MINĄŁ PRZEDSZKOLNY OKRES WESOŁY (galeria)

22.06.2011r. dzieci z grupy V świętowały uroczyste zakończenie pobytu w przedszkolu. Obok najważniejszych gości – rodziców i dziadków- na uroczystości pojawił się również Burmistrz Miasta Hajnówka - Pan Jerzy Sirak oraz goście z Niemiec: przewodnicząca Urzędu Nordsee – Treene Karen Hansen a także przedstawiciele Urzędu i Stowarzyszenia „Przyjaciele Hajnówki”: Christem Zumach, Elline i Joachim Lorenzem, Annemarie Schröder, Christel Schmidt, Jürgen Müller- Belzer, Manfred Gregersen. Wszystkie zgromadzone osoby serdecznie powitała Pani Krystyna Kojło- dyrektor przedszkola.
Uroczystość rozpoczęła się od zatańczenia przez absolwentów staropolskiego tańca- Poloneza. Następnie dzieci przedstawiły część artystyczną dedykowaną rodzicom z okazji minionego Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca, podczas której -za pomocą żartobliwie dobranych wierszy- rozśmieszały zebranych gości. Kolejnym punktem programu było pożegnanie z przedszkolem. Dzieci wierszami, piosenkami i tańcem pożegnały się z nauczycielkami, kolegami, salami i zabawkami. Prezentując to, czego się nauczyły przez cztery lata, pokazały wszystkim zgromadzonym, jak ważną rolę spełnił okres przedszkolny w ich życiu.
Po programie artystycznym sześciolatki obdarowały własnoręcznie wykonanymi upominkami i kwiatami rodziców, dyrekcję przedszkola oraz zaproszonych gości. Pani dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy ukończenia przedszkola i pamiątkowe książki, a także złożyła podziękowania wszystkim rodzicom za kilkuletnią współpracę, doradztwo w podejmowanych działaniach. Szczególnie aktywni rodzice otrzymali pisemne podziękowania. Były także wspomnienia, życzenia, łzy smutku i radość z nadchodzących wakacji.
Podsumowaniem tej wyjątkowej uroczystości był piknik rodzinny przygotowany przez rodziców w Wydmuchowie, na który zaproszeni byli wszyscy obecni w przedszkolu goście.
Nauczycielki z grupy V dziękują rodzicom za pomoc w organizacji imprezy, za życzliwość okazywaną im na co dzień i życzą wszystkim słonecznych i bezpiecznych wakacji. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

Aktywni rodzice grupy III (galeria)

Aby wdrożyć dzieci do pracy, nauczyć szacunku do pracy ludzi w różnych zawodach wyszliśmy do rodziców z propozycją organizowania wycieczek i spotkań z ich udziałem.
Dzięki temu poznaliśmy już różne zawody i zakłady pracy naszych rodziców. Byliśmy w zakładzie fryzjerskim (u mamy Michała), w szkole (u mamy Bartka, Michała), na poczcie (u taty Natalki). Poznaliśmy miejsce pracy leśnika- taty Ani, restaurację, gdzie pracuje mama Martynki. Wiemy już, że mama Szymona i Oli pracują w Urzędzie miasta, a tata Damiana w zakładzie „Runo”. W przedszkolu spotkał się z nami tata Gabrysia, którego hobby to astronomia.
Z nową propozycją zorganizowania spotkania wyszli rodzice Amelki. Takie spotkanie odbyło się 20.06 2011 i było zorganizowane dla gr. III, IV i V.
Gośćmi byli rodzice Amelki, państwo Alina i Mariusz Anchim- funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Hajnówce, sam pan dyrektor tegoż Zakładu mjr Roman Paszko oraz gwiazda programu pies Wolta i jego treserka-opiekunka pani Agnieszka Terechowicz.
Pani Agnieszka i jej przyjaciel pies zaprezentowali krótki pokaz umiejętności psa wykorzystywanego w dogoterapii. Oglądaliśmy również pokaz multimedialny „Pies naszym Przyjacielem” z którego dowiedzieliśmy się jakie radości i zagrożenia mogą wyniknąć z posiadania psa.. Poznaliśmy również kilka ras psów najmniejszych i największych na świecie oraz najpiękniejsze i najbrzydsze.
Niektóre dzieci przełamały swój strach i po raz pierwszy w życiu dotknęły psa. Pies Wolta z radością i rozkoszą pozwalał im na to.
Dzięki tej wizycie dzieci będą miały większą świadomość, że pies to nie zabawka i posiadanie psa trzeba dokładnie przemyśleć, jak również to, że nie należy ufać obcym psom, mimo, że wyglądają „słodko”.
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie i wyniesione z niego cenne informacje. Już jesteśmy zaproszeni przez rodziców Dominika. Ich miejsce pracy to sala zabaw „Chochlik” Wszystkim aktywnym rodzicom z gr.III serdecznie dziękujemy. Ewa Anchimiuk, Alina Lipczyńska.

W Hajnowskim Fikolandzie (galeria)

Dzieci z trzech grup wiekowych ( 3-latki, 4-latki, 5-latki) gościły w nowo otwartej Sali Zabaw „ Chochlik” na wzór mini fikolandu białostockiego. Każda z grup była tam osobno. Dwie godziny dzieci bawiły się korzystając ze wszystkich atrakcji, jakie tam na nich czekały. Najbardziej podobało się zjeżdżanie i moment wpadania w kolorowe piłeczki, nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się również mini- samochody, traktorki i trampolina, po której wszyscy pojedynczo skakali. Podczas przerwy dzieci mogły napić się i odpocząć a także na chwilę wczuć się w mieszkańców Stumilowego Lasu, gdyż sala była ciekawie przystrojona i nadawała odpowiedni nastrój. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowe balony i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.Przygotowały: E. Anchimiuk, D. Jurczuk, A. Lipczyńska, B. Sakowska, I. Z- Ciep

Realizacja projektu „ Wielka Misja Maurycego Marchewki” w grupie III (galeria)


W okresie 28.02.2011r.- 29.06.2011r. w grupie III realizowano projekt „ Wielka Misja Maurycego Marchewki”. Poznając zająca Maurycego- prawdziwego przyjaciela przyrody- dzieci uczyły się wraz z nim, w jaki sposób dbać o środowisko naturalne. Pięciolatki, w trakcie cyklicznie prowadzonych bloków tematycznych poznały:
1.Jak Maurycy Marchewka oszczędza wodę?
2.Jak Maurycy Marchewka oszczędza energię?
3.Jak Maurycy Marchewka rozsądnie robi zakupy?
4.Jak Maurycy Marchewka utrzymuje w czystości swoje otoczenie?
5.Jak Maurycy Marchewka pomaga chronić lasy, jeziora i rzeki?
6.Jak Maurycy Marchewka pomaga segregować odpady?
Dzieci poprzez zabawy, rozmowy, opowiadania, historyjki obrazkowe i wycieczki ( do sklepu AGD, do Oczyszczalni Ścieków) nauczyły się jak dbać o przyrodę, czyste powietrze i ładne otoczenie wokół nas; jak się zachowywać aby oszczędnie zużywać wodę, energię, surowce naturalne. Dowiedziały się, że należy otaczać opieką rośliny i zwierzęta, chronić miejsca, gdzie żyją. W trakcie zajęć dzieci wykonywały wiele prac plastycznych, np. torby ekologiczne, pojemniki na kredki. Zaangażowały się aktywnie w akcję zbiórki makulatury, nakrętek, baterii, kartonów. Każdy blok tematyczny był podsumowywany gazetką dla rodziców, na której znajdowały się plakaty, informacje, porady, apele. Do zgromadzenia wiedzy przyrodniczej posłużył sporządzony „ Dekalog Prawdziwego Przyjaciela Przyrody”. Dzieci zadeklarowały przestrzegania go. Swoją wiedzą mogły się wykazać podczas konkursu przeprowadzonego w grupie „ Co ja mogę zrobić dla środowiska?”. Za całokształt wiedzy i zdobytych umiejętności przyrodniczych dzieci uzyskały dyplom Prawdziwego Przyjaciela Przyrody.Opracowała: Ewa Anchimiuk

WYCIECZKA DO PARKU DINOZAURÓW (galeria)

Dnia 14.06.2011r. pięciolatki z grup III i VIII, jakby za dotknięciem magicznej różdżki odbyły podróż w czasie i przeniosły się na kilka godzin do świata pełnego potężnych dinozaurów. Wehikułem czasu były dwa autokary, którymi wyruszyliśmy w długą podróż do Jurowców koło Białegostoku. Tam właśnie mieści się Jurajski Park Dinozaurów będący celem naszej wycieczki. Zafascynowane pięciolatki z przejęciem wędrowały krętymi alejkami obserwując wyłaniające się zza drzew ogromne, nieco mniejsze i całkiem malutkie modele dinozaurów. Dużym zainteresowaniem cieszył się dinozaur, do którego dzieci mogły podejść i dotknąć go. Wspaniałą atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w ... paszczy dinozaura. Po tak wielu atrakcjach przyszła kolej na następną, a był nią piknik przy specjalnych stolikach. Po posiłku przedszkolaki rozbiegły się po doskonale wyposażonym placu zabaw. Czas spędzony w Krainie Dinozaurów z pewnością na długo pozostanie we wspomnieniach naszych pięciolatków. Pragniemy serdecznie podziękować obecnym na wycieczce rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.

Wycieczka do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach (galeria)

16.06.11r. dzieci z grupy IV i V odbyły wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach, na której miały mnóstwo okazji do poszerzenia zdobytej w przedszkolu wiedzy i doświadczeń przyrodniczych. W Herbarium przedszkolaki poznały różne gatunki roślin i drobnych zwierząt zamieszkujących Puszczę Białowieską. W trakcie spaceru ścieżką edukacyjną pani Urszula Olejnicka przybliżyła dzieciom zwyczaje niektórych zwierząt i roślin napotkanych w lesie np. pokazała mrówki, które zbudowały swoje gniazdo w korzeniach spróchniałego drzewa. Opowiedziała jak dawniej pszczelarze walczyli z niedźwiedziami, pokazała stary zegar słoneczny i wyjaśniła zasadę jego działania. Dzieci dokonały też same wspaniałego odkrycia- na zwalonym pniu drzewa zauważyły zrzuconą przez węża skórę.
Największą atrakcją wycieczki był pobyt na dydaktycznym placu zabaw, na którym dzieci miały możliwość utrwalenia zdobytych wiadomości za pomocą zagadek, układanek edukacyjnych i skoczni z tropami zwierząt. Mogły też pograć na cymbałach leśnych. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie od naszej przewodniczki – Pani Uli książki do kolorowania pt.: ,,Nasz las”.Przygotowały: Barbara Dmitruk, Alicja Jurczak, Małgorzata Saadoon, Anna Sacharczuk.

GRUPA VIII – PRZYJACIELE ZIPPIEGO (galeria)

W roku szkolnym 2010/2011 grupa VIII realizowała program edukacyjny „Przyjaciele Zippiego”. Program ten promuje zdrowie emocjonalne dzieci w wieku 5 – 7 lat i składa się z sześciu części: uczucia, komunikacja, nawiązywanie i zrywanie więzi, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, dajemy sobie radę. Pięciolatki uczestniczące w programie uczyły się m.in. rozpoznawania uczuć, uważnego słuchania, proszenia o pomoc, nawiązywania i utrzymywania przyjaźni, rozwiązywania konfliktów. W zajęciach towarzyszył dzieciom prawdziwy patyczak Zippi, którego bardzo polubiły. Uczestnictwo w programie przyniosło przedszkolakom wiele pozytywnych emocji. Dziękujemy Ci, Zippi! Opracowała: Z. Owsieniuk

GRUPA VIII Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE (galeria)

W ramach tematu „Dziecko w literaturze” 2.06.2011r. pięciolatki z grupy VIII uczestniczyły w zajęciach poprowadzonych przez panią Agnieszkę Kazberuk, kierowniczkę Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki w Hajnówce. Pani Agnieszka zapoznała dzieci z różnymi ciekawymi pozycjami literackimi, których bohaterem jest dziecko. Następnie przedszkolaki przeszły „tajnym przejściem” do drugiej części biblioteki. Obejrzały bogate zbiory Oddziału dla Dorosłych, zwiedziły czytelnię i kącik komputerowy. Widziały też oryginalną kronikę naszego miasta. Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Serdeczne podziękowania kierujemy do pani Agnieszki Kazberuk oraz innych pracowników Biblioteki.Opracowała: Z. Owsieniuk

Certyfikat "Podlaskiej Szkoły Promującej Zdrowie" dla naszego przedszkola (foto)

Od 2007 r. nasze przedszkole należy do Podlaskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Przez cały okres przynależności wprowadzaliśmy nowe idee i rozwiązania w zakresie edukacji zdrowotnej. Opierając się na diagnozie wstępnej w przeciągu kilku lat zaobserwowaliśmy ważniejsze problemy, którymi zajęliśmy się, tj.:
- niewłaściwe nawyki żywieniowe naszych wychowanków,
- zbyt małe zaangażowanie rodziców i personelu przedszkola w promocję zdrowia,
- poprawa warunków fizycznych przedszkola.
Zatem podjęliśmy szereg działań, które wprowadziły korzystne zmiany w naszej placówce w zakresie edukacji zdrowotnej.
W 2011 r. złożyliśmy wniosek o przyznanie nam certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie” poparty raportem z całokształtu dokonanych działań. Dnia 7 czerwca 2011r. na II Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie nasze przedszkole otrzymało oczekiwany certyfikat, co było dużym osiągnięciem naszej placówki w skali województwa. Należy podkreślić, iż jesteśmy jedną z nielicznych placówek posiadających takie osiągnięcie
Koordynator ds. promocji zdrowia w placówce Barbara Markiewicz

DZIEŃ MATKI W GRUPIE VIII (galeria)

Dnia 26.05.2011 uśmiechnięte Mamusie pięciolatków zaszczyciły nas swoją obecnością na uroczystości zorganizowanej z okazji Ich święta. Przejęte dzieci z zaangażowaniem zaprezentowały Mamusiom przedstawienie pt. „Jak Michaś szukał Wiosny” oraz montaż słowno – muzyczny pełen wierszy i piosenek. Po wręczeniu upominków, kiedy każde dziecko siedziało już na kolanach swojej Mamy, spotkanie poprowadziła pani Eugenia Trofimiuk, logopeda przedszkolny, prezentując Mamom ciekawe ćwiczenia logopedyczne, które mogą wykonywać ze swoimi pociechami. Zajęcia przeprowadzone były metodą warsztatową. Po nich przyszedł czas na ostatni etap uroczystości– słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjemnej atmosferze. Dziękujemy serdecznie pani Eugenii Trofimiuk za przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów logopedycznych oraz wszystkim Mamom - za tak liczne przybycie.
Opracowały: Z. Owsieniuk, J. Suchodoła

Wiosenny piknik (galeria zdjęć)

14 maja 2011 r. czterolatki z grupy IX skorzystały z zaproszenia i odbyły rekreacyjną wycieczkę do gospodarstwa domowego Państwa Niny i Jana Siegień w Hajnówce.
Długi spacer okazał się wielką przyjemnością połączoną z poznawaniem swojego miasta.
Gospodarze posesji oraz Pani Lucyna (mama Basi) przygotowali dzieciom mnóstwo atrakcji, dzięki czemu przedszkolaki doskonale się bawiły. Kiełbaski upieczone na grilu smakowały wybornie, a wszystkim dopisywał ,,wilczy apetyt’’. Babcia Basi (gospodyni imprezy) ugościła dzieci pysznymi kokosankami i domowym kompotem z suszonych jabłek. Zarówno kokosaki, jak i kompot, znikały błyskawicznie, tak bardzo smakowały dzieciom. Nauczycielki zorganizowały różne zabawy wykorzystując chustę animacyjną KLANZY, co było doskonałym sposobem na integrację grupy. Podróż autobusem MPK również była dla wielu dzieci nie lada przeżyciem, gdyż niektóre z nich, odbywały ją po raz pierwszy w życiu.
Był to dzień pełen nowych doświadczeń i wspaniałych wrażeń, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci. Dziękujemy bardzo, bardzo serdecznie Państwu Ninie i Janowi Siegień (dziadkom Basi) oraz Pani Lucynie Siegień-Patejuk (mamie Basi) za fantastycznie spędzony dzień i mamy nadzieję, że jeszcze w przyszłości podobne spotkanie się powtórzy. Przygotowały: Lucyna Stawarz i Kinga Litwiniec-Burnecka

"Pobaw się ze mną mamo" (galeria zdjęć)

"Pobaw się ze mną mamo,
Pobaw się troszeczkę,
A ty mówisz, nie mam czasu,
Baw się cicho, nie hałasuj,
Kiedy będziesz mamo miała dla mnie czas"
Pod takim hasłem odbyły się dnia 9.06.11 r. zajęcia warsztatowe dla rodziców oraz nauczycieli w grupie IX w związku z realizowaną tematyką "Wesoły świat dzieci". W zajęciach wykorzystane zostały elementy Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz elementy arteterapii. Weronika Sherborne wypracowała system ćwiczeń ruchowych pod nazwą Ruch Rozwijający. Jest to program nastawiony na rozwijanie – przez odpowiednie ćwiczenia i zabawy ruchowe - takich cech, jak: poczucie własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność, wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z drugą osobą.
W zabawy angażowały się wszystkie dzieci co sprzyjało integracji grupy przedszkolnej. Udział w ćwiczeniach miał na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała , usprawniania motoryki, poczucia swojej siły, sprawności i związku z tym możliwości ruchowych. System ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka zaspokajających w kontakcie z drugą osobą. Dzieci zachwycone były możliwością baraszkowania, które zaspokaja potrzeby bezpieczeństwa i miłości, tak bardzo istotne do prawidłowego rozwoju dzieci.
Wspólnie wykonane portrety dzieci metodą collage zachwycają pomysłowością i pozostaną miłą pamiątką spotkania w przedszkolu.
Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dziadkom , że nie zawiedli swoich milusińskich i licznie przybyli do przedszkola oraz koleżankom za wspaniałą współpracę podczas zastępowania ,,nieobecnych rodziców’’.
Szczególne podziękowania należą się Pani Ewie Dutkowskiej (mamie Julki), która zasponsorowała dzieciom nagrody w postaci cukierków i baloników oraz Pani Magdzie Strzemińskiej (mamie Kuby) za obdarowanie dzieci cukierkami.
Przygotowały: Lucyna Stawarz i Kinga Litwiniec-Burnecka

Dzień Rodziny w grupie III galeria

"Witamy mamy i tatusiów! Czas na przygodę przedszkolną ruszyć.
Chcemy się bawić, wspólnie świętować
Aby wspomnienia miłe zachować"
02 czerwca grupa III zorganizowała święto swoim rodzicom: Dzień Rodziny. Dzieci i nauczycielki grupy zaprosiły rodziców na uroczystość łączącą miniony Dzień Matki z nadchodzącym Dniem Ojca. Pięciolatki podczas występów indywidualnych i grupowych prezentowały swoje zdolności recytatorskie i muzyczne. Piosenki, które wspólnie śpiewały wzbogaciły ruchem. Wykazywały się wtedy sprawnością ruchową i poczuciem rytmu. Nie zabrakło również popisów tanecznych podczas prezentacji tańca ludowego: trojaka. Wszyscy zgromadzeni goście otrzymali prezenty wykonane przez dzieci: mamusie- laurki i kwiaty, tatusiowie- krawaty. Dzieci obdarowały swoich rodziców serduszkami, które wykonały z gliny będąc w Pracowni Ceramiki w Lewkowie. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem.
Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Lipczyńska

GRUPA VIII Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE (galeria)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci pięciolatki z grupy VIII odwiedziły Oddział dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Hajnówce, gdzie jak zwykle gościnnie przyjęła dzieci pani Agnieszka Kazberuk. Przedszkolaki wnikliwie słuchały ciekawego opowiadania dla dzieci, następnie z zaangażowaniem tworzyły do niego ilustracje. Dziękujemy pani Agnieszce za miłe i serdeczne przyjęcie! Opracowała: Z. Owsieniuk

Grupa III w księgarni (galeria)

"Z książki nauczysz cz się wiele, szanuj ją i kochaj. Jest Twoim przyjacielem"
Już od najmłodszych lat rozbudzamy w dzieciach zainteresowanie książką. Czytając dzieciom książki działamy na ich wyobraźnię i dostarczamy wzorów poprawnej i pięknej mowy polskiej. Pięciolatki z grupy III wcześniej odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, teraz odbyły wycieczkę do księgarni. Z jej wnętrzem zapoznała nas pracująca tam pani. Naszą uwagę zwróciła na działy, według których posegregowane zostały książki. Wiemy teraz, że są książki przyrodnicze, historyczne, do nauki języków obcych, kulinarne, dla dzieci, itd. Najbardziej zainteresował nas dział z literaturą dziecięcą i dział dotyczący naszego regionu zawierający atlasy, albumy, informatory oraz książki o Podlasiu tworzone przez naszych mieszkańców. Na pożegnanie otrzymaliśmy zakładki do książek, w zamian wręczyliśmy laurkę. Teraz na pewno częściej będziemy zaglądać do księgarni. Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Lipczyńska

Wycieczka do Rezerwatu (galeria)

Dnia 08.06.2011r. grupa 4-latków uczestniczyła w wycieczce do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję podziwiać Puszczę Białowieską zza okien autokaru. Zwierzęta w rezerwacie miały duże zagrody i warunki zbliżone do tych, w jakich żyją na wolności. Główną atrakcją były żubry- „ królowie” naszej Puszczy. Dzieci podziwiały także sarny, żubronie, konie polskie, dziki, łosie i wilki. Po wyjściu z rezerwatu dzieci odwiedziły punkty z miejscowymi wyrobami rękodzieła ludowego. Trochę zmęczone i pełne wrażeń wróciły na obiad do przedszkola.
Przygotowały: B. Sakowska, D. Jurczuk

Przejazd Kolejką Wąskotorową(galeria)

02 czerwca dzieci z trzech grup wiekowych ( 3latki, 4latki i 5-6latki) wybrały się na wycieczkę do lasu i przejazd kolejką wąskotorową. Pogoda była wręcz upragniona. Dzieci podziwiały piękno otaczającej nas przyrody. Niektóre po raz pierwszy miały okazję zobaczyć ciuchcię i wagony. Były pod wrażeniem sygnału wydawanego przez lokomotywę. Dzieci podziwiały wysokie drzewa, piękne krzewy, rozległe bagna i szuwary, na których rosły kwiaty. Delektowały się świeżym, czystym powietrzem. Wszystkim towarzyszyły niesamowite emocje: podziw, strach, zachwyt, radość, zdziwienie. Po godzinnej przejażdżce na trzylatki czekał przygotowany przez rodziców piknik: gorące kiełbaski, bułeczki, ogórki, napoje. Dzieci siedziały na kocach i z dala obserwowały starszaki, które piekły sobie kiełbaski i siedziały bliżej ogniska. Piknik na świeżym powietrzu dodał wszystkim apetytu. Przedszkolaki pełne wrażeń, troszkę zmęczone wróciły do przedszkola.
Grupa I dziękuje serdecznie rodzicom za aktywny udział w przygotowaniach i pomoc w realizacji wycieczki. Szczególne podziękowania należą się panu M. Mackiewicz, A. Ginszt, panu M. Kazimiruk, pani J. Sapieszko, pani M. Bondaruk a także pani A. Wappa, która do końca pełniła obowiązek opiekuna grupy.
Grupa II dziękuje serdecznie pani E. Omelianiuk, H. Mays, E. Worończuk, E. Jakubczyk za opiekę przy dzieciach oraz pani D. Hryniewickiej za zasponsorowanie dzieciom z naszej grupy prowiantu na wycieczkę.Przygotowały: B. Dmitruk, A. Jurczak, D. Jurczuk, B. Sakowska, I. Z- Ciep

Z działalności koła plastycznego "Mali plastycy"( galeria)

W bieżącym roku szkolnym dzieci z grupy VII uczestniczyły w zajęciach koła plastycznego "Mali plastycy" prowadzonego przez nauczycielki: Barbarę Markiewicz i Renatę Bartoszewicz. Dzieci brały udział w licznych konkursach plastycznych i odniosły wiele sukcesów:
- "Wiosna Młodych Talentów" -do wystawy zakwalifikowało się 8 uczestników.
- Konkurs plastyczny "Herb Hajnówki oczami dziecka" – Natalia Wilenta (wyróżnienie).
- Wojewódzki konkurs plastyczny "Na drodze mojego życia" – Gabrysia Urynowicz (nagroda), Wiktoria Wiejkowska (wyróżnienie).
- Konkurs plastyczny "Pocztówka o Hajnówce"– Martyna Żembrowska (nagroda), Gabrysia Urynowicz (wyróżnienie).
- Wojewódzki konkurs plastyczno – fotograficzny "Człowiek. Ja i moja rodzina"– Wiktoria Wiejkowska (nagroda).
- Wojewódzki konkurs plastyczno – literacki "Przyroda Podlasia w czterech porach roku" – III miejsce (praca grupowa w formie albumu).
Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

HAJNÓWKA - MOJA MAŁA OJCZYZNA (galeria)

Z okazji 60-lecia uzyskania przez nasze miasto praw miejskich przedszkolaki z naszego przedszkola realizowały blok tematyczny o Hajnówce. Dzieci poznawały wiersze, piosenki, legendy oraz poetów, artystów związanych z naszym miastem i regionem. Nauczycielki z grupy II zorganizowały konkurs plastyczny pt.; ,,Herb Hajnówki”- dla młodszych grup wiekowych (4 - latków i 5 - latków ).
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 23.05.2011 r.
I miejsce i główną nagrodę otrzymała: Monika Hackiewicz gr. III
II miejsce i główną nagrodę otrzymała: Oliwia Juszkiewicz gr. I
III miejsce i główną nagrodę otrzymała: Zuzanna Krzywda gr. II
Ponadto przyznano 6 wyróżnień, które otrzymali:
- Agata Kazimiruk gr. I
- Dominika Oksentowicz gr. I
- Roksana Kozar gr. IV
- Małgorzata Laszkiewicz gr. VI
- Marcin Grycuk gr.VIII
- Barbara Matejuk gr. IX
Wszystkie dzieci otrzymały również piękne, kolorowe dyplomy. Udział w konkursie pozwolił ,,małym artystom” wykazać się wyobraźnią, inwencją twórczą oraz rozwinąć umiejętności plastyczne. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów! Przygotowały: B. Sakowska, D. Jurczuk

W ramach jubileuszu ... (galeria)

Z okazji 60 – lecia nadania Hajnówce praw miejskich w naszym przedszkolu zorganizowany został konkurs plastyczny pod hasłem „Pocztówka o Hajnówce”. Jury konkursu wysoko oceniło przygotowane prace i przyznało szereg nagród i wyróżnień. Nagrodzone zostały prace: Natalii Sienkiewicz, Jakuba Wachowicza oraz Martyny Żembrowskiej, natomiast wyróżnienia otrzymali: Paweł Sapiołka, Roksana Kozar, Wiktoria Wiejkowska. Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycielek: A. Jurczak, B. Dmitruk, M. Saadoon, A. Sacharczuk, B. Markiewicz, R. Bartoszewicz.
Po uroczystości związanej z ogłoszeniem konkursu Pani dyrektor mgr Mirosława Maciuka otworzyła wystawę fotograficzną poświęconą historii placówki. Prezentacja fotograficzna podzielona jest na dwa rozdziały: I. - „Tak zaczynaliśmy”, II. - „ Tak jest teraz”
W części I zapoznać się można z historią naszego przedszkola na przełomie lat 60 i 70 – tych. Natomiast część II poświęcona została aktualnym wydarzeniom i przedsięwzięciom podejmowanym przez naszą placówkę.
Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji naszego przedszkola za pomoc oraz wspieranie naszych działań w zakresie budzenia u dzieci zaciekawienia otaczającym światem, wyrabiania więzi z najbliższym środowiskiem, jak również tworzeniu okazji do poznawania rzeczywistości społeczno – kulturowej i w pielęgnowaniu tradycji rodzinnej i lokalnej. Organizatorki konkursu: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Kochana mamusiu moja… (galeria)

Dzień Matki to szczególny dzień dla wszystkich mam oraz ich dzieci. Trzylatki szczególnie szykowały się do tego dnia. Uczyły się piosenek ilustrowanych ruchem, wierszy, tańca ( polki lubelskiej). Pragnęły zaprezentować się przed swoimi rodzicami z jak najlepszej strony. Uśmiechnięci i dumni rodzice z przyjemnością oglądali występy swych pociech. Następnie każde dziecko wręczyło swym najbliższym własnoręcznie wykonane upominki: laurki z wyklejonymi z orgiami kwiatami oraz różę; po czym wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Wokół panował miły nastrój, dzieci opowiadały o przeżyciach jakie im towarzyszyły podczas występu. Chwile te pozostawią miłe wspomnienia w pamięci trzylatków oraz ich rodziców…
Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

"Dla ciebie Mamo i Tato" (galeria)

UWIELBIAM GDY CZYTACIE MI KSIĄŻECZKI
LUB GDY OPOWIADACIE MI BAJECZKI.
LUBIĘ GDY NA KOLANACH MNIE SADZACIE
I NA KAŻDA PSOTĘ SIĘ ZGADZACIE.
LUBIĘ GDY USMIECHACIE SIĘ DO MNIE
PO PROSTU KOCHAM WAS OGROMNIE!!!
27.05.2011 r. w grupie II odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. W ten szczególny dzień nie zabrakło również Taty, gdyż dzieci bardzo kochają swoich Rodziców. Bardzo cieszą się, gdy Wszyscy są razem. Przedszkolaki przygotowały wiele prezentów wykonanych własnoręcznie: laurki w kształcie serduszka dla rodziców, korale z makaronu dla mamy oraz portret taty w kolorowej ramce. Dzieci z wielkim zaangażowaniem, przejęciem śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły i przedstawiły inscenizację o ,,Żabce”. Na koniec części artystycznej "porwały” swoich rodziców do wspólnego tańca - "Walc dla Rodziców”. Były również wspólne zdjęcia, uśmiechy, pocałunki, mnóstwo braw oraz łzy, które płynęły ze szczęścia. Rodzice, w podzięce dla małych artystów, przygotowali pyszny poczęstunek!!!Przygotowały: D. Jurczuk; B. Sakowska

SUKCESY KOŁA PLASTYCZNEGO "PĘDZELKI" (galeria)

Od dwóch lat w grupie VI funkcjonuje Koło Plastyczne pt "Pędzelki”, którego głównymi założeniami jest kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci wrażliwości na piękno otaczającej rzeczywistości, wyrabianie smaku artystycznego, zachęcanie do wyrażania siebie – swoich myśli i uczuć, pobudzanie wyobraźni. W zajęciach uczestniczą dzieci z grupy VI, które przejawiają zainteresowania plastyczne. W tym roku odnosi spore sukcesy m.in. w następujących konkursach:
"Dzieciaki– bezpieczniaki”- Sosnowiec (wyróżnienie: Natalia Głowacka)"Na drodze mojego życia” – Białystok (wyróżnienia : Grzegorz Golonko, Olga Ziuzia)
"Herb Hajnówki oczami dziecka”– Hajnówka, Miejska Biblioteka Publiczna (wyróżnienie: Natalia Głowacka)
"Herb Hajnówki” – Hajnówka (wyróżnienie: Małgorzata Laszkiewicz)
"Las wokół nas” – Nadleśnictwo Hajnówka (1 miejsce: Natalia Głowacka)
Przygotowała: Filinowicz Sylwia

MUZYCZNE ZABAWY Z MAMĄ (galeria)

Dnia 25 maja w grupie VI z okazji Dnia Matki odbyły się zajęcia prowadzone metodą warsztatową pt "Muzyczne zabawy z mamą”. Celem spotkania było przede wszystkim doskonalenie współpracy pomiędzy przedszkolem a rodzicami oraz wzmacnianie więzów rodzinnych. Zajęcia rozpoczęły się zabawami integracyjnymi "Gość”, "Jedziemy do Honolulu”, do których chętnie włączyły się mamy. Następnie wspólnie zatańczyliśmy w kręgu taniec indiański "Seed dance”. Druga część spotkania poświęcona została prezentacji artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje zdolności muzyczne, wokalne i taneczne. Wykonały utwór do muzyki marszowej pt "Parada imstrumentów” z samodzielnie przygotowanymi grzechotkami i marakasami oraz piosenki pt "Wiosenny spacer", "Zaczarowana piosenka”, "Dla Ciebie, mamo". Na zakończenie przedszkolaki wręczyły swoim kochanym mamom kwiaty.Przygotowała: Filinowicz Sylwia

Dzień Matki w grupie VII (galeria)

Kochane Mamy! Niech znikną
smutki, kłopoty i troski,
niech słonko zawsze Wam świeci
Te życzenia składają kochające dzieci
Takimi słowami przywitały dzieci z grupy VII swoje Mamy w dniu ich święta. Zaprezentowały się w pięknej inscenizacji „Kwiaty na łące” oraz w humorystyczny sposób przedstawiły wiersz „Dwie mamy”. Były też wiersze i piosenki pełne uczucia i miłości, a później wspaniała zabawa. Dzieci wspólnie z Mamami zatańczyły „Szota” oraz zagrały na instrumentach perkusyjnych. Następnie w portretowo – opisowych zgadywankach, stworzonych przez każde z dzieci, Mamy musiały rozpoznać siebie. W podziękowaniu za wspaniały występ Mamusie wraz z Paniami odśpiewały piosenkę „Chodź pomaluj mój świat”. Uroczystość dostarczyła wszystkim wiele przyjemnych wrażeń.Przygotowały:
Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Udział przedszkolaków z gr. VII w białostockiej olimpijce (galeria)

Nasze przedszkole należy do Podlaskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie i w związku z tym cyklicznie każdego roku uczestniczy w konkursie „Na drodze mojego życia” organizowanym przez Przedszkole Samorządowe nr 68 im Janusza Korczaka w Białymstoku, skierowanym do przedszkoli promujących zdrowie.
I etap konkursu – to konkurs plastyczny, którego treści mają na celu propagowanie zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa rodziny. Dzieci z grupy III, VI i VII naszego przedszkola przygotowały piękne prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik. Nad wykonaniem prac czuwały nauczycielki: Ewa Anchimiuk, Alina Lipczyńska, Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz, Sylwia Filinowicz, Aniela Kot. Komisja konkursowa przyznała 2 nagrody i 5 wyróżnień dzieciom z naszego przedszkola:
Nagrody otrzymały:
Gabriela Urynowicz z grupy VII
Wiktoria Pienzin z grupy III
Wyróżnienia:
Wiktoria Wrzesińska i Martyna Stepaniuk z grupy III
Wiktoria Wiejkowska z grupy VII
Ola Ziuzia i Grzegorz Golonko z grupy VI
Placówka została zaproszona do drugiego etapu Olimpijki – „Prawo dziecka do zabawy”. Drużynę z naszego przedszkola stanowiło 3 dzieci z grupy VII: Piotrek Andrzejewski, Nastka Siemieniuk i Ola Puławska wraz z nauczycielką Renatą Bartoszewicz. 19 maja dzieci gościły w Przedszkolu nr 68 w Białymstoku. W ramach współzawodnictwa wykazywały się wiadomościami z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa oraz wykonywały zadania sprawnościowe. Nasi reprezentanci wrócili do Hajnówki z okazałym pucharem, złotymi medalami oraz nagrodami indywidualnymi i grupowymi. Składamy serdeczne podziękowania tacie Piotrka – panu Adamowi Andrzejewskiemu za pomoc przy organizacji wyjazdu do Białegostoku.
Relację przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Spotkanie autorskie (Galeria zdjęć)

W ramach realizacji bloku tematycznego ,,Lubimy książki’’ dnia 18.05 11r. czterolatki z grupy IX odbyły wycieczkę do biblioteki miejskiej. W trakcie zajęć bibliotecznych poznały przemiłe panie bibliotekarki, oferujące literaturę dla dzieci na każdy temat. Zaskoczył je ogrom zasobów bibliotecznych. Dzieci, zachęcone kolorowymi książkami, deklarowały chęć zostania czytelnikami.
19.05.11 r. na zaproszenie nauczycielek, zawitał do przedszkola do grupy IX, autor cyklu książek o żubrze Pompiku i zarazem adiunkt Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży Dr Tomasz Samojlik. W spotkaniu uczestniczyła również grupa VIII. Ciekawa opowieść o zwyczajach żubra ubarwiona została prezentacją multimedialną. Autor zaprezentował przedszkolakom serię książek o żubrze Pompiku i jego rodzinie oraz innych mieszkańcach Puszczy Białowieskiej, którą napisał, by rozbudzić wśród dzieci zainteresowanie otaczającą przyrodą.
,,Mały żuberek Pompik urodził się jesienią, nieco później niż jego kuzyni, którzy przyszli na świat wiosną i teraz byli już duzi, samodzielni i pewni siebie. Pompik był najmniejszy z całego stada i nie bardzo miał się z kim bawić... - tak zaczyna się opowieść. Ale nie myślcie, że będzie to smutna historia. Pompik to wyjątkowy żubr: dociekliwy i ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy. Szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, ale czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega to, czego nie widzą dorosłe żubry.’’ Pan Tomek także uczył dzieci, krok o kroku, jak narysować żubra Pompika. Nabyte przez rodziców egzemplarze książek zostały podpisane przez ich autora z indywidualną dedykacją dla każdego dziecka. Pozostaną miłą pamiątką spotkania i źródłem wiedzy o mieszkańcach Puszczy Białowieskiej. Dziękujemy Panu Tomaszowi Samojlik za bardzo interesujące spotkanie, dzięki któremu dzieci wzbogaciły swą wiedzę przyrodniczą, a także zapoznały się z trudnym warsztatem pracy pisarza. Książkę z serii Żubr Pompik... polecamy przedszkolakom i ich rodzicom.
Przygotowały: Kinga Litwiniec-Burnecka i Lucyna Stawarz

FESTIWAL DZIECIĘCEJ PIOSENKI (galeria)

Dnia18.V.2011 r., dzieci z grup VI, VII i VIII wzięły udział w VII Festiwalu Dziecięcej Piosenki Mniejszości Narodowych pt ,,Śpiewajmy Razem”, który odbył się w Białymstoku, w Białoruskim Towarzystwie Społeczno – Kulturalnym przy ulicy Warszawskiej. Głównym celem festiwalu jest krzewienie kultury, tradycji i historii mniejszości narodowych.
Nasze przedszkole zaprezentowało utwór pt ,, Wuczony kot”. Wszystkie dzieci wystąpiły w pięknych białoruskich strojach, zaś w postać kota wcielił się Wiktor Link (grupa VIII). Na scenie zaprezentowały się również przedszkola m.in. z Bielska Podlaskiego i Białegostoku.

Grupa VII w Straży Granicznej (galeria)

Jak niebezpieczna i odpowiedzialna jest praca funkcjonariuszy SG mogły przekonać się dzieci z grupy VII, które w 13 maja wraz ze swoimi paniami odwiedziły placówkę Straży Granicznej w Narewce. Bardzo mili funkcjonariusze oprowadzili wszystkich po nowym budynku i pokazali pomieszczenia, z których korzystają na co dzień. Wiele emocji rozbudziły cele, w których przetrzymywane są osoby nielegalnie przekraczające granice naszego kraju. W Sali dydaktycznej dzieci uczestniczyły w pokazie multimedialnym, który przybliżył charakter ich pracy. Oczywiście wszyscy skorzystali z możliwości posiedzenia w pojazdach, jakimi strażnicy patrolują granice naszego państwa, ale najwięcej wrażeń dostarczyła przejażdżka quadem. Przedszkolaki miały okazję również uczestniczyć w tresurze psów, które pomagają funkcjonariuszom w pełnieniu codziennych obowiązków oraz patrolach. Ze swojej strony dzieci zaprezentowały pozycje obronne stosowane w kontaktach z niebezpiecznym psem, które to poznały w trakcie zajęć realizowanego programu „Bezpieczny przedszkolak”. Zwieńczeniem wspaniałej wycieczki była wspólna biesiada z pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Komendantowi oraz wszystkim funkcjonariuszom SG w Narewce serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i poświęcony czas. Szczególne podziękowania składamy tacie Nastki i panu Andrzejowi Siemieniukowi za pomoc w przygotowaniu ogniska.Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

SZEŚCIOLATKI W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ (galeria)

13.05.2011r. dzieci z grupy V były na wycieczce w Bibliotece Miejskiej.
Najpierw zwiedziły Dział dla Dzieci i Młodzieży. Pani Agnieszka zapoznała przedszkolaki z najciekawszymi pozycjami książkowymi znajdującymi się w bibliotece. Pouczyła również dzieci, jak trzeba obchodzić się z książkami i dlaczego należy je szanować. Sześciolatki dowiedziały się o tym, iż za zgodą rodziców mogą zapisać się do Biblioteki i wypożyczać znajdujące się w niej książeczki, jak również o tym, że mogą w niej mile spędzać czas czytając, grając i rysując. Następnie przedszkolaki zwiedziły wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych. Dowiedziały się, że w bibliotece odbywają się ciekawe prezentacje, spotkania z pisarzami, wystawy. W czytelni można również korzystać z Internetu. Panie bibliotekarki pokazały dzieciom największą i najmniejszą książkę znajdującą się w bibliotece. Dzieci zwiedziły także pomieszczenie, gdzie opisuje się nowe książki zanim trafią na biblioteczne półki. Wycieczka ta dostarczyła dzieciom wielu miłych i niezapomnianych wrażeń. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że kilkoro dzieci jest już czytelnikami biblioteki, inne obiecały, że wkrótce nimi zostaną.Przygotowała: Małgorzata Saadoon

SZEŚCIOLATKI NA POLITECHNICE (galeria)

9.05.2011r. dzieci z gr. V uczestniczyły w IX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Zamiejscowym Wydziale Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć ciekawe eksponaty przyrodnicze, jakimi dysponuje uczelnia. Przekonały się również o poziomie swojej wiedzy z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Prowadząca zajęcia mgr inż. Krystyna Rauba przeprowadziła z dziećmi test pisemny, podczas którego musiały wykazać się swoją wiedzą przyrodniczą, a przy okazji znajomością liter i umiejętnością zapisywania prawidłowych odpowiedzi poprzez wpisanie wybranej litery przyporządkowanej trzem możliwym odpowiedziom przy numerze zadania. Każda poprawna odpowiedź była punktowana. Dzieci, które zdobyły najwięcej punktów otrzymały nagrody.
Przedszkolaki miały możliwość poczuć się trochę jak uczniowie, którymi wkrótce będą, gdyż siedziały w prawdziwych ławkach i patrzyły na prawdziwą szkolną tablicę (dla niektórych nie było to łatwe zadanie).
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy za udział w zajęciach i drobne upominki z logo Politechniki, z których bardzo się cieszyły.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

Wycieczka do Lewkowa (galeria)

Dziecko w wieku przedszkolnym zdobywa wiedzę, doświadczenie i umiejętności w trakcie własnej działalności i poprzez obserwację. Tego wszystkiego dzieci mogą doświadczyć w trakcie wycieczek. 19 maja dzieci z grupy III wybrały się do Lewkowa. Założeniem wycieczki był udział w zajęciach zorganizowanych w Pracowni Ceramiki Plastycznej prowadzonych przez sympatyczną panią Olgę Maksymiuk. Celem zajęcia było poznanie właściwości gliny i nauka lepienia w glinie. Dotykanie gliny sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Przy okazji, pamiętając o zbliżającym się Dniu Matki, dzieci wykonały gliniane upominki. W drodze powrotnej- korzystając z zaproszenia pani Joanny Kacprzak- mamy naszej koleżanki, zjedliśmy obiad i lody w restauracji w Narewce. Podczas jazdy autokarem dzieci obserwowały przyrodę i architekturę naszego regionu, tak więc wycieczka dostarczyła im wielu atrakcji i rozbudziła zainteresowania naszym regionem. Serdecznie dziękujemy pani Joannie Kacprzak za sponsorowanie posiłków i wynajem pracowni, oraz pani Joannie Szczerbie za spółorganizowanie wycieczki i opiekę nad dziećmi.Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Lipczyńska

Dzieci dzieciom (galeria)

13. V. 2011r.dzieci z grupy IV zaprezentowały dzieciom i personelowi całego przedszkola inscenizację pt. „ Wędrówki energooszczędnej żarówki”, której celem było podkreślenie roli energii elektrycznej w życiu człowieka oraz sposobów jej oszczędzania. Podczas spotkania wszystkie zebrane dzieci brały również udział we wspólnych zabawach integracyjnych przy muzyce, a gospodarze przedstawili jeszcze kilka tańców i piosenek poznanych w bieżącym roku.Przygotowały: B. Dmitruk, A. Jurczak

Hajnówka- moje miasto (galeria)

Trzylatki potrafią już przedstawić się z imienia i nazwiska, niektóre znają nazwę swojej ulicy i wszystkie wiedzą, że mieszkają w mieście o nazwie Hajnówka. W tym roku Hajnówka obchodzi jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich. Z tego też względu chcieliśmy poszerzyć zakres wiedzy o swoim mieście. Częste spacery ulicami miast, po parku, lesie i dookoła przedszkola pozwoliły dzieciom na lepszą orientację w terenie. Trzylatki potrafią rozpoznać i nazwać ważniejsze budynki znajdujące się w naszym mieście: przedszkole, szkoła, basen kryty, przychodnia, poczta, urząd miasta, biblioteka miejska, komenda policji, szpital, kościół, cerkiew, sklepy, itp. Nowym miejscem, które poznały w tym tygodniu było Muzeum Białoruskie. Dzieci miały okazję obejrzeć stałą ekspozycję etnograficzną pt. „ Zanim chleb położono na stole” i „ Dzień za dniem”. Wystawa przedstawiała przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej przez mieszkańców okolicznych wsi. Wystawa czasowa natomiast pt. „ Haft i koronka” przedstawiała ręczne prace hajnowskich kobiet, które po dziś dzień potrafią haftować, szyć i robić na drutach piękne serwety, obrusy i poszewki. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wszystko oglądały, niejednokrotnie chciały dotykać. Zrozumiały jednak, że w muzeum znajdują się eksponaty, którymi nie można się bawić. Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

W „ Samarytaninie” (galeria)

Małe dzieci lubią miłe niespodzianki, ale same również chętnie sprawiają takie niespodzianki innym ludziom. Dlatego 12 maja dzieci z grupy IV odwiedziły Dom Miłosierdzia „ Samarytanin” przy parafii Św. Trójcy w Hajnówce. Chciały w ten sposób umilić czas mieszkającym tam pensjonariuszom i zaprezentowały im swoje umiejętności. Wesołe piosenki, skoczne tańce i humorystyczne wiersze wywołały uśmiech i radość na twarzach widzów oraz gorące oklaski.Przygotowały: A. Jurczak, B. Dmitruk

"MAM TALENT"

Dnia 06.05.2011 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie recytatorskim " O złotą różdżkę dobrej wróżki". Były to eliminacje powiatowe, które odbyły się w HDK 'Górnik". Komisja przyznała między innymi trzy wyróżnienia dziewczynkom z naszego przedszkola:
- Maji Krysztofiak ( 4 lata ) za wiersz J. Brzechwy ,,Samochwała”
- Magdalenie Lunda ( 6 lat ) za wiersz D. Gellner ,,Dwie mamy”
- Martynie Wolanin ( 6 lat ) za wiersz D. Gellner ,,Diabełek”
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych, owocnych sukcesów!

Sadzimy kwiaty (galeria)

Omawiając „Kodeks Ekologa” dzieci poznawały różne sposoby dbania o przyrodę. Zrozumiały, że muszą utrzymywać porządek w swoim otoczeniu, szanować przyrodę i dbać o jej piękny wygląd. Z wielkim zapałem przystąpiły więc do poszukiwania miejsca na posadzenie kwiatów w ogrodzie przedszkolnym. Znalazły puste donice i miejsce na rabatę przy wejściu do przedszkola. Nauczycielka zapoznała dzieci z kolejnymi etapami sadzenia kwiatów: spulchnienie ziemi, włożenie kwiatów korzeniami w dół, podlanie. Wszystkie dzieci pracowały z wielkim przejęciem, starały się wykonywać są pracę jak najlepiej. Zabrudzone dłonie i uśmiechy na twarzach były dowodem na to, że te zajęcia długo pozostaną w ich pamięci. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Wycieczka do schroniska zwierząt "CIAPEK" (galeria)

Dnia 29.04.2011 r. dzieci z grupy II i IV odwiedziły schronisko zwierząt ,,CIAPEK”. Przedszkolaki przez cały miesiąc gromadziły karmę dla psów, którą osobiście zawiozły MPK – em do schroniska. Na miejscu miały możliwość pokarmić małe szczeniaczki oraz dowiedziały się w jaki sposób i dlaczego te zwierzęta trafiły do tego ,,ośrodka”. Pełne radości, wrażeń i zachwytu wróciły do przedszkola.Przygotowały: B. Sakowska, D. Jurczuk, B. Dmitruk, A. Jurczak

Segregujemy odpadki (galeria)

Człowiek jest nierozerwalną częścią przyrody, musi więc o nią dbać aby być zdrowym i silnym. W dzisiejszych czasach widać starania ludzi o to, aby jak najwięcej zachować z piękna naszej przyrody. Od najmłodszych lat dzieci poznają ideę działań proekologicznych i tym samym rozwijają w sobie poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat. Trzylatki uczyły się segregować odpady. Dowiedziały się, iż istnieją różne kolory worków przeznaczonych na odpowiednie śmieci. Same od września starały się zbierać makulaturę i puste kartoniki po napojach a także zużyte baterie i nakrętki plastikowe. Teraz wybrały się do lasu w celu zaobserwowania stanu czystości. Długi spacer pozwolił na zebranie góry śmieci. Do żółtego worka dzieci wrzucały plastikowe butelki, do zielonego- panie wrzucały szkło. Świadomość czystego lasu wyzwoliła w dzieciach wielkie zadowolenie i satysfakcję ze wspólnej pracy.Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

PRZEDSZKOLNY HAPPENING NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA (galeria)

28 kwietnia 2011r odbył się nasz przedszkolny happening na rzecz ochrony środowiska. Był on podsumowaniem całorocznej pracy przedszkola w zakresie ekologii, która wraz z tematyką zdrowotną jest naszym priorytetem. Przez cały rok podejmowaliśmy i nadal będziemy podejmować działania mające na celu kształtowanie kultury ekologicznej u dzieci.
Podczas happeningu przedszkolaki przemaszerowały ulicami miasta. Poprzez hasła na transparentach zachęcały przechodniów do oszczędzania energii i wody, szanowania zieleni, segregowania odpadów, ratowania przyrody i całej Ziemi. Wszyscy wokół zwracali uwagę na kolorowy pochód.
Dzieci w trakcie przemarszu spotkały się z Burmistrzem Miasta Hajnówka, który bardzo wspiera działalność przedszkola w zakresie ekologii. Przekazały na jego ręce plakietki przypominające o oszczędzaniu energii i wody z prośbą o rozmieszczenie ich w pomieszczeniach Urzędu Miasta.
Mamy nadzieję, że wpłynęliśmy pozytywnie na świadomość ekologiczną mieszkańców Hajnówki.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

SZEŚCIOLATKI NA ZAJĘCIU W OŚRODKU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W BIAŁOWIEŻY (galeria)

27 kwietnia dzieci z grupy V były na wycieczce w Białowieży. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej miały zajęcie, które poprowadziła Pani Ewa Moroz- Keczyńska. Tematem spotkania był Wilk. Dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się prawdziwemu, choć nieżywemu zwierzęciu (eksponat muzealny). Poznały bardzo ciekawe zwyczaje Wików, sposoby ich poruszania się, polowania i żywienia. Obejrzały mnóstwo ciekawych zdjęć tych zwierząt. Zapoznały się ze znaczeniem takich słów jak: siedlisko, wataha, trop. Przekonały się, że „ nie taki wilk zły, jak go opisują”. Na koniec zajęć popisały się zdobytą wiedzą na temat wilków podczas rozwiązania zadania na karcie pracy.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Rezerwacie Pokazowym, podczas którego przedszkolaki mogły przyjrzeć się (choć z daleka) prawdziwym, żywym wilkom i innym zwierzętom zamieszkującym naszą Puszczę Białowieską.Przygotowała: Małgorzata Saadoon

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI (galeria)

20 kwietnia odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość z okazji Światowego Dnia Ziemi, którą przygotowały dzieci z grupy V wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Saadoon i Anną Sachrczuk.
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście to wyjątkowe święto. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom – ZIEMIĘ, która niestety choruje! Woda nie nadaje się do picia, dym zanieczyszcza powietrze, a żywność często ulega zatruciu. Zużyte opakowania i wszelkiego rodzaju odpadki zaśmiecają ulice. Warto zastanowić się, jak pomóc naszej planecie, aby ten nasz wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty. Jeśli nie będziemy chronić gleby, lasów, powietrza i wody życie na Ziemi może być zagrożone.
Dzieci spotkały się na wspólnej uroczystości, aby uświadomić sobie jak ważna jest ekologia dla Ziemi. .
Sześciolatki przedstawiły inscenizację o tematyce ekologicznej pt.: „Sznurek Jurka”. Wszystkie przedszkolaki wspólnie rozwiązały krzyżówkę, której rozwiązaniem było słowo „EKOLOGIA”, zagrali na samodzielnie wykonanych instrumentach wykonanych z surowców wtórnych oraz zaśpiewały swój przedszkolny hymn ekologiczny „A kiedy słońce świeci…”. Wykazały się umiejętnością segregowania odpadów, a także dużą wiedzą z zakresu przyrody i ekologii.
Końcowym punktem uroczystości było wręczenie nagród i dyplomów wszystkim grupom, które wzięły udział w przedszkolnym konkursie „Siatki wariatki i inne odpadki”.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

KONKURS NA RZEŹBĘ 'SIATKI WARIATKI I INNE ODPADKI" (galeria)

15.04.2011r. na holu głównego budynku przedszkola wystawiono grupowe prace plastyczne wykonane z surowców wtórnych, biorące udział w konkursie, który przebiegał pod hasłem „Siatki wariatki i inne odpadki”. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci, wyzwalanie motywacji do segregowania odpadów, zachęcenie do używania toreb wielokrotnego użytku oraz uświadomienie możliwości wykorzystywania materiałów wtórnych do prac plastycznych.W tej kreatywnej zabawie o charakterze edukacyjno- ekologicznym wzięło udział 6 grup przedszkolnych.Przygotowała: Małgorzata Saadoon

FESTIWAL ENERGII (GALERIA)

Dnia 12 kwietnia b.r. w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się wspólny dla tej placówki i naszego przedszkola - Festiwal Energii. Spotkanie było wynikiem współpracy obu przedszkoli w ramach realizacji projektu Fundacji GAP „Z energią na rzecz ochrony klimatu”. Prowadziła je Jolanta Wołkowycka, która razem z Małgorzatą Saadoon i Alicją Jurczak z Przedszkola nr 5 , są instruktorkami Programu Ekozespołów. Spotkanie uroczyście otworzyła Pani Dyrektor Dorota Durzyńska, która zaprosiła wszystkich uczestników do wspólnej, ekologicznej zabawy.
Starszaki z Przedszkola nr 3 przeprowadziły doświadczenia: „Kropla do kropli” i „Mała elektrownia wodna”, uświadomiły dzieciom, ile marnujemy wody w nie dokręconym kranie a także jaką energię ma woda by w rezultacie uzyskać z niej prąd. Był pokaz mody ekologicznej, gra na instrumentach pozyskanych z elektrozłomu, recytacja wierszy o oszczędzaniu energii układanych przez dzieci wraz z rodzicami oraz prezentacja prac plastycznych wykonanych z surowców wtórnych.
Dzieci z grupy III Przedszkola nr 5 przygotowały i przedstawiły inscenizację pt.: „ Wędrówki energooszczędnej żarówki”. Przedszkolaki w dowcipny sposób pokazały widzom jak należy oszczędzać energię oraz jak można ją pozyskać za pomocą słońca jako źródła energii przyjaznej środowisku. Dzięki specjalnie przygotowanym przez dzieci i nauczycielki strojom przedstawienie było bardzo widowiskowe i podobało się wszystkim.
Dzieci z grupy V Przedszkola nr 5 przeprowadziły kilka doświadczeń z energią statyczną. Przedszkolaki udowodniły wszystkim zgromadzonym, że energia nie zawsze płynie. Może gromadzić się na powierzchni przedmiotów jako energia statyczna. Naładowane taką energią przedmioty na przykład poprzez potarcie, mogą przyciągać drobne obiekty, takie jak kawałki folii, bibuły, włosy bądź przyklejać się do innych przedmiotów. Goście zaprezentowali także jak wykonać „kuchenkę solarną” z kartonów. Pokazem tym zachęcili dzieci z Przedszkola nr 3 do wykonania tego urządzenia i przeprowadzenia doświadczenia z grzaniem w nim wody za pomocą promieni słonecznych.Na koniec swoich występów wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę „ A kiedy słońce świeci…”, która stała się hymnem ekologicznym Przedszkola nr 5.
Dużo frajdy sprawiła wszystkim dzieciom zabawa dydaktyczna pt „Jak oszczędzamy energię elektryczną?”, podsumowująca wiadomości z tego zakresu. Dzieci musiały odszukać odpowiedzi na postawione wyżej pytanie w ukrytych w sali balonach. Do przebijania baloników szpileczką chętni byli wszyscy... Wszyscy też, otrzymali ulotki propagujące wiedzę ekologiczną z tego zakresu. Na pamiątkę pobytu w zaprzyjaźnionym przedszkolu dzieci z Przedszkola nr 5 podarowały gospodarzom wykonany przez siebie plakat „Odnawialne źródła energii”.
Spotkanie było pełne wrażeń. Dzieci wyniosły z niego dużo wiedzy i doświadczeń. Na pewno będziemy częściej ze sobą współpracować, by wspólnie robić coś dla Ziemi.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

I maluchy i starszaki- to bezpieczne przedszkolaki (galeria)

Dnia 19.04.2011r. dzieci z grupy III i IV uczestniczyły w wycieczce zorganizowanej przez nauczycielki tych grup przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Hajnówce. Celem wycieczki było poznawanie zasad ruchu drogowego i zastosowanie ich w sposób praktyczny. Dzieci uważnie słuchały informacji przekazywanych przez policjantów a następnie bezpiecznie przechodziły przez jezdnię w miejscach oznaczonych. Dzieci dotarły też do przejścia znajdującego się w centrum naszego miasta- posiadającego sygnalizację świetlną. Przedszkolaki szybko reagowały na zmieniające się światła i energicznie przechodziły przez jezdnię. Podczas poruszania się po chodniku dzieci przestrzegały zasad ruchu prawostronnego. Na koniec wycieczki przedszkolaki podziękowały policjantom za tak interesujące spotkanie. Dzieci zaśpiewały piosenkę, powiedziały wiersz i wręczyły laurki. Policjanci przekazali nam zestaw płyt CD „ Bezpieczna droga z radami Spongeboba” oraz plakietki odblaskowe.Przygotowały: A. Jurczak, E. Anchimiuk

Wielkanocne dekoracje (galeria)

\ 19 kwietnia do dwóch grup wiekowych ( 3latków i 4latków) zaproszona została pani A. Leoniuk- artystka od wzornictwa ludowego. Już po raz drugi gościliśmy ją w naszym przedszkolu. W grudniu pani Ania pokazywała nam ozdoby bożonarodzeniowe a teraz zaprezentowała dzieciom przeróżne kompozycje wielkanocne: papierowe jajo na gałązce, kurczaka w skorupce na patyku, papierowe kwiaty, bazie i ptaszki. Pokaz połączony był z działaniem. Dzieci po wysłuchaniu wskazówek i kolejności wykonywania poszczególnych prac przystąpiły do tworzenia własnych dzieł. Trzylatki cięły bibułę w paski i nawijały ją na gałązki, tak aby powstał kwiatek. Do szablonu ptaka dorysowywały oczy, dziobek i nacinały otwór, tak aby zamocować go na kwiatku. Czterolatki wycinały skorupki jaj, przyklejały do nich ptaszka i kolorowały powstałe dzieła. Dzieci tak były zajęte pracą, że aż w sali panowała cisza. Na koniec wykonaliśmy wspólne zdjęcia a dekoracje zabraliśmy na świąteczne stoły do swych domów.Przygotowały: I. Zaniewska- Ciep, D. Jurczuk, B. Sakowska.

WIELKANOCNE ZABAWY (galeria)

Dnia 19 kwietnia w grupie VI w ramach edukacji pedagogicznej rodziców, odbyły się kolejne zajęcia przeprowadzone metodą warsztatową pt ,,Wielkanocne zabawy”. Tym razem nauczycielki z grupy przygotowały propozycje zabaw związanych ze świętami Wielkanocy. Warsztaty rozpoczęli chętni rodzice, którzy zaimprowizowali przedstawienie z wykorzystaniem sylwet do tekstu T. Fiutowskiej pt ,,Awantura o jajka”.
Nauczycielki mając świadomość tego, iż to rodzice są pierwszymi i najważniejszymi dla swoich dzieci, zastosowały przewrotną metodę, gdzie w trakcie zajęć dzieci podjęły się trudnego zadania edukowania swoich rodziców. Uczyły m.in. liczenia, śpiewu, tańca, głoskowania i dzielenia wyrazów na sylaby oraz stosowania form grzecznościowych…
Warsztaty kończyły zajęcia plastyczne, w trakcie których rodzic z dzieckiem ozdabiali jajka i wydmuszki dowolnie wybraną techniką plastyczną, wykorzystując przy tym różnorodne materiały typu brokat, nasiona gorczycy, kolendry, kolorowego pieprzu, rolowaną krepinę, plastelinę oraz kolorowy papier samoprzylepny.Własnoręcznie wykonane pisanki dzieci zabierały do domu by przystroić nimi stół świąteczny.
W zaprezentowanych zajęciach uczestniczyły nauczycielki początkujące (kontraktowe), które nie tylko obserwowały przebieg spotkania ale również zastąpiły nieobecnych w tym dniu rodziców.Przygotowały i przeprowadziły: A. Kot, S. Filinowicz

PRZEDSZKOLAKI Z GR.III RUSZAJĄ W KOSMOS (galeria)

To był ciekawy dzień . Przyszedł do nas z wizytą tata Gabrysia, pan Marek Szczerba, który z zamiłowania jest astronomem. Cały tydzień poznawaliśmy wszechświat, Układ Słoneczny, planety dzięki albumom, atlasom, zdjęciom oraz planszom. Wspólnie stworzyliśmy kącik, w którym umieściliśmy swoje „kosmiczne” gadżety, zabawki i inne rekwizyty, które bez trudu znaleźliśmy w swoich domach. Poznaliśmy wiersze, piosenki i opowiadania dzięki którym bardziej zgłębiliśmy wiedzę na temat nieznanych nam tajemnic wszechświata.
Tata Gabrysia zrobił nam wielką niespodziankę i przyniósł prawdziwy teleskop, przez który oglądaliśmy księżyc. Opowiedział nam legendę o Panu Twardowskim oraz bawił się z nami w „kosmonautów”. Pan Marek pomagał nam również tworzyć „Pojazdy kosmiczne” z różnorodnych materiałów z recyklingu. Na zakończenie tak ciekawego dnia otrzymaliśmy dyplomy „Przedszkolnego Badacza Tajemnic Kosmosu”.Dziękujemy Panie Marku i liczymy na kolejne spotkania z Panem i innymi rodzicami, którzy mogliby podzielić się swoją wiedzą i zainteresowaniami.Przygotowały: Alina Lipczyńska, Ewa Anchimiuk.

Z wizytą u Leśniczego (galeria)

15 kwietnia dzieci z dwóch grup wiekowych ( 3latki i 4latki) wybrały się do lasu na spotkanie z panem leśniczym- M. Mackiewiczem. Celem spotkania była bezpośrednia obserwacja pracy leśnika w trakcie rutynowej kontroli stanu lasu. Po młodych listkach i pąkach na drzewach widać było, jak las budzi się do życia. Do tego piękna, słoneczna pogoda i śpiew ptaków rozbudziły we wszystkich miły nastrój. Dzieci zapoznały się z budową lasu. Dowiedziały się ciekawostek o bogatej warstwie runa leśnego, podszytu i wysokich drzew. Poznały nazwy dwóch drzew iglastych : sosny i świerku oraz wygląd i rozmiar szyszek. Przyglądały się pracy mrówek żwawo uwijających się w mrowisku. Poznały sytuacje zagrażające bezpieczeństwu ze strony świata roślin i zwierząt leśnych. Znalazły także dziuplę w drzewie i małe gniazdko na gałęziach dębu. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola. Serdecznie dziękujemy panu M. Mackiewiczowi i całemu Nadleśnictwu Hajnówka za to spotkanie i aktywną współpracę.Przygotowały : I. Zaniewska- Ciep, D. Jurczuk, B. Sakowska.

Tydzień w lesie (galeria)

W ramach realizacji bloku tematycznego "Tydzień w lesie" trzylatki uczyły się obcowania z przyrodą, poznawały możliwości wykorzystywania materiału przyrodniczego do zabawy. Tworzyły konstrukcje przestrzenne i inne kompozycje z różnorodnych materiałów przyrodniczych: szałas, domek dla zwierząt, drabinę i inne ciekawe budowle. Aktywnie uczestniczyły w zabawach i grach ruchowych na otwartej przestrzeni w lesie. Poznały prosty sposób mierzenia długości: krokami lub stopami. Szukały zwalonych pni drzew, po czym mierzyły, który z nich jest najdłuższy. Myślę, że nauka poprzez bezpośrednią obserwację pomogła dzieciom zrozumieć potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego.
Realizacja takiego pomysłu zrodziła się w trakcie pobytu grupy naszych nauczycielek w niemieckim przedszkolu w Hadttstadt, gdzie funkcjonuje „ Leśna szkółka” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tam przez okrągły rok dzieci przebywają w lesie; mają swoje miejsca do zabawy, nauki i wypoczynku. Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

Wycieczka do "Moderatora" (galeria)

Oszczędzając energię możemy dbać o nasze środowisko na co dzień. Dlatego w celu poszerzenia swojej wiedzy o odnawialnych źródłach energii i sposobach ich wykorzystywania, w ramach projektu „Szkoły dla ekorozwoju” propagującego ekologiczny styl życia, sześciolatki z grupy VII odwiedziły zakład „Moderator” produkujący urządzenia do spalania biomasy. Dzieci dowiedziały się, iż spalając energię odnawialną (czyli biomasę) urządzenia te emitują do atmosfery niewielką ilość zanieczyszczeń spełniając tym samym kryteria najostrzejszych norm ekologicznych w Europie. Miały również okazję zobaczyć i porównać rodzaje spalanych paliw – takich jak: zrębki, trociny, pelec. Wykorzystanie tych odpadów drzewnych w celu pozyskania energii jest bardzo ważne dla ochrony zasobów środowiska naturalnego. Następnie dzieci zwiedziły zakład i mogły zaobserwować urządzenia, na których znajdowały się oznakowania ekologiczne stwierdzające, iż są to konstrukcje przyjazne środowisku. Na pamiątkę swojej wizyty dzieci otrzymały specjalnie dla nich przygotowane – wycięte z metalu postaci zwierząt i zabawek.Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Grupa VII z wizytą w "Samarytaninie" (galeria)

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki z grupy VII wraz ze swoimi paniami ponownie odwiedziły pensjonariuszy Domu Miłosierdzia „Samarytanin” przy Parafii św. Trójcy w Hajnówce. Przedstawiły tam inscenizację wiersza J. Brzechwy "Kwoka", zaśpiewały „Wielkanocną piosenkę i „Wesołego Alleluja”, złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane pocztówki świąteczne. Radość była ogromna, a dzieci uważały za swój obowiązek odwiedzenie "babć i dziadków", u których były zimą. Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Zajęcia otwarte w grupie VII (galeria)

Dnia 14 kwietnia 2011r. w grupie VII odbyły się zajęcia warsztatowe z rodzicami pt. "Wiosenne fantazje". Nauczycielki grupy – Barbara Markiewicz i Renata Bartoszewicz przygotowały szereg zabaw o tematyce wiosenno – wielkanocnej, w ramach których rodzice mieli okazję obserwować swoje pociechy podczas działania, jak również wspólnie się bawić. Nie zabrakło zabaw aktywizujących, typu: „Kwiat grupowy", „Promyczkowe uszeregowanie” oraz integracyjnych: „Tęcza”, "Zajączek z koszyczkiem”. Wybraliśmy się także wspólnie na "Wielkanocny jarmark", dzięki zabawie fabularyzowanej, w której wszyscy wcielali się w określone role. Zabawa była przednia. Na zakończenie dzieci złożyły rodzicom śpiewające życzenia wielkanocne.Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Uczę się zasad ruchu drogowego (galeria)

W grupie III, w ramach dalszej realizacji programu "Bezpieczny przedszkolak" dzieci poznawały podstawowe zasady poruszania się i zachowania pieszego na drodze. W trakcie zajęć przeprowadzonych w sali: podczas rozmów, tworząc historyjki obrazkowe, ucząc się wierszy, piosenek oraz krótkich śpiewanek- rymowanek dzieci gromadziły wiedzę na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, poruszania po chodniku, właściwego reagowania na światła sygnalizacji świetlnej. Podczas spacerów wokół przedszkola, na skrzyżowanie ulic oraz na przystanek autobusowy MPK dzieci w sposób praktyczny stosowały nabytą wiedzę. Rozpoznawały znaki drogowe. Wyjaśniały znaczenia terminów: jezdnia, chodnik, pasy, pobocze, skrzyżowanie oraz właściwie zachowywały się na przystanku- kulturalnie i bezpiecznie. Serdecznie dziękujemy rodzicom: panu J. Kot i pani M. Tichoniuk w zorganizowaniu funduszy na zakup koszulek z napisem „ Bezpieczny przedszkolak”.
W dalszym terminie jest przewidziane spotkanie z policjantem kierującym ruchem drogowym. Przygotowały: E. Anchimiuk, A. Lipczyńska

FESTIWAL NAUKI (galeria)

W marcu, w naszym przedszkolu odbył się Festiwal Nauki. Przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą zdobytą w domu i w przedszkolu z zakresu ekologii, a zwłaszcza wiedzą o energii i jej oszczędzaniu. Wspólnie rozwiązywały zagadki i krzyżówkę, zaprezentowały plakaty wykonane w swoich grupach o oszczędzaniu energii.
Dzieci z grupy V pokazały zgromadzonym przedszkolakom doświadczenia z wykorzystaniem energii cieplnej i statycznej, a także zademonstrowały sposób wykonania kuchenki solarnej z kartonów – urządzenia, w którym można nagrzać wodę. Poszczególne etapy festiwalu przeplatane były piosenkami o ochronie środowiska śpiewanymi przez wszystkie grupy.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

MAMO,TATO ZMIEŃ ŻARÓWKI ZWYKŁE NA ENERGOOSZCZĘDNE (galeria)

Dzieci z grupy V były na wycieczce w sklepie elektrycznym w celu zapoznania się z różnorodnością i znaczeniem żarówek energooszczędnych. Zafascynowani zdobytymi informacjami o wielkiej oszczędności prądu i co za tym idzie – ochronie klimatu na Ziemi, wykonały na zajęciach prace plastyczne- plakietki zachęcające rodziców do wymiany żarówek w domach. Przygotowała: Małgorzata Saadoon

SZEŚCIOLATKI WIEDZĄ JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ (galeria)

Dzieci z grupy V poznały na zajęciach zasady i sposoby oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. Znają także odnawialne źródła energii. Podsumowaniem zajęć z cyklu „Oszczędzam energię- chronię klimat” było wykonanie przez dzieci w dwóch zespołach plakatów. Chłopcy zobrazowali najważniejsze odnawialne źródła energii, dziewczynki narysowały, ku przestrodze – jak nie powinniśmy korzystać z energii cieplej i elektrycznej w naszych domach. Oba zespoły były dumne ze swoich prac.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

OSZCZĘDZAMY ENERGIĘ – CHRONIMY KLIMAT (galeria)

Od lutego tego roku trwa w naszym przedszkolu kampania „Oszczędzam energię – chronię klimat”. Głównym jej celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy ekologicznej zarówno dzieci i jak i dorosłych w zakresie zmian klimatu spowodowanych niewłaściwym wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej, zachęcanie do szukania rozwiązań prowadzących do zmniejszenia zużycia energii oraz podejmowania działań na rzecz ochrony zasobów środowiska naturalnego.
Na specjalnie organizowanych zajęciach dzieci we wszystkich grupach poznały nieodnawialne źródła energii (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny, drewno, torf) i odnawialne źródła energii (woda, wiatr, słońce, geotermia, biomasa). Nauczycielki zwróciły szczególną uwagę dzieci na konieczność systematycznego oszczędzania energii jak również na fakt, iż wykorzystanie odnawialnych źródeł energii staję się już koniecznością.
Obserwujemy wielkie zainteresowanie tematem wśród dzieci oraz ich zaangażowanie w codzienne monitorowanie oszczędzania energii zarówno w przedszkolu jak i w domu. Mamy nadzieję, że stanie się ono nawykiem. Przygotowała: Małgorzata Saadoon

Ciasteczka dla lalek (galeria zdjęć)

Czterolatki z grupy IX w ramach realizacji bloku tematycznego ,,Poznajemy zawód kucharki’’ zamieniły się w kucharzy i z wielkim zapałem zajęły się przygotowywaniem ciasteczek z masy solnej . Wałkowały, wycinały przy pomocy foremek , a następnie ozdabiały ciastka ziarenkami, kaszą gryczaną oraz grochem. Było to doskonałe ćwiczenie rozwijające sprawność rączek, tak ważne w przyszłej nauce pisania. A radości przy zabawie było co niemiara. Ciasteczka wyglądały bardzo apetycznie, aż chciało się je skonsumować. Przygotowała: Lucyna Stawarz

Festiwal Piosenki Ekologicznej (galeria)

Nasze przedszkole przystąpiło do programu ekologicznego „Szkoły dla ekorozwoju”. W ramach realizacji projektu przedszkole propaguje styl życia obejmujący istotne aspekty codziennych zachowań, które mają wpływ na środowisko: od wytwarzania odpadów, korzystania z energii i wody po wybór zdrowych artykułów żywnościowych i innych produktów.
Na zakończenie całorocznej działalności 5 kwietnia 2011r. odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej pod hasłem „Kochamy przyrodę”. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Burmistrz Miasta Hajnówki pan Jerzy Sirak, przedstawiciel Nadleśnictwa Hajnówka do spraw edukacji ekologicznej pan Marek Mackiewicz oraz panie dyrektorki Krystyna Kojło i Mirosława Maciuka.
Dzieci z sześciu grup przedszkolnych przebrane w piękne stroje śpiewały przygotowane piosenki, które propagowały postawy proekologiczne i zachęcały dzieci do angażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały sceniczne wystąpienia kolegów i koleżanek. Spotkanie było też okazją do utrwalenia haseł „Kodeksu Młodego Ekologa”, który dzieci wcześniej samodzielnie ułożyły ze swoimi nauczycielkami. Uroczystość wzbogaciły zabawy integracyjne przy muzyce.
Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali przedszkolny hymn ekologiczny „Segregujcie śmieci”, a Burmistrz Miasta podziękował dzieciom za piękny występ i zapewnił, że dołoży starań by miasto było czyste, a mając tak uświadomione pokolenie młodych mieszkańców jest spokojny o przyszłość Hajnówki. Dyrektor Krystyna Kojło dziękując dzieciom za wspaniałe przygotowanie się do uroczystości poprosiła dzieci by przekazywały wiedzę zdobytą w przedszkolu o ochronie przyrody w swoim rodzinnym środowisku.
Uroczystość przygotowały:
Renata Bartoszewicz, Alicja Jurczak, Barbara Markiewicz

Żyj z przyrodą w zgodzie (galeria zdjęć)

W ramach spotkań z Filharmonią Podlaską dnia 8.03.20011 r. dzieci z grup I, II, VI, VII, VIII i IX Filii Przedszkola uczestniczyły w audycji muzycznej pt: ,,Eko –bajka – opowieści Matki Natury’’. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważna jest troska wszystkich mieszkańców Ziemi o czystość środowiska oraz jak można wykorzystując śmieciowe odpady, stworzyć oryginalne instrumenty perkusyjne, jak np. bęben ze starej, dziurawej beczki . Z ogromnym entuzjazmem uczestniczyły również we wspólnym ,,sprzątaniu świata’’. Już od najmłodszych lat należy rozwijać proekologiczne postawy i uświadamiać troskę o przyszły los naszej planety.

Trzylatki zapraszają sześciolatków (galeria)

28 marca w grupie I ( 3latków) odbyły się zajęcia metodą ilustrowanych opowiadań pt. „ Odejście zimy”, w których uczestniczyły dzieci z grupy V. Celem spotkania było zapoznanie sześciolatków z umiejętnościami i sposobem zdobywania wiedzy przez ich młodszych kolegów . Dzieci poznawały nazwy i kolejność występowania pór roku, rozwijały umiejętności opowiadania treści utworu własnymi słowami. Ćwiczyły pamięć i umiejętność skupiania uwagi. Zajęcia były przeplatane zabawami ruchowymi z wykorzystaniem gazet. Dzieci poprzez ugniatanie, prostowanie, szuranie i zwijanie ćwiczyły mięśnie stóp i rąk. Musiały przy tym zdejmować i zakładać kapcie, co pomogło im udoskonalić tę umiejętność. Na zakończenie przy dźwiękach muzyki klasycznej „ Gawott” dzieci improwizowały ruchem słyszaną muzykę. Po skończonych zajęciach sześciolatki wręczyły swym młodszym kolegom bardzo trafiony prezent: własnoręcznie wykonany plakat „ Cztery pory roku”. Pani z grupy I od razu zawiesiła go na ścianie. Teraz trzylatkom będzie o wiele łatwiej zapamiętać nazwy i kolejność występowania pór roku.Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Pożegnanie zimy (galeria)

21 marca dzieci z grupy I na znak pożegnania zimy wspólnie wykonały Marzannę. Ubrały ją w stare bluzki, założyły chustkę, związały mocniej nitkami końce słomianych rąk. Z tak wystrojoną kukłą wyszły na dwór. Tam czekały na nich dzieci z innych grup wiekowych. Miały przygotowane wiosenne gaiki a w rękach trzymały paski kolorowej bibuły. Wszystkie dzieci przeszły trzykrotnie dookoła przedszkola, po czym utworzyły krąg na placu przedszkolnym, w środek wstawiając słomianego chochoła. „ Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno uciekaj od nas daleko”- takim okrzykiem wszystkie dzieci pożegnały zimę, a tym samym powitały długo oczekiwaną wiosnę. Śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, chciały w ten sposób wystraszyć zimę. Następnie zostawiły kukłę na środku placu i poszły się bawić. Pozwoliły ptakom wykorzystać słomę z Marzanny na swoje gniazda. Po zabawie, dzieci zauważyły, że Marzanny już nie ma. Ucieszyły się, że ptaki tak szybko ją wykorzystały…
Przygotowały: Iwona Zaniewska- Ciep, Dorota Jurczuk, Alina Lipczyńska

BAL ZIELONYCH (galeria)

21 marca w naszym budynku odbyła się wspaniała impreza wewnątrzprzedszkolna, przygotowana przez nauczycielki z grup VI i VII. Uroczystość związana była z nietypowym przywitaniem Pierwszego Dnia Wiosny. Prowadzące stworzyły dzieciom możliwość interesującego spędzenia tego wyjątkowego dnia. Podczas balu – zgodnie z ogłoszonym przez MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ ,,21 MARCA DNIEM ODKRYWANIA TALENTÓW” przedszkolaki miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności oraz uzdolnień: wokalnych, tanecznych i plastycznych. Prezentacje i wystąpienia miały charakter zespołowy i były połączone ze świetną zabawą. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych miały okazję do lepszego zintegrowania się podczas wspólnych zabaw ruchowych, konkursów oraz autoprezentacji grup. Z dużym zainteresowaniem spotkało się przybycie do budynku Pani Wiosny, z którą dzieci miały możliwość wspólnie bawić się, śpiewać i tańczyć.
Tego dnia nasz przedszkolny hol przemienił się w Zieloną Krainę. Zarówno nauczycielki jak i dzieci (duże zainteresowanie i zaciekawienie wykazali również rodzice dzieci uczestniczących w balu) byli ubrani na zielono co stanowiło dodatkowy element integracyjny.
Przygotowały i przeprowadziły: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz, A. Kot, S. Filinowicz

POLICJANCI W PRZEDSZKOLU (galeria)

Pod koniec lutego 2011 roku dzieci w przedszkolu gościły Policjantów wraz z psem policyjnym z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce. Spotkanie to odbyło się w ramach Programu Bezpieczny Przedszkolak realizowanego w naszej placówce. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska policjantów w pełnym umundurowaniu i zapoznać się z ich codzienną i trudną pracą.
Największą atrakcją spotkania był pokaz umiejętności psa policyjnego. Przedszkolaki podziwiały jego zdolności obronne, czujność, spokój i posłuszeństwo. Wszyscy obserwujący zauważyli również duże predyspozycje opiekuna do pracy z psem. Po wspaniałym pokazie dzieci poczęstowały psa wodą i wręczyły mu w nagrodę dużą kość. Policjanci otrzymali pamiątkowe laurki wykonane przez dzieci.Przygotowała: Małgorzata Saadoon

W MLEKOLANDII (galeria)

Serek chętnie zjadamy – zdrowe kości mamy!
Kto pije mleko od krowy, ten ma uśmiech odlotowy!
7.02.2011 pięciolatki z grupy VIII „wkroczyły” do kolejnej krainy żywieniowej związanej z realizacją programu edukacyjnego „Co warto jeść”. Była to Mlekolandia.
Dzieci m.in. poznawały i nazywały różne produkty mleczne, określały ich smak i gromadziły informacje na temat ich wartości odżywczych. Własnoręcznie wykonywały pyszne kanapki z różnych produktów nabiałowych. Z zainteresowaniem wysłuchały „Bajki o królu Mlekopiju” J. Brzechwy oraz rysowały wymyślone przez siebie Serowe Ludziki. Po wizycie w Mlecznej Krainie pięciolatki z pewnością zapamiętały, jak ważne są produkty nabiałowe dla zdrowia ich zębów i kości. Opracowała: Zofia Owsieniuk

W ZIARENKOWIE (galeria)

Chlebek ziarenkowy pyszny jest i zdrowy!
Różne ziarna znamy, chętnie je jadamy.

Dnia 3.01.2011 pięciolatki z grupy VIII rozpoczęły „zwiedzanie” Ziarenkowej Krainy, w ramach realizacji programu edukacyjnego „Co warto jeść”.Zainspirowane fragmentem baśni o Kopciuszku dzieci ochoczo zabrały się za segregowanie pomieszanych ziaren, poznając jednocześnie ich nazwy i właściwości fizyczne. Miały możliwość wzięcia udziału w degustacji pestek dyni, słonecznika oraz różnego rodzaju pieczywa. Dzieci robiły też kanapki z wykorzystaniem zdrowego pieczywa pełnoziarnistego. Pamiętały o konieczności dbania o higienę i estetykę podczas przygotowywania posiłków oraz o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w trakcie używania noży. Na zakończenie pobytu w Ziarenkowej Krainie „ziarenkowa orkiestra” zagrała na instrumentach perkusyjnych wykonanych przy użyciu różnorodnych ziaren. Opracowała: Zofia Owsieniuk

NA SKRZYŻOWANIU (galeria)

W ramach realizacji programu profilaktycznego pt ,,BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”, dzieci z dwóch grup: VI (4-5 latki) i VIII (5 latki) wraz z nauczycielkami wybrały się na skrzyżowanie ulic naszego miasta (3-go Maja i Batorego) w celu zaznajomienia się z funkcjonowaniem sygnalizacji świetlnej. Poprzez bezpośrednie doświadczenie dzielne przedszkolaki dowiedziały się jaki sygnał informuje nas o możliwości bezpiecznego przekroczenia ulicy oraz jaki sygnał świetlny wchodzenia na jezdnię zabrania. Podczas spaceru dzieci miały możliwość zaobserwować ruch uliczny, odbywający się w naszym mieście oraz różne środki transportu. Poznały również zasady prawidłowego zachowania się na przystanku autobusowym, ze zwróceniem uwagi na ustawienie się w bezpiecznej odległości od krawędzi jezdni.
Przygotowały: Filinowicz Sylwia i Suchodoła Joanna

PIĘCIOLATKI W WARZYWNEJ KRAINIE (galeria)

Warzywa często jadamy, bo o zdrowie dbamy.
Warzywne witaminki jedzą chłopcy i dziewczynki.
Przygodę z programem edukacyjnym „Co warto jeść” pięciolatki z grupy VIII rozpoczęły 6.12.2010 od wyprawy do Krainy Warzywnej. Dzieci poznawały warzywa w sposób wielozmysłowy, przypominały i utrwalały ich nazwy, a także zdobywały wiadomości dotyczące odżywczych właściwości warzyw. Własnoręcznie przygotowywały sałatkę warzywną pamiętając o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa; chętnie spożywały wspólnie przyrządzony posiłek. Sylwety warzyw posłużyły dzieciom do rozwijania wyobraźni i inwencji twórczej podczas zabaw parateatralnych. Zwiedzanie Warzywnej Krainy przyniosło pięciolatkom wiele przyjemności oraz dostarczyło ważnych informacji dotyczących warzyw i konieczności ich spożywania. Opracowała: Zofia Owsieniuk

W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM (galeria)

Pięciolatki z grupy VIII wiedzą, jak dbać o zdrowie swoich zębów. Dnia 1.12.2010 złożyły wizytę pani stomatolog Ewie Sadowskiej – Czmak, która pokazała im swój gabinet dentystyczny i opowiedziała, do czego służy jego wyposażenie. Dzieci odważnie zasiadały w fotelu dentystycznym i chętnie słuchały przekazywanych im informacji na temat sposobów dbania o zęby. Zainteresowaniem pięciolatków cieszył się zwłaszcza duży model jamy ustnej, na którym dzieci mogły poćwiczyć prawidłowe mycie zębów. Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.
Serdecznie dziękujemy pani stomatolog Ewie Sadowskiej – Czmak za miłe przyjęcie naszej grupy! Opracowała: Zofia Owsieniuk

Inscenizacja wiersza w wykonaniu grupy IX (galeria zdjęć)

Czterolatki z grupy IX, w miesiącu marcu, podczas realizacji bloku tematycznego "Poznajemy zawód kucharki" inscenizowały wiersz "Sześć kucharek" wg tekstu D. Gellner. Do przedstawienie treści wykorzystały różne rekwizyty i stroje. Zabawa w odgrywanie ról sprawiła im wiele radości. Dzieci poznały przysłowie ,,Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść’’. Do propagowania zdrowego odżywiania, w tym, pozyskiwania warzyw z ekologicznych upraw, wykorzystujemy w przedszkolu różne formy, w tym także i teatralne. Dzięki temu dzieci łatwiej przyswajają przekazywane treści, a zarazem czerpią wiele radości z przedszkolnej edukacji.Przygotowały: Lucyna Stawarz i Kinga Litwiniec-Burnecka

Poznajemy zawód kucharki (galeria zdjęć)

W związku z realizacją bloku tematycznego ,,Poznajemy pracę kucharki’’ czterolatki z grupy IX dnia 28.02.2011 r. zwiedziły przedszkolną kuchnię. Były zafascynowane jej wielkością i wyposażeniem. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały, do czego służą poszczególne sprzęty, poznały ich nazwy i zastosowanie w codziennej i trudnej pracy. Dowiedziały się, że przecież panie kucharki gotują posiłki dla około 150 dzieci, więc garnki i patelnie muszą być dużych rozmiarów. Panie kucharki podkreślały , jak ważne jest spożywanie zróżnicowanych produktów dla właściwego rozwoju dzieci. Przedszkolaki obejrzały także windę towarową, którą posiłki "podróżują’’ na poszczególne piętra. W podziękowaniu za miłe przyjęcie oraz smaczne i zdrowe posiłki, dzieci zaśpiewały Paniom Kucharkom piosenkę ilustrowaną ruchem pt: ,Małe kucharki".Przygotowała: Lucyna Stawarz

Co to jest energia (galeria)

Realizując blok tematyczny trzylatki uczyły się, w jaki sposób można oszczędzać energię. Zapoznały się z wyglądem żarówki zwykłej i energooszczędnej oraz możliwością oszczędzania prądu dzięki odpowiednim żarówkom. Poznały nazwy i sposoby wykorzystywania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Uświadomiły sobie fakt, iż prąd jest niezbędny dla funkcjonowania tych urządzeń. Dzieci wybrały się z wizytą do sklepu z urządzeniami elektrycznymi „ ELDOM”, gdzie obejrzały różne sprzęty i znalazły przy niektórych symbole oznaczające oszczędność energii ( zielony listek, symbol A, AA, AA+). Obiecały, że teraz będą zwracać uwagę na niepotrzebnie palące się światło lub włączony telewizor. Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

WARZYWNIK W GRUPIE VI (galeria)

Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy przyjścia długo wyczekiwanej wiosny. Dzieci z grupy VI postanowiły przygotować w swojej sali mały warzywnik, który będzie jej namiastką. Wspólnie przygotowaliśmy skrzynki, doniczki i podstawki, niezbędne do wysiania nasion. Napełniliśmy je ziemią i rozpoczęliśmy zakładanie naszego warzywnika.
Podczas zajęć praktycznych dzieci dowiedziały się jakie czynniki są niezbędne do rozwoju roślin (gleba, wilgotność, nasłonecznienie). Teraz z niecierpliwością czekamy na pojawienie się w naszym małym ogródku: rzeżuchy, kopru, rzodkiewki, szczypioru i kiełków brokułów, które z pewnością wykorzystamy podczas zajęć kulinarnych ,,Kuchcikowo” prowadzonych w grupie. Przygotowała: Filinowicz Sylwia

Witaminowy kącik grupy VII (galeria)

Zbliżająca się wiosna zachęciła panie i dzieci z grupy VII do założenia „witaminowego, zielonego kącika” w sali. Najpierw, dzieci wspólnie z paniami przygotowały warsztat pracy: ziemię, watę, gazę, nasiona. Następnie przedszkolaki dowiedziały się, co jest potrzebne roślinom do wzrostu oraz poznały kształt, wielkość, barwę różnego rodzaju nasion i warzyw przygotowanych do siania i sadzenia. Wspólna praca przy sadzeniu i wysiewie sprawiła wszystkim dużo radości. Teraz dzieci obserwują roślinki i cieszą się z ich wzrostu. Wszyscy o nie dbają poprzez codzienne podlewanie a wyhodowane nowalijki, które są źródłem witamin, zostaną wykorzystane do zrobienia wiosennych, zdrowych kanapek.Przygotowały: R. Bartoszewicz, B. Markiewicz

Ogródek na oknie (galeria)

W ramach realizacji bloku tematycznego „ Nasz ogródek” trzylatki założyły hodowlę roślin na parapecie. Wysiewały rzeżuchę, kiełki rzodkiewki, nasiona kopru i pietruszki; sadziły cebulę na szczypior oraz fasolę. Dzieci poznały czynniki potrzebne do rozwoju roślin ( ziemia, woda, słońce), zrozumiały potrzebę zakładania hodowli i systematycznego pielęgnowania sadzonek. Codziennie prowadziły obserwację w kąciku przyrody, po czterech dniach zauważyły pierwsze efekty: pojawienie się pierwszych szczypiorków, wypuszczanie „ogonków” rzeżuchy i kiełków rzodkiewki. Dzieci zrozumiały potrzebę spożywania zdrowych warzyw jako niezbędnego źródła witamin. Wiedzą, że przed spożyciem muszą dokładnie przepłukać ich jadalne części.
Przygotowała: I. Zaniewska- Ciep

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE VI (galeria)

Dnia 14 lutego w Dzień Zakochanych w grupie VI odbyło się spotkanie otwarte dla rodziców pt ,,Kochaj mądrze”. Na zajęcia, które zorganizowały nauczycielki - Kot Aniela i Filinowicz Sylwia - przybyli rodzice, którzy wspólnie ze swoimi dziećmi uczestniczyli w zabawach i zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej.
Podczas wspólnie spędzanego czasu rodzice mieli okazję aktywnie włączyć się do zabaw ruchowych i integracyjnych takich jak: ,,Pingwin”, ,,Wąż”, ,,Mama prowadzi dziecko do przedszkola”, ,,Przepis na tańczącą ósemkę”. Mama Oskara B. przy pomocy chętnych dzieci przygotowała kruche ciasto, z którego w zespołach rodzic –dziecko powstały ciasteczkowe serduszka. Przygotowały: Kot A., Filinowicz S

Strażnik lasu (galeria)

W lutym dzieci z grupy VI i VII po raz kolejny odwiedził „Przyjaciel w mundurze”. Tym razem mundur był zielony, a gościem był leśnik – pan Marek Mackiewicz. Dzieci zgodnie stwierdziły, że można go określić mianem „strażnika lasu”. Pan Marek w bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieciom o zimowych zwyczajach niektórych zwierząt. Przypomniał też o konieczności pomocy zwierzętom w przetrwaniu srogiej zimy. Na koniec wizyty dzieci otrzymały piękne zakładki do książek i plansze przyrodnicze ułatwiające realizację takich zajęć w przedszkolu.
Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz, Aniela Kot

ZABAWA W TEATR (GALERIA ZDJĘĆ)

W ramach tematyki kompleksowej: „Bawimy się w teatr” czterolatki z grupy IX zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie, przedstawiając dnia 16 lutego 2011r. pięciolatkom z grupy VIII wiersz Juliana Tuwima pt: „Rzepka”. Dobór tekstu, podyktowany został realizowanym w placówce od kilku lat programem promującym zdrowy styl życia czyli zdrowe odżywianie oraz propagowanie ekologicznej uprawy warzyw i owoców. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki takiej formie zajęć przedszkolnych, dzieci mają szansę rozbudzić swoje zainteresowania literackie i teatralne.O tym, że przedstawienie było bardzo udane świadczyły gromkie brawa. Małych aktorów rozpierała duma. Czterolatki dostarczyły sobie i kolegom mnóstwo radości oraz satysfakcji z udanego występu.
Przygotowały: Kinga Litwiniec – Burnecka i Lucyna Stawarz

MÓJ PRZYJACIEL – POLICJANT (galeria)

17.02.2011 roku dzieci z grupy VI i VII gościły u siebie funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce w ramach realizacji programu profilaktycznego pt ,,Bezpieczny przedszkolak”. Panie policjantki bardzo ciekawie opowiedziały o pracy Policji jak również poruszyły tematykę związaną z zachowaniem bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, przedszkolu i na drodze. Starały się przekonać dzieci, że są po to, by je chronić oraz pomagać wszystkim ludziom.Dzieci bardzo uważnie przyglądały się policyjnemu umundurowaniu naszych gości, jednak najwięcej emocji rozbudziło dotykanie czapek oraz kajdanek jak również oglądanie pozostałych akcesoriów niezbędnych w pracy funkcjonariuszy policji. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w spotkaniu – zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zajęcia te, będą miały zapewne ogromny wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku policjanta oraz znaczenia jego pracy dla społeczeństwa.
Realizatorki programu: Bartoszewicz R., Markiewicz B., Filinowicz S.

Bezpieczny - niebezpieczny (galeria)

Wraz z rozwojem psychoruchowym dziecka i jego samodzielności musimy liczyć się z koniecznością wyposażenia go w umiejętności przewidywania i unikania zagrożeń. W związku z tym należy jak najwcześniej uczyć dzieci radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Właśnie w tym celu został opracowany program profilaktyczny „ Bezpieczny Przedszkolak”. W grupie III odbyło się zebranie z rodzicami, na którym nauczycielki poinformowały rodziców o realizacji tego programu. Przedstawiły główne założenia, cele i treści programu. Pierwszy blok tematyczny „ Trudne słowo- bezpieczeństwo” został zrealizowany w okresie 03.01-31.01.2011r. Realizacja tego bloku odbywała się w trakcie zajęć dydaktycznych. Poprzez prezentację ilustracji, plansz, historyjek obrazkowych, naukę piosenek i wierszy oraz zabawy plastyczne i ruchowe dzieci nabyły umiejętności różnicowania zachowań bezpiecznych i niebezpiecznych. Poznały zasady obowiązujące na terenie przedszkola- w budynku i na placu przedszkolnym. Zapoznały się z podstawowymi elementami ewakuacji. Dzieci rozróżniają ustawienia w szyku, gromadzie, rzędzie. W następnym miesiącu nastąpi dalsza realizacja tego programu.Przygotowała: Ewa Anchimiuk

SPOTKANIE Z INSPEKTORAMI TRANSPORTU DROGOWEGO (galeria)

Dnia 16 lutego do naszego przedszkola przybyli goście – Inspekcja Transportu Drogowego z Bielska Podlaskiego. Grupy VI, VII, VIII zaprosiły inspektorów w ramach realizacji programu profilaktycznego pt ,,Bezpieczny przedszkolak”. Celem spotkania było przybliżenie zawodu inspektora transportu – zapoznanie z pracą osoby w mundurze oraz wykształcenie u dzieci potrzeby zwracania się o pomoc do różnych pracowników służb mundurowych, a tym samym kształtowania postaw zaufania.
Dzieci miały okazję zobaczyć i przymierzyć czapki, kamizelki odblaskowe, lornetkę, legitymację wraz z odznaką oraz tarczę odblaskową. Na zakończenie spotkania inspektorzy zaprezentowali nam sygnały świetlne i dźwiękowe, których używają podczas swojej codziennej pracy oraz wręczyli dzieciom słodką niespodziankę.
Przygotowały: Filinowicz S., Bartoszewicz R., Markiewicz B.,Suchodoła J.

SZEŚCIOLATKI W MLECZARNI (galeria)

W związku z realizacją tematyki o zdrowym żywieniu, 11.02.2011r. dzieci z grupy V były na wycieczce w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce. Przedszkolaki dowiedziały się jaką drogę pokonuje mleko zanim trafi do naszych domów, oraz, jakie produkty się z niego otrzymuje w trakcie przetwarzania. Zwiedziły także laboratorium, w którym dzięki nowoczesnej maszynie na podczerwień mleko przywiezione przez rolników jest szybko badane. Największe wrażenie zrobił na dzieciach widok ogromnej ilości leżakujących serów i waga przemysłowa, na której mogły się zważyć całą grupą ( ważyły ponad 500 kg).
Końcowym punktem wycieczki była degustacja serów i twarogu wyprodukowanych w mleczarni i rozmowa na temat korzyści wynikających z jedzenia wyrobów mlecznych. Mamy nadzieję, iż wycieczka ta przyczyni się do większego spożywania przez dzieci nabiału.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

KOCHAM CIĘ BABCIU I DZIADKU (galeria)

Dnia 16.02.2011 r. do grupy 4 – latków przybyli, od dawna oczekiwani, goście – Babcie i Dziadkowie. Wnukowie przywitali ich pięknym występem – recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. Na koniec części artystycznej dzieci zaśpiewały ,,Sto lat” oraz wręczyły prezenty, które własnoręcznie wykonały. Najprzyjemniejszą częścią spotkania z Babciami i Dziadkami były: wspólne rozmowy oraz poczęstunek, który przygotowały mamy. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Był to miły, niezapomniany i pełen wrażeń dzień w przedszkolu.
Przygotowały: D. Jurczuk, B. Sakowska

Nasze babcie i nasi dziadkowie (galeria)

19.01.2011r. w grupie III odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na początku dzieci przedstawiły krótką część artystyczną: zaprezentowały wiersze i piosenki poświęcone przybyłym gościom. Później odbyła się prezentacja Jasełek. Zaproszeni goście nagrodzili dzieci gromkimi brawami. Z okazji takiego święta dzieci przygotowały mnóstwo prezentów- bo przecież wszystkich przybyłych gości trzeba było obdarować. Babcie i Dziadkowie również przygotowali niespodziankę swoim wnukom- wspaniały poczęstunek. W trakcie takiego spotkania wyzwalają się różne emocje: jest radość, zadowolenie i śmiech. Są też łzy i jest smutek, gdy goście opuszczają przedszkole. Jednak takie spotkanie stanowi właściwą edukację emocjonalną. Właśnie wyrażanie i kontrolowanie emocji jest podstawowym celem wychowawczym, sprzyjającym procesowi rozwoju dziecka.
Przygotowała: Ewa Anchimiuk

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE VIII (galeria)

Dzień Babci i Dziadka w grupie VIII był obchodzony, jak co roku, bardzo uroczyście. Licznie zgromadzeni Goście – Babcie, Dziadkowie oraz Rodzice dzieci – stanowili dla pięciolatków najmilszą widownię. To właśnie dla nich dzieci przygotowały wzruszające piosenki i wiersze oraz drobne, własnoręcznie wykonane upominki. Zakończeniem uroczystości był słodki poczęstunek przy wspólnym stole. Mamy nadzieję, że dzień 21.01.2011 był dla naszych Gości i dzieci naprawdę wyjątkowy! Opracowały: Joanna Suchodoła, Zofia Owsieniuk

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE IX (galeria zdjęć)

Dnia 20.01.2011 r. czterolatki z grupy IX gościły w swych progach Babcie i Dziadków w związku z ich dorocznym świętem. Jak zwykle, przybyli do przedszkola bardzo licznie, aby podziwiać swoje wnuczęta podczas występów artystycznych. Bardzo cieszyły ich również samodzielne wykonane podarunki. Uwieńczeniem imprezy był wspólnie spożyty słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci z przejęciem pokazywały babciom swoje ulubione zabawki i przedstawiały kolegów. Goście serdecznie dziękowali za mile spędzone chwile i trud nauczycielek włożony w uczczenie ich święta. Takie uroczystości sprawiają, że dziadkowie czują ogromne wzruszenie i radość, a wrażenia z nich pozostają na długo w pamięci. Za rok, z przyjemnością znów odwiedzą wnuczęta w przedszkolu.
Przygotowały: Lucyna Stawarz i Milena Szymborewicz

SMACZNIE - ZDROWO - KOLOROWO (galeria)

Dnia 11 lutego w grupie VI odbyły się kolejne zajęcia kulinarne dla najmłodszych z cyklu "Kuchcikowo". Celem zajęć było promowanie zdrowego odżywiania. Tym razem dzieci samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe kanapki. Kolorowe warzywa atrakcyjnie ułożone na razowym chlebie wraz z wędliną i żółtym serem skusiły nawet naszych grupowych niejadków. Przygotowała: Filinowicz Sylwia

Jasełka rodzicom z grupy III (galeria)

Jedną z form spotkań dzieci z rodzicami w przedszkolu jest organizacja Jasełek. W grupie III takie spotkanie odbyło się 12.01.2011r. W przygotowanie Jasełek zaangażowali się wszyscy: dzieci, nauczycielki i rodzice. Nauczycielki grupy: Ewa Anchimiuk i Bogusława Wołodkiewicz przygotowały scenariusz, przydzieliły role poszczególnym dzieciom. Natomiast dzieci myślały nad sposobem zaprezentowania własnej roli. Rodzice projektowali i przygotowali stroje. Wszyscy decydowali o scenografii przedstawienia. Poszczególne elementy dekoracji wykonano w trakcie zajęć a niektóre zrobili rodzice. Szczególne podziękowania należą się panu Szczerbie, który zaprojektował i wykonał żłóbek oraz ognisko. Nasza wspólna praca dała wspaniały efekt.Przygotowała: Ewa Anchimiuk

PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE W GRUPIE VI (galeria)

19 stycznia w grupie 4-5 latków odbyło się przedstawienie jasełkowe pt ,,Narodziny Pana – Chrystowa Rożdżenije”. W rolę aktorów wcieliły się dzieci, które zaprezentowały zgromadzonym gościom program słowno – muzyczny, którego głównym przesłaniem było zachowanie szacunku, tolerancji i zasad ekumenizmu poprzez prezentację kolęd katolickich i prawosławnych. Po występie dzieci wręczyły swoim rodzicom drobne upominki i zaprosiły wzruszonych gości do wspólnego stołu.Przygotowały: Kot A., Filinowicz S.

CHOINKA W PRZEDSZKOLU -grupy starsze (galeria)

Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie balu karnawałowego dla przedszkolaków. W tym roku odbył się 18 stycznia. Dzieci w przepięknych kostiumach bawiły się wspólnie z aktorami grupy teatralnej „Co nieco”. Smok i jego kompan Szewczyk zachęcali dzieci do udziału w różnych konkursach i tańcach. Uczestnicy przeciągali buty na sznurku, omijali przeszkody na rumakach. Zabawa karnawałowa była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci. Dostarczyła bowiem wielu przeżyć i miłych wrażeń.

Dokarmiamy ptaki (galeria)

W styczniu dzieci z I i II grupy gościły u siebie pana leśniczego- tatę naszego kolegi Marka. Pan leśniczy opowiedział o zwyczajach ptaków i trudnych warunkach bytowych, jakie przeżywają one zimą. Zapoznał dzieci ze sposobami dokarmiania ptaków pozostających u nas na zimę. Za pomocą zabawy ruchowej „ Znajdź swój karmnik” uświadomił, jak ważne jest systematyczne karmienie swych podopiecznych. Dzieci dowiedziały się czym najlepiej karmić ptaki i czego im nie dawać ( słonej słoniny, żółtego sera). W podziękowaniu za tak ciekawe zajęcia dzieci zaprezentowały zabawę ruchowo- naśladowczą do piosenki „ Wróbelki zimą”. Na zakończenie wręczyły panu leśniczemu laurkę przedstawiającą sikorkę z gałązką jarzębiny. Obiecały, iż codziennie będą pamiętać o konieczności nasypania okruszków do karmników stojących za oknami ich sal. Przygotowały: Iwona Zaniewska- Ciep, Beata Sakowska

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE V (galeria)

20 stycznia 6- latki gościły u siebie, jak co roku- ukochane babcie i dziadków z okazji ich święta. Jednak forma uroczystości była nieco inna, niż co roku. Dzieci zamiast tradycyjnych piosenek i wierszy o babciach i dziadkach przedstawiły Jasełka, które cieszyły się tak ogromnym zainteresowanie wśród rodzin dzieci. Była to wspaniała okazja, aby i dziadkowie poznali efekt starań i wysiłków swoich wnuków.
Babcie i dziadkowie obejrzeli przedstawienie z ogromnym wzruszeniem. Dostrzegli także wielkie zaangażowanie dzieci w powierzone im role oraz to, jak bardzo wydorośleli przez ten ostatni rok. Nagrodzili ich za to gromkimi brawami i oczywiście słodkościami.
Dzień Babci i Dziadka to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego przedszkolaka. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA (galeria)

„ Aby Babcia i Dziadziunio W zdrowiu długo żyli, Aby uśmiech dla nas mieli W każdej wolnej chwili.”
20 stycznia dzieci z grupy I ( 3latki) zaprosiły do przedszkola swoje babcie i dziadków. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki inscenizowane ruchem. Ich występ oklaskiwany był gromkimi brawami, a w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia. Wnuczęta życzyły swym najbliższym wielu lat w zdrowiu i szczęściu, wręczyły drobne podarunki: laurki, kwiatki w dzbanuszkach i serduszka symbolizujące ich bezwarunkową miłość. Następnie wszyscy zasiedli przy słodkim poczęstunku, dzieci opowiadały o przedszkolu, pokazywały dziadkom ulubione zabawki. Panował miły i serdeczny nastrój. Na zakończenie zrobiono kilka zdjęć i zaproszono do wspólnego tańca.Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Święto Babci i Dziadka w grupie VII (galeria)

Dziś jest Święto Babci i Dziadka
więc prosimy Was
Niech nasz skromny występ
umili Wam czas
Dnia 20 stycznia dzieci z grupy VII bardzo się cieszyły, że do przedszkola przyszły ich ukochane Babcie i Dziadkowie. Celem takiego spotkania jest wzmocnienie więzi z rodziną, rozwijanie poczucia szacunku do osób starszych, uświadomienie dzieciom przyjemności w czynieniu dobra oraz obopólnej radości z niespodzianek. Dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem zaprezentowały „Jasełka” a następnie po występie wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie przygotowane upominki – laurki i serduszka z masy solnej. Był też słodki poczęstunek, podczas którego prowadzone były wspólne, wesołe rozmowy i zabawy oraz zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Na twarzach Babć i Dziadków gościł uśmiech, a dzieci cieszyły się, że mogły ugościć swoich najbliższych, którzy nie zawiedli i przybyli bardzo gromadnie.
Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Przedszkolaki z grupy VII w Domu Miłosierdzia „Samarytanin” (galeria)

Ucząc dzieci szacunku i miłości do osób starszych postanowiliśmy odwiedzić pensjonariuszy Domu Miłosierdzia „Samarytanin” przy Parafii św. Trójcy w Hajnówce. Z okazji zbliżającego się Święta Babci i Dziadka zaprezentowaliśmy tam przedstawienie jasełkowe oraz okazjonalne wierszyki. Dzieci rozdały też przygotowane w przedszkolu kwiaty.
Podziękowaniom nie było końca. Wszyscy zadowoleni i wzruszeni wróciliśmy do przedszkola. Przyrzekliśmy również sobie, że jeszcze tam zagościmy. Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Bezpieczne przedszkolaki z grupy VII (galeria)

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją dorośli – zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Bardzo pomocny przy realizacji tych zagadnień jest program profilaktyczny „Bezpieczny przedszkolak”, którego realizację rozpoczęliśmy w grupie VII. Składa się on z następujących bloków tematycznych:
1) Trudne słowo – bezpieczeństwo
2) Mój przyjaciel w mundurze
3) Uczę się zasad ruchu drogowego
4) Obcy – niebezpieczny
5) Zły dotyk
Po zapoznaniu rodziców z celami i założeniami programu przystąpiliśmy do opracowywania pierwszego bloku tematycznego. Przedszkolaki z grupy VII zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa na terenie przedszkola, na podwórku, w domu. Poznały też podstawowe elementy ewakuacji. Kolejne zajęcia posłużą zapoznaniu dzieci z podstawowymi zasadami w kontaktach z psem, sposobami radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu. Mamy nadzieję, iż po realizacji wszystkich bloków tematycznych programu wyposażymy dzieci w umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz możliwie sprawnego pokonywania niebezpieczeństw.
Realizatorkami programu „Bezpieczny przedszkolak” w grupie VII są nauczycielki Barbara Markiewicz i Renata Bartoszewicz.

GRUPA V Z JASEŁKAMI W KOŚCIELE (galeria)

16 stycznia 2011r. dzieci z grupy V z inicjatywy Siostry Faustyny – katechetki w naszym przedszkolu, wystawiły Jasełka w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, podczas Mszy św. dla dzieci..
Mimo wielkiej tremy dzieci i nauczycielek (był to pierwszy występ przed tak wielką publicznością) przedstawienie udało się. Dzieci otrzymały ogromne brawa od zgromadzonych w kościele ludzi i serdeczne podziękowania od Księdza Proboszcza. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

JASEŁKA W GRUPIE V (galeria)

W dniu 17 grudnia 2010 roku 6- latki z grupy V, pod kierunkiem Małgorzaty Saadoon i Anny Sacharczuk , wystawiły dla rodziców Jasełka.Wszystkie dzieci z grupy brały aktywny udział w przedstawieniu. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem deklamowały swoje role i śpiewały kolędy, zarówno w języku polskim, jak i białoruskim. Dzięki czemu wprowadziły wszystkich zebranych gości w prawdziwy przedświąteczny nastrój.
Tego typu impreza była nie tylko sprawdzianem umiejętności artystycznych sześciolatków, ale także wspaniałą formą pokazania, iż przynależność do różnych kościołów nie powinna ludzi dzielić, a wręcz przeciwnie łączyć, ukazując przy tym, jak wiele jest wspólnego w obu religiach.Za wysoki poziom artystyczny i duchowy małe przedszkolaki otrzymały ogromne brawa.Po występie dzieci podarowały rodzicom własnoręcznie wykonane lampiony i poczęstowały wszystkich zrobionymi przez siebie na zajęciach świątecznymi pierniczkami.Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

Jasełka- uczniowie dzieciom (galeria)

14 grudnia pięciolatki z grupy III zostały zaproszone przez panią Anettę Sadowską do Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce. Pani Sadowska jest nauczycielką a zarazem mamą naszego kolegi z grupy- Bartka. Od wielu lat staramy się poznawać zawody naszych rodziców, tak więc mieliśmy okazję poznać pracę nauczyciela. Mama Bartka oprowadziła nas po szkole, pokazała klasy lekcyjne, korytarze. Przedstawiła Kadrę Pedagogiczną i młodzież, a następnie zaprosiła nas do swojej klasy. Tam uczniowie przygotowali nam niespodziankę- przedstawili Jasełka. Następnie uczniowie z innej klasy zaprezentowali taniec współczesny. Byliśmy zachwyceni ich strojami i dekoracją sceny. Po występach nagrodziliśmy ich brawami, poczęstowaliśmy słodyczami oraz wręczyliśmy im samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe. Uczniowie obdarowali nas pięknymi i również własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Takie spotkanie wyzwoliło w nas wiele pozytywnych emocji. Właśnie poprzez taką integrację ,dzieci nabywają umiejętność komunikowania się ze swoim otoczeniem, rozumienia i szanowania odmienności innych osób. Serdecznie dziękujemy pani Anecie i całej Kadrze Pedagogicznej za tak miłe spotkanie integrujące nasze dzieci.
Opracowały: E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz

PIĘCIOLATKI W OWOCOWEJ KRAINIE (galeria)

Owoce są zdrowe, smaczne, kolorowe.
W Owocowej Krainie życie zdrowo płynie.
Dnia 13.12.2010 rozpoczęła się „wizyta” pięciolatków z grupy VIII w Owocowej Krainie w ramach realizacji programu edukacyjnego „Co warto jeść”. Dzieci przypominały i utrwalały nazwy owoców polskich i zagranicznych, określały ich smaki, a także próbowały rozpoznać je przy pomocy zmysłu smaku, węchu i dotyku. Zainspirowane ilustracją przedstawiającą Owocowa Krainę pięciolatki wykazały się bogatą wyobraźnią tworząc ciekawe wypowiedzi na temat tej krainy oraz jej mieszkańców. Dużo radości sprawiło przedszkolakom własnoręczne rzygotowanie sałatki owocowej oraz owocowych koreczków. Wizyta w tak smakowitej krainie z pewnością na długo zagości w pamięci dzieci. Opracowała: Zofia Owsieniuk

Kraina Białkowa (galeria)

Dzieci z grupy III kontynuują wzbogacanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania. W tym tygodniu dowiedziały się dużo o produktach wysokobiałkowych jak: jajka, mięso, ryby, groch i fasola. Wiedzą, że aby mieć dużo siły należy spożywać odpowiednią ilość białka. Pewnego dnia wykonaliśmy w grupach „ sałatki wysokobiałkowe”. Sami kroiliśmy, mieszaliśmy i doprawialiśmy ( tu trochę pomagała pani…). Przekonaliśmy się, że zdrowe jedzenie może być także pyszne.Przygotowała: B. Wołodkiewicz

Jasełka bożonarodzeniowe w grupie VII (galeria)

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas związany z tradycjami, zwyczajami, obrzędami religijnymi i ludowymi, które kultywujemy w naszym przedszkolu. Czas ten jest doskonałą okazją, by dawać dzieciom szansę odczuwania satysfakcji z obdarowywania innych. Jednym ze zwyczajów ludowych związanych z tymi świętami w naszej placówce są jasełka. Jest to forma upominku, którym obdarowujemy innych i możliwością sprawiania im radości. W tym roku dzieci z grupy VII przygotowały przedstawienie jasełkowe, zarówno dla rodziców, jak i dla społeczności przedszkolnej – dzieci i personelu przedszkola. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w role: Matki Boskiej, Józefa, pastuszków, aniołków i królów, a świąteczną atmosferę wzbogacała przepiękna scenografia i kolędy polskie i prawosławne z wielkim uczuciem śpiewane przez dzieci.
Występy dostarczyły dzieciom wiele emocji i radości, a dorosłym pozwoliły na przeżycie pięknych chwil.
Serdeczne podziękowania składamy pani Monice Tworek – mamie Dominiki, która pomogła nam przygotować piękne skrzydła dla aniołków. Dziękujemy.Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Ziarenkowo (galeria)

Dzieci z grupy III poznawały wartości odżywcze różnorodnych ziaren. Dowiedziały się, iż to właśnie dzięki nim mamy tyle energii. Na początek bawiliśmy się w Kopciuszka- segregowaliśmy ziarna, które pani „ niechcący” pomieszała. Później ziarnami ozdabialiśmy plastelinowe bombki, robiliśmy ziarenkowe kompozycje w słoiczkach. Przede wszystkim jednak upiekliśmy zdrowy chleb z ziarnami, co sprawiło dzieciom mnóstwo frajdy. Realizacja: B. Wołodkiewicz

Pierwsza gwiazdka (galeria)

Mali aktorzy z grupy IV znowu przygotowali przedstawienie, tym razem bożonarodzeniowe pt. „ Gdzie się podziała pierwsza gwiazdka?”. Z pomocą w przygotowaniach przyszli nam rodzice. Niektóre mamy uszyły potrzebne stroje, inne wykonały fragmenty dekoracji za co serdecznie dziękujemy. Dzieci spisały się znakomicie, jak prawdziwi aktorzy i zasłużyły na wiele pochwał. Jesteśmy z nich bardzo dumne. 16.XII.2010r. przedstawienie obejrzeli rodzice z naszej grupy, a 17. XII występ podziwiały zaproszone panie dyrektorki, wychowawczynie z poszczególnych grup i wszystkie dzieci z naszego przedszkola.
Przygotowały: A. Jurczak, B. Dmitruk

Andrzejkowe wróżby (galeria)

30.IX.2010r. w dzień Św. Andrzeja, kiedy to wszystkie wróżby się spełniają odbyło się spotkanie integracyjne w grupie IV. Atmosferę tego wieczoru tworzyła niecodzienna oprawa sali: czarne koty, nietoperze, lampiony z dyni, horoskopy, świece zapachowe, sylweta czarownicy, dobre duszki, migocące światełka, itp. Na wstępie dzieci wysłuchały gawędę o tym jak dawniej wyglądały zabawy i wróżby jędrzejkowe i jak duże znaczenie przywiązywały do nich szczególnie niezamężne dziewczęta. Następnie dzieci uczestniczyły w wielu wróżbach przeplatanych zabawami integracyjnymi przy muzyce. Było wiele śmiechu i radości. Wieczór andrzejkowy zakończył się wręczeniem „ przyjaznych dłoni” z dobrymi wróżbami. Przygotowały: A. Jurczak, B. Dmitruk

W Mlekolandii (galeria)

W tym tygodniu dzieci z grupy III zwiedzały Krainę Krowy- Mlekolandię. Wiemy już, że mleko i produkty, które się z nich wytwarza są nam potrzebne dla zdrowia zębów i kości. Poznaliśmy wiele produktów, które dostajemy od Krowy, mogliśmy spróbować te, na które mieliśmy ochotę. Najbardziej smakowało nam mleko, kefir, żółty ser i masło. Za te pyszności podziękowaliśmy Krowie pisząc do niej list. Każdy mógł się samodzielnie podpisać i narysować produkt, za który szczególnie dziękuje. Na pożegnanie z Krainą Mlekolandii wykonaliśmy pyszny koktajl z jogurtu, bananów i truskawek. Wyszedł wyśmienity, a przede wszystkim bardzo zdrowy! Realizacja: B. Wołodkiewicz

W krainie warzyw i owoców (galeria)

Pięciolatki z grupy III rozpoczęły realizację programu „ Co warto jeść?”. Na początek podsumowaliśmy wszystkie wiadomości na temat warzyw i owoców ( a mamy ich mnóstwo). Przypomnieliśmy sobie w tym tygodniu dlaczego musimy regularnie je spożywać. Rysowaliśmy witaminki, które mieszkają w warzywach i owocach. Podsumowanie było jednak najpyszniejsze- sami wyciskaliśmy sok z pomarańczy: pycha! Realizacja: B. Wołodkiewicz

Gwiazdeczki, aniołeczki (galeria)

20 grudnia w grupie I i II zorganizowano spotkanie z udziałem pani A. Leoniuk- artystki od wzornictwa ludowego. Pani Ania zaprezentowała dzieciom przeróżne kompozycje z papieru i wikliny papierowej: bombki, aniołki, dzwonki, filiżankę na talerzyku, gwiazdy i mikołaje. Pokaz połączony był z działaniem. Dzieci po wysłuchaniu wskazówek i kolejności wykonywania poszczególnych prac przystąpiły do tworzenia własnych dzieł. Wszystkie czynności wymagały zaangażowania mięśni dłoni. Dzieci wycinały trójkąty, przyklejały brudki mikołajom; napychały torebki śniadaniowe watą, zawiązywały wstążki tworząc główki aniołkom. Mimo, iż w zajęciach wzięły udział dwie grupy przedszkolaków, nie dało się zauważyć chaosu ani gwaru. Dzieci w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem tworzyły własne kompozycje, które na koniec wspólnie podziwialiśmy. W ten oto sposób wyszły wspaniałe dekoracje, które będą doskonałym prezentem na święta.Przygotowały: I. Zaniewska- Ciep, D. Jurczuk, B. Sakowska

Pasowanie na Przedszkolaka (galeria)

17 grudnia w grupie I ( 3latków) odbyła się ważna uroczystość z udziałem rodziców: Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci po raz pierwszy wystąpiły przed tak liczną publicznością, zaprezentowały umiejętności nabyte w pierwszych miesiącach pobytu w przedszkolu: śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły. Zdały swój pierwszy w życiu egzamin, na który składało się: nazywanie swoich znaczków rozpoznawczych, stanie na jednej nodze licząc do trzech, wypowiedzenie kolejno dni tygodnia, złożenie z elementów bałwana. Po egzaminie dzieci przystąpiły do ślubowania:
Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy chrapać w poduchy i nie sikać w pieluchy!
Przyrzekamy chodzić na spacery daleko i pięknie wypijać mleko!
Przyrzekamy malować, ćwiczyć, śpiewać, na nikogo się nie gniewać!
Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali.
Następnie pani Dyrektor wielką kredką pasowała każdego malucha na przedszkolaka, złożyła gratulacje i życzenia wszystkim dzieciom. Wychowawczyni wręczyła każdemu dyplom i medalion z napisem „ Jestem przedszkolakiem”. W ten sposób zakończyła się część oficjalna, po której wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku przy świątecznie udekorowanym stole.
Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

MIKOŁAJKOWO (galeria)

Dnia 6.XII, jak każdego roku z wielką niecierpliwością na „Jego” przybycie czekały dzieci z Filii „naszego” przedszkola. Spotkanie z Mikołajem poprzedziły przygotowania w trakcie których dzieci „pisały” listy z prośbami do Mikołaja, poznały legendę o św. Mikołaju, wykonywały elementy do dekoracji oraz samodzielnie przygotowywały drobne upominki swoim koleżankom, kolegom oraz najbliższej rodzinie. Święty Mikołaj to postać piękna, niezwykła, cudowna i tajemnicza. Przed Jego przybyciem dzieci obejrzały przedstawienie pt. „Wędrówka św. Mikołaja”, w którym to w rolę aktorów wcieliły się nauczycielki grup.Przedstawienie miało na celu poznanie postaci św. Mikołaja, który jest uosobieniem dobroci, yrozumiałości, hojności i przez całe swe życie z wielkim oddaniem wspomaga, wspiera i uszczęśliwia zarówno dorosłych, jak i dzieci.Mikołaj w trakcie wspólnej zabawy okazał się wspaniałym opiekunem i przyjacielem dzieci oraz sprawcą ich wielkiej radości, niezwykłych emocji i przeżyć.Pomimo kryzysu, panującego w Europie i świecie, okazał się niezwykle hojny, obdarowując wszystkie grupy żłobkowe jak i przedszkolne prezentami grupowymi i indywidualnymi.Jak dowiedzieliśmy się w tajemnicy od Mikołaja, prezenty zostały zakupione przez Dyrekcję placówki z funduszu Rady Rodziców. Imprezę i zabawę mikołajkową dla II grupy żłobkowej, VI, VII, VIII i IX przedszkolnej przygotowały i poprowadziły nauczycielki: A.Kot,B. Markiewicz, J. Suchodoła, M. Szymborewicz, a fotografowała Z. Owsieniuk.Mamy nadzieję, iż uczestniczące w imprezie dzieci wprowadziłyśmy w świat niezwykłych i pięknych przeżyć, a dorosłym oprócz radości dawania zdołałyśmy przywołać najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Opracowała: Aniela Kot

ANDRZEJKI W GRUPIE VIII (galeria)

Andrzejki – tradycyjny wieczór magii i wróżb – wywołały dużo radości na twarzach pięciolatków z grupy VIII. Dzieci z przejęciem uczestniczyły we wszystkich wróżbach, z zapartym tchem śledziły co przyniesie im los – kim zostaną w przyszłości, kto pierwszy wyjedzie w daleką podróż itp. Ukoronowaniem dnia wróżb były cukierki ... z wróżbami w środku. Mamy nadzieję, iż nasi podopieczni już nie mogą się doczekać kolejnej uroczystości andrzejkowej. Opracowały: Joanna Suchodoła, Zofia Owsieniuk

ANDRZEJKI –MAGIA WRÓŻB (galeria)

Według dawnych wierzeń dzień Św. Andrzeja miał magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Przekonać się o tym postanowiły dzieci z grupy VI, więc 30 listopada wraz z nauczycielką przemieniły swoją salę przedszkolną w ,,magiczną komnatę wróżb”. Zabawy andrzejkowe rozpoczęła wróżba pt ,,Przestawianie butów”. Następnie dziewczynki poznawały imiona przyszłych mężów a chłopcy przyszłych żon dzięki wróżbie pt ,,Serce i strzała”. Z magicznych worków wyczarowaliśmy jeszcze przyszłe zawody naszych przedszkolaków. Na zakończenie wrzucaliśmy monety do wody wypowiadając swoje życzenia.Po udanych wróżbach i zabawach był słodki poczęstunek.Przygotowała: Filinowicz Sylwia

Andrzejkowe zabawy w grupie VII (galeria)

Dnia 30 listopada dzieci z grupy VII świetnie się bawiły. Sprzyjała temu wcześniej przygotowana andrzejkowa scenografia, która pozwoliła przenieść się dzieciom w świat czarów i magii. Nauczycielki opowiedziały im o tradycjach związanych z tym świętem, a następnie wspólnie przystąpiliśmy do czarowania. Przedszkolaki uczestniczyły we wróżbach: „Zaczarowana studnia, „Co nas czeka w niedalekiej przyszłości”, „Gra w kolory”, „Dwa serca”, „Zakręcona butelka” itp. Zabawy taneczne zaś, wprowadzały wspaniały nastrój i miłą atmosferę. Był to ciekawy, magiczny, wesoły i niezapomniany dzień.
Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Zdrowe, kolorowe i witaminowe kanapki (galeria)

Przedszkolaki chętnie bawią się i uczą, ale także bardzo chętnie nabywają „dorosłe” umiejętności, z których później są ogromnie dumne. Dlatego też, mając na uwadze kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania się oraz wyrabiania samodzielności 30 listopada dzieci z grupy VII uczestniczyły w zajęciach, podczas których samodzielnie przygotowywały kanapki. Ponieważ przeznaczono je na przyjęcie andrzejkowe, dzieci bardzo starały się pięknie je udekorować. Smakowały wybornie.
Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Mikołajki (galeria)

Za oknem biało, zima przyszła wcześniej. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały więc Świętego Mikołaja, który tradycyjnie 6 grudnia przybył do naszego przedszkola. Świąteczny gość odwiedził dzieci we wszystkich grupach. Wysłuchał piosenek, wierszy i kolęd. Obdarował dzieci prezentami i słodkimi lizakami. Odchodzącego staruszka żegnało wiele uśmiechniętych buzi. Dzieci dziękowały i gorąco prosiły, aby Mikołaj nie zapomniał o prezentach pod choinkę.

TEATR PTASZYNA W BUDYNKU FILII (galeria)

Dnia 2.12.2010r. przedszkolaki gościły aktorów z Teatru Ludowego Ptaszyna, którzy zaprezentowali małym widzom przedstawienie pt. „Opowieść o Świętym Mikołaju”. Dzieci dowiedziały się kim był i jakie życie prowadził prawdziwy Święty Mikołaj. Widowisko teatralne obejrzały przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych Filii.Przygotowały: Nauczycielki Filii

PLUSZOWI GOŚCIE W GRUPIE VIII (galeria)

Pięciolatki z grupy VIII wiedzą, że 25.11 to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Ich puszyści przyjaciele tego dnia licznie przybyli w gościnne progi przedszkola. Misie małe, duże i ogromne wypełniały kącik zabawek. Dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych przytulankach, bawiły się i tańczyły wraz z misiami, przedstawiały je także na rysunkach.Mamy nadzieję, że za rok pluszowi goście znów odwiedzą naszą salę. Przygotowały: Zofia Owsieniuk, Joanna Suchodoła

NASI DOMOWI ULUBIEŃCY (galeria)

W ramach realizacji tematyki DOMOWE ZWIERZĘTA ZNAM, WIEM JAK O NIE ZADBAĆ MAM pięciolatki z grupy VIII czekały dwa ciekawe wyjścia: do Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz do Centrum Zoologicznego "Zwierzak".
Ku wielkiej radości dzieci przez całą drogę do biblioteki towarzyszył naszej grupie czarny kotek – najwyraźniej wyczuł, że tematem, który nas tam prowadzi, są właśnie zwierzęta hodowane w domach, a więc także koty. Pani bibliotekarka przyjęła nas bardzo serdecznie. Zaprezentowany przez nią zbiór książek dotyczących zwierząt hodowanych w domach był naprawdę bogaty. Dzieci z zainteresowaniem oglądały piękne fotografie przedstawiające różne zwierzęta i słuchały wypowiedzi pani Agnieszki na ich temat. Dowiedziały się również, w jaki sposób mogą wypożyczyć książki, które je zainteresowały. Na zakończenie wizyty w bibliotece przedszkolaki otrzymały zakładki do książek i słodkie upominki.
Wiele radości sprawiła naszym podopiecznym wizyta w Centrum Zoologicznym „Zwierzak”, gdzie dzieci spotkały się z bardzo gościnnym przyjęciem pracowników i mogły podziwiać małych mieszkańców sklepu. Widziały m.in. kolorowe rybki akwariowe, puszystego szynszyla, malutkie chomiki, długowłose świnki morskie i barwne papugi. Niektóre zwierzęta mogły nawet pogłaskać. Pięciolatki z zainteresowaniem słuchały też różnych ciekawostek na temat życia obserwowanych zwierzątek.
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować pani Agnieszce Kazberuk, kierowniczce Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce oraz pani Bogusi i jej mężowi, właścicielom Centrum Zoologicznego 'Zwierzak" w Hajnówce za miłe i gościnne przyjęcie!!! Przygotowały: Zofia Owsieniuk, Joanna Suchodoła

Zdrowe zęby – piękny uśmiech, radosne życie (galeria)

W pewien piękny, listopadowy dzień czterolatki z grupy IX wybrały się z wizytą do stomatologa – Pani Aleftyny Tomaszuk. Celem wycieczki było poszerzenie oraz uporządkowanie wiedzy dotyczącej higieny jamy ustnej oraz leczenia ubytków. Dzieci z zaciekawieniem słuchały tego co mówi pani doktor. Każdy chętnie siadał na fotel, by przekonać się o stanie swojego uzębienia. W nagrodę za odwagę otrzymały kolorowe naklejki. Dzieci nie tylko dowiedziały się w jaki sposób zapobiegać próchnicy ale również przekonały na własnej skórze, że wizyta u stomatologa może być całkiem miłą przygodą. Przygotowała: Milena Szymborewicz

Basiowy Bal Pasiastych (galeria)

Przedszkole nr 5 z Oddziałami Złobkowymi przystąpiło do Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Wydawnictwo LektorKlett, promującego nową serię książek dla dzieci o Basi. Przedszkolaki z trzech grup ( gr. I, gr. II, gr. IX) zapoznały się najpierw z nową lekturą - panie z poszczególnych grup codziennie czytały dzieciom ciekawe opowiadania o przygodach Basi. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było zorganizowanie Basiowego Balu Pasiastych, na którym dzieci musiały być ubrane ,, od stóp do głów ” w paski. Cała uroczystość była dla przedszkolaków niezapomnianym wydarzeniem. Oprócz zabaw taneczno - ruchowych dzieci brały udział w różnych konkursach: podawały nazwy zwierząt w paski; odgadywały tytuły znanych bajek oraz zagadki o pasiastych stworzeniach; przyczepiały ogonki dla zebry; przenosiły balony z miejsca na miejsce, które zmieniały się w ciężki kamień lub gorącą poduszkę. Na koniec imprezy wybrano Pasiastego Króla i Królową Balu, którzy zatańczyli ostatni, wspólny taniec. Zabawa była fantastyczna i niezapomniana, zakończyła się zbiorowym zdjęciem. Natomiast dzieci otrzymały kolorowe dyplomy za swoje uczestnictwo w Basiowym Balu Pasiastych.Przygotowały: I. Zaniewska- Ciep, D. Jurczuk, B. Sakowska, L. Stawarz, M. Szymborewicz

Spotkanie z panią bibliotekarką(galeria)

26 listopada grupę I ( 3latki ) odwiedziła pani z biblioteki. Celem jej wizyty było zainteresowanie dzieci książkami, zwłaszcza literaturą dziecięcą. Pani Agnieszka wyjaśniła dzieciom pojęcia: biblioteka, wypożyczalnia. Przedstawiła zasady korzystania z książek ; wdrażała do nabywania nawyku dbania o nie, szanowania ich. Dzieci oglądały książki, zwracały uwagę na ich budowę: okładki z tytułem, ilustracje. Wiedziały, iż nie można wyrywać sobie książek, rwać kartek, czy oglądać ilustracji tłustymi rękoma. Wysłuchały opowiadania przeczytanego przez panią bibliotekarkę i odpowiedziały na pytania dotyczące jego treści. Na koniec pani Agnieszka zaprosiła dzieci do odwiedzenia Biblioteki Miejskiej, w której pracuje. Na pewno wiosną skorzystamy z zaproszenia, a tym czasem będziemy systematycznie wzbogacać nasz kącik książek o nowe pozycje z zakresu literatury dziecięcej. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

"Szczotka , pasta, kubek, woda…tak się zaczyna zdrowa przygoda" (galeria)

Dnia 19.11.2010r. grupa 4 – latków postanowiła zmierzyć się z nie laba zadaniem! Otóż dzieci ponownie spotkały się z panią stomatolog Justyną Mays. Wizyta odbyła się w przedszkolu, na której to pani doktor zachęcała wszystkie czterolatki do codziennego, systematycznego szczotkowania ząbków. Sprawdziła gotowość dzieci do podjęcia tak ważnego przedsięwzięcia ( dzieci pokazały swoje akcesoria do mycia zębów ). Pani Justyna bardzo dokładnie omówiła kolejne etapy poprawnego czyszczenia jamy ustnej. Następnie dzieci umyły ząbki swoją szczoteczką i pastą. Zadanie zostało wykonane na medal! Przygotowały: D. Jurczuk, B. Sakowska

Kiedy pada deszcz – zabawy deszczowe (galeria)

Kiedy za oknem było szaro i smutno dzieci z grupy II bawiły się przy dźwiękach muzyki poważnej – do utworów F. Chopina i A. Vivaldiego. Tańczyły, podskakiwały, klaskały w parach, w kółeczku oraz bawiły się samodzielnie. Z wielką okazałością prezentowały swoje przeciwdeszczowe, kolorowe peleryny. Nie zabrakło również ,, grzmotów i piorunów” , które czasem towarzyszą deszczowej pogodzie. Dzieci były bardzo zachwycone zabawami deszczowymi, a co najważniejsze wszystkim dopisywał prawdziwy, jesienny humor.
Przygotowały: B. Sakowska, D. Jurczuk

Na poczcie (galeria)

W związku z realizacją bloku tematycznego: „ Ludzie listy piszą” pięciolatki z grupy III odbyły wycieczkę na pocztę. Po wejściu do jej wnętrza przywitała nas pani tam pracująca. Najpierw obserwowaliśmy ludzi podchodzących do różnych okienek i obsługujących ich pracowników poczty. Następnie zostaliśmy zaproszeni do pomieszczeń „ od zaplecza”. Poznaliśmy drogę listu od nadawcy do adresata. Wielką atrakcją była możliwość stawiania stempli pocztowych. W związku z tym, że w naszej grupie jest Natalka, której tato pracuje na poczcie- odwiedziliśmy jego miejsce pracy. Tato Natalki jest listonoszem i akurat w trakcie naszego zwiedzania jego biurko było puste. Po prostu- roznosił listy do adresatów. Dziękujemy za otrzymane pomoce dydaktyczne na poczcie.
Opracowała: Ewa Anchimiuk

ŻYWA GRA PLANSZOWA W GRUPIE V (galeria)

17.11.2010r. odbyło się w grupie V zajęcie otwarte dla rodziców i nauczycieli. Przedszkolaki podczas żywej gry planszowej zaprezentowały wszystkim zebranym swoje wiadomości, jakie zdobyły na zajęciach z zakresu nauki o przyrodzie i ekologii w tym i w ubiegłym roku szkolnym. Dzieci podzielone były na cztery grupy i wspólnie wykonywały losowane zadania. Odpowiadały na pytania dotyczące przyrody i ekologii, rozwiązywały zagadki, układały puzzle i śpiewały piosenki. Grupy miały przydzielonych ekspertów w postaci rodziców, którzy odczytywali pytania i zatwierdzali odpowiedzi dzieci. Każde wykonane poprawnie zadanie było punktowane. Podczas gry dzieci przestrzegały umów i zasad ustalonym wcześniej wspólnie regulaminem. Nad porządkiem czuwali wybrani kierownicy grup. Zwycięskie były dwie drużyny- ta, której pionek pierwszy dotarł do mety i ta, która zebrała największą ilość punktów. Przygotowała: Małgorzata Saadoon

Grupa VII w gabinecie dentystycznym (galeria)

Zdrowe i piękne zęby mamy,
Gdy dobrze o nie dbamy
Promując zdrowie wśród naszych wychowanków staramy się zapoznawać dzieci z różnymi jego aspektami. Tym razem wybraliśmy się do gabinetu dentystycznego. Bardzo miła pani dentystka – mama naszej Igi – zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu, pokazała, jak należy prawidłowo myć zęby i o nie dbać, dokonała też przeglądu uzębienia u wszystkich dzieci. Przedszkolaki bardzo odważnie zasiadały w fotelu dentystycznym, który w dodatku jeździł z góry na dół. Mamy nadzieję, że w ten sposób przełamiemy lęk dzieci przed wizytą u dentysty. Na zakończenia naszej wizyty pani Ewa Fiedoruk – Makac przygotowała dzieciom wspaniałe niespodzianki-kubeczki i pasty do zębów, kolorowanki oraz książeczki, w których myszki: Elinka i Mikuś opowiadają dzieciom o higienie jamy ustnej. Składamy serdeczne podziękowania pani Ewie za bardzo miłe i profesjonalne przygotowanie spotkania. Nauczycielki: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

CYRK FOKUS W BUDYNKU FILII (galeria)

Dnia 9.11.2010r. w budynku Filii Przedszkola Nr 5 odbyło się przedstawienie cyrkowe zaprezentowane przez Cyrk Fokus. Artyści okazali się perfekcyjnie przygotowani do tego, aby zainteresować swoimi występami najmłodszych widzów. Dzieci miały możliwość podziwiania m. in. jazdy na mini – rowerze, występów z hula – hop oraz żonglerki. Najwięcej emocji wywołał występ białego pudelka, który popisał się wspaniałymi umiejętnościami akrobatycznymi. Przedstawienie cyrkowe podziwiały pięcio- i sześciolatki z Przedszkola Nr 5 przy ul. M. Reja 2 oraz wszystkie grupy wiekowe z budynku Filii. Występ bardzo spodobał się małym widzom. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne tak wspaniałe widowisko. Przygotowały: Nauczycielki Filii

ZADUSZKI (galeria)

Zaduszki to zwyczaj odwiedzania cmentarzy, powiązany z zapalaniem świeczek i zniczy na grobach. Są one symbolem pamięci o zmarłych.2 listopada w Dzień Zaduszny dzieci z grup VI i VII naszego przedszkola udały się wraz z nauczycielkami na cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej, by w akcie hołdu i szacunku oddać cześć dla żołnierzy poległych w walkach na polskiej ziemi.Dzieci z obu grup zapaliły symboliczne znicze i uczciły poległych minutą ciszy. Przygotowały: Sylwia Filinowicz Renata Bartoszewicz

"Runo" w naszym mieście (galeria)

W piękny jesienny dzień dzieci z grupy III odbyły wycieczkę do zakładu " Runo". Ten zakład wybraliśmy po to, aby poszerzyć wiedzę na temat bogactwa naszej Puszczy Białowieskiej. Pięciolatki dowiedziały się, że „ Runo” to spółka zajmująca się pozyskiwaniem i przetwarzaniem ziół, owoców leśnych, surowców zielarskich. Poinformowano nas, że poprzez własną sieć punktów skupu pracownicy przetwarzają i przygotowują surowce dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego w kraju i za granicą. Nas zainteresował proces powstawania herbaty owocowej, jej pakowanie i transport. Obserwowaliśmy pracujących ludzi i ich narzędzia pracy. Na koniec naszej wycieczki otrzymaliśmy w prezencie herbatki owocowo- ziołowe, a my wręczyliśmy laurkę pani, która nas oprowadzała po tym zakładzie.Przygotowały: E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz

Konkurs Ekologiczny (galeria)

20 października ruszył konkurs ekologiczny dla dzieci i rodziców organizowany przez portal internetowy Buliba. pl. Do udziału w zabawie zarejestrowało się 200 przedszkoli z całej Polski. My również zgłosiliśmy swój udział. Prace stworzone przez dzieci miały w prosty sposób propagować ideę dbania o bioróżnorodność naszego środowiska, a więc troski o zachowanie odpowiednich warunków do życia różnych gatunków roślin i zwierząt: "od mrówki do słonia, od trawy po dąb". Każde przedszkole mogło zgłosić do konkursu maksymalnie 3 prace, które zostały opublikowane w serwisie internetowym Buliba.pl i były oceniane przez użytkowników serwisu. Drugiego listopada zakończyło się głosowanie na prace. Nasze przedszkole zdobyło 795 głosów, za co serdecznie dziękujemy rodzicom i wszystkim głosującym. Otrzymaliśmy wyróżnienie za udział a poszczególne dzieci – dyplomy: Dominika O. (gr. I), Mikołaj R. (gr I), Gabrysia K. (gr. II). Gratulacje!!! Przygotowały: D. Jurczuk, B. Sakowska, I. Zaniewska- Ciep

LEŚNICZY OPOWIADA (galeria zdjęć)

W dniu 29.10.2010 r. grupa IX (dzieci czteroletnie) gościła w swych progach Leśniczego Nadleśnictwa Hajnówka Pana Marka Mackiewicza. Pan leśniczy, odwołując się do kolorowych ilustracji i plansz , bardzo ciekawie opowiadał o zwierzętach i ptakach przygotowujących się do nadchodzącej zimy. Uświadomił też, poprzez zabawę dydaktyczną, jak ważna jest systematyczność podczas dokarmiania ptaków pozostających w Polsce w okresie zimy. Dzieci zaprezentowały w trakcie pogadanki nabytą wiedzę oraz wiersz, mówiący o zwyczajach jeża, czym sprawiły leśniczemu miłą niespodziankę.
Dzięki spotkaniu dzieci pogłębiły wiedzę na temat wybranych mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W podziękowaniu wręczyły własnoręcznie wykonanego jeża z masy solnej i tworzywa przyrodniczego. Dziękujemy Panu Markowi Mackiewicz za ciekawe zajęcia. Przygotowała: Lucyna Stawarz

Wycieczka do Nadleśnictwa Browsk (galeria)

03.11.2010r. dzieci z grup III i IV odbyły wycieczkę do Nadleśnictwa Browsk w Gruszkach. Dostarczyło im to mnóstwo okazji do zgromadzenia wiedzy i doświadczeń przyrodniczych. Najpierw dzieci uczestniczyły w prezentacji multimedialnej "Przygotowania zwierząt do zimy", następnie w trakcie spaceru zbierały informacje dotyczące nazw i wyglądu pospolitych drzew iglastych i liściastych. Największą atrakcją wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Przygotowały: E. Anchimiuk, B. Dmitruk, A. Jurczak, B. Wołodkiewicz.

Recyklingujemy papier (galeria)

Razem z panią wykonaliśmy papier ekologiczny. Wspólnie stworzyliśmy masę, wymieszaliśmy dokładnie z krochmalem i cierpliwie oczekiwaliśmy, aż będzie ona wystarczająco gęsta. Gdy stworzyliśmy kartki papieru ze starych gazet, przekonaliśmy się, że warto segregować śmieci, bo można z nich pozyskać coś bardzo potrzebnego. Przygotowała: B. Wołodkiewicz

Bal u Pani Jesieni (galeria)

Dzieci z grupy IV (5-6latki ) przygotowały przedstawienie pod hasłem "Bal u Pani Jesieni", podczas którego mogły zaprezentować wiersze, piosenki i zabawy muzyczno- ruchowe o tematyce jesiennej. Umiejętności aktorskie, muzyczne i taneczne obejrzało wielu widzów: 14 października był to występ dla dzieci i personelu naszego przedszkola; 15 października rodzice małych aktorów mieli okazję podziwiać swe dzieci; a 20 października- goście z Niemiec. Po przedstawieniu uczestnicy kolejnych spotkań brali udział w zabawach integracyjnych przy muzyce, prowadzonych przez wychowawczynie grupy IV. Wspólne zabawy sprawiły wszystkim wiele radości i zadowolenia. Stroje i inne potrzebne rekwizyty oraz scenografię do występu przygotowały nauczycielki z grupy IV wspólnie z rodzicami, którym serdecznie dziękują za okazaną pomoc i duże zaangażowanie.Przygotowały: A. Jurczak, B. Dmitruk

Święto Pieczonego Ziemniaka (galeria)

Dnia 08.10.2010r. dzieci z grupy IV ( 5-6latki ) były na wycieczce w Wydmuchowie. Poznały tam niektóre gatunki zwierząt ( konie, jelonek, króliki) i ptactwa domowego ( kury, gęsi, indyki, pawie, bażanty). Miały możliwość zapoznania się z warunkami, w jakich żyją te zwierzęta a także ze sposobem ich odżywiania się. Właściciel gospodarstwa przygotował ognisko, przy którym dzieci ogrzały się, śpiewały piosenki i piekły kiełbaski. Później piekły w palenisku ziemniaki, by uczcić Święto Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie z nauczycielkami doglądały żaru i przewracały pieczonki na drugą stronę. Na koniec woźnica przewiózł dzieci po lesie. Przejażdżka wozami konnymi najbardziej podobała się przedszkolakom.
Przygotowały: B. Dmitruk, A. Jurczak

PRZYGOTOWUJEMY SAŁATKĘ OWOCOWĄ (galeria)

Realizując tematykę dotyczącą zdrowego stylu życia nie mogło zabraknąć tematu zdrowego odżywiania. Czterolatki z grupy II postanowiły samodzielnie przygotować pyszną sałatkę owocową. Jak przystało prawdziwym kucharzom, najpierw udaliśmy się na zakupy i kupiliśmy wszystkie produkty. Następnego dnia od rana zaczęliśmy "kucharzenie". Myliśmy i obieraliśmy owoce, a nasza pani pomogła nam je pokroić. Sami wymieszaliśmy i doprawiliśmy naszą sałatkę owocową. Następnie pięknie nakryliśmy stoły i degustowaliśmy nasze zdrowotne danie.Było pyyyyyycha!!! Przygotowały: Beata Sakowska, Dorota Jurczuk

ZADUSZKI (galeria)

Zaduszki to zwyczaj odwiedzania cmentarzy, powiązany z zapalaniem świeczek i zniczy na grobach. Są one symbolem pamięci o zmarłych.2 listopada w Dzień Zaduszny dzieci z grup VI i VII naszego przedszkola udały się wraz z nauczycielkami na cmentarz wojenny z okresu II wojny światowej, by w akcie hołdu i szacunku oddać cześć dla żołnierzy poległych w walkach na polskiej ziemi.Dzieci z obu grup zapaliły symboliczne znicze i uczciły poległych minutą ciszy.Przygotowały:Sylwia FilinowiczRenata Bartoszewicz

MAMY ZDROWE ZĄBKI (galeria)

Dnia 28.10 2010 r. w ramach realizacji bloku tematycznego o zdrowiu dzieci z grupy II wybrały się do Poradni Stomatologicznej - do pani Justyny Mays. Pani dentystka pokazała nam wnętrze swojego gabinetu stomatologicznego. Następnie opowiedziała o swojej pracy, jak należy dbać o zęby i o chorobach związanych z zębami. Zachęcała również wszystkie dzieci do systematycznego mycia ząbków i na spotkanie do swojego gabinetu. Punktem kulminacyjnym był ,,jeżdżący fotel dentystyczny”, na którym to każdemu dziecku zostały sprawdzone wszystkie ząbki. Spotkanie w gabinecie stomatologicznym odbyło się bardzo sympatycznie, miło i "bezboleśnie". Na zakończenie wizyty "dzielni pacjenci", za swoją odwagę, otrzymali dyplomy, kolorowanki oraz piękne naklejki. Serdecznie dziękujemy Państwu Mays.
Przygotowała: B. Sakowska, D. Jurczuk

6- latki w Białowieży (galeria)

19.10.2010r. dzieci z grupy V były na zajęciu w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Białowieży. Zajęcia te prowadziła Pani Ewa Moroz- Keczyńska, kustosz Muzeum Przyrodniczo-Leśnego.
Przedszkolaki zdobyły mnóstwo wiadomości dotyczących ptaków. Dowiedziały się jak ptaki są zbudowane, jak się poruszają, odżywiają oraz jak wychowują potomstwo. Szczególne wrażenie zrobiła na dzieciach zabawa dotycząca migracji ptaków. Prowadząca urozmaiciła spotkanie pokazem ciekawych slajdów, zabawami ruchowymi i graficznymi. Zajęcia obserwowali nauczyciele z zaprzyjaźnionego przedszkola w Hattstedt w Niemczech. Mamy nadzieję, że było to dla nich ciekawe doświadczenie, a proponowane przez prowadzącą zabawy i sposoby przekazywania informacji wykorzystają w swojej pracy.
6- latki pobyt w Białowieży zakończyły w kinie, gdzie obejrzały film pt."Ryś i spółka".

Zajęcia odbywały się w ramach projektu: "Spotkanie polsko - niemieckie "Przyjaźń, współpraca, ekologia". Realizacja projektu przebiegała przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

GOŚCIE Z NIEMIEC (galeria)

20.10.2010r. 6- latki z grupy V gościły u siebie nauczycieli z zaprzyjaźnionego przedszkola z Hattstedt w Niemczech. Z okazji spotkania przedszkolaki przygotowały i zaprezentowały przedstawienie o treści ekologicznej pt.: „Jesień w lesie”. Widzowie byli zachwyceni występem dzieci, ich starannym przygotowaniem i umiejętnościami aktorskimi. Nagrodzili małych artystów gromkimi brawami i słodyczami.
Następnie goście, dyrekcja przedszkola oraz dzieci z nauczycielkami, w ogrodzie przedszkolnym wspólnie zasadzili „drzewko przyjaźni polsko- niemieckiej” - jabłoń przywiezioną z Niemiec.
Przedszkolaki otrzymały również od niemieckich przyjaciół piękną budkę dla szpaków, którą Pan Mikołaj zamocował wysoko na drzewie tak, aby wszystkie dzieci z okien mogły wiosną obserwować wprowadzające się do niej ptaki.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu: "Spotkanie polsko - niemieckie "Przyjaźń, współpraca, ekologia". Realizacja projektu przebiegała przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

Obchody Tygodnia Misyjnego (galeria)

24 X.2010r. dzieci z Przedszkola nr 5 w Hajnówce ( grypy: III, IV, V, VI, VII i VIII) wzięły udział w występach z okazji uroczystego zakończenia Tygodnia Misyjnego w Kościele Powszechnym. Uroczystość odbyła się w Hajnowskim Domu Kultury. Grupy pięknie zaprezentowały tańce z różnych stron świata, zostały nagrodzone brawami oraz słodkim poczęstunkiem.

Leśnik-poznajemy zawody naszych rodziców. (galeria)

Już od kilku lat staramy się organizować zajęcia, które dają możliwość poznania zawodów naszych rodziców. 11 października dzieci z grupy III wybrały się do Nadleśnictwa Kolejki Leśne w Hajnówce. Tam pracuje tato naszej koleżanki Ani- pan Jerzy Kędyś. Tato Ani wraz ze swoimi kolegami- leśnikami oprowadził nas ścieżką edukacyjną. Dzieci w trakcie bezpośredniej obserwacji poznawały kory drzew naszej Puszczy, przyswajały wiedzę o jej mieszkańcach- zwierzętach. Atrakcją wycieczki był niespodziewany wjazd pojazdu straży leśnej na sygnale. Możliwość siedzenia wewnątrz tego pojazdu była dla chłopców ogromnym przeżyciem. Na koniec naszego pobytu pracownicy Nadleśnictwa przygotowali nam wielką niespodziankę- zorganizowali ognisko i pieczenie kiełbasek. My zaśpiewaliśmy im piosenkę, wręczyliśmy laurkę i słodki poczęstunek. Oni obdarowali nas jeszcze książeczkami, drewnianymi linijkami i pocztówkami z leśnymi elementami. Wielkie podziękowania składamy kierownictwu i pracownikom Nadleśnictwa.Opracowały: E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz.

Święto drzewa w grupie III (galeria)

"Święto drzewa" to akcja sadzenia drzew, która odbyła się 10 października. Przedszkolaki z grupy III przy współpracy z leśnikiem- panem Jerzym Kędysiem, postanowiły zasadzić drzewo- wybrały lipkę. Wcześniej dokonały obserwacji terenu wokół przedszkola i wybrały odpowiednie miejsce. W zasadzeniu drzewa pomógł nam pan woźny. Wykopał dołek, mocno osadził w nim drzewo. Na koniec pięciolatki podlały swoją lipkę wodą z konewki. Obiecały, że codziennie idąc do przedszkola będą obserwowały rozwój drzewa. Pamiętajmy, drzewo- to symbol zdrowia i szczęścia. Opracowała: Ewa Anchimiuk

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM (galeria)

20.10.2010 r. dzieci z grupy I i II spotkały się z Leśniczym, panem A. Łukaszewiczem. W ramach tygodniowego cyklu tematycznego ,,Jesień w lesie" leśniczy przybliżył przedszkolakom zwyczaje zwierząt i roślin z Puszczy Białowieskiej. Dzieci dowiedziały się też jak należy chronić przyrodę i zachowywać się podczas spacerów , wycieczek do lasu. Pan leśniczy w sposób bardzo ciekawy opowiadał nam również o swojej pracy. ,,Maluszki” miały okazję poznać także odgłosy wydawane przez zwierzęta i ptaki leśne poprzez sprzęt niezbędny w pracy leśniczego ( róg do wabienia zwierzyny, wabiki – nagrane odgłosy zwierząt, trąbka). Nasz gość zachęcał wszystkie dzieci do wycieczki kolejką wąskotorową oraz do odwiedzenia nowej siedziby Nadleśnictwa w Hajnówce. W zamian dzieci za ciekawe spotkanie obdarowały leśniczego laurką własnoręcznie zrobioną. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.
Przygotowały: I. Zaniewska – Ciep, D. Jurczuk, B. Sakowska

W poszukiwaniu leśnych skarbów (galeria)

Dzieci z I i II grupy wybrały się na wycieczkę do lasu. Obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Chodziły po opadłych liściach, tworzących długie chodniki, zbierały żołędzie, szyszki i kasztany. Wsłuchiwały się w śpiew leśnych ptaków i wypatrywały zwierząt, takich jak wiewiórka, jeż, czy zając. Pogoda była piękna, świeciło przy tym słońce, dzieci miały okazję zapoznać się z oznakami złotej jesieni. Wokół wirowały kolorowe liście, nauczycielki uwrażliwiały swych podopiecznych na piękno przyrody. Niektóre z dzieci podnosiły liście do góry w poszukiwaniu grzybów. Wiedziały, że pod kopczykami mogą się znajdować prawdziwki, czy maślaki. Zapewne wspólne wyprawy z rodzicami do lasu rozbudziły w nich zmysł poszukiwacza… Przygotowały: D. Jurczuk, B. Sakowska, I. Zaniewska- Ciep

SAŁATKA OWOCOWA, PYSZNA JEST I ZDROWA (galeria)

Wiedzą o tym dzieci z grupy VI, które w ramach realizacji kolejnych zajęć z cyklu ,,Kuchcikowo” postanowiły przygotować owocowy deser-sałatkę. Przedszkolaki samodzielnie kroiły przygotowane owoce (było to dla nich wielką frajdą). Podczas przygotowywania deseru dzieci dowiedziały się dlaczego warto jest jeść owoce oraz jaki wpływ mają one na pozytywne funkcjonowanie organizmu człowieka.Oczywiście to, co przygotowujemy sami najbardziej smakuje, więc nic dziwnego, że sałatka znikała z salaterek w błyskawicznym tempie.Przygotowała: Filinowicz Sylwia

OWOCE I WARZYWA – JESIENNA SKARBNICA ZDROWIA (galeria)

W okresie 27.09 - 01.10.2010 pięciolatki z grupy VIII w ramach tematu ZDROWE ODŻYWIANIE TO WAŻNE ZADANIE pogłębiały swoje wiadomości dotyczące istotnych komponentów zdrowej diety: owoców i warzyw. Wygląd jesiennego sadu i ogrodu przedszkolaki poznawały podczas spaceru. Obserwowały i nazywały drzewka owocowe rosnące w sadzie oraz warzywa ogrodowe. Z dużym zaangażowaniem wzięły udział w przygotowaniu sałatek owocowych i warzywnych. Pamiętały o umyciu rąk oraz owoców i warzyw przed przyrządzeniem posiłku, a także o zachowaniu ostrożności podczas posługiwania się nożem przy krojeniu składników surówki.Pięciolatki chętnie wykorzystywały sylwety warzyw i owoców podczas tworzenia niepowtarzalnych scenek teatralnych.Owoce stały się również ważnym elementem urodzin obchodzonych przez dzieci. Owocowe - słodkie i zdrowe - urodziny na dobre zagościły w grupie VIII. Smacznego!!! Przygotowała: Zofia Owsieniuk

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA (galeria)

W ramach realizacji w/w bloku tematycznego przedszkolacy z grupy VI filii Przedszkola Nr 5 miały spotkanie z policjantami: pania Basią, panem Januszem i Romualdem. Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz przybliżenie charakteru pracy policjanta w szczególności policji ruchu drogowego.Nauczycielka grupy Aniela Kot realizuje projekt pt ,,Rodzic – ekspert” w ramach którego, wykorzystuje fachowość i kompetencje rodziców dzieci z grupy. Ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa zaproszonym do współpracy okazał się tata: R. Słabiński, który przygotował dzieciom niespodzianki min. prezenty-misie odblaskowe.Największą niespodziankę i atrakcję dla dzieci stanowiły pojazdy policyjne, samochód oraz motor pana Janusza.Po spotkaniu prawie wszystkie dzieci z grupy deklarowały, iż w przyszłości zostaną policjantami.Serdecznie dziękujemy naszym gościom i panu R. Słabińskiemu za współpracę oraz fotografowanie spotkania.Mamy nadzieję, iż taki bezpośredni kontakt z fachowcami i ekspertami podniesie kompetencje i zachowania naszych wychowanków, którzy na co dzień będą dbały i przestrzegały zasad dbałości o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Aniela Kot

WITAMINOWY SOK OWOCOWY (galeria)

W grupie VI (dzieci 4-5 letnie) realizowany jest cykl zajęć pt ,,Kuchcikowo”, czyli zajęcia kulinarne dla najmłodszych. Kuchcikowo, to czas, kiedy przedszkolaki mają okazję realizować swoje kulinarne pomysły. Podczas zajęć kulinarnych stworzona została możliwość samodzielnego przygotowania rozmaitych potraw (pod czujnym okiem nauczycielki grupy), których oczywiście następnie kosztują.
Zajęcia w/w cyklu uczą przedszkolaków przede wszystkim czerpania radości ze wspólnego przygotowania potraw oraz estetycznego ich podawania.
Na pierwszym spotkaniu postanowiliśmy przygotować zdrowy sok ze świeżych owoców. Rodzice dzieci z grupy VI dostarczyli do przedszkola owoce (banany, jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomarańcze) i warzywa (marchew), które następnie zostały przygotowane (obrane i umyte). Przy użyciu sokowirówki, każde dziecko miało okazję przekonać się jak otrzymujemy z surowych owoców pyszny i zdrowy sok.
Następnie próbowaliśmy….
Na pyszny witaminowy sok owocowy skusiły się również dzieci, które niechętnie jadają owoce i warzywa!
Relację z przeprowadzonych zajęć przygotowała: Filinowicz Sylwia

Jarzynowy teatrzyk (galeria)

Przez cały tydzień pięciolatki z grupy III przynosiły do przedszkola warzywa ze zbiorów swoich rodziców i dziadków. Gromadziliśmy te piękne okazy w kąciku ekologicznym, następnie postanowiliśmy wykorzystać do wykonania jarzynowych kukiełek. Nauczycielka zamocowała warzywa na patyczkach, a dzieci pięknie je ozdobiły: plasteliną, okrawkami materiałów, bibuły, wstążek i nici. Dzieci miały doskonalą zabawę z kukiełkami, próbowały nawet same improwizować przedstawienia. Przygotowała: B. Wołodkiewicz

Uczymy się przechodzić przez ulicę (galeria)

Trzylatki realizowały blok tematyczny „ Jestem bezpieczny na drodze”. Poznawały zasady ruchu drogowego, uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez papierowe pasy. Poznały znak drogowy „ Uwaga, przejście dla pieszych”, dowiedziały się, iż przejście takie można nazywać zebrą lub pasami. Uczyły się zasad właściwego zachowania się podczas przechodzenia przez ulicę. Spotkanie z panem policjantem jeszcze bardziej utwierdziło dzieci w przekonaniu, iż przy ulicy należy iść bardzo ostrożnie, uważnie rozejrzeć się i dopiero przechodzić na drugą stronę. Zarówno zabawy w sali jak i rzeczywiste przejście przez jezdnię wzbogaciło dzieci w kolejne doświadczenia i pozwoliło wyciągnąć wnioski z dotychczasowych spacerów z rodzicami. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Kiszenie ogórków w grupie III (galeria)

Jesień to czas zbierania plonów z sadów i ogrodów oraz ich przetwarzania- kiszenia, marynowania, suszenia, mrożenia. Pięciolatki nie tylko wykazały się znakomitą wiedzą na temat przygotowania przetworów, lecz samodzielnie przystąpiły do kiszenia ogórków (według przepisu obrazkowego na gazetce )i wybrały miejsce ich przechowywania- piwnicę. Dzieci wykazały się też dokładnością, ostrożnością i cierpliwością, cały tydzień bowiem czekały na efekt wspólnej pracy. Będą z nich wspaniali gospodarze- ogórki były wyśmienite. Przygotowała: B. Wołodkiewicz

TEATR CONIECO W BUDYNKU FILII (galeria)

Dnia 8.10.2010 dzieci ze żłobka i przedszkola miały możliwość uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu. Teatr Conieco zaprezentował oczom małych widzów prawdziwe przedstawienie ekologiczne zatytułowane „Dwa serca”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały historię małego Straszka na wróble i jego przyjaciół. Uwagę przyciągały starannie wykonane kukiełki, którymi posługiwali się artyści z Teatru Conieco. Mamy nadzieję, że mądra i wzruszająca opowieść o Straszku pozostanie na długo w pamięci naszych podopiecznych. Przygotowały: Nauczycielki Filii

Pięciolatki segregują odpadki (galeria)

Tak wiele mówi się o ochronie przyrody, o tym ile istnieje zagrożeń dla naszej planety wynikających z niszczycielskiej działalności człowieka. Dlatego też już w okresie edukacji przedszkolnej należy wprowadzać dzieci w tą problematykę i budować w nich świadomość ekologiczną. Akcja sprzątania świata to wspaniała okazja do promowania selektywnej zbiórki odpadów. Pięciolatki z grupy III włączyły się do tej akcji. Już w latach ubiegłych sprzątały teren wokół przedszkola. W tym roku wybrały się na leśną polanę. Zabrały ze sobą worki i rękawice. Na miejscu dokonały obserwacji terenu, przypomniały o zasadach obowiązujących w lesie ( nie hałasujemy, nie oddalamy się). W trakcie zbiórki odpadów dzieci były zaskoczone i oburzone ilością bezmyślnie wyrzucanych śmieci. Po zakończonej akcji wszystkie worki zostały wyrzucone do odpowiednich kontenerów. Przygotowała: Ewa Anchimiuk

Święto Drzewa w filii naszego przedszkola (galeria)

Inne święta służą jedynie przypomnieniu
Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość
Juliusz Morton

Nasze przedszkole w tym roku po raz pierwszy obchodziło Święto Drzewa. W filii zajmowały się tym nauczycielki i dzieci z grupy VII. Głównymi założeniami tygodniowej tematyki dotyczącej „Święta Drzewa” było:
rozwijanie postaw proekologicznych,
wyrabianie w dzieciach emocjonalnego stosunku do środowiska przyrodniczego,
zapoznanie z tematyką dotyczącą ochrony drzew oraz popularyzacją znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie,
ukazanie zalet drzewa dla człowieka i przyrody.
W związku z tym przeprowadziliśmy szereg działań, które pozwoliły nam zrealizować w/w cele. Cały projekt rozpoczęliśmy posadzeniem drzewka klonu w ogrodzie przedszkolnym jako znak, że jesteśmy miłośnikami przyrody. Pomógł nam w tym pan leśnik, który zapoznał nas też z jego pielęgnacją. Następnie odbyliśmy wycieczkę do pobliskiego lasu, podczas której dzieci podziwiały piękno drzew w jesiennej szacie, uczyły się także rozpoznawania podstawowych gatunków drzew oraz świetnie bawiły się na leśnej polance Przeprowadziliśmy też zajęcia edukacyjne w formie ciekawych zabaw, dzięki którym dzieci wiele się dowiedziały o drzewach i ich znaczeniu dla człowieka i przyrody. Mamy nadzieję, że to święto stanie się coroczną tradycją w naszym przedszkolu i pozwoli na zaszczepienie u dzieci potrzeby dbania o środowisko naturalne. Przygotowały i prowadziły: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Owocowo warzywne zajęcia (galeria)

Realizując zadania z zakresu promocji zdrowia przedszkolaki z grupy VII poznawały zasady zdrowego żywienia, a w tym rolę owoców i warzyw. Samodzielnie przygotowywały zdrowe potrawy, w tym roku sałatkę jarzynową, o której uczyły się piosenki. Zajmowały się też suszeniem jabłek własnoręcznie pokrojonych. Będą one znakomitym zastępnikiem słodyczy w zimowe dni. Dzieci w ten sposób miały możliwość rozwijania samodzielności i budowania własnej wartości poprzez samodzielne działanie. Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Jesienne zabawy 6 – latków z grupy VII (galeria)

Jestem jesień z pełnym koszem
Dobra rzeczy wam przynoszę:
jabłka, śliwki, gruszki, bery,
pomidory i selery.
Jesienny czas sprzyja rozwijaniu zainteresowań plastyczno – konstrukcyjnych dzieci, a bogactwo jesiennych darów i kolorów zachwyca i pozwala odkrywać piękno otaczającego świata. Każdy dzień w przedszkolu jest ciekawy i inspirujący, a złota polska jesień zaprasza serdecznie do spacerów, wycieczek i wesołych zabaw na podwórku podczas których przedszkolaki z zapałem gromadzą materiał przyrodniczy, tak chętnie później wykorzystywany do zajęć.
Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz

Kolory jesieni (galeria)

Dzieci z grupy I ( 3latki) wybrały się na wycieczkę do parku. Maluchy zapoznawały się z charakterystycznymi zmianami w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej obserwacji. Dostrzegły fakt opadania liści, zmiany w ich ubarwieniu, próbowały określić kolor. Zbierały liście tworząc bukiety. Poznały możliwości wykorzystania opadłych liści ( zasuszanie w gazetach, układanie w wazonie, dmuchanie podczas ćwiczeń oddechowych). Oprócz liści dzieci zauważyły opadające żołędzie. Od razu wywiązała się zabawa w poszukiwanie czapeczek dla żołędzi. Dzieci biegały, bawiły się i zbierały żołędzie. Piękna, słoneczna pogoda dopełniła wrażeń. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

JESTEŚMY BEZPIECZNI (galeria)

Dnia 21.10.2010 r. przedszkolaki z grupy II i III odwiedziły Miejską Komendę Policji w Hajnówce. Dzieci zwiedzały budynek komendy oraz oglądały cele. Funkcjonariusze pobrali dzieciom odciski palców i wyjaśnili dlaczego podejmuje się takie działania. Policjanci przybliżyli także zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach oraz zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła tresura psów oraz wyposażenie radiowozu policyjnego. W zamian 4 i 5 – latki podziękowały policjantom i obdarowały ich samodzielnie wykonaną laurką. Dzieci pełne wrażeń oraz z ogromną ,,skarbnicą wiedzy” wróciły do przedszkola.Przygotowały: B. Wołodkiewicz, D. Jurczuk, B. Sakowska, E. Anchimiuk

Dary z sadu i ogrodu (galeria :

3-latki z grupy I poznawały jesienne prace w ogrodzie i sadzie. Zapoznały się ze znaczenie słowa: sad. Obserwowały dojrzewające owoce na drzewach. Zbierały jabłka, grabiły liście, obserwowały wyrywanie marchwi w ogrodzie. Podczas zabaw w sali dzieci rozpoznawały owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Nabywały przeświadczenia o konieczności spożywania warzyw i owoców jako niezbędnego dla zdrowia źródła witamin. Dzieci dostrzegły także fakt, iż w sadach i ogrodach rosną jesienne kwiaty takie jak: astry, chryzantemy, dalie, wrzosy i inne; jak również krzewy róż, malin. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

6- LATKI W WYDMUCHOWIE (galeria :)

23 września 6-latki były na wycieczce w Wydmuchowie. Zobaczyły tam różne gatunki ptaków domowych, zapoznały się z warunkami w jakich żyją, a także ze sposobem ich odżywiania. Karmiły króliki i głaskały małego jelonka. Miały też okazję obejrzeć stajnię, w której mieszkają piękne konie.Znalezione w gospodarstwie pióra były inspiracją do zabawy w „Indian”, która szybko zmęczyła wycieczkowiczów i sprawiła, że kiełbaski prosto z ogniska smakowały im wyśmienicie. Upieczone w popiele ziemniaki dzieci zjadły już w przedszkolu.Największą atrakcją wycieczki była przejażdżka wozami konnymi po lesie.
Przygotowały:Małgorzata Saadoon Anna Sacharczuk

,,Żegnamy się z Latem” (galeria :)

21 września grupa 4 – latków obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka. Dzieci poznały już wcześniej do jakiej grupy produktów zaliczamy ziemniaki i co można z nich przyrządzić w domowej kuchni. Czas oczekiwania na degustację ziemniaka z ogniska był zapełniony wspólnym śpiewem, pląsami, konkursami oraz zabawami na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała - dzieci szczęśliwe, z pełnymi brzuszkami, umorusanymi buźkami i pełne wrażeń wróciły do przedszkola na leżakowanie.
Przygotowały D. Jurczuk, B. Sakowska

WYCIECZKA DO BIAŁOWIEŻY (galeria :)

Dnia 13.09.2010 odbyła się autokarowa wycieczka do Białowieży, w której udział wzięły dzieci z grup VII i VIII wraz z opiekunkami. Wycieczkę rozpoczęła wizyta w białowieskim kinie „Żubr”, gdzie w ramach Festiwalu Filmów Młodego Widza „Wędrujące Ale Kino!” przedszkolaki mogły uczestniczyć w pokazie kilku krótkometrażowych filmów dla dzieci. Pięcio - i sześciolatki z zainteresowaniem obejrzały m.in. przygody Bolka i Lolka, Reksia oraz szmacianego pieska.
Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie fragmentu Białowieży. Dzieci z zachwytem oglądały piękną Cerkiew i chętnie spacerowały po rozległym Parku Pałacowym. W specjalnie do tego celu wyznaczonym miejscu parku dzieci zjadły przysmaki przygotowane przez Rodziców i panie z przedszkola. Zmęczone, ale zadowolone i pełne nowych wrażeń pięcio - i sześciolatki pożegnały gościnną Białowieżę i czekającym już na nie autokarem wyruszyły w podróż powrotną do Hajnówki.
Przygotowały: B.Markiewicz, R.Bartoszewicz, J.Suchodoła, Z.Owsieniuk


Wycieczka do Białowieży grupy III i IV (galeria :)

Dnia 13.09.2010r. dwie grupy przedszkolaków(III i IV) wyruszyły na wycieczkę do Białowieży. Pierwszym celem wyprawy była wizyta w kinie „ Żubr”. Tam obejrzeliśmy zestaw bajek animowanych: „ Bolek i Lolek”, „ Reksio”, „ Piesek w kratkę” i inne. Widać było wielką radość na twarzach dzieci. Podczas seansu często spontanicznie klaskały i śmiały się. Drugim punktem programu było zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Wszyscy byliśmy ciekawi, jak wyglądają zwierzęta naszej Puszczy Białowieskiej w naturalnych warunkach. Była piękna, słoneczna pogoda, więc większość zwierząt leniwie wylegiwała się na słońcu. Tylko ryś niespokojnie krążył po swojej klatce a rodzina dzików z apetytem zajadała jakieś przysmaki wygrzebane ryjkami z błota. Oprócz zwierząt, które zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie mogliśmy również podziwiać piękno przyrody najstarszej puszczy w Polsce.
Organizatorki: E. Anchimiuk, B. Dmitruk, A. Jurczak, B. Wołodkiewicz.


Filia sprząta swój mały świat (galeria :)

Przedszkolaki z grupy VI, VII i VIII naszego przedszkola włączyły się do akcji Sprzątania Świata. Dzieci zapoznane przez swoje panie z celami akcji i zaopatrzone w gumowe rękawiczki i worki na śmieci odpowiednio oznaczone przystąpiły do sprzątania. Teren wokół przedszkola okazał się być trafionym miejscem do sprzątania. Mieszkańcy pobliskiego osiedla nie zbyt dbają o jego czystość Mamy nadzieję, że przedszkolaki im to uświadomią, bo mieliśmy wielu obserwatorów. Zaś na placu przedszkolnym zostały do sprzątania tylko liści, które o tej porze roku bezustannie spadają z drzew. Dzieci z wielką radością posługiwały się grabiami, miotłami, niektóre na pewno po raz pierwszy w życiu. Taka lekcja na pewno na długo pozostanie im w pamięci.
Akcję przygotowały:
B. Markiewicz, R. Bartoszewicz, A. Kot, S. Filinowicz, J. Suchodoła, Z. Owsieniuk

Bezpieczeństwo – ważna sprawa (galeria :)

Realizując blok tematyczny – Bezpieczna droga do przedszkola – w grupie VII odbyło się szereg zajęć i zabaw umożliwiających dzieciom poznanie zasad ruchu drogowego dotyczących prawidłowego i bezpiecznego poruszania się po drogach. Przedszkolaki wyruszyły również na skrzyżowanie, gdzie w sposób praktyczny przećwiczyły poznane zasady. Podsumowaniem realizowanej tematyki było spotkanie z policjantami – stażystami, którzy w ciekawy sposób przekazali wiadomości dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze, w kontaktach z obcymi ludźmi i zwierzętami. Dla dzieci był to swoisty sprawdzian zdobytej wcześniej wiedzy, z którym sobie znakomicie poradziły. Pamiątką ze spotkania były znaczki odblaskowe, z których dzieci bardzo się ucieszyły. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zapewni im większe bezpieczeństwo.
Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Na pieczone ziemniaki dziś zapraszają przedszkolaki (galeria :)

24 września sześciolatki z grupy VII wybrały się na wycieczkę do Wydmuchowa na Święto Pieczonego Ziemniaka. Jak nakazuje tradycja, tego dnia, wesołą zabawą żegnamy lato, a witamy piękną porę roku – jasień. Pogoda dopisała nam wspaniale. Słońce przygrzewało cieplutko, a wesołym zabawom i ziemniaczanym konkursom na świeżym powietrzu towarzyszyło radosne oczekiwanie na pieczone w ognisku ziemniaki. Dużą radość sprawiły wszystkim przygotowane atrakcje: zwiedzanie gospodarstwa państwa Miszczuków, przejażdżka bryczką po puszczy oraz jazda konna. Oczywiście nie zabrakło pieczenia kiełbasek i wspólnego biesiadowania przy ognisku. Wszystko smakowało wybornie. Po wspaniałym posiłku zmęczeni, ale za to pełni wrażeń, wróciliśmy do przedszkola. Cieszymy się, że wycieczka bardzo się udała. Dziękujemy państwu Miszczukom za gościnę oraz mamie Pawła – pani Helenie Śmiarowskiej za okazaną pomoc.
Przygotowały: Renata Bartoszewicz, Barbara Markiewicz