzie rozbrzmiewała muzyka. Wszystkich uczestników imprezy powitała piosenka M. Jeżowskiej ,,Wszystkie dzieci nasze są''. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki dzieci wyruszyły w ,,podróż pociągiem'', gdzie kolejno odwiedzały następujące stacje: ,,Stacja pajacyków'', ,,Stacja smutku'', ,,Stacja śmiesznych min i kroków'', ,,Stacja radości i śmiechu''. Następnie wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnego tańca przy utworze ,,Kaczuchy''. Odbyły się również zabawy i konkursy sportowo – zręcznościowe przeplatane muzyką: ,,Przeciąganie liny'', ,,Rzucanie do celu'', ,,Bieg z przeszkodami'', ,,Wyścigi na piłkach do skakania''. Nieodzowna przy tym była dobra zabawa oraz nauka zdrowej rywalizacji. Na zakończenie dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych przy ulubionych utworach muzycznych. Po wspólnej zabawie odbył się poczęstunek w postaci lodów oraz niesamowity pokaz ,,baniek mydlanych''przygotowany przez rodzica z grupy VIII ( tatę Hani M.). Bańkowa zabawa okazała się największym ,,strzałem w dziesiątkę''. Po uśmiechach na twarzach dzieci i okrzykach radości wywnioskować można było, iż bawią się znakomicie a Dzień Dziecka na długo pozostanie w ich pamięci. Uśmiech dziecka bowiem jest zawsze największą nagrodą.Opracowały : Nauczycielki grup VI, VII, VIII, IX 20.06.2016

,,Baje, bajki, bajeczki – wycieczka do biblioteki''

W dniu 24 majaprzedszkolaki z grupy VIII i IX odwiedziły Bibliotekę Miejską. Panie bibliotekarki opowiedziały nam o swojej pracy, dzieci miały okazję obejrzeć bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich. Dowiedziały się, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki oraz jak z niej korzystać. Wędrując ,,tajemnymi przejściami'' między półkami pełnymi książek przedszkolaki zapoznały się ze sposobem zachowania w bibliotece. Podczas spotkania Panie Bibliotekarki przeczytały fragmenty ulubionych dziecięcych bajek i baśni. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, za co serdecznie dziekujemy Paniom – Agnieszce K. i Joannie K. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły laurkę oraz obiecały, że na pewno wrócą tu z rodzicami.Opracowała: B. Dmitruk, D. Jurczuk, J. Suchodoła 20.06.2016

,,Dla Ciebie Mamo'' – uroczystość z okazji Dnia Matki w grupie VIII

Dzień Matki to wyjątkowe święto – składamy życzenia naszym mamom, słuchamy uroczystych wierszy i piosenek, sprawiamy niespodzianki. Dzień 25 maja zapisał się wyjątkowo w grupie VIII. Przedszkolaki przygotowały swoim mamusiom część artystyczną . Zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i recytatorskie w przedstawieniu pt. ,,Tulipan śpi''. Miały okazję pochwalić się swoimi zdolnościami gry na instrumentach tworząc piękny akompaniament do piosenki ,,Dla Ciebie mamo''. Słowem i piosenką wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie. Po wspaniałym występie na twarzach mam zauważyć można było wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Przedszkolaki wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki i upominki.Opracowały: A. Kot, J. Suchodoła 20.06.2016

V PRZEDSZKOLNY BIEG PO ZDROWIE

14 czerwca na terenie Parku Miejskiego w Hajnówce odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Hajnówka V Przedszkolny Bieg po Zdrowie, w którym brały udział wszystkie dzieci z naszego przedszkola, chętni rodzice oraz zaproszeni goście. Wśród gości po raz pierwszy w biegu uczestniczyli – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Impreza ma charakter cykliczny i jest organizowana przez działający w naszej placówce Zespół ds. Promocji Zdrowia. Głównym celem tego projektu jest wyrabianie wśród dzieci, ich rodziców oraz społeczności lokalnej postaw prozdrowotnych i propagowanie aktywnych form wypoczynku.
Bieg uroczyście rozpoczęła Dyrektor Przedszkola – Pani Krystyna Kojło oraz Burmistrz Miasta – Jerzy Sirak.
Jak przystało na profesjonalną imprezę sportową przed rozpoczęciem biegu Pan Roman Wnuczko – trener i nauczyciel wychowania fizycznego, poprowadził rozgrzewkę. Wzorem lat ubiegłych bieg był pozbawiony elementów rywalizacji oraz rozgrywany w duchu fair play. Każdy jego uczestnik czuł się wygrany i otrzymał pamiątkowy medal. Po krótkim odpoczynku i regeneracji sił w amfiteatrze wszyscy uczestnicy biegu odbyli rundę honorową, po której Dyrektor Przedszkola – Krystyna Kojło, dziękując za udział, uroczyście zakończyła bieg.
Dyrekcja i koordynator wraz z Zespołem ds. Promocji Zdrowia serdecznie dziękują za okazaną pomoc i włączenie się w organizację imprezy: Burmistrzowi Miasta – Panu Jerzemu Sirakowi, Dyrektorowi OSiR-u Panu Mirosławowi Awksentiuk, Panu Romanowi Wnuczko, Dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku – Panu Bogdanowi Kalickiemu oraz pielęgniarce koordynującej z Pogotowia Ratunkowego w Hajnówce Pani Irenie Samosiuk.
Podziękowania kierujemy również do rodziców naszych wychowanków i poniżej wymienionych gości, którzy przyjęli zaproszenie uczestnictwa w biegu: Pani Alla Gryc – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, Bożena Niemiec z Nadleśnictwa Hajnówka, Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk.
Przygotował Zespół ds. Promocji Zdrowia: B. Markiewicz, A. Kot, R. Bartoszewicz, D. Jurczuk, I. Zaniewska – Ciep, E. Anchimiuk, K. Litwiniec - Burnecka 20.06.2016 x2

Przez leśną głuszę kolejką ruszę …

6 czerwca dzieci z grupy IV i V wybrały się na przejażdżkę kolejką wąskotorową do Doliny rzeki Leśnej. Tuż po śniadaniu przedszkolaki przespacerowały się do Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie przywitała nas mama Zosi – Pani Bożena Niemiec. Część dzieci zdecydowała się na podróż wagonikiem otwartym, w którym miała możliwość obcowania blisko natury i obserwowania otaczającej przyrody. Po dotarciu do celu wyprawy – przepięknej Doliny rzeki Leśnej, przedszkolaki postanowiły dołączyć do pozostałej grupy i wszystkie podróżowały razem w wagoniku zamkniętym. Dzieci zintegrowały się we wspólnym śpiewie i rozmowach. Szczęśliwe, zadowolone i pełne wrażeń - wróciły do przedszkola. Serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu wyprawy kolejką kierujemy w stronę Rodziców – Pani Bożeny Niemiec, Pani Kamili Kojło i Pana Roberta Sawickiego.
Przygotowały: Alina Lipczyńska, Kinga Litwiniec – Burnecka, Elżbieta Omelianiuk, Milena Kuradczyk 20.06.2016

W Krainie Radości – Dzień Dziecka w grupach starszych

1 czerwca Dzień Dziecka – najradośniejsze święto dzieci na całym świecie. W tym dniu nauczycielki grupy: III, IV i V zabrały swoje przedszkolaki do „Krainy Radości”, ponieważ bliskie są nam słowa Janusza Korczaka – „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Czekały tam na dzieci liczne atrakcje: zabawy przy muzyce, malowanie twarzy, konkurencje sportowe, zabawy z balonami, bitwa na kulki gazetowe jak również zabawy z chustą animacyjną, zagadki i upominki (kolorowanki, balony i zdrowe łakocie). Nie zabrakło również bardzo ważnej rozmowy na temat Praw Dziecka, które zaprezentowała w swoim autorskim wierszu „Mam prawo” – Zofia Owsieniuk. Mamy nadzieję, że każdy przedszkolak tego dnia wrócił do domu uśmiechnięty i radosny.
Przygotowały: Alina Lipczyńska, Kinga Litwiniec – Burnecka, Elżbieta Omelianiuk, Milena Kuradczyk, Anna Sacharczuk, Zofia Owsieniuk 20.06.2016

„Parada Bajkowa”-dzieci z naszego przedszkola zachęcają mieszkańców miasta do czytania.

Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija - emocjonalnie, umysłowo, moralnie. Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie, by wyposażyć dziecko w ogromny kapitał w każdym z tych aspektów jego osobowości, potencjału i charakteru. Wartości moralne to prawdziwe drogowskazy życiowe, które ułatwią dziecku poruszanie się w skomplikowanej przestrzeni relacji między ludzkich. To kompas, jakiego nie powinno zabraknąć żadnemu podróżnikowi, który ma wkrótce wyruszyć w wielką podróż – w samodzielne życie. Czytanie dziecku i nauczanie go praktykowania wartości moralnych z własnego przekonania i własnej woli to najskuteczniejsza witamina dla jego wszechstronnego rozwoju i szczepionka przeciwko złym wpływom. To najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla jego szczęścia.
Aby zachęcić dorosłych do czytania dzieciom nasze przedszkole zorganizowało 3 czerwca kolejną akcję czytelniczą-Paradę Bajkową. Akcja odbyła się z okazji XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, wzięły w niej udział dzieci z grup: III, V, VI, VII, VIII wraz z wychowawcami. Dzieci przebrane za postacie z bajek, maszerowały ulicami miasta i zachęcały mieszkańców Hajnówki do czytania, skandując hasła propagujące czytanie i rozdając ulotki.
W czasie przemarszu mieliśmy kilka przystanków w znaczących punktach naszego miasta. Pierwszy przystanek zaplanowaliśmy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce, gdzie powitała nas Pani Dyrektor Alla Gryc wraz z pracownikami. Tam też dzieci wysłuchały wiersza Pani Zofii Owsieniuk „W Bibliotece”, który zachęcał dzieci do odwiedzania biblioteki. Następnie powędrowaliśmy do Księgarni Dom Książki, gdzie przywitała nas Kierownik Pani Halina Ginszt wraz z pracownikami. Przy księgarni dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Entliczek-Pentliczek” w interpretacji Pani Haliny Ginszt, a pracownicy księgarni rozdali dzieciom baloniki. Kolejny przystanek miał miejsce przy Urzędzie Miasta w Hajnówce, tam czekał na nas Burmistrz Miasta Hajnówka Pan Jerzy Sirak, który przeczytał dzieciom fragmenty opowiadań autora komiksów i książek dla dzieci, Pana Tomasza Samojlika. Pan Burmistrz poparł naszą akcję i dziękował dzieciom za tak wspaniałą inicjatywę jaką jest zachęcanie mieszkańców miasta do czytania. Naszą wędrówkę zakończyliśmy udając się do budynku głównego naszego przedszkola przy ul. Reja gdzie powitała nas Pani Dyrektor Krystyna Kojło, która czytała nam wiersze i dziękowała za zorganizowanie akcji czytelniczej.
Nasza parada spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i miłym odbiorem przez mieszkańców Hajnówki. Przechodnie zatrzymywali się, skandowali razem z nami hasła zachęcające do czytania i nagradzali nas gromkimi brawami. Osobom, które poświęciły nam czas bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywa nie pozostanie bez echa i zachęci dorosłych do czytania dzieciom. Przygotowała: Elżbieta Sterlingow 15.06.2016

„Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” – akcja czytelnicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, nasze przedszkole rozpoczęło w tym roku w dniu 1 czerwca akcją „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Była to już III edycja imprezy propagującej czytelnictwo. Spotkanie po raz drugi miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce.
Akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” polega na corocznym fundowaniu książeczek przez władze lokalne i wręczaniu ich wszystkim czterolatkom, które przybędą na uroczystość z udziałem rodziców, dziadków, przedstawicieli biblioteki, władz lokalnych i gości specjalnych.
Tego typu działanie ma przekonać dorosłych, że codzienne czytanie dzieciom to wspaniała inwestycja w ich przyszłość. Czytanie doskonali język, który jest głównym narzędziem myślenia, komunikacji międzyludzkiej i zdobywania wiedzy. Czytanie rozwija także empatię, wyobraźnię i wrażliwość moralną, buduje i wzmacnia więź między pokoleniami. Rodzice podczas czytania poświęcają swojemu dziecku czas i uwagę, przez co okazują miłość, budują zdrowe relacje i przyczyniają się do tego, że dziecko staje się człowiekiem o bogatym wnętrzu. Na tegoroczną akcję przybyło ponad sześćdziesięcioro dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i dziadkami. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, przez zaproszonych gości. Następnie przedstawiona została idea akcji i przypomniano rodzicom jakie korzyści płyną z codziennego głośnego czytania dzieciom. Spotkanie uatrakcyjnił występ grupy czterolatków z Przedszkola Nr 5, które pod opieką Pani Ewy Anchimiuk i Pani Iwony Zaniewskiej-Ciep przygotowały i przedstawiły część artystyczną.
Gościem specjalnym spotkania był Burmistrz Miasta Hajnówka Pan Jerzy Sirak, który przeczytał dzieciom fragmenty książki „Proszę mnie przytulić” - P. Wechterowicz , E. Dziubak. Fragmenty tejże książki przeczytała również Pani Alla Gryc, która zwróciła uwagę dzieci i rodziców na problem przemocy w rodzinie i konieczność reagowania na tego typu sytuacje. Spotkaniu towarzyszyła też wystawa „Miśków” zorganizowana z okazji Dnia Dziecka zainspirowana akcją Jerzego Owsiaka pod hasłem „Nie bij mnie, kochaj mnie”. Pani Alla Gryc Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, zachęciła też rodziców i dzieci do odwiedzania biblioteki, zwracając uwagę na fakt jak ważna jest książka w życiu człowieka. Pani Dorota Durzyńska - Dyrektor Przedszkola Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi przeczytała wiersz „Kolorowe miesiące” autorstwa Pani Anetty Trusiewicz-Kolinko, natomiast Pani Krystyna Kojło Dyrektor Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi przeczytała wiersz zachęcający dzieci do wizyty w bibliotece pt. „W Bibliotece” autorstwa Pani Zofii Owsieniuk. Punktem kulminacyjnym spotkania, na który z niecierpliwością oczekiwały wszystkie dzieci, było rozdanie książeczek, przez Pana Burmistrza, wszystkim zgromadzonym czterolatkom.Dziękujemy serdecznie osobom, bez których wsparcia akcja „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku“ nie mogłaby się odbyć: Burmistrzowi Miasta Hajnówka - Panu Jerzemu Sirakowi z ufundowanie książeczek wszystkim przybyłym na spotkanie czterolatkom. Przedsiębiorstwu Dom Książki w Białymstoku oraz Kierownik Księgarni Dom Książki w Hajnówce- Pani Halinie Ginszt, za udzielenie rabatu na zakupione książki. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce- Pani Alli Gryc, za współpracę oraz wspaniałą i życzliwą atmosferę podczas spotkania. Pracownikom biblioteki za wspaniałą współpracę i pomoc w przygotowaniu spotkania.Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim przybyłym gościom za poświęcony nam czas i udział w akcji, a przede wszystkim dzieciom i ich rodzicom za tak liczne przybycie. Można powiedzieć, że akcja „OD CZWARTEGO ROKU BEZ KSIĄŻECZKI ANI KROKU” zagościła już na stałe w naszym mieście, mamy nadzieję, że to się nie zmieni i każdego roku, będziemy mogli obdarowywać dzieci czteroletnie książeczkami, które rodzice będą im codziennie czytać.Przygotowała: Elżbieta Sterlingow 15.06.2016

Dzień Dziecka w grupie pierwszej i drugiej

Z okazji tego wyjątkowego dnia, czterolatki zaprosiły do swojej sali najmłodsze dzieci z przedszkola w celu wspólnej zabawy. Uroczystość z okazji Dnia Dziecka została tym razem połączona z obchodami Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Przedszkolacy wyruszyli do Krainy Skoczków, gdzie czekały ich niespotykane nigdy dotąd przygody. Panie nauczycielki na podstawie niemieckiej książki „ Bajka o królu Skoczku” opowiedziały dzieciom historię przeplataną zabawami ruchowymi. Były skoki przez linę, skoki w workach, tor przeszkód z podskokami. Dzieci tańczyły z kolorowymi chustami oraz wiwatowały na cześć króla Skoczka. Na zakończenie nauczycielki rozdały dzieciom upominki w postaci kolorowanek, balonów i zdrowych batoników z pełnego ziarna. Przygotowały: E. Anchimiuk, M. Saadoon, I. Zaniewska- Ciep. 14.06.2016

Maj w grupie drugiej

Czterolatki realizowały blok tematyczny na temat zawodów wykonywanych przez swoich rodziców. Do przedszkola przychodzili zarówno mamy jak i tatusiowie opowiadając o swojej pracy. Odbyła się także wycieczka do pobliskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie pracuje mama Hani P. Dzieci zapoznały się z lokalizacją budynku, jego wyglądem i wyposażeniem poszczególnych pomieszczeń. Pani kierownik wytłumaczyła dzieciom, na czym polega praca urzędnika, do czego służą automaty z biletami w poczekalni, oraz po co ludzie przychodzą do ZUS-u. Czterolatki obejrzały także archiwum, w którym przechowywana jest masa dokumentów. Mama Hani wytłumaczyła dzieciom, czym się zajmuje, pokazała teczki z dokumentami . Rozdała wszystkim karteczki i pozwoliła każdemu zrobić sobie pieczątkę na pamiątkę spotkania. Serdecznie dziękujemy pani kierownik Grażynie Kuśmierczyk za poświęcony czas i oprowadzenie po zakładzie.
Maj to ważny miesiąc zarówno dla dzieci jak i ich rodziców , ponieważ w maju obchodzimy Dzień Mamy i Taty. W tym roku uroczystość odbyła się 25 maja. Dzieci przedstawiły swym gościom pokaz taneczno- wokalny przeplatany recytacją wierszy. Były piosenki o tematyce wiosennej, zdrowotnej i typowo świątecznej z okazji zaproszenia rodziców. Dzieci pochwaliły się zdolnościami recytatorskimi, za które zostały już wcześniej nagrodzone w konkursie „Malowana poezja rodzinna”, a także zdolnościami tanecznymi, za które otrzymały wyróżnienie na Festiwalu Taneczno- Muzycznym. Na koniec odśpiewały głośno „Sto Lat” i wręczyły samodzielnie wykonane upominki: laurki, dzbanuszki z kwiatami, krawaty. Rodzice bardzo byli wzruszeni i dumni ze swych pociech. Spotkanie zostało zakończone wspólnym poczęstunkiem przy świątecznym stole. Przygotowały : E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 14.06.2016

Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce

Dbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych to jeden z celów podstawy programowej, które dzieci muszą poznać. Dziecko powinno opanować niezbędne umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Aby zrealizować te cele pięciolatki z grupy trzeciej 20.05.16r uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Sali „Ognik” prowadzonych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Pogadanka, prezentacja multimedialna i pomieszczenie symulujące mieszkanie pozwoliły dzieciom zapoznać się ze sprzętem strażackim, z działaniem różnych instalacji przeciwpożarowych np. gaśnic, hydrantów i czujników tlenku węgla, dowiedziały się jak bezpiecznie mieszkać, jak się zachować w przypadku zagrożenia i jak powiadomić służby ratownicze. Oglądaliśmy również różnorodne bardzo nowoczesne wozy strażackie służące nie tylko do gaszenia pożarów, ale także np. do ratowania ludzi z wypadków drogowych. Spotkanie uświadomiło dzieciom jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka. Serdecznie dziękujemy tacie Magdy Kozaczuk za pomoc w organizacji wycieczki.
Przygotowała: Anna Sacharczuk. 08.06.2016

Podsumowanie Akcji Zbiórki Makulatury za rok 2015/2016

Już od wielu lat, co roku, w okresie od listopada do końca kwietnia organizujemy w naszym przedszkolu Akcję Zbiórki Makulatury. Jej celem jest rozbudzenie wśród dzieci i ich rodziców poczucia odpowiedzialności za stan naszych lasów i ograniczenia ich wyrębu z przeznaczeniem na produkcję papieru i wyrobów papierowych. Akcja jest zachętą do propagowania postaw ekologicznych z zakresu selektywnego zbierania odpadów wśród najmłodszych. W tegorocznej edycji przedszkole zebrało 12087,80 kg makulatury. W Budynku Głównym dzieci zebrały 8344,7 kg, na Filii – 3743.1 kg. Najwięcej makulatury zebrała grupa druga - 3075 kg, na drugiej pozycji znalazła się grupa pierwsza- 1937 kg, następnie grupa siódma- 1697 kg. Pozostałe grupy: czwarta- 1125 kg, piąta- 1111,2 kg, trzecia- 1096,5 kg, ósma - 956,9 kg, dziewiąta- 828,7 kg i szósta- 260,5 kg. W konkursie indywidualnym pierwsze miejsce zajął Bartek Seliwoniuk- 832,5 kg, drugie miejsce zajęła Amelia Środa- 809 kg, trzecie - Dominika Ackiewicz – 764 kg. Dużą aktywnością w zbieraniu makulatury wykazały się również dzieci: Damian Ginszt- 521 kg, Martyna Karanos- 504,5 kg, Wiktoria Rogoza- 462 kg, Julia Szerenos- 453 kg, Maciej Stepaniuk- 394 kg, Michał Bielawski- 368 kg, Mikołaj Gryc- 321 kg, Maria Jakimiuk- 280,7 kg, Andrzej Michalczuk- 262 kg, Julia Makarewicz- Mielnik- 257 kg, Agata Glapa- 251 kg, Weronika Stepaniuk- 249,5 kg, Antoni Seliwoniuk- 216 kg, Aleksandra Buczek- 213 kg, Zofia Mroziewicz- 211,5 kg, Mikołaj Przyłożyński- 203,5 kg, Łucja Burnecka- 203 kg, Magdalena Kiedyś- 199 kg, Michał Stulgis- 181,9 kg, Małgorzata Kierdelewicz- 177 kg, Oliwia Łysakowska- 175 kg, Hubert Grajewski- 157 kg, Kamil Hłasko- 154 kg, Krystian Hłasko- 154 kg, Marcin Pietruczuk- 149 kg, Magdalena Kozaczuk- 146 kg, Paweł Michalczuk- 136 kg, Kacper Czyż- 133,5 kg, Emil Sołoguba- 131 kg, Anna Minkiewicz- 120,5 kg, Bartek Sadowski- 114 kg, Milena Denisiuk- 111,5 kg, Zofia Iwacik- 105 kg.
Z zebranych za makulaturę pieniędzy zostały zakupione nagrody i upominki dla wszystkich dzieci biorących udział w akcji. Bardzo dziękujemy dzieciom, rodzicom i dziadkom zaangażowanym w akcję i zachęcamy do czynnego udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym. Przygotowała: Małgorzata Saadoon 08.06.2016

Maj w grupie pierwszej

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Książka dla każdego dziecka już od najmłodszych lat jest nieodłącznym elementem wspomagającym jego rozwój. Dzieci bardzo lubią oglądać, a później czytać różnego rodzaju książki. Każde dziecko mogło przynieść do przedszkola swoją ulubioną książkę i miało możliwość zaprezentowania jej .Porównywaliśmy przyniesione książeczki, oglądaliśmy ilustracje. Dzieci dowiedziały się, że każda książka posiada okładkę , tytuł, autora, ponumerowane strony i spis treści. Czytaliśmy wybrane przez maluchów bajki. Na specjalnie zorganizowane zajęcie zaprosiliśmy Panią Agnieszkę Kazberuk i Panią Joannę Kisielewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Panie nauczyły dzieci szanować książki za pomocą inscenizacji Pt. Książka i jej tarapaty. 24 maja dzieci z grupy I gościły swoich rodziców w przedszkolu na uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci miały okazję do zaprezentowania swoich umiejętności zdobytych przez prawie 9 miesięcy w przedszkolu. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły oraz wystawiły przedstawienie pt.: Rozmowa z boćkiem. Wzruszeni rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy i wsłuchiwali się w ich słowa promieniując przy tym radością. Rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki i papierowe kwiaty. Słodki poczęstunek przygotowany przez gości był wspaniałą nagrodą dla małych artystów. 31 maja dzieci z grupy pierwszej z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka były się w Centrum Zabaw dla Dzieci Hula – Kula. Bawiły się wspaniale! Przygotowała: Małgorzata Saadoon. 08.06.2016 x2

Wycieczka do Straży Granicznej

W miesiącu maju dzieci z grup drugiej i trzeciej w ramach tematyki dotyczącej naszej Ojczyzny wyruszyły na wycieczkę do placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, aby poznać pracę funkcjonariuszy strzegących granic Polski. Uśmiechnięci funkcjonariusze SG powitali swoich małych gości na rozległym placu, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie. Samochody i inne służbowe pojazdy Straży Granicznej zrobiły wielkie wrażenie nie tylko na chłopcach. Dużo pozytywnych emocji wywołał wśród dzieci pokaz tresury bardzo przyjaźnie nastawionego do przedszkolaków psa. W budynku SG uwagę dzieci przyciągnęła gablota pełna pucharów. Następnie z zainteresowaniem oglądały sprzęt niezbędny strażnikom w ich codziennej pracy oraz elementy ich umundurowania, które – ku wielkiej radości przedszkolaków – można było przymierzyć. Zwiedzając cele więzienne nasze dzielne dzieci wcale się nie bały. A na pytanie, kto zamierza w przyszłości zostać strażnikiem granicznym, odpowiedzią był las rączek, co jest dowodem na to, że spotkanie należało do bardzo udanych. Serdecznie dziękujemy panu Komendantowi oraz wszystkim Funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, którzy zaangażowali się w zapoznanie naszych przedszkolaków ze specyfiką swojej pracy. Ten dzień z pewnością na długo zapisze się w pamięci naszych dzieci. Opracowanie: E.Anchimiuk, A.Sacharczuk, Z.Owsieniuk, I.Zaniewska – Ciep.08.06.2016

III WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD „MALOWANA POEZJA RODZINNA”

W Bibliotece na półkach stoją obok siebie.
Wiesz, na kogo czekają? Tak, właśnie na Ciebie!
Przyjdź do Biblioteki, przywitaj się z Panią,
a ona Ci poda książeczkę wybraną.
O kotku, o smoku – o czym tylko chcesz.
Mądre, barwne książki to wspaniała rzecz!
Więc Mamę i Tatę bierz szybko za ręce
i prowadź do miejsca, gdzie książek najwięcej.
Idź do Biblioteki, idź prędko, nie zwlekaj.
Powiedz: „Mamo, Tato – książka na mnie czeka!”

Zofia Owsieniuk
17 maja b.r. dzieci z Przedszkola Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce wzięły za ręce swoich najbliższych i przyszły do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce, gdzie czekała na nie miła niespodzianka… Każde dziecko mogło obejrzeć swoją pracę plastyczną wyeksponowaną w Czytelni i mali artyści z dumą prezentowali swoje dzieła najbliższym, przybyłym wraz z nimi na III Wewnątrzprzedszkolny Przegląd Poetycko – Plastyczny „Malowana Poezja Rodzinna”. Przegląd odbył się w ramach realizacji programu „Czytające Przedszkola” i po raz kolejny objęła go swym patronatem hajnowska Biblioteka Publiczna.
Pierwszym etapem przeglądu było wybranie wiersza dla dzieci i o dzieciach tj. którego bohaterem byłoby dziecko lub dzieci. Dużym powodzeniem cieszył się „Bambo” J.Tuwima, dzieci wybierały również utwory J.Brzechwy, I.Suchorzewskiej, L.J.Kerna, H.Ożogowskiej, D.Gellner, K.Kowalskiej, M.Nowak i W.Grodzieńskiej. Następnie wybrany wiersz należało zilustrować oraz nauczyć się go na pamięć.
Nasi mali uczestnicy wspaniale radzili sobie z tremą, recytując przed zasłuchaną publicznością przygotowane wiersze. Każdemu uczestnikowi towarzyszyła jego praca plastyczna wyświetlana jako tło występu. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominek, który z pewnością przyda się w ciepłe wiosenne dni: bajkową piłkę. Pragniemy bardzo serdecznie pogratulować wszystkim Uczestnikom wspaniałych występów oraz podziękować ich Rodzicom za trud włożony w przygotowanie dzieci do przeglądu. Serdecznie dziękujemy również pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce Alle Gryc oraz wszystkim Pracownikom Biblioteki, którzy pomogli nam w organizacji przeglądu, a w szczególności Pani Agnieszce Kazberuk. Bardzo dziękujemy także naszemu sponsorowi „Społem” PSS w Hajnówce. Serdecznie dziękujemy też pani Dyrektor Przedszkola Nr 5 w Hajnówce Krystynie Kojło oraz wszystkim nauczycielkom, które zachęcały dzieci i rodziców do udziału w naszym przeglądzie. Mamy nadzieję, że uśmiechy, które widziałyśmy na twarzach dzieci pozostaną z nimi na długi czas. Podobnie jak zamiłowanie do książek i rozwijanie swoich talentów pod czujnym okiem troskliwych rodziców i nauczycieli.
Opracowanie: Zofia Owsieniuk, Elżbieta Sterlingow 08.06.2016 x2

Klimatyczna Hajnówka-Happening Ekologiczny

Dnia 14.04.2016r. w naszym przedszkolu w budynku głównym odbył się happening ekologiczny pod hasłem „Klimatyczna Hajnówka”. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wraz ze swoimi paniami i licznymi transparentami przeszły ulicami Hajnówki zachęcając mieszkańców naszego miasta do dbania o jego czystość i o świeże powietrze, upowszechniając przy tym dobre praktyki służące ochronie całego naszego środowiska. Skandowaliśmy hasła „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” „Wdychać chcę powietrze świeże, kiedy jestem na spacerze” „Echo niesie, nie śmieć w lesie”. Napotkanym przechodniom dzieci wręczały ulotki informacyjno-edukacyjne. Happening miał na celu kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci oraz rozpowszechnianie ich wśród mieszkańców naszego miasta. Mamy głęboką nadzieję, że nasza akcja w dużej mierze przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej ludzi żyjących w Hajnówce. Przygotowały: Zofia Owsieniuk, Elżbieta Omelianiuk, Ewelina Kiprianiuk. 30.05.2016

Realizacja innowacji pedagogicznej „W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich.”

Innowacja pedagogiczna „W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich.” jest realizowana w naszym przedszkolu od stycznia. W grupie czterolatków zajęcia prowadzone są cztery razy w miesiącu w 11-12 osobowych grupach (w systemie rotacyjnym-każde dziecko korzysta z zajęć dwa razy w miesiącu), natomiast w grupach trzylatków raz w miesiącu. Od lutego do kwietnia czterolatki podczas zajęć usprawniały pracę narządów artykulacyjnych, ćwiczyły kinestezję artykulacyjną, kształtowały prawidłowy tor oddechowy, usprawniały percepcję słuchową, słuchowo-ruchową i koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną. Zapoznały się też z graficzną i dźwiękową formą samogłosek i utrwalały ich wyrazistą wymowę. Rozwijały zasób słownictwa dotyczący zimy, wiosny, świąt wielkanocnych, zwierząt, ptaków, kształtowały wrażliwość emocjonalną oraz utrwalały znajomość zwrotów grzecznościowych. Utrwalały też prawidłową artykulację głosek, które potrafią już wypowiadać.
Dzieci z grup trzylatków usprawniały pracę warg, języka, podniebienia miękkiego i policzków. Ćwiczyły słuch fonematyczny i koordynację słuchowo-ruchową. Kształtowały prawidłowy tor oddechowy i wydłużały fazę wydechową. Rozwijały słownictwo w zakresie tematycznym wiosna, zwierzęta, łąka. Utrwalały nazwy i odgłosy zwierząt, ptaków i owadów. Usprawniały też motorykę dużą i małą.
Dzieci bardzo chętnie biorą udział w grupowych zajęciach logopedycznych, pomimo iż niektóre ćwiczenia sprawiają im trudności, co najczęściej wynika ze słabej sprawności aparatu artykulacyjnego. Na zakończenie zajęć każde dziecko dostaje w nagrodę, która jest jednocześnie zadaniem domowym i powinna zachęcić rodziców do rozmów z dzieckiem na temat prowadzonych zajęć oraz do kontynuacji ćwiczeń logopedycznych w domu. Grupowe zajęcia logopedyczne nie są terapią logopedyczną, jest to jedynie profilaktyka logopedyczna, która ma za zadanie zapobiegać wadom wymowy. Opracowała: Logopeda Elżbieta Sterlingow 30.05.2016 x2

Wiosenne brykanie w filii naszego przedszkola

Dnia 19.05.2016r. odbyła się impreza sportowa pod hasłem „Wiosenne brykanie na przedszkolnej polanie”. Wzięły w niej udział dzieci z czterech grup filii naszego przedszkola. Głównym celem imprezy było propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci, kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia. Przedszkolaki wraz ze swoimi paniami wykazały się doskonałą sprawnością ruchową wykonując ćwiczenia z wykorzystaniem toru przeszkód składającego się z elementów drewnianej ścieżki zdrowia. Zabawie przyświecała również zasada zdrowej rywalizacji, bez elementów współzawodnictwa. Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach wiosennych piosenek, a na zakończenie imprezy zostały nagrodzone pieczątkami motywującymi, których długo nie pozwoliły sobie zmyć z dłoni. Organizatorki imprezy: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz, A. Kot, D. Jurczuk 28.05.2016

Dzielni Strażacy

28 kwietnia sześciolatki z grupy piątej uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w sali „Ognik” prowadzonych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Podczas zajęć dzieci przyswoiły wiedzę teoretyczną i praktyczną. Prezentacja multimedialna przybliżyła pracę strażaka, utrwaliła numery alarmowe do poszczególnych służb ratowniczych oraz zwróciła uwagę na znaki sygnalizujące drogę ewakuacyjną. Przedszkolaki miały okazję przećwiczyć wybieranie odpowiedniego numeru telefonu i rozmowę ze strażakiem. W pomieszczeniu symulującym mieszkanie dowiedziały się, jakie zagrożenie mogą stanowić nieodpowiednio używane sprzęty elektryczne. Starszaki przećwiczyły również jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz wybuchu pożaru. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i magnesy. Serdecznie dziękujemy Strażakom z KPPSP za zapał i zaangażowanie. Przygotowały: Kinga Litwiniec – Burnecka, Alina Lipczyńska.20.05.2016

Wiosenne Wierszowanie

Dnia 10 maja w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Przegląd Recytatorski pod hasłem: „Mieszkańcy lasu w literaturze dziecięcej”. Głównym celem tej imprezy było zainteresowanie dzieci literaturą i czytelnictwem oraz popularyzowanie i rozwijanie piękna ojczystej mowy. Przegląd rozpoczęto inscenizacją wiersza J. Brzechwy „Żuk”, w której w postać biedronki wcieliła się pani Basia, a w rolę żuka – pani Renia – organizatorki imprezy. Następnie zaproszeni goście – panie bibliotekarki – Agnieszka Kazberuk i Joanna Kisielewicz oraz pani logopeda – Elżbieta Sterlingow, przeczytały dzieciom wiersze o tematyce przyrodniczej. W przeglądzie wzięły udział dzieci ze wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola. Zarówno maluchy, średniaki, jak i starszaki świetnie sobie poradziły z recytacją przygotowanych wierszy. Ich charakteryzacja, jak i sposób prezentacji doskonale odzwierciedlał charakter wiersza i występującej w nim postaci zwierzęcia. Impreza dostarczyła wszystkim wiele radości. Mamy nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu imprez przedszkolnych. Organizatorki imprezy: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz. 15.05.2016

Dzieci z grupy VII z wizytą w Straży Pożarnej

5 maja uczestniczyliśmy w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Wyruszyliśmy zaraz po śniadaniu. Kupiliśmy bilety i z zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy na przystanku na naszą pierwszą podróż autobusem komunikacji miejskie. Wiele emocji dostarczył nam sam przejazd – czy aby na pewno wysiądziemy na odpowiednim przystanku? I tak, już po paru minutach jazdy autobusem byliśmy na miejscu. Tuż za bramą powitał nas tata Alicji i zaprosił do zwiedzania budynku straży. Ubrani w odblaskowe kamizelki byliśmy gotowi do teoretyczno –praktycznych zajęć w sali edukacyjnej „Ognik”. Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy straży, dowiedzieliśmy w jaki sposób powinniśmy się zachowywać podczas pożaru, jak wzywać pomoc. Bardzo podobało nam się pomieszczenie, w którym znajdowały się sprzęty codziennego użytku - tam doświadczyliśmy symulacji pożaru mieszkania. Najszybciej jak umieliśmy, na czworaka musieliśmy opuścić „zadymione” pomieszczenie. W dalszej części wycieczki oglądaliśmy sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki i różnorodne wozy strażackie. Dużą atrakcją było również to, iż mogliśmy usiąść w wozie strażackim i przez chwilę poczuć się jak prawdziwi strażacy. Wycieczka bardzo nam się podobała i mamy nadzieję, iż niedługo znowu tu wrócimy. Serdecznie dziękujemy tacie Alicji za pomoc w organizacji wycieczki. Przygotowały: E. Parfieniuk, R. Bartoszewicz 15.05.2016

Przedszkolna Wystawa Rzeźb z Odpadów pod hasłem Odpadowe Dzieła Sztuki

Jak co roku, w miesiącu kwietniu zorganizowaliśmy Przedszkolną Wystawę Rzeźb z Odpadów, w tym roku pod hasłem: Odpadowe Dzieła Sztuki. Wykonanie prac na wystawę miało na celu:
• Kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci;
• Zainteresowanie dzieci tematyką ekologii i ochrony środowiska;
• Poszerzanie wiedzy dotyczącej różnorodności surowców z jakich wykonane są odpady;
• Przekonanie dzieci o konieczności segregowania odpadów i możliwości powtórnego ich wykorzystania;
• Wyzwalanie motywacji do segregowania odpadów;
• Motywowanie do brania odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego;
• Rozwijanie wyobraźni, zdolności manualnych i artystycznych dzieci;
• Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole.

Organizując wystawę chcieliśmy też zachęcić dzieci do kreatywnych zabaw o charakterze edukacyjno-ekologicznym i pokazać możliwość wykorzystywania materiałów wtórnych w pracach plastycznych. Dzięki temu powstały przepiękne, bardzo pomysłowe, wykonane z odpadów rzeźby. Wystawa cieszy się wielkim zainteresowaniem wszystkich odwiedzających nasze przedszkole. Grupy za udział w wystawie otrzymały dyplomy i książki o tematyce ekologicznej. Przygotowały: Małgorzata Saadoon 08.05.2016 x2

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE SZÓSTEJ

Dnia 21 kwietnia 2016 r. nastąpił długo oczekiwany przez dzieci trzyletnie dzień , w którym stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Ale zanim to nastąpiło, zaprezentowały swoim licznie zgromadzonym rodzicom krótki program artystyczny, w którym pokazały, że potrafią śpiewać przedszkolne piosenki, recytować wierszyki i akompaniować na instrumentach perkusyjnych. Po występach nagrodzonych gromkimi brawami złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez Panią dyrektor Krystynę Kojło na przedszkolaków. Otrzymały także pamiątkowe medale, będące symbolem nowego statusu. Następnie zasiadły wraz z rodzicami do zdrowego poczęstunku i pokazały, że potrafią kulturalnie zachowywać się przy stole. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku dzieciom i zaproszonym gościom. To miłe spotkanie na długo pozostanie wszystkim w pamięci. Przygotowały: Barbara Markiewicz i Lucyna Stawarz 08.05.2016 x2

Kwiecień w grupie pierwszej

W miesiącu kwietniu w naszym przedszkolu dużo czasu poświęcono zagadnieniom związanym z ekologią. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Człowiek od zarania dziejów, korzystając z bogactw naturalnych ziemi wyrządził jej wiele krzywd, które stanowią poważne zagrożenie równowagi biologicznej. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta – wołają o pomoc. Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością i wpajamy to dzieciom już od najmłodszych lat ich życia. Kwietniowe spotkania z ekologią dzieci z grupy pierwszej rozpoczęły od przyrodniczej wycieczki. Wspólnie z Panią Urszulą Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk były na wycieczce w lesie, gdzie mogły bezpośrednio poznawać i obserwować budzącą się do życia leśną przyrodę. Maluchy uczestniczyły również w ekologicznym happeningu pod hasłem Klimatyczna Hajnówka, którym chcieliśmy zwrócić uwagę społeczności lokalnej na konieczność działań ograniczających niekorzystny wpływ człowieka na zmiany klimatu. Dzieci odbyły także krótki kurs segregacji odpadów. Na specjalnie zorganizowanym zajęciu poznały materiały z jakich są wykonane różne przedmioty, dowiedziały się dlaczego śmieci należy segregować i jak prawidłowo to robić. Zdały nawet egzamin z rozróżniania różnego typu odpadów podczas Akcji Sprzątania Lasu z okazji Światowego Dnia Ziemi, w której uczestniczyły wszystkie dzieci z naszego przedszkola. Grupa pierwsza zaprezentowała zrobione wspólnie przez dzieci i nauczycielkę rzeźby na Przedszkolnej Wystawie Rzeźb z Odpadów pod hasłem Odpadowe dzieła sztuki. W kwietniu nasze przedszkole odwiedzili przebrani za jaja przedstawiciele Podlaskiej Fundacji Na Rzecz Rozwoju Regionalnego w ramach kampanii Postawmy na Młodych, którzy kibicują dziecięcym talentom, marzeniom, inicjatywom i kreatywności, zachęcają dzieci do bycia odkrywcami świata, bo jak pokazują przykłady – genialne idee rodzą się niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Przygotowała: Małgorzata Saadoon 08.05.2016 x2

Wielkie sprzątanie lasu

Światowy Dzień Ziemi na stałe wpisał się do naszego kalendarza. Tego dnia przedszkolaki ze wszystkich grup budynku głównego naszego przedszkola wyruszyły na wielkie sprzątanie pobliskiego lasu. Jak co roku, w porozumieniu i przy współpracy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Hajnówce z zapałem, uzbrojeni w rękawice i worki zbieraliśmy śmieci, które od razu segregowaliśmy do specjalnych worków. Wszystkie dzieci znały zasady zbierania, segregacji odpadów oraz poruszania się po lesie. Wiedziały też, dlaczego taka akcja jest potrzebna, i że dzięki uczestnictwu w niej mogliśmy się przyczynić do uzdrowienia naszej planety. Przygotowały: Alina Lipczyńska, Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk 08.05.2016

Światowy Dzień Ziemi

26 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji nie mogło zabraknąć śpiewów, tańców i sportowej rywalizacji. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił między innymi w wyścigu z konewkami, sprawdzały zdobytą podczas zajęć wiedzę w ekologicznym quizie, segregowały do odpowiednich pojemników śmieci oraz grały na instrumentach wykonanych z ekologicznych materiałów. Imprezie towarzyszyły również zabawy z chustą animacyjną oraz wspólne śpiewy i tańce. Na zakończenie dzieci złożyły uroczystą przysięgę małego ekologa. Celem niniejszej imprezy było przede wszystkim rozwijanie świadomości ekologicznej dzieci, budzenie szacunku do przyrody oraz poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz integracja społeczności przedszkolnej.
Nauczycielki gr. VI, VII, VIII, IX. 08.05.2016

HAPPENING EKOLOGICZNY – KLIMATYCZNA HAJNÓWKA

Wszystkim mieszkańcom naszego miasta leży na sercu jego dobro i piękny wygląd. W związku z tym, w ramach realizacji w naszym przedszkolu programu ekologicznego, dnia 14.kwietnia 2016 r., dzieci z grup: szóstej, siódmej, ósmej i dziewiątej wyruszyły na przemarsz ulicami Hajnówki, aby zachęcać mieszkańców do wspólnej troski o nasze miasto. Naszym celem było: zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na konieczność działań ograniczających niekorzystny wpływ człowieka na zmiany klimatu, rozwijanie świadomości proekologicznej dzieci oraz integracja społeczności przedszkolnej. Dzieci wędrowały z tabliczkami zachęcającymi do dbania o zasoby przyrody oraz rozdawały napotkanym mieszkańcom ulotki o treści ekologicznej. Liczymy na wrażliwość mieszkańców i pozytywne zmiany w ich świadomości.
Przygotowały: Lucyna Stawarz, Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz, Barbara Dmitruk, Dorota Jurczuk i Aniela Kot.07.05.2016

Dbamy o nasze zdrowie

Grupa druga realizowała blok tematyczny o wiejskim podwórku. Tematem jednego z zajęć było „Zdrowe jedzenie- wykonanie kanapek z produktów otrzymanych z gospodarstwa wiejskiego”. W wykonywaniu zdrowych kanapek pomagały chętne do pracy mamy. Zadaniem dzieci było przygotowanie trzech różnorodnych kanapek ze zgromadzonych produktów. Każde dziecko samodzielnie wykonało kanapkę z jajkiem i szczypiorkiem, następnie z serem żółtym i ogórkiem, a na koniec- z plastrami szynki i rzeżuchą. Wielką frajdę sprawiło dzieciom smarowanie kromek chleba masłem i dekorowanie kanapek zdrową zieleniną. Celem zajęcia było uświadomienie dzieciom, że chcąc być zdrowym należy dobrze odżywiać się- jeść pełnowartościowe posiłki, ograniczać spożywanie chipsów, słodyczy i napojów gazowanych. Wspólne przygotowanie posiłku sprawiło wszystkim- dorosłym i dzieciom- radość, dało możliwość wspólnej pracy, sprawdzenia swoich umiejętności. Podczas degustacji kanapek i picia zdrowego kefiru dzieci zadbały o estetykę stołów i kulturalne spożywanie posiłku. Przygotowała: Ewa Anchimiuk 29.04.2016

Wizyta w bibliotece

Dzieci z grupy drugiej udały się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie czekała tam na nich pani Agnieszka Kazberuk. Zwiedzanie wielkiego budynku dzieci rozpoczęły od oddziału dla dorosłych. Z przejęciem oglądały wnętrze tego tajemniczego miejsca, duże zainteresowanie wzbudziła kolekcja książek i czasopism na półkach. W czytelni dla dorosłych dzieci obejrzały papierowy teatrzyk japoński „ Szukając Marutka” przedstawiony przez panią bibliotekarkę a następnie zwiedzały kolejne pomieszczenia kierując się do oddziału dla dzieci. Tu pani Agnieszka przygotowała najciekawsze nowości książkowe. Dzieci oglądały i z zainteresowaniem słuchały fragmentów bajek. Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za możliwość obejrzenia wszystkich pomieszczeń. Dziękujemy za miłe przyjęcie naszej grupy oraz interesujące zajęcia biblioteczne. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 29.04.2016

Mali uczniowie idą do szkoły podsumowanie realizacji projektu UNICEF

Nasze przedszkole już po raz drugi przystąpiło do projektu UNICEF. W tym roku szkolnym był to projekt Mali Uczniowie Idą Do Szkoły. Projekt ten jest odpowiedzią na sytuację dzieci w Mali. Głównym problemem, z jakim borykają się dzieci w tym kraju jest brak dostępu do edukacji, a dobre wykształcenie to jedyna szansa na lepsze życie dla tych dzieci i ich rodzin.
Mali Uczniowie Idą Do Szkoły to projekt edukacyjno-pomocowy, dzięki któremu dzieci z przedszkoli i szkół dowiedziały się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, szczególnie sytuacja dzieci w Mali. Projekt miał również na celu kształtowanie wśród dzieci postawy zaangażowania społecznego, a także zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.
W ramach akcji nasi wychowankowie, ich rodzice, a także i dziadkowie mogli pomóc dzieciom z Mali tworząc własne książki i przynosząc do przedszkola książki używane lub nowe. Książki te zostały sprzedane na zorganizowanym przez nas dwudniowym kiermaszu, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 16 marca podczas Dnia Książki dla Afryki. Na uroczystość licznie przybyli goście: Pani Halina Surel Wicestarosta Hajnowski, Inspektor Oświaty i Sportu Jolanta Stefaniuk, Grażyna Kuśmierczyk Kierownik Inspektoratu ZUS, Ewa Dutkowska Asystent Zarządu PSS Hajnówka, a także dyrektorzy placówek oświatowych: Maria Skwarczyńska Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce, Dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce Iwona Raszkiewicz, Dyrektor Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce Dorota Durzyńska. Byli także rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali książki. Podczas uroczystości goście i dzieci obejrzeli film ukazujący życie dzieci w Mali, a także występy naszych wychowanków. Zostały również zaprezentowane książki wykonane przez dzieci i ich rodziców. Książki te to małe dzieła sztuki, które są wynikiem ogromnej kreatywności i dużej wyobraźni ich twórców.
Po uroczystym otwarciu kiermaszu przez Panią Inspektor Jolantę Stefaniuk i Dyrektor naszego przedszkola Panią Krystynę Kojło goście i rodzice mogli wybrać i zakupić wybrane przez siebie książki. Na kiermasz pozyskaliśmy 16 niepowtarzalnych, własnoręcznie wykonanych książek i 448 pozycji książkowych dla dzieci i dorosłych. Ze sprzedaży książek zebraliśmy łącznie 2158 zł.! Pieniądze te zostały przesłane na konto UNICEF. W ten sposób, za sprawą naszych podopiecznych, ich rodzin i całej społeczności naszego przedszkola zebraliśmy fundusze, które umożliwią naukę dzieciom w Mali.
Wszystkie dzieci, które przyniosły do przedszkola książki otrzymały upominki ufundowane przez naszych sponsorów, a rodzice specjalne podziękowania.
Sponsorami zaangażowanymi w projekt byli: Firma Runo, Bank Spółdzielczy w Hajnówce, Społem PSS Hajnówka, Apteka Bliska, Logo art Drukarnia i Reklama.
Serdecznie dziękujemy sponsorom, rodzicom i wszystkim, którzy okazali swoje serce i hojność. To dzięki Wam pomogliśmy dzieciom w Mali spełnić swoje marzenia.Organizatorki projektu: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Iwona Zaniewska- Ciep, Alina Lipczyńska, Zofia Owsieniuk, Elżbieta Omelaniuk, Ewa Parfieniuk, Ewelina Kiprianiuk 29.04.2016 x2

Podsumowanie Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem: Pomagam przyrodzie na co dzień

19 kwietnia odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji podsumowania Międzyprzedszkolego Konkursu Plastycznego pod hasłem: Pomagam przyrodzie na co dzień. W konkursie udział wzięły dzieci z Przedszkola nr 1 w Hajnówce, Przedszkola nr 2 w Hajnówce, Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Zespółu Szkolno- Przedszkolny w Białowieży, Oddziału Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Orzeszkowie i Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce.
Konkurs ten miał na celu:
• Propagowanie postaw i zachowań ekologicznych;
• rozwijanie wrażliwości ekologicznej;
• promowanie akcji ekologicznych;
• rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody;
• kształtowanie jedności ze środowiskiem naturalnym;
• nauka wnioskowania i przewidywania skutków działalności człowieka;
• kształtowanie postaw i nawyków czynnej ochrony przyrody;
• rozwijanie poczucia harmonii ze środowiskiem i całą przyrodą;
• rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz indywidualnych zdolności twórczych;
• prezentacja twórczości dzieci inspirowanej najbliższym otoczeniem;
• rozwijanie współpracy międzyprzedszkolnej w środowisku lokalnym;
• integracja dzieci z przedszkoli biorących udział w konkursie.
Na konkurs wpłynęło 45 prac, na których dzieci za pomocą różnych technik plastycznych i z wykorzystaniem materiałów odpadowych udowodniły, że są prawdziwymi miłośnikami przyrody oraz to, że potrafią i chcą pomagać jej na co dzień. Sprzątają las, segregują śmieci, chronią zieleń, pomagają zwierzętom, szanują wodę itp. Wszystkie prace były niepowtarzalne i wyjątkowe, a tym samym przysporzyły kłopotu jurorom z wytypowaniem zwycięzców. Jury w składzie: Jarosław Kisielewski, Mirosława Maciuka oceniało prace w dwóch kategoriach: dzieci 3- 4- letnich i 5-6- letnich. Ostatecznie w każdej z kategorii przyznano nagrodę I, II, 2 nagrody III i 4 wyróżnienia.

Grupa wiekowa 3,4 – latki

Nagrody:
1 miejsce – Julia Mielnik Makarewicz, lat 3, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
2 miejsce – Zofia Iwacik, lat 3, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
3 miejsce – Daria Miszczuk, lat 3, Przedszkole Nr 5w Hajnówce
3 miejsce – Mikołaj Kot, lat 4, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce

Wyróżnienia:
Maksymilian Gawryluk, lat 4, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
Nikolina Borkowska, lat 3, Przedszkole w Orzeszkowie
Adela Bober, lat 4, Przedszkole Nr 3 w Hajnówce
Julia Siegień, lat 4, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce

Grupa wiekowa 5,6 – latki

Nagrody:
1 miejsce – Julia Jaganow, lat 5, Zespół Szkolno Przedszkolny w Białowieży
2 miejsce - Adam Kaczoch, lat 5, Przedszkole Nr 3 w Hajnówce
3 miejsce – Weronika Gaszczyńska, lat 5, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
3 miejsce – Gabriela Brancewicz, lat 5, Przedszkole Nr 3 w Hajnówce

Wyróżnienia:
Julia Wasiluk, lat 5, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
Karolina Bilkiewicz, lat 5, Przedszkole Nr 3 w Hajnówce
Gabriela Sawczuk, lat 5, Przedszkole Nr 5 w Hajnówce
Mikołaj Oksentowicz, lat 6, Przedszkole Nr 2 w Hajnówce

Podczas uroczystości podsumowującej konkurs w krótkiej części artystycznej wystąpiły dzieci z grupy I, II, III i VII.
Pani dyrektor Krystyna Kojło pogratulowała wszystkim przedszkolakom biorącym udział w konkursie i wspólnie z Panią Urszulą Olejnicką wręczyła im nagrody oraz dyplomy. Upominki i dyplomy otrzymały również pozostałe dzieci biorące udział w konkursie. Sponsorami nagród naszego konkursu było Nadleśnictwo Browsk w Gruszkach- Leśny Kompleks Promocyjny, Firma RUNO, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Hajnówce, Park Wodny w Hajnówce, Apteka Vita. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc przy realizacji konkursu. Szczególne podziękowania składamy Pani Urszuli Oleśnickiej i wszystkim nauczycielom za inspirowanie dzieci i opiekę nad wykonaniem prac.Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz, Lucyna Stawarz, Ewa Anchimiuk 29.04.2016

Cała Polska czyta dzieciom

W grudniu 2015 roku i w lutym 2016 uczniowie pierwszej klasy w Gimnazjum Nr 4 razem z polonistką Aliną Pietraszek w ramach dodatkowych zajęć z języka polskiego odwiedzili hajnowskie przedszkola, aby przybliżyć przedszkolakom polskie wierszyki i bajki. Każdy z uczniów wybrał swoje ulubione bajki, które zapadły mu w pamięć z okresu dzieciństwa. Czytając je staraliśmy się zainteresować dzieci i spowodować, aby zapadły one głęboko w pamięć małych słuchaczy. Mamy nadzieję, że udało nam się to w 100%. Przedszkolakom bardzo podobały się czytane przez nas bajki i w podziękowaniu dzieci prezentowały nam swoje wierszyki, piosenki, a nawet tańce. Wszystkim, zarówno uczniom, dzieciom, jak i opiekunom spędzone wspólnie zajęcia bardzo się podobały i każdy z nas przynajmniej przez chwilę mógł wrócić do czasów dzieciństwa. 22.04.2016

Wycieczka do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Oczyszczalni Ścieków w Hajnówce

Z okazji Światowego Dnia Wody dzieci z grup: trzeciej, czwartej i piątej odwiedziły Zakład Oczyszczania Ścieków w Hajnówce. W trakcie wycieczki poznały sposoby oczyszczania wody, obejrzały niezbędne do tego procesu zbiorniki i urządzenia. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i porównać różne rodzaje zanieczyszczonej wody z idealnie czystą i uzdatnioną. Oprócz obserwowania eksperymentów, chętne dzieci mogły również osobiście zmierzyć parametry czystości próbek wody. Dużą atrakcją była przejażdżka samochodem służącym do czyszczenia studzienek kanalizacyjnych. Na zakończenie spotkania rozdano dzieciom drobne upominki. Serdecznie dziękujemy Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce za zaproszenie do zwiedzenia Zakładu Oczyszczania Ścieków oraz za ciekawą i pouczającą wycieczkę. Przygotowały: Ewelina Kiprianiuk, Elżbieta Omelianiuk, Anna Sacharczuk, Alina Lipczyńska, Ewa Parfieniuk, Zofia Owsieniuk. 22.04.2016

Marzec w grupie pierwszej

W marcu dzieci z grupy pierwszej odwiedziła lek. stom. Jagoda Tomaszuk. Pani doktor zapoznała dzieci z budową zęba, na podstawie plastikowego modelu. Następnie zaprezentowała przedszkolakom jak prawidłowo myć zęby na dużej sztucznej szczęce. Chętne dzieci mogły poćwiczyć na tej pomocy naukowej, wykorzystując przy tym zdobyte wiadomości na temat prawidłowego szczotkowania zębów. Pani stomatolog podkreśliła rolę prawidłowego odżywiania – zachęcała dzieci do spożywania warzyw i owoców, a także do zjadania surówek. Mówiła również o tym, jak ważny jest systematyczny przegląd zębów w gabinecie stomatologicznym. Po części teoretycznej nadszedł czas na naukę praktycznego mycia ząbków. Przedszkolaki pod okiem pani stomatolog chętnie i dokładnie szczotkowały swoje ząbki. W marcu, w związku z realizacją tematyki o zwierzętach domowych dzieci spotkały się na specjalnie zorganizowanym zajęciu z panią bibliotekarką z Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zaprezentowała dzieciom ciekawe książki o zwierzętach, a także przedstawiła dzieciom teatrzyk Kamishibai Pt.: Szukając Mruczka, dzięki któremu dowiedziały się jak ważne jest przyznawanie do własnych błędów i co znaczy prawdziwa przyjaźń. Maluchy choć małe, ale uroczyście obchodziły Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka. W Dniu Kobiet na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień , a chłopcy zachowywali się wyjątkowo w tym dniu, byli mili i uczynni. Cudownie by było, gdyby to dobre zachowanie udało się przenieść na wszystkie pozostałe dni. Gościliśmy też na zajęciu otwartym rodziców. Temat zajęcia to „Kociaki – łobuziaki”- wielokierunkowe wykorzystanie metody pedagogiki zabawy. Dzieci miały możliwość pokazać rodzicom, jakie postępy zrobiły w zakresie rozwoju mowy, myślenia, sprawności ruchowej, działalności plastycznej i muzycznej. 18 marca w Nadleśnictwie Hajnówka witaliśmy Wiosnę. Przygotowała: Małgorzata Saadoon 22.04.2016

Uroczyste podsumowanie realizacji projektu UNICEF Mali uczniowie idą do szkoły

Przedszkole nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce już po raz drugi realizowało projekt UNICEF. W tym roku szkolnym był to projekt Mali Uczniowie Idą Do Szkoły, który jest odpowiedzią na sytuację dzieci w Mali. Głównym problemem, z jakim borykają się dzieci w tym kraju jest brak dostępu do edukacji, a dobre wykształcenie to jedyna szansa na lepsze życie dla tych dzieci i ich rodzin. Mali Uczniowie Idą Do Szkoły to projekt edukacyjno-pomocowy, dzięki któremu dzieci z przedszkoli i szkół dowiedziały się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, szczególnie sytuacja dzieci w Mali. Projekt miał również na celu kształtowanie wśród dzieci postawy zaangażowania społecznego, a także zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali. W ramach akcji nasi wychowankowie, ich rodzice, a także i dziadkowie mogli pomóc dzieciom z Mali tworząc własne książki i przynosząc do przedszkola książki używane lub nowe. Książki te zostały sprzedane na zorganizowanym przez nas dwudniowym kiermaszu, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 16 marca podczas Dnia Książki dla Afryki. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście: Pani Halina Surel Wicestarosta Hajnowski, Inspektor Oświaty i Sportu Pani Jolanta Stefaniuk, Pani Grażyna Kuśmierczyk Kierownik Inspektoratu ZUS, Pani Ewa Dutkowska Asystent Zarządu PSS Hajnówka, a także dyrektorzy placówek oświatowych: Pani Maria Skwarczyńska Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce, Dyrektor Przedszkola nr 2 w Hajnówce Pani Iwona Raszkiewicz, Dyrektor Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce Pani Dorota Durzyńska. Byli także rodzice, którzy wspólnie z dziećmi wykonali książki. Uczestnicy uroczystości obejrzeli film ukazujący życie dzieci w Mali, a także występy naszych wychowanków. Zostały również zaprezentowane książki wykonane przez dzieci i ich rodziców. Książki te to małe dzieła sztuki, które są wynikiem ogromnej kreatywności i dużej wyobraźni ich twórców. Po uroczystym otwarciu kiermaszu przez Panią Inspektor Jolantę Stefaniuk i Dyrektor naszego przedszkola Panią Krystynę Kojło goście oraz rodzice mogli wybrać i zakupić wybrane przez siebie książki. Na kiermasz pozyskaliśmy 16 niepowtarzalnych, własnoręcznie wykonanych książek i 448 pozycji książkowych dla dzieci i dorosłych. Ze sprzedaży książek zebraliśmy łącznie 2158 zł.! Pieniądze te zostały przesłane na konto UNICEF. W ten sposób, za sprawą naszych podopiecznych, ich rodzin i całej społeczności naszego przedszkola zebraliśmy fundusze, które umożliwią naukę dzieciom w Mali. Wszystkie dzieci, które przyniosły do przedszkola książki otrzymały upominki ufundowane przez naszych sponsorów, a rodzice specjalne podziękowania. Sponsorami zaangażowanymi w projekt byli: Firma Runo, Bank Spółdzielczy w Hajnówce, Społem PSS Hajnówka, Apteka Bliska, Logo art Drukarnia i Reklama. Serdecznie dziękujemy sponsorom, rodzicom i wszystkim, którzy okazali swoje serce i hojność. To dzięki Wam pomogliśmy dzieciom w Mali spełnić swoje marzenia.Organizatorki projektu: Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Iwona Zaniewska- Ciep, Alina Lipczyńska, Zofia Owsieniuk, Elżbieta Omelaniuk, Ewa Parfieniuk, Ewelina Kiprianiuk 22.04.2016

BAJECZKI DO PODUSZECZKI -impreza czytelnicza

,,Na półkach mieszkają książeczki,
W książeczkach mieszkają bajeczki
Opowiem o nich wam,
Bo wszystkie dobrze znam’’

Dnia 05.04.16 r. w budynku B naszego przedszkola w ramach realizacji programu „Czytające przedszkola” odbyła się impreza czytelnicza z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci pod hasłem „Bajeczki do poduszeczki”. Miała ona na celu: rozwijanie umiejętności słuchania innych, rozwijanie wyobraźni i fantazji, zainteresowanie dzieci literaturą i czytel-nictwem, popularyzowanie i rozwijanie piękna ojczystej mowy, przeżywanie radości z pozy-tywnych efektów swoich działań, prezentacja utworów muzycznych i wierszy na forum, za-chęcanie dorosłych do czytania dzieciom, integrowanie się z rówieśnikami i środowiskiem, oraz osobami niepełnosprawnymi we wspólnej zabawie. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Mirosława Maciuka serdecznym powitaniem wszystkich zaproszonych gości, którzy prze-czytali dzieciom utwory poetyckie J. Tuwima i J. Brzechwy uwielbiane przez dzieci za ich humorystyczną treść.
- Burmistrz Miasta Hajnówka Pan Jerzy Sirak przeczytał wiersz J. Brzechwy „Na straganie”
- Inspektor Oświaty Pani Jolanta Stefaniuk- „Zosia samosia” J. Tuwima
- Dyrektor Biblioteki Miejskiej Pani Alla Gryc- „Kaczka dziwaczka” J. Brzechwy
- Instruktor pracowni muzykoterapeutycznej w WTZ Pani Agnieszka Andrejuk - „Ptasie Ra-dio” J. Tuwima
- Kierownik WTZ Pan Michał Bajko- „Entliczek-pentliczek” J. Brzechwy
- Dyrektor przedszkola „MiniMini” Pani Katarzyna Androsiuk- „Katar” J. Brzechwy
- Pracownik Aresztu Śledczego Pani Marta Domin- „Okulary” J. Tuwima
W spotkaniu wzięły udział grupy trzylatków i czterolatków (grupa szósta, siódma i ósma). Przedszkolaki zaprezentowały gościom przerywniki w postaci bajkowych piosenek i tańców. Oprócz czytających gości gościliśmy też na naszym spotkaniu dzieci wraz z nauczycielami z Przedszkola MINIMINI oraz podopiecznych WTZ w Hajnówce z opiekunami. Podopieczni WTZ pod kierownictwem Pani Agnieszki Andrejuk przygotowali nowatorskie wykonanie inscenizacji ,,Rzepki’’ J.Tuwima, angażując jednocześnie wszystkich zebranych do wspólnej zabawy. Serdecznie dziękujemy gościom, za to, że poświęcili swój cenny czas i zechcieli zaszczycić swoją obecnością nasze spotkanie, natomiast podopiecznym WTZ i ich opiekunom za wspaniały występ, który sprawił wszystkim wiele radości.
Przygotowały: B. Markiewicz, L. Stawarz, R. Bartoszewicz, A. Kot, J. Suchodoła, E. Sterlingow. 15.04.2016

Niebieski dzień w przedszkolu

Pod takim hasłem dnia 22 marca w filii naszego przedszkola odbyła się impreza ekologiczno – zdrowotna z okazji Światowego Dnia Wody. Głównym celem imprezy było przybliżenie dzieciom znaczenia wody dla ludzi i innych organizmów oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej. Przedszkolaki z czterech grup ubrane na niebiesko uczestniczyły w zabawach pobudzających różne zmysły. Panie przywitały dzieci inscenizacją o kropelkach wody, w której dzieci wykazały się umiejętnością przeliczania. Następnie statkami odpłynęły do Krainy „Kropelkowo”, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji, których głównym bohaterem była woda. Przedszkolaki zamieniały się w kropelki wody, kwiatki potrzebujące deszczu, bawiły się gazetami, naśladując padający deszcz, podrzucały balonowe kropelki. Na zakończenie wspólnych zabaw dzieci otrzymały wesołą kropelkę, która będzie wszystkim domownikom przypominała o oszczędzaniu wody. Przygotowały: nauczycielki z filii. 09.04.2016

Europejski Dzień Logopedy w naszym przedszkolu

6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy, Polska włączyła się w jego obchody w 2007 roku. Od tego momentu na początku marca na terenie całej Polski trwają różnego rodzaju aktywności logopedyczne. Nasze przedszkole w tym roku przyłączyło się do obchodów tego szczególnego święta organizując 11 marca II Międzyprzedszkolny Przegląd Logopedyczny pt. „WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI". W uroczystości wzięło udział trzydzieścioro pięcioro dzieci z hajnowskich przedszkoli w przedziale wiekowym od 4 do 7 roku życia. Przegląd skierowany był do dzieci z zaburzona komunikacją językową, objętych terapią logopedyczną w roku szkolnym 2015/16. Celem przeglądu było umożliwienie dzieciom z zaburzoną komunikacją językową występu scenicznego, motywowanie do ćwiczeń logopedycznych, propagowanie poprawnej polszczyzny oraz integracja dzieci, ich rodziców, logopedów i nauczycieli. Dzieci, które brały udział w przeglądzie miały za zadanie zilustrować wcześniej, mówiony wiersz. Powstało mnóstwo ciekawych prac i została z nich stworzona wystawa. Przeglądowi towarzyszyła też prezentacja multimedialna prac, którą można było oglądać podczas recytacji. Przedszkolaki z wadami wymowy mogły zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed liczną widownią, która zgromadziła się w holu naszego przedszkola. Zarówno dzieciom jaki i ich rodzicom, dziadkom, nauczycielom i logopedom występy sceniczne dostarczyły wiele radości. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w przeglądzie oraz nagrody, które wręczyła dzieciom Pani dyrektor Krystyna Kojło. Na zakończenie na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, dziadkom, logopedom i nauczycielom za obecność na przeglądzie, przygotowanie ich do występów i za wspieranie w tak trudnym zadaniu jakim jest codzienna praca nad rozwijaniem prawidłowej komunikacji i wymowy. Pragniemy serdecznie podziękować Urzędowi Miasta w Hajnówce, Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Hajnówce, Księgarni Dom Książki w Hajnówce, Przedsiębiorstwu PSS Społem w Hajnówce, oraz dla sklepu internetowego Bambino za wsparcie rzeczowe i finansowe dzięki któremu każde dziecko mogło być uhonorowane nagrodą za swój występ, co z pewnością zwiększy motywację dzieci do ćwiczeń logopedycznych i do pracy nad prawidłową wymową. Logopeda E. Sterlingow, A. Sacharczuk, Z. Owsieniuk 29.03.2016

Powitanie wiosny

Dzieci z Przedszkola Nr 5 jak co roku brały udział w imprezie przedszkolnej z okazji powitania wiosny. Dnia 18. marca wyszły przed budynek przedszkola, gdzie skandowały hasła przepędzające zimę daleko za góry i lasy. Obejrzały marzannę- słomianego chochoła ubranego przez czterolatki, wysłuchały opowieści o tradycjach związanych z topieniem marzanny i chodzenia z gaikiem, po czym wyruszyły barwnym korowodem do Nadleśnictwa Hajnówka. Tam czekali już leśnicy, którzy przygotowali przedszkolakom ognisko. Na początku pani leśnik odczytała dzieciom wiersz autorstwa Ewy Zawadzkiej „Pożegnanie zimy”, następnie pan leśniczy wrzucił słomianą kukłę do ogniska jako symboliczne pożegnanie się z zimą. Rozpoczęły się tańce i śpiewy do znanych dzieciom piosenek o tematyce wiosennej: Marzec- czarodziej, Witaj wiosenko, itp. Nauczycielki zaprosiły dzieci do wykonania wiosennych gaików. Przedszkolacy dekorowali gałęzie kolorową bibułą i wstążkami; wznosili okrzyki witające nadchodzącą wiosnę. Następnie wszyscy udali się na spacer do lasu w poszukiwaniu pierwszych, wiosennych oznak. Dzieci uważnie obserwowały przyrodę i zauważały pąki na drzewach, bazie, śpiew ptaków, wyrastające spod opadłych, starych liści- zielone pędy roślin. Przedszkolacy pełni wrażeń wrócili do przedszkola. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Hajnówka za pomoc w zorganizowaniu imprezy. Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Sacharczuk. A. Lipczyńska, E. Parfieniuk, I. Z- Ciep 28.03.2016

Wycieczka do Białowieży

Dzieci z grupy drugiej i trzeciej odbyły wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z budzącą się do życia po zimowym odpoczynku florą i fauną Białowieskiego Parku Narodowego. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą leśne zwierzęta: dziki, żubry, rysie, bobry, sowy. Nauczyły się rozpoznawać ślady, jakie zwierzęta pozostawiają po sobie: odciski łap, nadgryzione drewno, obdarta kora, zwierzęce odchody. Podczas zabawy dydaktycznej dzieci przyporządkowywały obrazki zwierząt do odpowiednich śladów. Wspólnie z panią Hanną odczytały opowieść słowno- obrazkową na temat nadchodzącej wiosny w lesie i wysłuchały bajki o Żubrze Pompiku. Pan Marek pokazał dzieciom leśne znaleziska jak poroża, wypluwki. Serdecznie dziękujemy pracownikom BPN za ciekawą lekcję przyrody. Na koniec wycieczki dzieci spacerowały po parku pałacowym, obserwowały przyrodę, rozpoznawały pierwsze zwiastuny wiosny. Wyprawę zakończyły wspólnym zdjęciem przy Bramie Wjazdowej- pozostałości po Pałacu Carskim. Przygotowały: E. Anchimiuk, Z. Owsieniuk, A. Sacharczuk. I. Z-Ciep 28.03.2016

Przedwiośnie wokół nas

Zima odchodzi a wiosny jeszcze nie widać. Mamy przedwiośnie. Przedszkolaki z grupy drugiej postanowiły poszukać w ogrodzie przedszkolnym charakterystycznych cech przedwiośnia w ogrodzie. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zieleń wokół nas i dostrzegliśmy jej odcienie ( zieleń trawy, mchu, drzew iglastych, pni drzew). Na gałęziach zobaczyliśmy niewielkie pąki a zza chmur wyglądające słońce…
W trakcie zajęć w przedszkolu gromadziliśmy informacje o marcowej pogodzie. Poznaliśmy przysłowie „ W marcu jak w garncu”. Aby zrozumieć jego sens odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię. Panie kucharki przygotowywały zupę jarzynową, do której wrzucały wiele składników. Dzieci zauważyły, że tak jest również z pogodą: wieje wiatr, pada śnieg a za chwilę wychodzi słońce i robi się cieplej. Po powrocie do sali utrwaliliśmy znaczenie przysłowia w trakcie zabawy inscenizowanej.
Chcąc, aby wiosna zawitała do naszej sali postanowiliśmy urządzić ogródek na parapecie. Odbyliśmy wycieczkę do sklepu ogrodniczego, tam dokonaliśmy zakupu ziemi i nasion. W przedszkolu zasialiśmy rzeżuchę, koper, buraki, pietruszkę, owies; posadziliśmy cebulę na szczypior i sadzonki kwiatów. Wszystkie dzieci obiecały, że będą dbały o właściwy wzrost tych roślin. Dzieci nie zawiodły! Podlewały ogródek a rośliny pięknie im wyrosły. Teraz codziennie mogą je degustować dodając do kanapek rzeżuchę i szczypior. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 28.03.2016

Dzień Kobiet w naszym przedszkolu

8 marca br. w ramach realizacji programu „Czytające Przedszkola” odbyło się w naszym przedszkolu niecodzienne wydarzenie. Z okazji przypadającego w tym dniu Święta Kobiet, zaprosiliśmy do naszej placówki kobiety, które pełnią ważne role w naszym społeczeństwie w Hajnówce. Wśród naszych gości znalazły się panie: Alla Gryc Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Halina Surel Wicestarosta Hajnowski, Lucyna Smoktunowicz Wójt Gminy Hajnówka, Walentyna Troc Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Ewa Dutkiewicz Asystent Zarządu PSS Hajnówka, Grażyna Kuśmierczyk Kierownik Inspektoratu ZUS, Urszula Olejnicka Lider Edukacyjny Nadleśnictwa Browsk, Starszy Szeregowy Marta Domin Oficer Prasowy Aresztu Śledczego oraz Krystyna Kojło i Mirosława Maciuka, które pełniły w tym dniu zarówno rolę gości jak i gospodarzy. Spotkaniu towarzyszyła „Wystawa książek dla dzieci napisanych przez kobiety”, która miała zachęcić dzieci i rodziców do czytania. Panie przeczytały dzieciom wiersze znanych polskich autorek, takich jak: Wanda Chotomska, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Kownacka, Danuta Wawiłow, Maria Konopnicka i Elżbieta Sadowska. W spotkaniu wzięły udział dzieci 5- i 6-letnie z grupy V i IX, które przygotowały część artystyczną z okazji Dnia Kobiet oraz dzieci 4-letnie z grupy VII i VIII, które były widzami. Spotkanie dostarczyło dużą dawkę niezapomnianych wrażeń, zarówno przedszkolakom jak i zaproszonym gościom. Serdecznie dziękujemy naszym gościom, że pomimo wielu obowiązków znalazły Panie czas i przybyły na spotkanie z dziećmi, aby zachęcić je do obcowania z książką i literaturą. Przygotowały: A.Lipczyńska, B. Dmitruk, D. Jurczuk. E. Parfieniuk, E.Sterlingow 26.03.2016

Luty w grupie III

Miś poznaje zwierzęta
Przyszedł do nas do przedszkola zasmucony miś.
- „Powiedzcie mi o zwierzętach, nie wiem o nich nic”
Pocieszały dzieci gościa: „Misiu, nie martw się,
otrzyj łapką łezkę z oka i uśmiechnij się!
O zwierzętach wiemy wiele, opowiemy Ci.
Gdy skończymy, będziesz wiedział to samo, co my.”
Siadł wygodnie bury misio, zamienił się w słuch.
Jest tak cicho, że aż słychać brzęczenie dwóch much.
Przedszkolaki uczą misia. Opowiada Krzyś
o rzekotce i kumaku – nie nudzi się miś.
Asia mówi o jelonku, rysiu i wilczycy,
a Martynka o lisiątkach i ich mamie lisicy.
Wiele zwierząt znają dzieci, pilnie słucha miś.
A o jakich Wy zwierzątkach opowiecie dziś?

Zofia Owsieniuk

Pięcio- i czterolatki z grupy III w miesiącu lutym z pewnością mogłyby powiedzieć wiele o zwierzętach- zwłaszcza o tych, które zamieszkują lasy- zdobyły bowiem na ich temat wiele ciekawych informacji od naszych Przyrodniczych Ekspertów. Pani Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk oraz pan Marek Świć z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego podczas przeprowadzonych w przedszkolu zajęć edukacyjnych o charakterze przyrodniczo – ekologicznym zaprosili nasze przedszkolaki do tajemniczego świata zwierząt. Dzieci miały możliwość wzbogacenia swoich wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących Puszczę Białowieską. Od pani Uli dowiedziały się jak radzą sobie leśni mieszkańcy w okresie zimowym, kiedy puszysta śniegowa pierzynka otula las do snu. Pan Marek opowiedział dzieciom, jak ludzie mogą pomóc żabkom podczas Akcji Pomocy Płazom i dlaczego warto pomagać tym pożytecznym stworzonkom. Przedszkolaki pracowicie układały puzzle ze zwierzętami, oglądały ilustracje omawianych płazów, a także słuchały żabich odgłosów. Oba zajęcia były bardzo pouczające i interesujące. Uzupełnieniem obu były prezentacje multimedialne i filmy o życiu naszych leśnych przyjaciół. Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych Ekspertów, pani Uli i pana Marka, za wspaniałe, inspirujące zajęcia! Pani Uli dodatkowo dziękujemy za urocze maskotki – liski. Miesiąc luty dostarczył naszym przedszkolakom wielu interesujących wiadomości przyrodniczych. Wkrótce zobaczymy, co przyniesie nam miesiąc marzec…Nauczycielki: Zofia Owsieniuk, Anna Sacharczuk 26.03.2016

Kuchenne zabawy logopedyczne usprawniające narządy mowy trzylatków”- otwarte zajęcia logopedyczne dla rodziców w Przedszkolu Nr 5

Profilaktyka logopedyczna oznacza kształtowanie prawidłowej mowy u dzieci od najwcześniejszego okresu ich życia, celem jej jest dbanie o właściwą stymulację mowy, tak aby zapobiegać zaburzeniom w jej rozwoju. Wspomaganie rozwoju mowy dziecka to aktywność pedagogów i rodziców polegająca na świadomym organizowaniu zabaw z dziećmi służących rozwijaniu sprawności artykulatorów i umiejętności językowych. Aby zaangażować rodziców najmłodszych przedszkolaków do świadomej współpracy nad rozwojem mowy dziecka zorganizowane zostały w przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców, które odbyły się 17 i 23 marca w grupach trzylatków. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach innowacji pedagogicznej „W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich”. W zajęciach wzięły udział dzieci trzyletnie z grupy I i VI. Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami bawiły się w „Kuchenne zabawy logopedyczne” z wykorzystaniem bardzo prostych i łatwo dostępnych produktów i przedmiotów, które można znaleźć w każdej kuchni. Dzięki tym zabawom rodzice poznali podstawowe i przyjemne dla dziecka ćwiczenia usprawniające wargi, język, policzki i podniebienie, które można kontynuować w domu. Rodzice mogli zaobserwować pracę artykulatorów swoich pociech i dowiedzieć się nad czym należy popracować w domu. Rodzice i dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywali proponowane zadania i sprawiało im to ogromną frajdę. W trakcie zajęć panowała bardzo radosna atmosfera. Dziękuję wszystkim rodzicom, dziadkom i opiekunom za udział w zajęciach i zachęcam do kontynuowania zabaw w domu. Przygotowała: logopeda Elżbieta Sterlingow.15.03.2016

Luty w grupie pierwszej

W lutym dzieci z grupy pierwszej, tak jak wszystkie dzieci w przedszkolu przeszły przyśpieszony kurs udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wskazówek pani ratownik dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Najbardziej interesująca była cześć pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyli m.in. układanie poszkodowanej osoby (manekina) w bezpiecznej pozycji. Maluchy uczyły się wzywać pomoc przez telefon. Nauczyły się też numeru alarmowego. Kurs ten miał na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Po zajęciach tych ulubioną zabawą dzieci stała się zabawa tematyczna w Szpital. Wykorzystując własne doświadczenia zdobyte podczas wizyt w przychodni dzieci z wielkim zaangażowaniem wczuwały się w role lekarza, pielęgniarki czy pielęgniarza, a także osób chorych. Mam nadzieję, że zabawy te przyczynią się do zmniejszenia obaw i niechęci przed prawdziwą wizytą u lekarza. Pod koniec lutego założyliśmy wspólnie z dziećmi ogródek na parapecie. Dzieci wcześniej poznały wartości odżywcze nowalijek i dowiedziały się dlaczego warto je spożywać. Po zapoznaniu z kolejnymi etapami wzrastania roślin i warunkami, jakie są potrzebne roślinom do wzrostu, dzieci przystąpiły do pracy. Posadziły w swoim ogródku cebulę, z której wyrośnie szczypiorek, rzeżuchę, natkę pietruszki, kiełki, rukolę, koperek. W celu obserwacji wzrastania roślin wysiały szybko rosnącą fasolkę i kolorowy groszek. Każdy miał możliwość posadzenia czegoś. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom podlewanie tego, co posadziły.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon 04.03.2016

Spotkanie z bibliotekarką

Okres przedszkolny to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Podczas pobytu dzieci w przedszkolu kształtują się ich umiejętności, postawy. Tutaj zdobywają potrzebną wiedzę. Właściwy rozwój psychoruchowy decyduje o dobrym starcie dziecka w szkole. Dlatego ważnym zadaniem jest przygotowanie do umiejętności pisania i czytania. Codzienne czytanie w przedszkolu i domu, spotkania z bibliotekarką, wizyty w bibliotece są bardzo dobrym sposobem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 11. lutego naszą grupę odwiedziła pani Agnieszka Kazberuk- bibliotekarka. Celem spotkania było przekazanie wiedzy o polskim poecie Janie Brzechwie i jego twórczości. Pani Agnieszka przeczytała kilka jego wierszy. Dzieci również przygotowały się do tego spotkania- przygotowały kącik książek autorstwa Jana Brzechwy oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające treść poznanych wierszy tego poety. Pani bibliotekarka obdarowała dzieci zakładkami do książek a czterolatki podziękowały jej wręczając samodzielnie wykonaną laurkę. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 20.02.2016

Uczymy się udzielania pierwszej pomocy

11 lutego przybyli do naszego przedszkola ratownicy medyczni z Grupy Ratowniczo – Medycznej MEDICUS w Warszawie. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dlatego też w każdej grupie wiekowej naszego przedszkola odbyły się zajęcia przygotowujące dzieci do szybkiej reakcji w sytuacjach spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zorganizowanych w grupach spotkań dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem ratowników mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Nie tylko dzieci miały okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Także nauczyciele i pozostały personel przedszkola zostali przeszkoleni w tej dziedzinie. Dorośli poznali sposoby udzielania pomocy przedmedycznej w zakresie złamań, krwotoków, oparzeń, wysokiej gorączki czy utraty przytomności. Mieli okazję przećwiczyć sztuczne oddychanie na przygotowanych fantomach: niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej. 20.02.2016

Wycieczka do lasu

Dzieci z grupy drugiej wybrały się do lasu w towarzystwie pani leśnik Bożeny Niemiec. Celem wycieczki była bezpośrednia obserwacja środowiska przyrodniczego w zimowej szacie. Pani leśnik zwróciła uwagę dzieci na gołe, bezlistne gałęzie pokryte jedynie śniegiem. Wyjaśniła, że zima to czas odpoczynku i snu dla wszystkich roślin, które nabierają siły przed wiosną. Opowiedziała też o zwierzętach zamieszkujących las. Czterolatki znały niektóre z nich, zwłaszcza sarnę, jelenia, dzika i zająca. Podczas zabawy w tropicieli, dzieci odnalazły ślady zwierząt na śniegu- mniejsze i większe, podobne do psich łap. Zauważyły też obierki leżące na poboczu jednej z leśnych ścieżek. Zastanawiały się, jakie zwierzęta mogłyby je zjeść. Miały też okazję posłuchać przepięknego śpiewu leśnych ptaków, niczym nie zagłuszonego… Taka bezpośrednia obserwacja stwarza możliwości do lepszego zapamiętywania i przyswajania wiadomości, które na dłużej pozostają w pamięci dzieci. Serdecznie dziękujemy pani leśnik za ciekawą lekcję, poświęcony czas i kolorowanki zwierząt leśnych, którymi nas obdarowała. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 20.02.2016

Styczeń w grupie trzeciej

Styczeń w futrzanej czapie po śniegu dziarsko człapie.
Ma buty z cholewami i narty pod pachami.
Ciągnie za sobą sanki, wiezie w nich trzy bałwanki.
Zbliża się do przedszkola. „Wysiadajcie, już pora!”
I śniegowe bałwanki zostawiły swe sanki,
w przedszkolnym ogródku stanęły i ślicznie się uśmiechnęły.
A pan Styczeń już na nartach mknie w dal,
bo chce zdążyć na karnawałowy bal:)

Z.Owsieniuk

Nasze przedszkolaki też bez problemu zdążyły na swój Karnawałowy Bal Przebierańców. Ponadto w styczniu czekały je jeszcze inne atrakcje.
Grupa z zaangażowaniem przygotowywała swoje przedstawienie jasełkowe. W styczniu dzieci zaprosiły na swój popis aktorski wszystkich najmilszych gości. Najpierw Jasełka w wykonaniu swoich dzieci obejrzeli rodzice, którzy nagrodzili wielkimi oklaskami występ całej grupy.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka przedszkolaki zaprosiły na uroczystość przedszkolną kolejnych miłych gości, przed którymi zaprezentowały przedstawienie jasełkowe oraz krótki montaż słowno – muzyczny. Były też samodzielnie zrobione podarunki: czerwone serca i barwne laurki, najmilsze dowody pięknych uczuć, oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci. Nasze przedszkole realizuje program edukacyjny „Czytające Przedszkola” i w związku z tym staramy się regularnie spotykać z przedstawicielkami Oddziału dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Hajnówce. Tym razem pani Agnieszka i pani Asia prezentowały dzieciom jedną z wdzięczniejszych pozycji literatury dziecięcej, a mianowicie baśnie. Na zakończenie spotkania panie wręczyły dzieciom upominki: „smycze” prosto z biblioteki. Serdecznie dziękujemy Babciom, Dziadkom i Rodzicom za tak liczną obecność na naszych uroczystościach! Rodzicom dziękujemy również za poczęstunek, a paniom Izabeli Denisiuk i Marcie Mironiuk dziękujemy bardzo za pomoc w przygotowaniach do uroczystości. Dziękujemy też „Czytającym Mamom”: pani Justynie Tichoniuk i Ewelinie Wasiluk za czytanie dzieciom podczas zajęć edukacyjnych. Pani Marlenie Ginszt dziękujemy bardzo za wykonanie pięknych przestrzennych gwiazdek do dekoracji sali. Serdeczne podziękowania kierujemy również do pań Agnieszki Kazberuk i Joanny Kisielewicz z Biblioteki Miejskiej za interesujące zajęcia oraz upominki.
Jesteśmy przekonane, ze styczeń bardzo pozytywnymi wspomnieniami zapisze się w pamięci naszych dzieci. A już wkrótce zapraszamy na relację z miesiąca lutego…
Opracowały: Anna Sacharczuk, Zofia Owsieniuk 20.02.2016

Realizacja innowacji pedagogicznej w Przedszkolu Nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce

W styczniu w Przedszkolu Nr 5 odbył się pierwszy cykl grupowych logopedycznych zajęć profilaktycznych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich.” Dzieci czteroletnie podczas zajęć logopedycznych „Boże Narodzenie” i „Zima,zima, zima…” pogłębiały zasób słownictwa związanego z Bożym Narodzeniem oraz z zimą, ćwiczyły artykulatory, oddech i podniebienie miękkie, oraz koordynację słuchowo-ruchowa, ćwiczyły też różnicowanie dźwięków niski-wysoki,szybki i wolny. Trzylatki dowiedziały się „Co misie robią zimą?”. W czasie wesołej zabawy poszerzyły swoja wiedzę na temat niedźwiedzi i wzbogaciły słownictwo dotyczące zimy, ćwiczyły prawidłowy tor oddychania, usprawniały prace języka, wykonywały ćwiczenia udźwięczniające mowę, rozpoznawały odgłosy zimy i relaksowały się przy muzyce. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach logopedycznych, usprawnianie artykulatorów i słuchu poprzez zabawę sprawia im ogromną frajdę. Zachęcam rodziców do kontynuacji zabaw logopedycznych w domu. Opracowała: logopeda Elżbieta Sterlingow 10.02.2016

Styczniowe uroczystości w grupie pierwszej

Dzieci trzyletnie mają już za sobą trudny okres adaptacji. W grupie pierwszej 19 stycznia odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka ” z udziałem rodziców. To pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem oraz ich pierwszy publiczny występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale stanęły na wysokości zadania i były bardzo dzielnie. Pięknie recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Punktem kulminacyjnym uroczystości był moment pasowania. Za sprawą pani dyrektor Krystyny Kojło i jej „czarodziejskiego ołówka” kochane trzylatki stały się pełnoprawnymi członkami naszej przedszkolnej społeczności. Na pamiątkę wydarzenia przedszkolaki otrzymały specjalne medale, a rodzice pamiątkowe zdjęcia dzieci z pobytu w przedszkolu. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i opiekunów. 21 stycznia odbyło się w grupie pierwszej spotkanie, na które licznie przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki jeszcze piękniej niż na Pasowaniu (bo to przecież drugi tak ważny występ dzieci). Goście byli poruszeni i zaskoczeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Dla swoich bliskich dzieci przygotowały drobne upominki w postaci laurek i kwiatków. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon 04.02.2016

"Dzień Babci i Dziadka w grupie ósmej"

,,Babci i dziadka, przyznać to trzeba
każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana
przez wszystkie wnuki jest szanowana''.

W dniu 22 stycznia w grupie czterolatków odbyło się spotkanie, na które przybyli szczególni goście. Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji przedszkolaki przygotowały krótkie przedstawienie ,,Jasełka'' oraz wiersze i piosenki dla swoich najbliższych. Goście byli poruszeni, w oczach niektórych można było dostrzec łzy. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci prezenty oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Kochanym Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za przybycie oraz serdeczną, rodzinną atmosferę podczas uroczystości.Przygotowały: A. Kot, J. Suchodoła 30.01.2016

Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia dzieci wraz z nauczycielkami grupy drugiej zaprosiły wyjątkowych gości- swoich dziadków z okazji ich święta. Zanim doszło do spotkania dzieci przez cały tydzień gromadziły wiedzę o swoich dziadkach- mówiły o ich wyglądzie, zainteresowaniach, pracach wykonywanych w domu. Dzieci poznały piosenki i wiersze, które chciały zaprezentować na imprezie przedszkolnej. Rysowały portrety swych bliskich, przygotowywały laurki i prezenty: kwiatki w doniczkach i muszki dla dziadków. Podczas uroczystości czterolatki zaprezentowały program artystyczny złożony z części o tematyce zimowej, świątecznej i oczywiście dotyczącej święta Babci i Dziadka. Były wiersze, piosenki, zabawy ilustrowane ruchem, tańce dawne (Grozik) i nowoczesne (Marynarze). Takie spotkanie uczy dzieci szacunku do ludzi starszych, wyzwala emocje, wzmacnia więzy rodzinne i buduje dobre relacje między przedszkolem a rodziną. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 30.01.2016

Bal karnawałowy

14. stycznia odbyła się w naszym przedszkolu coroczna zabawa choinkowa prowadzona przez grupę teatralną Co Nie Co. Dzieci tego dnia założyły przepiękne stroje karnawałowe. Były księżniczki, spidermany, rycerze, aniołki, motylki i wiele innych postaci. Wszyscy znakomicie się bawili przy dźwiękach muzyki dyskotekowej. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach i zabawach sprawnościowych takich, jak taniec z kukłą, zwijanie sznurka z misiem na deskorolce, czy taneczne korowody. Po zabawie dzieci uczestniczyły w sesji fotograficznej z Mikołajem, który na koniec zostawił wszystkim przedszkolakom paczki w postaci domków- niespodzianek. Ten dzień, pełen wrażeń i niezapomnianych emocji na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep 30.01.2016

Zabawy na śniegu

Czterolatki z grupy drugiej uwielbiają spacery i zabawy na placu przedszkolnym. Zimowa aura wcale im w tym nie przeszkadza. Tegoroczna zima obfitująca w śnieg tym bardziej zachęca dzieci do zabaw na świeżym, mroźnym powietrzu. Podczas realizacji bloku tematycznego dotyczącego dokarmiania ptaków, czterolatki aktywnie włączyły się do akcji zbiórki ziaren i nasion naszym skrzydlatym przyjaciołom. Podczas codziennych wyjść na dwór, dzieci sprawdzały, czy karmniki są zapełnione pożywieniem, a jakiekolwiek niedobory szybko uzupełniały nowymi zapasami. Następnie korzystając z pogody przedszkolaki bawiły się śniegiem rozwijając przy tym pomysłowość i wyobraźnię. Lepiły śnieżne kule, tworzyły tunele, kopce, robiły aniołki na śniegu i rzucały się śnieżkami. Takie zabawy nie tylko pobudzają do aktywności ruchowej, ale również sprzyjają hartowaniu organizmów dziecięcych, a co za tym idzie poprawie zdrowia.
Przygotowały: Ewa Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 28.01.2016

Innowacja pedagogiczna w Przedszkolu nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce -„W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich.”

Na całokształt rozwoju dziecka w ogromnej mierze wpływa mowa. Pomaga nawiązywać kontakty społeczne, daje możliwość precyzyjnej komunikacji, jest narzędziem w zdobywaniu informacji. Zaburzenia i wady wymowy znacznie utrudniają osiąganie późniejszych sukcesów w szkole. Aby temu zapobiec należy stosować szeroko rozumianą profilaktykę logopedyczną od najmłodszych lat życia dziecka. Wczesny wiek przedszkolny jest doskonałym okresem aby stymulować i pobudzać rozwój mowy dziecka, co w przyszłości pomoże zapobiec powstawaniu wad i zaburzeń mowy. W tym celu opracowana została innowacja pedagogiczna oparta na autorskim programie- „W zaczarowanej krainie Pana Języczka - zabawy logopedyczne wspomagające rozwój mowy dzieci 3 - 4 letnich.”, którą przedstawiono w kuratorium, proponowane działania zostały wpisane do rejestru innowacji prowadzonego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty w Białymstoku. Zgodnie z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 kwietnia 2002r. w sprawie warunków prowadzenia działalności innowacyjnej i eksperymentalnej przez publiczne szkoły i placówki (Dz.U. z 2002r. nr 56, poz. 506), która weszła w życie 1 września 2011 r.Innowacja realizowana będzie w grupach dzieci 3 - 4 letnich w formie ćwiczeń i zabaw logopedycznych prowadzonych przez logopedą. W zajęciach będą uczestniczyły wszystkie 3-4 latki. W grupach dzieci trzyletnich zajęcia logopedyczne będą prowadzone raz w miesiącu z całą grupą, natomiast w grupach dzieci czteroletnich dwa razy w miesiącu w mniejszych (12-13 osobowych) grupach w systemie rotacyjnym. Zajęcia prowadzone będą od stycznia 2016 r. do czerwca 2017 r. Głównym celem innowacji jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy u dzieci oraz stymulowanie rozwoju mowy w taki sposób, aby potrafiły porozumiewać się z otoczeniem. Cele szczegółowe to: wyrobienie i utrwalenie właściwego toru oddechowego; kształcenie umiejętności uważnego słuchania; usprawnienie motoryki narządów artykulacyjnych oraz ich właściwej koordynacji; stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy; rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wrażliwości słuchowej; wdrażanie dzieci do twórczej aktywności słownej; wzbogacenie słownictwa; wspieranie, motywowanie dziecka do wspólnych ćwiczeń i zabaw z rodzicem.Należy pamieta, że zajęcia profilaktyczne prowadzone w ramach innowacji nie zastąpią indywidualnej terapii logopedycznej dzieciom, które nie osiągnęły normy językowej, będą jednak doskonale stymulowały umiejętności językowe, budząc zaciekawienie związanymi z nimi aspektami. Opracowała: Elżbieta Sterlingow 19.01.2016

Grudzień w grupie pierwszej

Grudzień to miesiąc wielu atrakcji i miłych niespodzianek, ważnych dla każdego przedszkolaka, to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, na św. Mikołaja. W przedszkolu zawsze w tym czasie bardzo dużo się dzieje. Dzieci z grupy pierwszej w grudniu uczestnicząc w programie prewencyjnym „Bezpieczny Przedszkolak” poznały zasady bezpieczeństwa w sali i w budynku przedszkola. Uczyły się rozróżniać przedmioty, miejsca i sytuacje bezpieczne i niebezpieczne. W Mikołajki odwiedził maluszki św. Mikołaj z ogromną ilością prezentów. Dzieci czekały na tą wizytę już od dawna i bardzo się starały być grzeczne. Była wspólna zabawa, śpiewanie grupowe i indywidualne dedykowane Mikołajowi, były obietnice oraz prośby o wymarzone prezenty. Dzieci przekazały Mikołajowi kopertę, w której znalazły się wykonane przez nie rysunki zabawek, jakie chciałyby znaleźć pod choinką. Z wielkim zaangażowaniem pomagały dekorować salę i ubierać choinkę, która wprowadziła wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Gościliśmy też na specjalnie zorganizowanym zajęciu rodziców. Celem zajęcia pokazowego było rozwijanie u dzieci umiejętności klasyfikowania przedmiotów wg podanego kryterium (wielkości i koloru) oraz posługiwania się w działaniu pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (góra, dół, środek). Wykorzystując wiedzę zdobytą na zajęciu dzieci ubrały choinkę dla św. Mikołaja. Przedszkolaki wykonały także z rodzicami świąteczne, papierowe bombki wg własnych pomysłów, które po zawieszeniu na specjalnie przygotowanych choinkach zdobią szatnię. Przygotowała: Małgorzata Saadoon 11.12.2016

Jesienne obrazki naturą malowane

Od wielu lat dzieci z naszego Przedszkola zgłębiają wiedzę przyrodniczą związaną z regionem Puszczy Białowieskiej. Jej bioróżnorodność zachęca do podejmowania różnych działań, w tym i artystycznych. Dzieci ochoczo przystąpiły więc do wykonania przepięknych prac z zastosowaniem naturalnego tworzywa przyrodniczego i wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym ,,Jesienne obrazki naturą malowane’’. Celem tegoż konkursu było: propagowanie wiedzy na temat walorów przyrodniczych naszego regionu, wyrabianie szacunku dla dzikiej, leśnej przyrody i jej piękna, kształtowanie i promowanie postaw sprzyjających trosce o środowisko naturalne, wyzwalanie emocjonalnego stosunku do świata przyrody, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz wyobraźni plastycznej poprzez zastosowanie w pracy naturalnego materiału przyrodniczego, rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz indywidualnych zdolności twórczych oraz prezentacja twórczości dzieci inspirowanej najbliższym otoczeniem. Samodzielność wykonania oraz walory artystyczne ocenili: Pani Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk oraz Dyrekcja Przedszkola: Pani Krystyna Kojło i Pani Mirosława Maciuka. Wszystkie prace wzbudziły podziw i uznanie. Spośród 45 obrazków nagrodzono i wyróżniono 18 prac w dwóch kategoriach wiekowych.
GRUPA WIEKOWA 3-4 LATKI
1. miejsce Hanna Tomaszuk (Grupa VI)
2. miejsce Jakub Żak (Grupa VI)
3. miejsce Lena Wołkowycka – Drużba (Grupa VI)
3. miejsce Hanna Plis (Grupa II)

WYRÓŻNIENIA
- Małgorzata Kierdelewicz (Grupa I)
- Amelia Łomaszkiewicz (Grupa VII)
- Kalina Jakimiuk (Grupa VII)
- Julia Siegień (Grupa VII)
- Sebastian Gierasimiuk (Grupa II)
- Roksana Sacharuk (Grupa VI)

GRUPA WIEKOWA 5-6 LATKI
1.miejsce Gabriela Sawicka (Grupa III)
2. miejsce Rafał Gryc (Grupa III)
3.miejsce Marta Kolada (Grupa IX)

WYRÓŻNIENIA
- Melania Oksentowicz (Grupa IV)
- Martyna Seliwoniuk (Grupa IV)
- Alicja Rybitwa (Grupa IX)
- Gabriel Pasztelan (Grupa III)
- Gabriel Ostapczuk (Grupa III)
W dniu 16 12.2015 roku w budynku B Przedszkola odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Dzieci zaprezentowały szereg piosenek o tematyce przyrodniczej oraz uczestniczyły w zabawach integracyjnych. Pani Urszula Olejnicka i Pani Krystyna Kojło wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki. Sponsorzy, w podziękowaniu za wsparcie przedsięwzięcia, otrzymali również ekologiczne upominki wykonane własnoręcznie przez nauczycielki.
Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród: PSS Społem w Hajnówce i Nadleśnictwu Browsk w Gruszkach- Leśny Kompleks Promocyjny , którzy ufundowali wszystkim uczestnikom konkursu atrakcyjne upominki, dzieciom za trud włożony w wykonanie prac, nauczycielkom, pod kierunkiem których powstały te piękne kompozycje oraz Dyrekcji przedszkola za stworzenie miłej, przyjaznej atmosfery. Dzieciom i ich Rodzicom życzymy kolejnych sukcesów .Zorganizowały i zrelacjonowały: Renata Bartoszewicz, Sylwia Filinowicz, Barbara Markiewicz, Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk, Lucyna Stawarz 22.12.2015

Mikołajki w czterolatkach

4. grudnia czterolatki odwiedził nietypowy gość- Święty Mikołaj, który nieoczekiwanie zapukał do drzwi. Dzieci akurat przymierzały mikołajkowe kubraczki i były miło zaskoczone wizytą. Mikołaj zasiadł między przedszkolakami, zapytał: czy były grzeczne, czy zasłużyły na prezenty. Dzieci oczywiście potwierdziły swoje dobre zachowanie, zaśpiewały świąteczną piosenkę i zaprosiły gościa do wspólnej zabawy. Wykorzystując mikołajkowe laski, wszyscy naśladowali rytmicznie dźwięk dzwoneczków sygnalizujących przyjazd Świętego Mikołaja. Na koniec dzieci otrzymały prezenty w dwóch wielkich workach. W jednym były nowe zabawki na salę przedszkolną, w drugim indywidualne podarunki dla dzieci. 8. grudnia dzieci wybrały się do Centrum Zabaw „Hula Kula”, gdzie kontynuowały mikołajkowe zabawy. Najciekawsze były zjazdy w stos kolorowych kulek. Dzieci chowały się, szukały i uciekały od siebie. Niektóre wybierały nieco spokojniejsze zabawy: kołysanie w worku, rysowanie, oglądanie książek, czy budowanie mikołajkowego miasteczka. Chętnie też wspinały się po ściance wspinaczkowej, jeździły samochodami i grały w piłkarzy ki. Czas zabaw wykorzystały do maksimum i pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 12.12.2015

Dzień Czystego Powietrza – happening

13 listopada w naszym Przedszkolu zorganizowano happening z okazji Dnia Czystego Powietrza pod hasłem: „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”. Akcja ta odbyła się w naszym Przedszkolu po raz pierwszy. Uczestnikami happeningu były wszystkie dzieci z budynku głównego. Dzieci przeszły przez osiedle, żeby popierać ekologiczną inicjatywę. Marsz miał na celu zwrócenie większej uwagi na problem palenia śmieci, przez co uwalniane są do atmosfery toksyczne i trujące związki chemiczne. Dzieci upominały się o prawo do czystego powietrza niosąc transparenty i skandując hasła: „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”, „Kto śmieci nie segreguje, ten dzieci truje”, „Nie trujcie – segregujcie”, „Nie pal śmieci – radzą dzieci”, „Wszyscy tworzymy atmosferę”, „Segreguj odpady”, „Ziemia woła SOS”, „Los Ziemi w naszych rękach” oraz rozdając ulotki informujące mieszkańców o szkodliwości palenia śmieci w piecach domowych. Podczas przemarszu zauważyliśmy duże zaciekawienie i zainteresowanie Hajnowian. Wielu mieszkańców miasta bardzo pozytywnie odebrało nasz happening: zatrzymując się i głośno wyrażając swoje zadowolenie i aprobatę. Mamy nadzieję, że happening w naszym mieście przyniesie pozytywne skutki i podniesie świadomość mieszkańców i jakość powietrza.Przygotowały: Anna Sacharczuk, Zofia Owsieniuk, Ewelina Onikiuk, Elżbieta Omelianiuk 10.12.2015

Mikołajki – święto dzieci

4. grudnia dzieci z filii naszego przedszkola odwiedził Święty Mikołaj. Przedszkolaki od samego rana czekały na miłego gościa. Święty Mikołaj z powodu braku śniegu przybył do nas samochodem. Dzieci nie kryły zdziwienia i wielkiego zadowolenia. Mikołaj przyniósł dla wszystkich grup prezenty, a dzieci przygotowały mu imieninową niespodziankę – ciepły szal na chłodne dni oraz odśpiewały „sto lat”. Święty Mikołaj bardzo się ucieszył i odwdzięczył się dzieciom przeczytaniem żartobliwego wiersza o sobie pt. „Kłopoty Świętego Mikołaja”. Następnie były wspólne tańce i występy dzieci ze wszystkich grup. Mikołaj pożegnał się z dziećmi, które jeszcze długo opowiadały o wrażeniach z tego niezwykłego dnia. Przygotowały:B.Markiewicz,R.Bartoszewicz,A.Kot,D.Jurczuk 08.12.2015

LISTOPAD W GRUPIE I

W listopadzie dzieci z grupy I spotkały się na specjalnie zorganizowanym zajęciu z leśnikiem- Panią Urszulą Olejnicką z Nadleśnictwa Browsk. Maluchy w sposób bardzo przystępny dowiedziały się jak zwierzęta leśne przygotowują się do zimy. Poznały też wiele ciekawostek z życia jeża i wiewiórki. Wzięły też udział w wystawie prac przestrzennych wykonanych z materiału przyrodniczego pod hasłem: „Co rośnie i hasa w naszych lasach”. Wspólnie wykonały jesienne drzewo wykorzystując przy tym zasuszone, zebrane wcześniej w parku liście. Uczestniczyły w pierwszym w swoim życiu przedszkolnym happeningu z okazji Dnia Czystego Powietrza pod hasłem: „Kochasz Dzieci- Nie Pal Śmieci”. Maluszki gościły również mamę Michała i Kuby, które czytały im ulubione książki ich dzieci w ramach akcji „Poczytaj mi mamo”. 25 listopada dzieci wzięły udział w międzygrupowej imprezie z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wspólnie z dziećmi z grupy II świetnie się bawiły przy piosenkach o misiach. Uczestniczyły w zabawach sprawnościowych. A przede wszystkim mogły się pochwalić swoimi ukochanymi pluszakami.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon 30.11.2015

Wystawa prac przestrzennych „ Co rośnie i hasa w naszych lasach?”

12 listopada zostały zorganizowane wystawy prac przestrzennych ( oddzielnie w dwóch budynkach naszego przedszkola), w których udział brały dzieci ze wszystkich grup wiekowych. Celem wystaw było popularyzowanie i poszerzanie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska, a w szczególności walorów przyrodniczych naszej Puszczy Białowieskiej. Ważna też była aktywizacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci oraz ich rodziców, którzy zaangażowali się w tworzenie prac. Wystawy zostały zorganizowane na głównym holu obu przedszkoli, tak aby wszyscy mogli je oglądać i podziwiać. Powstały przepiękne dzieła: drzewa, grzyby, sowy, lis, wiewiórka, gąsienica, węże, jeże, leśne ludki. 18 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie wystawy, na którym Pani Dyrektor rozdała dyplomy i upominki sponsorowane prze Runo Leśne Hajnówka. Były to plecione koszyczki, drewniane kredki i bukiety z suszonych liści wykonane przez jedną z nauczycielek. Dodatkowo każda grupa otrzymała przygotowaną przez panie kucharki ekologiczną herbatkę, którą dzieci wypiły podczas posiłku. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc przy powstawaniu wystawy, dziękujemy sponsorowi za prezenty dla wszystkich grup przedszkolnych.
Przygotowały: E. Anchimiuk, B. Dmitruk, D. Jurczuk, L. Stawarz, J. Suchodoła, I. Z- Ciep 30.11.2015

Do serca przytul mis

ia- święto swe ma dzisiaj

25 listopada dzieci z grupy I i II obchodziły Święto Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyniosło z domu swego ulubionego misia. Były to różne maskotki: niektóre małe i bure, inne zaś duże i kolorowe. Najważniejsze było jednak to, że misie towarzyszyły dzisiaj dzieciom w przedszkolu i były najważniejsze- obchodziły swoje święto. Trzylatki i czterolatki spotkały się w sali grupy II, przytulając swe misie wysłuchały historii o tradycji obchodzenia Święta Pluszowego Misia. Wspólnie zaśpiewały piosenkę „ Miś różowy” i wyruszyły w podróż długim pociągiem do piosenki „ Jadą, jadą misie”. Na jednej ze stacji miały do wykonania zadania sprawnościowe: „ Wyścig misiów”, „ Wyjadanie miodku”, „ Misie w gawrach”. Następnie dzieci wysłuchały wiersza inscenizowanego przez nauczycielkę „ Naprawiamy misia”, wypowiadały się na temat szanowania zabawek, po czym zostały zaproszone do zabaw tanecznych z misiami i zabaw relaksacyjnych. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały okolicznościowe kolorowanki z okazji Światowego Dnia Misia, a ich misie specjalne medale, które zabrały ze sobą do domu. Cały dzień w przedszkolu upłynął na świętowaniu, po posiłku dzieci dalej bawiły się misiami, wykonały prace plastyczne „ Ozdabiamy misia”, które można podziwiać na tablicach w szatni i na holu. Przygotowały: E. Anchimiuk, M. Saadoon, I. Zaniewska- Ciep 30.11.2015

Obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia”

25.11.2015r przedszkolaki z Filii Przedszkola Nr 5 do Hajnówce uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pomimo różnorodności jak również ogromu nowoczesnych i coraz atrakcyjniejszych zabawek dostępnych na rynku, wśród dzieci moda na misie ciągle nie przemija. Są one nadal jedną z najpopularniejszych i najmilszych zabawek. Tego dnia dzieci do przedszkola przyniosły swoje najukochańsze pluszaki – każdy z nich był piękny, jedyny i wyjątkowy. Przedszkolaki wraz z misiami – pluszakami zostały zaproszone do wspólnej zabawy, podczas której między innymi poznały historię święta, recytowały wiersze o misiach i bawiły się przy „ misiowych” piosenkach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Jednak najwięcej frajdy sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom oraz możliwość wspólnej zabawy z ukochanym pluszakiem. Przygotowały: nauczycielki z Filii Przedszkola Nr 5 w Hajnówce 30.11.2015

Wycieczka na pocztę

Rozwój społeczno- moralny dziecka w wieku przedszkolnym nie może przebiegać w izolacji od najbliższego środowiska w jakim ono żyje. Dziecko stopniowo nawiązuje kontakty społeczne poczynając od tego, co najbliższe do coraz dalszych. To pomaga mu wyrobić umiejętność współżycia z ludźmi, poznawanie ich pracy, zainteresowań. Dzieci czteroletnie znają pracę nauczycielki, woźnej, kucharki w przedszkolu. W trakcie spotkań i wycieczek poznały również pracę bibliotekarki i leśnika. Zbliżenie dzieci do pracy dorosłych ma duże znaczenie wychowawcze- kształtuje pozytywny stosunek do ludzi pracy i rozumienie jej społecznego znaczenia.
17 listopada odbyła się wycieczka do Urzędu Pocztowego w naszym mieście. Celem wyjścia było poznanie pracy listonosza i innych pracowników poczty. Czterolatki odwiedziły wszystkie pomieszczenia znajdujące się na poczcie. Miały okazję zająć miejsce pracy listonoszy, którzy w tym czasie roznosili listy po naszym mieście. Dzieci obserwowały obsługę klientów przed pocztowymi okienkami. Przed wyjściem na wycieczkę- jeszcze w przedszkolu- dzieci stworzyły list do chorego kolegi i teraz będąc na poczcie chciały go wysłać. Najpierw pani kupiła znaczek a po nalepieniu go na kopertę, dzieci wrzuciły go do skrzynki pocztowej, która znajdowała się na zewnątrz budynku. Należy pamiętać, że wszystko, czego dziecko dowie się o pracy ludzi różnych zawodów powinno uczyć go cenić tę pracę i jej wytwory oraz budzić zainteresowanie dla danego zawodu. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 28.11.2015

Wycieczka do Nadleśnictwa Browsk

Kontakt z przyrodą daje wiele przyjemności wszystkim- dorosłym i dzieciom. Już od najmłodszych lat należy zadbać o to, aby zasób wiedzy dziecka z zakresu tematyki przyrodniczej był coraz większy i bogatszy. Położenie naszego miasta oraz cały nasz region daje ogromne możliwości poznawania bogatego środowiska przyrodniczego. Mając to na uwadze, w dniu 10 listopada dzieci z grupy II i VIII pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Podczas jazdy autokarem przedszkolacy podziwiali jesienny krajobraz za oknem, obserwowali architekturę zabudowań podlaskich wsi. Duże zainteresowanie wzbudziły spotkane po drodze zwierzęta hodowlane: stado owiec, krowy, kaczki. W Nadleśnictwie Browsk czekała na nas pani Ula Olejnicka- nasz zaprzyjaźniony leśnik. Zorganizowała dzieciom zajęcia edukacyjne w pięknym budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Zajęcia dotyczyły tematyki zwierząt leśnych i ich przygotowań do zimy. Podczas prelekcji multimedialnej dzieci poznały sposoby przetrwania zimy przez jeże, borsuki, niedźwiedzie, wiewiórki. Następnie przedszkolacy uczestniczyli w zabawach ruchowo- muzycznych przygotowanych przez nauczycielki : „ Idzie jeż”, „ Wiewióreczka śmieszka”. Data, 10 listopada to Dzień Jeża, tak więc dzieci otrzymały obrazki jeża, które pokolorowały. Za piękne rysunki dzieci otrzymały prezenty od pani Uli- kredki, karty i gry edukacyjne. Podczas przerwy przyszedł czas na posiłek. Na kolorowych talerzykach wszyscy otrzymali kanapki a także ciepłą herbatę. Nauka nie poszła w las- dzieci spożywały kulturalnie i w ciszy otrzymany posiłek. Swoim zachowaniem zachwyciły panią Ulę, w nagrodę obejrzały bajkę pt. „ Przygoda w lesie”. Potem był czas na oglądanie wnętrza sali zajęć: gabloty, ścienne obrazy, plansze edukacyjne, itp. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Uli laurkę i bukiet róż z suszonych liści jako podziękowanie za ciekawe zajęcia.
Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Kot, J. Suchodoła, I. Z- Ciep 21.11.2015

Październik w grupie III

Pan Październik do przedszkola przyszedł wcześnie rano.
Chłód na dworze, więc Październik buzię ma rumianą.
Płaszczyk zdjął, otrzepał z liści. Zagląda do sali.
Nie wie, czy ma wejść do środka. Troszkę jest nieśmiały…
Do przedszkola weszły dzieci, wzięły go za ręce
i zaczęli wspólnie tańczyć przy skocznej piosence.
A gdy tańcem już zmęczeni siedli przy stoliku
pięciolatki opowiadały, co się działo… w październiku:)
Z.Owsieniuk
Gdyby pan Październik odwiedził pięciolatki z grupy III usłyszałby wiele ciekawych informacji, ponieważ dużo działo się w pażdzierniku w naszej grupie.
Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył przedszkolakom udział w „Święcie Pieczonego Ziemniaka”, które odbyło się na leśnej polanie przystosowanej do organizowania ognisk. Pieczenie kiełbasek i ziemniaków poprzedzone było szukaniem ziemniaczków ukrytych w lesie, co przyniosło wiele radości naszym małym poszukiwaczom.
Bardzo interesująca okazała się również wyprawa do firmy „Runo”, gdzie dzieci mogły zobaczyć jakie produkty są wytwarzane przez pracowników zakładu oraz wziąć udział w pysznym i zdrowym poczęstunku. Oprowadzała nas mama Madzi, pani Ula Kozaczuk. Pięciolatki dostały na pamiątkę smaczne i zdrowe herbatki.
Ponadto, w ramach realizacji programu edukacyjnego „Co warto jeść” dzieci miały możliwość pogłębienia i utrwalenia swoich wiadomości na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem produktów nabiałowych. Pięciolatki doskonaliły swoje umiejętności podczas samodzielnego przygotowywania kanapek z serem.
Aby pogłębić i usystematyzować swoją wiedzę na temat higieny jamy ustnej pięciolatki wybrały się z wizytą do pani stomatolog Anetty Pietraszko, która zainteresowała pięciolatki wyglądem i zastosowaniem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zestawy do mycia zębów.
W październiku mieliśmy też spotkanie z panią Agnieszką Kazberuk z Biblioteki Miejskiej, która odwiedziła nas w przedszkolu przynosząc mnóstwo ciekawych i kolorowych książek o tematyce zdrowotnej. Każda z nich oraz wiele innych książek jest do wypożyczenia w Oddziale dla Dzieci hajnowskiej Biblioteki
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji wyżej wymienionych zadań, a w szczególności Pani Urszuli Kozaczuk, mamie naszej Magdy - za zaproszenie do „Runa” i wspaniały poczęstunek, Pani Izabeli Denisiuk, mamie naszej Milenki - za pomoc podczas organizacji Święta Pieczonego Ziemniaka, Pani stomatolog Anettcie Pietraszko - za ciekawe zajęcia edukacyjne na temat higieny jamy ustnej w „Stomatologii” oraz Pani Agnieszce Kazberuk z Biblioteki Miejskiej w Hajnówce- za przeprowadzenie interesujących zajęć bibliotecznych z mnóstwem kolorowych książek na temat zdrowia!
Mamy nadzieję, że ten miesiąc zapisze się na długo w pamięci naszych pięciolatków. A w szybę już niecierpliwie stuka pan Listopad…:)
Opracowały: Anna Sacharczuk, Zofia Owsieniuk 17.11.2015

JUŻ PO RAZ CZWARTY OTRZYMALIŚMY MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI !!!

Od kilku lat, co roku przystępujemy do realizacji Programu Szkoły dla Ekorozwoju i tym samym ubiegamy się o Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi. Wyróżnienie to otrzymaliśmy za wprowadzenie systemowych zmian i działania na rzecz ochrony środowiska. Spełniliśmy wysokie międzynarodowe standardy i trafiliśmy do czołówki niespełna 15000 placówek na świecie, które monitorują i ograniczają swoje negatywne oddziaływania na środowisko. Tym razem Certyfikat przyznano nam na okres aż trzech lat! Program Szkoły dla Ekorozwoju to program edukacji i aktywności ekologicznej realizowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 13 lat, w który włączyło się ponad 1000 szkół z całej Polski. Od kilku lat należy on do międzynarodowej sieci Eco-Schools – przyznającej najbardziej prestiżowe wyróżnienia ekologiczne dla szkół na całym świecie – certyfikaty Zielonej Flagi. Szkoły dla Ekorozwoju to rozbudowana sieć partnerów począwszy od szkół, przedszkoli, instytucji publicznych, po lokalne organizacje i przedstawicieli biznesu. To program, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych.
Nad jakością realizacji Programu w Polsce, oraz oceną szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm i NGO zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Sukces, którego doświadczamy, to zasługa całej społeczności przedszkola: dzieci, rodziców, dyrekcji, nauczycieli, wszystkich pozostałych pracowników, a także naszych sympatyków i instytucji współpracujących z nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poprzez wspólne zaangażowanie, czynny udział przyczynili się do naszych sukcesów. Zapraszamy również do udziału w kolejnych naszych ekologicznych inicjatywach.Przygotowała: Małgorzata Saadoon 12.11.2015

Warsztaty z rodzicami w grupie II

5 listopada odbyły się warsztaty kreatywne, podczas których dzieci wraz z rodzicami tworzyli z materiału przyrodniczego świat flory i fauny naszej Puszczy Białowieskiej. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały krótką część artystyczną ( taniec, piosenkę i wiersz o jesieni), następnie jeden z rodziców- mama Zuzi, która jest leśnikiem odczytała wiersz pt. „ Zabawki z kasztanów”. Uczestnicy zostali przydzieleni do poszczególnych stolików, przy których pracowali. Mieli do dyspozycji: gałęzie, korę, suszone liście, igły sosnowe, hubę, jemiołę, kasztany, żołędzie, szyszki, dynie, cukinie, cebule, styropianowe choinki, masę solną, gazety, wykałaczki, sznurek, itp. Powstały przepiękne kompozycje przestrzenne: sowy z dyni; grzybki, węże i jeżyki z masy solnej; choinki; wielkie drzewo liściaste z wykorzystaniem kory, suszonych liści i gazet; leśne stworki z cukinii, wiewiórka, myszki. Rodzice wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością, zachęcając tym samym dzieci do działania. Powstałe dzieła zostaną wyeksponowane podczas wystawy prac przestrzennych „ Co rośnie i hasa w naszych lasach?” zorganizowanej w naszym przedszkolu. Serdecznie wszystkim dziękujemy za poświęcony czas i miłą zabawę. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 09.11.2015

Zdrowo się odżywiamy- piękne zęby mamy

Dzieci z grupy II realizowały blok tematyczny o samodzielności. Wymieniały umiejętności, które potrafią samodzielnie wykonać bez pomocy dorosłych, jak np. rozebrać się, założyć części garderoby, posprzątać zabawki, zjeść posiłek, umyć się, itp. Uczyły się pomagać sobie nawzajem. Podczas jednych z zajęć czterolatki samodzielnie przygotowywały ciasteczka owsiane: mieszały składniki, formowały kulki, układały na blaszkach. Samodzielnie nakrywały do stołu i wykazały się umiejętnością kulturalnego spożywania posiłku ( bez kruszenia, mlaskania, rozmów). Od września dzieci samodzielnie korzystały z toalety, myły buzię, ręce; czyściły zęby. Przedszkolacy odbyli wycieczkę do gabinetu stomatologicznego, celem sprawdzenie czy prawidłowo czyszczą zęby. Pani dentystka oprowadziła dzieci po całym pomieszczeniu, opisała działanie poszczególnych urządzeń, zbadała stan uzębienia u chętnych dzieci. Czterolatki wykazały się wiedzą na temat prawidłowego szczotkowała zębów, co ucieszyło panią dentystkę. W nagrodę dzieci otrzymały naklejki i kolorowe kubeczki. W zamian podarowały pani stomatolog własnoręcznie wykonany obrazek- laurkę na ścianę. Do umiejętności samodzielnego wykonywania czynności , dzieci mogą dodać pieczenie ciasteczek owsianych i prawidłowe, samodzielne szczotkowanie zębów! Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 09.11.2015

PAŹDZIERNIK W GRUPIE I

Październik w grupie I upłynął głównie na przyzwyczajaniu dzieci do samodzielności. Rozwijanie samodzielności dziecka nie jest łatwym zadaniem, ponieważ łączy się ze zrozumieniem tego, że dziecko ma świadomość, iż jest oddzielną osobą, co więcej potrzebuje koniecznie poinformować o tym całe otoczenie testując nasze granice i cierpliwość, z jego faktyczną zależnością od pomocy i opieki osób dorosłych. Są w grupie dzieci, które za wszelką cenę chcą być samodzielne i nie lubią, kiedy się im pomaga. Są też dzieci, które potrzebują niewielkiej pomocy i takie, które są całkowicie zależne od dorosłych. Aby zachęcać te dzieci do podejmowania prób samodzielnego ubierania się oraz samodzielnego i kulturalnego spożywania posiłków organizowałam specjalne zajęcia. Dzieci uczyły się również samodzielnego korzystania z toalety i poznały etapy prawidłowego mycia rąk. Październik to okres złotej jesieni. Dzieci poznały jej uroki nie tylko na zajęciach, ale także na łonie natury. Szczególną frajdę sprawiła im pierwsza długa wycieczka do parku, z której wróciły z jesiennymi skarbami. Świętowały również z dziećmi z innych grup przedszkolnych Światowy Dzień Drzewa. Przygotowała: Małgorzata Saadoon 09.11.2015

JESIENNE BRYKANIE NA PRZEDSZKOLNEJ POLANIE

Pod takim hasłem 30.10.2015r nauczycielki filii Przedszkola Nr5 zorganizowały dzieciom z grupy VI,VII,VIII i IX imprezę ekologiczną, która miała również na celu realizację programu zdrowotnego i czytelniczego. Na wstępie czekała na dzieci parateatralna niespodzianka w wykonaniu pań. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. " Jesień u fryzjera", w którym pani Basia wcieliła się w postać Jesieni, pani Renia fryzjerki a pani Aniela była narratorem. Następnie dzieci odbyły wirtualną podróż jesiennym pociągiem do różnych krain. Odwiedziły Szyszkowo, Kasztanowo, Żołędziowo oraz Listeczkowo, w których rozgrywały się konkurencje sportowe z wykorzystaniem materiału przyrodniczego. Zawody sportowe poprowadziła pani Dorota. Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały pamiątkowe medale - "JESIENNA SPARTAKIADA 2015".
Organizatorki: mgr Barbara Markiewicz mgr Renata Bartoszewicz mgr Dorota Jurczuk mgr Aniela Kot 02.11.2015

Wycieczka do Białowieży

27 października dzieci z grupy VII wzięły udział w wycieczce autokarowej do Białowieży. Przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej przy BPN, które jak zwykle bardzo ciekawie , z wielkim profesjonalizmem i pasją poprowadziła pani dr Joanna Bober. Podczas warsztatów dzieci wcieliły się w rolę odkrywców i badaczy przyrody, których wraz z panią Joasią na wędrówkę po lesie zaprosił skrzat Borówka. Na koniec każdy własnoręcznie wykonał skrzata z szyszki sosnowej - jako pamiątkę z zajęć. Następnym etapem wycieczki była wizyta u kolegów i koleżanek z Przedszkola w Białowieży. Dzieci w wielkim skupieniu obejrzały inscenizację w wykonaniu gospodarzy pt. " Muchomorze do widzenia", po czym przystąpiły do wspólnej zabawy o charakterze integracyno przyrodniczym pod hasłem " Zabawy w kolorach jesieni". Wycieczka dostarczyła przedszkolakom wiele radości oraz wrażeń, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci. Bardzo serdecznie dziękujemy pani dr Joannie Bober za niezwykle ciekawe zajęcia oraz nauczycielkom i ich wychowankom z Przedszkola w Białowieży za miłe zaproszenie i wesołą, wspólną zabawę. Przygotowały:R.Bartoszewicz, S.Filinowicz 02.11.2015

Zwierzęta w literaturze

Dzieci w okresie przedszkolnym poznają otaczający świat różnymi zmysłami. Bezpośrednia obserwacja, dotyk to najczęstsze sposoby poznawcze w tym wieku. Jednak warto jest zachęcać dziecko do gromadzenia wiedzy o świecie poprzez oglądanie książek i obcowanie z literaturą dziecięcej.
W okresie od 12-23.X.2015r. realizowano w grupie blok tematyczny „ Las i jego mieszkańcy”. Dzieci miały możliwość poznać las i zwierzęta naszej Puszczy w trakcie wycieczki do Rezerwatu Żubrów; w przedszkolu oglądały filmy z kaset video i płyt CD o tematyce leśnej „ Miś Uszatek”, „ Leśne przygody”, „ Kubuś zaprasza”. W sali został stworzony kącik książek tematycznie związany z realizowanymi treściami. Dzieci wybierały książki, tworząc wystawę nt. „ Las i jego mieszkańcy”. 20 października została zaproszona pani bibliotekarka. Pani Agnieszka przygotowała ciekawy księgozbiór. Książki zawierały przepiękne ilustracje zwierząt leśnych a informacje o lesie były przedstawione w formie opowieści, wierszy i bajek. Szczególną uwagę pani bibliotekarka zwróciła na szanowanie książek, ponieważ stanowią one źródło informacji dla wielu pokoleń. Dzieci podziękowały pani Agnieszce za spotkanie wręczając jej własnoręcznie wykonane korale. W zamian otrzymały naklejki „Przyjaciele książek” i ulotki informacyjne dla rodziców. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep 30.10.2015

IV i V grupa z wizytą w "Runie"

Dnia 16.X.2015 dzieci z grupy IV i V wraz z paniami w ramach realizacji bloku tematycznego „Jesienne spacery” wybrały się na pieszą wycieczkę do „Runa” w Hajnówce. Firma funkcjonuje od 1991 roku, a jej działalność wywodzi się z tradycji Ziemi podlaskiej i opiera się o surowce naturalne pozyskane z ekologicznie czystych terenów Polski północno-wschodniej. Dzieci zostały mile przyjęte przez Panią Ulę Kozaczuk, która oprowadziła nas po zakładzie i odkryła jego tajemnice. Mieliśmy okazję obejrzeć suszarnię do jabłek i innych owoców, poznaliśmy proces powstawania i mieszania przypraw i herbatek, a nawet uczestniczyliśmy w procesie ich pakowania. Z uśmiechem na twarzy i ogromnym zapałem przedszkolaki pakowały do torebek liście laurowe. Dzieci odwiedziły też laboratorium, gdzie zapoznały się ze sprzętem laboratoryjnym niezbędnym do badania jakości produktów. Następnie odbyła się degustacja surowych i suszonych owoców, chipsów jabłkowych, pestek z dyni i słonecznika oraz pysznego aroniowego soku. Na koniec wycieczki dzieci podsumowały wiedzę na temat darów natury wykorzystywanych przez ludzi w różnych dziedzinach życia i zdrowia: dekoracje, przedmioty codziennego użytku. Każde dziecko otrzymało w prezencie pyszną i zdrową herbatkę malinową. Serdecznie dziękujemy Państwu Krowiranda, dziadkowi Tymka oraz P. Uli za możliwość zwiedzenia lokalnej firmy „Runo”, która promuje nasz region w kraju i za granicą. Przygotowały: Alina Lipczyńska, Ewa Parfieniuk, Elżbieta Omelianiuk, Ewelina Onikiuk 30.10.2015

Jesień w sadzie

01.X.2015 dzieci z grupy IV w ramach realizacji bloku tematycznego „Jesień w sadzie” samodzielnie wykonały kolorową sałatkę owocową z owoców przyniesionych ze swoich domów. Wspólnie z dziećmi omówiliśmy kolejne etapy przygotowywania naszej „ Bomby witaminowej”. Umyliśmy ręce i zabraliśmy się do dzieła. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem myły, kroiły i mieszały owoce, a wspólnej pracy towarzyszyło uczucie radości i satysfakcji. Uwieńczeniem wspólnego dzieła była degustacja sałatki. Pochwałom i dokładkom nie było końca. Tego dnia dzieci utrwaliły sobie w sposób praktyczny nazwy owoców i utwierdziły się w przekonaniu, że nie powinno ich zabraknąć w codziennej diecie. Przygotowała: Elżbieta Omelianiuk 26.10.2015

Bezpieczny przedszkolak w grupie VIII


Już od wielu lat wychowankowie naszej placówki biorą udział w programie profilaktycznym „ Bezpieczny przedszkolak”. W związku z tym w grupie VIII we współpracy z Komendą Policji odbył się cykl zajęć z zakresu tej tematyki. W ciągu dwóch tygodni przedszkolaki uczyły się różnicować zachowania i sytuacje bezpieczne i niebezpieczne, zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa, jakie obowiązują w przedszkolu, na placu przedszkolnym, podczas spacerów. Poznały zasady obowiązujące w kontakcie z psem oraz nauczyły się bezpiecznej pozycji „ żółwia”. Funkcjonariusze z Komendy Policji- państwo Marta i Piotr G. ( rodzice Damiana) udali się wraz z dziećmi na spacer po mieście. Dzieci uczyły się właściwego przechodzenia przez jezdnię, obserwowały znaki drogowe i ruch uliczny. Następnie zostały zaproszone do Komendy Policji, gdzie poznały specyfikę pracy policjantów, miały okazję obejrzeć wóz policyjny oraz inne akcesoria. Dziękujemy wszystkim funkcjonariuszom Komendy Policji w Hajnówce. Dzięki waszej służbie czujemy się bezpiecznie. Opracowała: J. Suchodoła 23.10.2015

Powitnie jesieni

29 września w grupie VIII odbył się rodzinny piknik na terenie Nadleśnictwa Hajnówka- Kolejki Leśne. Po krótkim i ożywiającym spacerze do Nadleśnictwa, wszyscy uczestnicy ( rodzice i dzieci) przywitali się poprzez aktywny udział w zabawach integracyjnych. Przedszkolaki miały możliwość wspólnego hasania na placu zabaw na terenie Nadleśnictwa. Następnie rodzice przygotowali ognisko a dzieci samodzielnie przygotowały regenerujący posiłek- upiekły kiełbaski. Po degustacji był czas na wspólną, rodzinną zabawę z wykorzystaniem sprzętów sportowych. Rodzice mieli okazję zaobserwować zachowania swoich pociech na tle grupy. Serdecznie dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa za umożliwienie dzieciom oraz ich rodzicom wspólnej zabawy. Przygotowały: A. Kot, J. Suchodoła 23.10.2015

JESIENNA WYPRAWA DO BIAŁOWIEŻY

Mały Krzyś jedzie dziś na wycieczkę.
Bury Miś schował się w jego teczce.
Obok wody i jabłuszka cicho siedzi
chociaż wie, że to nie miejsce dla niedźwiedzi.
Ciężki plecak Krzysio ma, lecz nie narzeka.
Na ten dzień, miły dzień, długo czekał.
Już autokar się zatrzymał pod przedszkolem.
Wsiadać czas – to nie miejsce na swawole.
Grzecznie siedzą wszystkie dzieci w autokarze.
Gdzie dojadą? Już niedługo się okaże…
Nagle… co to?! Sięgnął Krzyś po jabłuszko,
a natrafił rączką na pluszowe uszko!
- „Hej, Misiuniu, co tu robisz?” – pyta Krzysio.
- „Jadę z Tobą na wycieczkę…” – szepcze Misio.
Zofia Owsieniuk Przedszkolaki z grup II i III niecierpliwie wyczekiwały 15 dnia października, ponieważ właśnie wtedy czekała je nie lada atrakcja: wycieczka do Białowieży. Pierwszym punktem naszej podróży było Kino „Żubr”, w którym już po raz szósty w ramach Festiwalu Filmów Młodego Widza „Wędrujące Ale Kino” wyświetlone zostały filmy animowane dla przedszkolaków. Cztero- i pięciolatkom bardzo podobały się pouczające bajki, których bohaterami były pomysłowe Klopsiki i wesołe Zajączki. Kolejnym etapem wycieczki był Rezerwat Pokazowy Żubrów. Puszcza Białowieska przywitała nas jesiennie wybarwionymi drzewami, a puszczańskie zwierzęta chętnie dawały się podziwiać. Widzieliśmy żury, żubronie, jelenia z łaniami, łosie, dziki, tarpany oraz rysia, a przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat obserwowanych zwierząt. Celem wycieczki było pogłębienie wiadomości na temat ssaków zamieszkujących Puszczę Białowieską ze szczególnym uwzględnieniem ich zachowań w okresie jesiennym, jak również kształtowanie zainteresowań sztuką filmową i rozwijanie postaw moralnych poprzez prezentowanie pozytywnych wzorców filmowych. Mamy nadzieję, że jesienna wycieczka do Białowieży na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków:)Przygotowały:
Ewa Anchimiuk, Iwona Zaniewska – Ciep, Anna Sacharczuk, Zofia Owsieniuk 20.10.2015

WSPÓŁPRACA PRZEDSZKOLA NR 5 W HAJNÓWCE Z PRZEDSZKOLEM BRÜCKENGRUPPE W HATTSTEDT

W sierpniu 2015r. dyrekcja oraz nauczycielki z Przedszkole nr 5 w Hajnówce, w składzie: Krystyna Kojło, Mirosława Maciuka, Julita Tokajuk , Elżbieta Sterlingow i Joanna Suchodoła odwiedziły przedszkole w Hattstedt w północnych Niemczech. Współpraca i przyjaźń przedszkoli trwa już kilkanaście lat. Nauczycielki miały okazję zaobserwować organizację pracy przedszkola prowadzonego przez Jutę Gautsch, wymieniały się doświadczeniami, poszerzały swoją widzę i zdobywały nowe umiejętności podczas wspólnej pracy na zajęciach. W czasie tegorocznej wizyty tematem wiodącym była muzyka podkreślano jej ogromną rolę w kształtowaniu osobowości małego dziecka. Kadra pedagogiczna niemieckiego przedszkola przygotowała swoim gościom warsztaty oraz cykl zajęć z zakresu interaktywnego czytania książki z wykorzystaniem muzyki. Nauczycielki z naszej placówki również podzieliły się swoją wiedzą organizując dzieciom z grup przedszkolnych zajęcia z edukacji muzycznej, wspólnie z dziećmi zostały wykonane proste instrumenty muzyczne. Uwieńczeniem zajęć było wspólne muzykowanie przy utworach muzyki poważnej. Dodatkową atrakcją były zajęcia logopedyczne prowadzone z wykorzystaniem utworów muzycznych, podczas których dzieci mogły usprawniać artykulatory oraz ćwiczyć oddychanie i koordynację słuchowo-ruchową. Kadra naszego przedszkola spotkała się również z władzami miasta, dzielono się spostrzeżeniami na temat współpracy przedszkoli oraz omawiano dalszą ,,ścieżkę'' naszych wspólnych działań. Pobyt w Hattstedt miał również charakter rekreacyjny. Odbył się wspaniały rejs statkiem po Morzu Północnym oraz wycieczka do pobliskich miejscowości. Największą atrakcją zorganizowaną na zakończenie pobytu był spacer po Wattach Morza Północnego, podczas którego można było podziwiać florę i faunę tych wspaniałych terenów oraz obserwować oddalone wyspy. Wizyta u naszych przyjaciół z Niemiec zaowocowała wymianą doświadczeń i zdobyciem nowych umiejętności, a w pamięci uczestników pozostały wspaniałe i niezapomniane wrażenia.Przygotowały: Joanna Suchodoła, Elżbieta Sterlingow.18.10.2015

Wizyta w Straży Granicznej

02 października przedszkolaki z grupy VII uczestniczyły w wycieczce do Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, podczas której dowiedziały się jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy straży. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć sprzęt jakim dysponuje Straż Graniczna, przymierzyć hełmy i kamizelki kuloodporne, zadawać pytania i otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na interesujące je tematy. Dowiedziały się także o roli psów, jako funkcjonariuszy Straży Granicznej. Z wielkim zainteresowaniem obserwowały pokaz tresury psa oraz wzięły udział w szkoleniu dotyczącym zachowania się podczas kontaktu z nieznanym - obcym psem. Jura - pies tropiciel wraz z funkcjonariuszem straży, zaprezentował dzieciom prawidłowy sposób zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych a następnie dzieci ćwiczyły pozycje obronne przyjmując odpowiednią postawę. To ważne informacje dla najmłodszych obywateli. Jednym z zadań przedszkola jest dostarczanie dzieciom wiedzy o dbaniu o bezpieczeństwo własne i innych, o tym do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.
Wycieczka zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku a wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała wesołym zabawom na świeżym powietrzu. Bardzo dziękujemy panu komendantowi oraz wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych za miłe przyjęcie i dostarczenie tylu niesamowitych wrażeń a w szczególności pani Uli Jkimiuk - mamie Kalinki za pomoc w organizacji wycieczki. Przygotowały: Renata Bartoszewicz,Sylwia Filinowicz 16.10.2015

WIZYTA 4-LATKÓW W NADLEŚNICTWIE HAJNÓWKA

W ramach realizacji bloku tematycznego pt.,,Las jesienią” dzieci z grupy VII 14 października wyruszyły skrajem lasu na ciekawe zajęcia edukacyjne do Nadleśnictwa Hajnówka mieszczącego się przy ulicy Kolejki Leśne. Podczas spaceru można było podziwiać piękno przyrody i zmian dokonujących się w niej jesienią. Przy budynku Nadleśnictwa Hajnówka powitała nas uśmiechem pani Bożena Niemiec, która zaprosiła dzieci do zwiedzenia budynku oraz przeprowadziła bardzo ciekawe i edukacyjne zajęcia nawiązujące do realizowanej w przedszkolu tematyki. Zajęcia miały na celu praktyczne przybliżenie przedszkolakom tajemnic i różnorodności lasu (środowiska przyrodniczego). Przygotowanie: Filinowicz S.16.10.2015

Światowy Dzień Drzewa

12 października dzieci obchodziły Dzień Drzewa. Z tej okazji został zaproszony do przedszkola pan leśniczy- Tomasz Olejnicki, który opowiedział o drzewach najczęściej spotykanych w naszym otoczeniu. Uświadomił dzieciom rolę drzew w przyrodzie oraz ich znaczenie w życiu człowieka. Przedszkolacy obejrzeli prezentację multimedialną, podczas której rozpoznawali i nazywali znane im drzewa, przyporządkowywali owoce do odpowiednich drzew. Pani Zofia Owsieniuk specjalnie na tę okazję napisała dwa wiersze, które zostały odczytane. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że nie będą niszczyć drzew, łamać gałęzi. Teraz wiedzą, jaka jest rola drzew i po co je sadzimy. Druga część spotkania odbyła się na podwórzu, gdzie dzieci wraz z panem leśniczym przeszli ścieżką edukacyjną znajdującą się na terenie placu przedszkolnego. Na zakończenie spotkania każda grupa wybrała i udekorowana jedno drzewo na znak obchodzonego święta. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Hajnówka a w szczególności panu Tomaszowi Olejnickiemu za ciekawą lekcję przyrody i poświęcony czas.Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Lipczyńska, Z. Owsieniuk, A. Sacharczuk, I. Z- Ciep16.10.2015

Jesienne owoce i warzywa

Dzieci z grupy II realizowały tematykę zdrowotną dotyczącą warzyw i owoców. Odbyły wycieczkę do sklepu spożywczego, gdzie rozpoznawały i nazywały znane im owoce i warzywa. Czterolatki wiedzą już, iż produkty te zawierają bardzo dużo witamin i są niezbędne w naszej codziennej diecie. Podczas wizyty w przedszkolnej kuchni, dzieci obserwowały a następnie same wyciskały sok z jabłek i marchwi. Chętnie degustowały ten pełen zdrowia napój. Podczas obchodzenia przedszkolnych urodzin, młodzi solenizanci częstowali swych przyjaciół owocami podtrzymując tym samym tradycję obchodzenia owocowych urodzin!
Najwięcej emocji towarzyszyło przedszkolakom podczas obchodów Święta Pieczonego Ziemniaka, które zostały zorganizowane w Nadleśnictwie Hajnówka. Idąc do Nadleśnictwa dzieci oglądały pobliskie ogródki przydomowe, obserwowały prace wykonywane przez ogrodników, nazywały znane im warzywa. Gdy dotarły na miejsce czekało już na nich rozpalone ognisko. Przedszkolacy wysłuchali legendy o pochodzeniu ziemniaka, wrzucili do żaru owinięte folią bulwy, po czym wzięli udział w zabawach i grach zręcznościowych, takich jak: rzuty ziemniakiem do obręczy, toczenie ziemniaków, podrzucanie w chuście animacyjnej, wyszukiwanie ukrytych w trawie bulw. Spotkanie zakończyło się degustacją świeżo upieczonych ziemniaków. Serdeczne podziękowania kierujemy do państwa Niemiec za pomoc w zorganizowaniu imprezy plenerowej. Przygotowały: E. Anchimiuk, I. Zaniewska- Ciep

Rodznne Święto Pieczonego Ziemniaka w gr. V.

W jesienny i rześki poranek rodzinnie i wesoło wyruszyliśmy do Nadleśnictwa Hajnówka. Tam czekało już na nas ognisko, rodzice Zosi i Andrzeja oraz kosz z ziemniakami, który przynieśli rodzice Roksany. Wraz ze wszystkimi rodzicami, babciami, siostrami i braćmi rozproszyliśmy się po terenie gościnnego Nadleśnictwa, oglądaliśmy tam zabytkową i współczesną kolejkę wąskotorową, ścieżkę edukacyjną oraz ciekawe okazy przyrodnicze. Następnie wszyscy braliśmy udział w konkurencjach sportowych, grach, quizach, w których głównym bohaterem był oczywiście ZIEMNIAK. W nagrodę za aktywność wszyscy zostali zaproszeni na ziemniaczaną ucztę. Upieczone w ognisku ziemniaki smakowały wybornie! Dziękujemy Nadleśnictwu w Hajnówce za gościnność, rodzicom za pomoc w organizacji imprezy oraz wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział. Przygotowały: A. Lipczyńska, E. Parfieniuk. 10.10.2015

WRZESIEŃ W GRUPIE TRZYLATKÓW

Pierwszy miesiąc za nami. Nie było łatwo! Okres adaptacji dziecka w przedszkolu przebiega różnie, jedno dziecko po tygodniu ma już najgorsze za sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu (i to też jest normalne) - bo dopiero wtedy zrozumiało i w pełni odczuło, że pewien etap skończył się bezpowrotnie, a ono wolałoby żeby było tak jak dawniej. Rodzice nie powinni oczekiwać, że pierwsze dni będą wypełnione samą radością. Adaptacja 3-latka (i nie tylko) do nowych nieznanych mu warunków to źródło stresów zarówno dla dzieci jak i dla ich mam, tatusiów i reszty rodziny. Na co dzień przedszkole wypełnione jest śmiechem. W początkowym okresie można jednak dostrzec u "maluszków" tęsknotę, smutek, a często nawet łzy. Większość 3-latków trudno znosi rozłąkę z rodzicami, albowiem jest to ogromny przełom w życiu i sytuacja budząca silne emocje. Zmienia się całe otoczenie, przestrzeń, osoby, oczekiwania i rytm dnia. Przedszkole to ogromne wyzwanie dla całej rodziny. Często zdarza się, że osoby dorosłe podczas rozstania są zdenerwowane i bardziej przeżywają pójście do przedszkola niż dzieci. Ale nie martwcie się drodzy rodzice, u nas jest naprawdę fajnie! Dużo się dzieje. Dzieci bawią się wspaniale nie tylko w Sali, ale i w ogrodzie przedszkolnym. Nawiązują nowe przyjaźnie. Uczą się nowych rzeczy. Są coraz bardziej samodzielne. Nawet same zrobiły sałatkę owocową! Smakowała wyśmienicie! Następne miesiące przyniosą jeszcze wiele innych wyzwań, którymi być może zaskoczą swoich rodziców. Przygotowała: Małgorzata Saadoon10.10.2015

Bezpiecznie na drodze

Wszystkie grupy przedszkolne opracowywały blok tematyczny na temat bezpiecznej drogi do przedszkola. Dzieci odbyły spotkanie z policjantkami, podczas którego dowiedziały się o tym, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię i na co należy zwracać szczególną uwagę. Poznały zasady obowiązujące w ruchu drogowym. Panie policjantki za pomocą makiety pasów oraz nakładanych samochodzików wyjaśniły, jak należy poruszać się po ulicy, aby nie doszło do niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu. Dzieci przemieszczały się po makiecie, zwracając uwagę na zmieniające się światła zarówno dla samochodów jak i przechodniów. Nauka poprzez zabawę kolejny raz okazała się najlepszą formą zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Dzieci tak bardzo wczuły się w rolę kierowców, że jeszcze przez kolejne dni chętnie bawiły się makietami dróg, samochodami, budowały ulice z klocków. Na zajęciach plastycznych tworzyły ciekawe pojazdy z figur geometrycznych, składały papierowe samochody, kolorowały sygnalizatory świetlne. Serdecznie dziękujemy paniom policjantkom za poświęcony czas i owocną współpracę.
Przygotowały: Nauczycielki z grupy I, II, III, IV i V 10.10.2015

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Dnia 22 września dzięki gościnności państwa Małgorzaty i Krzysztofa Siegień, rodziców Julii - dzieci z grupy VII miały okazję uczestniczyć w imprezie plenerowej pt. ,,Święto pieczonego ziemniaka” w przydomowym ogrodzie. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy powitaniem z użyciem chusty animacyjnej. Następnie gospodarze domu zaproponowali zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego tj. trampoliny, piaskownicy, ślizgawki, rowerków itp. Podczas odpoczynku w altanie wspólnie spróbowaliśmy pieczonych ziemniaków i kiełbasek a w tle podziwialiśmy płomienie ogniska. Na zakończenie z okazji, iż Julia obchodziła swoje 4 urodziny zaśpiewaliśmy jej wspólnie tradycyjne ,,Sto lat” i spróbowaliśmy przepysznego ciasta jesiennego z jabłek. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do podejmowania aktywności ruchowej oraz integrowanie grupy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom z grupy VII za wszelką pomoc w przygotowaniach.Przygotowały: Filinowicz S., Bartoszewicz R. 30.09.2015

TYDZIEŃ CHLEBA W GRUPIE VII

W dniach od 14 do 18 września w grupie VII ( 3-4 latków ) realizowany był blok tematyczny pod hasłem ,,Jak powstaje chleb?”. Przez cały tydzień dzieci miały okazję poznać etapy otrzymywania chleba. Dowiedziały się jak wygląda i smakuje chleb w innych krajach: pumpernikiel (Niemcy), maca (Izrael), pita (Turcja), bułka pszenna (pospolita w Europie). Przygotowały również zdrowe i kolorowe kanapki z zastosowaniem wcześniej upieczonego w przedszkolu chleba. Celem zajęć było propagowanie postaw prozdrowotnych poprzez zachęcanie do spożywania zdrowej żywności oraz wzbudzanie szacunku do chleba jako wyniku pracy wielu ludzi.Przygotowała: Filinowicz Sylwia 30.09.2015

Policja uczy zasad bezpieczeństwa

Dnia 22 września do budynku Filii Przedszkola nr 5 przybyły panie Policjantki z Komendy Powiatowej w Hajnówce. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o tym jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka.
Panie Policjantki chętnie opowiedziały przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Następnie przy użyciu przenośnego miasteczka ruchu drogowego dzieci miały możliwość praktycznej nauki prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Tak więc pod okiem policjantek, w formie zabawy dzieci mogły utrwalić sobie ważne zasady bezpieczeństwa. Bardzo dziękujemy za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy. Nauczycielki grup VI,VII,VIII i IX 29.09.2015

Bezpieczna droga do przedszkola

Dnia 07.09.2015r dzieci z filii Przedszkola Nr5 miały spotkanie z policjantkami Komendy Policji w Hajnówce. Spotkanie zostało zaplanowane w ramach priorytetu dotyczącego bezpieczeństwa dziecka oraz opracowanej tematyki w poszczególnych grupach wiekowych. Spotkanie miało formę połączenia teorii i treści z praktyczną nauką prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Nauczycielki grup serdecznie dziękują naszemu partnerowi środowiskowemu jakim jest Komenda Powiatowa Policji za systematyczną współpracę. Mamy nadzieję, iż współpraca zaowocuję i dzięki niej nasi podopieczni będą bezpiecznymi użytkownikami ruchu drogowego. Nauczycielki: D.Jurczuk,A.Kot,B.Markiewicz,R.Bartoszewicz 20.09.2015

„Cudze chwalicie – swego nie znacie.”

W ramach realizacji tematu „Letnie wspomnienia” 6-latki z gr. V opowiadały o swoich wakacyjnych podróżach, w czasie których poznawały różne regiony naszego kraju. Chcąc przedstawić dzieciom walory naszego regionu zorganizowana została wycieczka do Parku Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce, który w jednym miejscu w granicach naszego miasta skupił warte zobaczenia perły architektury Podlasia. Niektóre z nich, takie jak Pałac Carski w Białowieży możemy zobaczyć tylko w tym miejscu, ewentualnie w książkach i albumach historycznych. Część wyeksponowanych tam miniatur budowli dzieci będą mogły oglądać podczas zwiedzania naszego regionu na wycieczkach szkolnych i rodzinnych. Dzięki wycieczce dzieci miały okazję poznać różne style architektury, zabytki Podlasia oraz elementy folkloru w tradycyjnych zabudowach wiejskich. Wycieczka była dobrą lekcją patriotyzmu i tolerancji, gdyż nasz region słynie z wielokulturowości – dzieci miały okazję podziwiać między innymi miniatury Kościołów, Cerkwi oraz świątynie wyznawców innych religii: Meczet, Synagogę. Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Państwu Wołonciej - właścicielom Parku Miniatur Zabytków Podlasia za ciepłe przyjęcie oraz stworzenie tak wspaniałego miejsca godnego odwiedzenia– dziękujemy. Opr. Alina Lipczyńska, Ewa Parfieniuk 20.09.2015