Poznajemy kulturę niemiecką i historię regionu Schleswig-Holstein oraz miasta Hattstedt (galeria)

Wir kennen deutsche Kultur sowie eine Geschichte des Gebiets
Schleswig-Holstein und der Stadt Hattstedt lernen.

Nasze przedszkole od kilku lat prowadzi współpracę z niemieckim przedszkolem w Hattstedt. W związku z tym w grupie VI zrealizowany został blok tematyczny pt ,,Niemcy – poznajemy swoich sąsiadów”. Dzieci zostały zapoznane z roślinnością występującą na terenach regionu Schleswig –Holstein. Dowiedziały się jak wygląda flaga Niemiec. Poznały wybitnych kompozytorów, pisarzy i wynalazców niemieckiej narodowości. Miały również okazję zagrać w niemiecką grę pt ,,Dzień i noc”.
PRZYGOTOWAŁA: FILINOWICZ SYLWIA

DZIEŃ MATKI I OJCA W GRUPIE CZTEROLATKÓW (galeria)

Dnia 26.05.2010 czterolatki z grupy VIII od rana z niecierpliwością oczekiwały ważnych gości – swoich Rodziców. Powitalny taniec integracyjny spodobał się zarówno dorosłym jak i ich pociechom. Po wspólnych pląsach Rodzice, z dziećmi na kolanach, w skupieniu wysłuchali wzruszającego opowiadania o mamie. Zaraz po nim czterolatki zaprezentowały montaż słowno - muzyczny przygotowany specjalnie z myślą o tak ważnym dniu. Uśmiechnięci i dumni Rodzice z przyjemnością słuchali wierszy oraz piosenek recytowanych i śpiewanych przez ich pociechy. Następnie każde dziecko wręczyło swoim miłym gościom drobny, własnoręcznie przygotowany upominek i zaprosiło ich do wspólnej zabawy przy muzyce. Po kolejnym wesołym tańcu integracyjnym Rodzice wraz z dziećmi zasiedli do słodkiego poczęstunku. Mamy nadzieję, że uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca pozostawi jedynie miłe wspomnienia w pamięci naszych czterolatków oraz ich Rodziców. Przygotowały: Joanna Suchodoła, Zofia Owsieniuk

,,MAMO PRZYJDŹ, POBAW SIĘ ZE MNĄ” (galeria)

Dnia 26 maja w grupie 6-latków gościliśmy nasze kochane mamy. Tym razem zorganizowane spotkanie miało charakter warsztatów twórczych, podczas których bawiliśmy się wspólnie. Były tańce integracyjne do których zaangażowaliśmy naszych gości jak i praca plastyczna wykonana w zespołach dziecko – mama pt ,,Drzewko przyjaźni i miłości”, które jednocześnie było podarunkiem i pamiątką owego dnia.
Na koniec zaśpiewaliśmy wzruszającą piosenkę pt ,,Kocham Cię mamo” zespołu dziecięcego Arki Noego dedykowaną naszym wspaniałym mamom. Spotkanie zakończyliśmy wręczeniem medali ,,SUPER MAMA” oraz słodkim poczęstunkiem. Naszym najwspanialszym mamusiom życzymy wszystkiego najlepszego – dzieci z grupy VI
Autor spotkania: Filinowicz Sylwia


Konkurs ,,Poznaj Białoruś” (galeria)

Dnia 26.05.2010 r. w Publicznym Gimnazjum z DNJB w Hajnówce odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Poznaj Białoruś”. Z naszego przedszkola wzięło udział 9 dzieci z grupy V i VI.
1.Julia Sakowska
2.Joanna Chomczuk
3.Filip Weremiejuk
4.Jakub Lisicki
5.Adam Ziniewicz
6.Dominika Dmitruk
7.Ewa Iwaniuk
8.Magdalena Twaróg
9.Katarzyna Dunda
Byli to najmłodsi uczestnicy konkursu.
I miejsce zdobyła Magdalena Twaróg – lat 6
Specjalne wyróżnienie zdobyła Joanna Chomczuk – lat 6 oraz Adam Ziniewicz – lat 5. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Przygotowała: Dorota Jurczuk

Wycieczka do Parku Dinozaurów (galeria)

08 czerwca 2010r.pięcio- i sześciolatki z grup: V i VII odbyły wspaniałą wycieczkę do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach. Pobyt w tak interesującym otoczeniu wzbogacił wszystkich w wiedzę i niezapomniane wrażenia. Dzieci poszerzyły wiadomości dotyczące zwierząt wymarłych, poznały przyczyny wyginięcia dinozaurów. Przedszkolaki wędrowały wśród pradawnych zwierząt i podziwiały ich gigantyczne rozmiary oraz zachwycały się ciekawymi kształtami. Po obejrzeniu wszystkich dinozaurów z przyjemnością pałaszowały pyszne kanapki oraz owoce przygotowane przez panie kucharki z przedszkola. Potem był czas na zabawy. Dzieci miały do wyboru jedną z trzech atrakcji. Młodsza grupa wybrała przejazd pociągiem a starsza skoki na dmuchanej zjeżdżalni. Dzieci bawiły się wspaniale. Zmęczone , ale bardzo zadowolone powróciły do przedszkola i opowiadały wrażenia rodzicom…
Przygotowały: R. Bartoszewicz, D. Jurczuk, B. Markiewicz, I. Zaniewska- Ciep

Jestem zdrowy i wesoły (galeria)

W naszym przedszkolu 2 czerwca 2010r. rozstrzygnięto II edycję rejonowego konkursu plastycznego pod w/w hasłem. Celem konkursu było:
• wyrabianie postaw prozdrowotnych wśród dzieci oraz ukazanie różnych sposobów i możliwości dbania o zdrowie,
• rozbudzanie wśród dzieci zainteresowań plastycznych,
• rozwijanie umiejętności wyrażania swojej wiedzy o otaczającym świecie w formie plastycznej,
• integrowanie najmłodszego pokolenia poprzez sztukę.

Konkurs był skierowany do dzieci 5 i 6 letnich z placówek przedszkolnych naszego miasta i regionu. W konkursie wzięły udział dzieci z: Przedszkola nr 2 w Hajnówce, Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce, Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Narewce oraz Przedszkola Samorządowego w Narwi.
Jury konkursu: T. Czemerych – nauczyciel nauczania zintegrowanego, A. Tarasiuk – plastyk z HDK oraz L. Stawarz – nauczyciel wychowania przedszkolnego, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody:
• Kamil Karpiuk z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
• Kinga Dawidziak z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
• Joanna Bogdanowicz z Przedszkola nr 2 w Hajnówce
• Martyna Kalińska z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Narewce
• Michalina Patejuk z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
• Igor Kryszew z Przedszkola Samorządowego w Narwi
• Martyna Żembrowska z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce

Wyróżnienia:
• Ola Weremiuk z Przedszkola nr 2 w Hajnówce
• Halinka Ziuzia z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
• Katarzyna Romańczuk z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół w Narewce
• Kacper Plech z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
• Iza Nazaruk z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce
• Julia Masajło z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce
• Małgorzata Borowik z Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w budynku filii przedszkola przy ul. Armii Krajowej 24. Imprezę uatrakcyjniły występy dzieci z grupy III, po których uczestników uroczystości zaproszono na mini przyjęcie. Gratulujemy nagrodzonym oraz rodzicom utalentowanych dzieci.
Organizatorki imprezy składają serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielkom przygotowującym dzieci do konkursu. Szczególne podziękowania składamy naszym ofiarodawcom i sponsorom:
• Pani Inspektor d/s Oświaty – J. Stefaniuk
• Pani prezes PSS Społem – M. Bogdanowicz
• Panu Sz. Andrejuk – właścicielowi Zakładu Karmel w Hajnówce
• Pani E. Dzwonkowskiej – właścicielce salonu Sympatia
• Pani T. Czemerych – członkini jury
• Pani B. Wróblewskiej – właścicielce apteki w Hajnówce
• Dyrekcji Przedszkola nr 5 z Oddziałami Żłobkowymi w Hajnówce

Organizatorki imprezy:
Aniela Kot, Barbara Markiewicz, Alicja Jurczak

Policja od podwórza (galeria)

01 czerwca Komendant Miejskiej Policji w Hajnówce zaprosił sześciolatków z grupy V na swój teren, gdzie na co dzień dzieci wstępu nie mają. Policjanci zapoznali nas z pojazdami używanymi w ich pracy, tj. motocyklami, samochodami osobowymi służącymi do patrolowania ulic; samochodami do przewożenia osób zatrzymanych. Wyjaśnili dzieciom pojęcie: pojazd uprzywilejowany. Sześciolatki obejrzały samochody nawet od środka a niektóre z nich siedziały za kratami. Policjanci włączali syreny alarmujące w radiowozie a dzieci zatykały uszy od przeszywającego dźwięku. Następnie obejrzeliśmy kojce, w których mieszkają psy policyjne i pokaz tresury jednego z nich. Dzieci były pod wielkim wrażeniem. Pies nie tylko wykonywał polecenia słowne, ale reagował także na określone gesty. Na koniec policjanci zadali dzieciom pytanie: Kim chcielibyście zostać w przyszłości? Odpowiedź była jednogłośna: Policjantami! Dziękujemy Komendantowi Miejskiej Policji za zaproszenie.
Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

PIĘCIOLATKI W JURAJSKIM PARKU DINOZAURÓW galeria

27.05.2010r. pięciolatki z grupy III i IV odbyły wspaniałą wycieczkę do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach.To niezwykłe miejsce pozwoliło dzieciom przenieść się na chwilę w czasie, wiele milionów lat wstecz. Przedszkolaki wędrowały wśród pradawnych zwierząt i podziwiały ich gigantyczne rozmiary oraz chłonęły zaskakujące informacje o dinozaurach przekazywane przez pana przewodnika. Z przerażeniem, ale i z zachwytem nasłuchiwały odgłosów wydawanych przez ogromne potwory. Po tej niezwykłej przygodzie z przyjemnością pałaszowały pyszne kanapki i rozmawiały o tym, co zobaczyły. Potem był czas na zabawy na świetnie wyposażonym placu zabaw a także na pokonywanie przeszkód w „Parku linowym” oraz zabawy na dmuchanej zjeżdżalni. Dzieci bawiły się wspaniale. Pobyt w Jurajskim Parku wzbogacił dzieci o wiedzę dotyczącą życia dinozaurów i niezapomniane wrażenia. Zmęczone, ale pełne niesamowitych przeżyć powróciły do przedszkola.Przygotowały: Małgorzata Saadoon, Barbara Dmitruk, Anna Sacharczuk , Alicja Jurczak

DZIEŃ MAMY I TATY W GRUPIE IV galeria

26.05.2010r. pięciolatki gościły swoich rodziców w przedszkolu na uroczystości z okazji „Dnia Mamy i Taty”.
Dzieci prezentowały swoje umiejętności, śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły oraz wystawiły przedstawienie Pt.: „Wiosna w lesie”.
Wzruszeni rodzice z dumą patrzyli na swoje pociechy i wsłuchiwali się w ich słowa promieniując przy tym radością. Rodzice otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki, ramki z autoportretami, a dodatkowo mamy – piękne broszki zrobione z gliny. Słodki poczęstunek przygotowany przez gości był wspaniałą nagrodą dla małych artystów. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

Dzień rodziny w grupie VII (galeria)

Serce bije mi jak młotem
Gdy rodzicom mówię o tym
Co dziś myślę i co czuję
Czego pragnę i winszuję
Żyjcie długo, nawet wiecznie
A już 100 lat to koniecznie
Dnia 25 maja do naszej grupy licznie przybyli Rodzice naszych wychowanków. Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, inscenizacje i tańce, które wspólnie z nami przygotowały. Po złożeniu życzeń i wręczeniu upominków Rodzice razem z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnej zabawy i słodkiego poczęstunku.
Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaka (galeria)

Festiwal odbył się dnia 7 maja w Białymstoku. Z naszego przedszkola wystąpiły dwie dziewczynki: Dominika Tworek z piosenką Wiosenny spacer” (grupa VII) i Magdalena Lunda z piosenką „Maszeruje wiosna” (grupa III). Dziewczynki zaprezentowały swoje zdolności muzyczne i miały okazję po raz pierwszy wystąpić dla tak wielkiej publiczności. Magdzie udało się zdobyć wyróżnienie. Obu „artystkom” gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Przygotowały: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Konkurs wiedzy o książkach (galeria)

14.05.2010r. 6latki z grupy V odwiedziły Bibliotekę Miejską w Hajnówce. Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po wszystkich pomieszczeniach: wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia dla dzieci, wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia dla dorosłych, punkt komputerowy dla dorosłych. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały półki z książkami, zadawały mnóstwo pytań, dzieliły się spostrzeżeniami. Następnie dzieci zasiadły w kąciku czytelniczym, gdzie panie zorganizowały im konkurs wiedzy o książkach. Dzieci zaprezentowały swoje wiadomości ze świata bajek, baśni i wierszy. Wymieniały znanych bajkopisarzy, poetów. Wykazały się znajomością zasad korzystania z książek, dbania o nie i szanowania. Na zakończenie pani bibliotekarka rozdała wszystkim w nagrodę piękne zakładki do książek. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

„Książka moim przyjacielem” (galeria)

W ramach realizacji treści edukacyjnych przedszkolacy z grupy VI i VII naszego przedszkola odbyli wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Następnie prowadząca spotkanie pani mgr Agnieszka Kazberuk poprowadziła zajęcia na temat: „Zdrowie w literaturze dziecięcej”. Zajęcia zorganizowane w bibliotece miały na celu: poznanie instytucji użyteczności publicznej, jaką jest biblioteka, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci, wyrabianie nawyku dbałości o książki oraz zachęcenie do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów i oferty zajęć.
Nauczycielki: mgr Aniela Kot i mgr Barbara Markiewicz składają serdeczne podziękowania paniom z Biblioteki Miejskiej, a w szczególności pani mgr Agnieszce Kazberuk za profesjonalizm, życzliwość i gościnność, z jaką zostali potraktowani „mali czytelnicy”. Mamy nadzieję, iż bezpośrednie obcowanie z książką, nastrój i specyficzna atmosfera, jaka panuje w bibliotece sprawi, iż książka będzie prawdziwym przyjacielem dla naszych wychowanków w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.
Fotomontaż przygotowały: Aniela Kot Barbara Markiewicz

Sukces koła plastycznego „Mali plastycy” (galeria)

Ogromnym sukcesem okazał się udział naszego koła plastycznego w prezentacjach VII Wiosny Młodych Talentów ogłoszonych przez Hajnowski Dom Kultury. Prezentacja grupowa przygotowana przez nauczycielki – opiekunki koła i dzieci z grupy VII została dostrzeżona przez komisję konkursową i pozytywnie oceniona. Przyznano nam tytuł „TALENT 2010” Otrzymaliśmy również piękną statuetkę, dyplomy i folder tegorocznych prezentacji. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i pełni zapału do dalszej pracy. Nauczycielki: Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

WYCIECZKA DO REZERWATU POKAZOWEGO ŻUBRÓW (galeria)

Dnia 11.05.2010 przedszkolaki z grup VII i VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami miały okazję obserwować wiosenny urok Puszczy Białowieskiej podczas wycieczki do Rezerwatu Pokazowego Żubrów.
Dzieci 4- i 5-letnie z zainteresowaniem oglądały leśne krajobrazy zza szyb autokaru wiozącego je w kierunku celu podróży. W Rezerwacie przedszkolaki z zaangażowaniem wypatrywały zwierząt zamieszkujących Puszczę Białowieską i zapamiętywały ich nazwy. Widziały stado tarpanów, rysia śpiącego w wydrążonym pniu drzewa, żubry i podobne do nich żubronie, a także dzika oraz sarny. Spotkanie z dzikimi zwierzętami wywołało u dzieci wiele pozytywnych emocji i „wilczy apetyt”. W otoczeniu pięknych drzew Puszczy Białowieskiej ze smakiem zjadły prowiant przygotowany przez Rodziców oraz panie z przedszkola. Na pamiątkę wycieczki każde dziecko otrzymało wisiorek z wizerunkiem żubra. Mamy nadzieję, że nie tylko on, ale przede wszystkim miłe wspomnienia będą przypominały przedszkolakom o tym wyjeździe. Pragniemy serdecznie podziękować pani Wiesi oraz Rodzicom: pani Agnieszce Bachmat i pani Edycie Młodzianowskiej, za pomoc w opiece nad dziećmi. Przygotowały: B.Markiewicz, R.Bartoszewicz, J.Suchodoła, Z.Owsieniuk

 

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce w 205 rocznicę urodzin H. Ch. Andersena ogłosił konkurs plastyczny pod tytułem ,,Mój ulubiony bohater z baśni Andersena”. Dzieci z naszego przedszkola z grup V, VI, VII i VIII wzięły udział w tym konkursie. W sumie zgłoszono 11 prac. (galeria)

Martyna Rudnicka - ,,Calineczka” (Grupa V)
Ewa Iwaniuk - ,,Księżniczka na ziarnku grochu” (Grupa VI)
Weronika Kiendyś - ,,Mała syrenka” (Grupa VI)
Oliwia Panfiluk - ,,Brzydkie kaczątko” (Grupa VI)
Prace wykonane pod kierunkiem nauczycielek grupy: Kot Anieli i Filinowicz Sylwii
Ola Puławska - ,,Calineczka” (Grupa VII)
Anastazja Siemieniuk - ,,Calineczka” (Grupa VII)
Gabriela Urynowicz - ,,Calineczka” (Grupa VII)
Wiktoria Wiejkowska - ,,Brzydkie kaczątko” (Grupa VII)
Prace wykonane pod kierunkiem nauczycielek grupy: Markiewicz Barbary i Bartoszewicz Renaty
Wiktoria Czepiel - ,,Mała syrenka” (Grupa VIII)
Marcin Grycuk - ,,Mała syrenka” (Grupa VIII)
Natalia Mieleszkiewicz - ,,Mała syrenka” (Grupa VIII)
Prace wykonane pod kierunkiem nauczycielek grupy: Suchodoły Joanny i Owsieniuk Zofii
Dnia 23 kwietnia odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Nasze przedszkole odniosło wielki sukces zdobywając liczne nagrody:
I miejsce – Ewa Iwaniuk (Grupa VI)
Wyróżnienie:
Oliwia Panfiluk (Grupa VI)
Wiktoria Wiejkowskan(Grupa VII)
Martyna Rudnicka (Grupa V)
Wiktoria Czepiel (Grupa VIII)
Natalia Mieleszkiewicz (Grupa VIII)
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Przygotowały: mgr Aniela Kot, mgr Sylwia Filinowicz, mgr Barbara Markiewicz oraz mgr Renata Bartoszewicz

PRZEDSZKOLAKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT (galeria)

W dniu 23 kwietnia dzieci z grupy III, IV i V uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega i po co jest organizowana ta akcja. Wspólnie wybraliśmy teren, który będziemy sprzątać (plac przedszkolny i teren wokół przedszkola). Dzieci dostały gumowe, jednorazowe rękawice i plastikowe, duże worki. Zostały poinstruowane, jakiego rodzaju śmieci mogą zbierać. Do noszenia worków zostały wyznaczone dzieci, które po pewnym czasie zmieniały się. Akcja przebiegła wzorowo, dzieci spisały się na medal. Do worków przynosiły nawet takie śmieci, które nie łatwo dostrzec „gołym okiem”. Wszystkie odpady zostały wysypane przed śmietnikiem przedszkolnym i posegregowane do odpowiednich koszy.Wysiłek dzieci został nagrodzony cukierkami przez panią, która z okna swojego mieszkania obserwowała ich mozolną pracę. Pani była zachwycona postawą dzieci i wdzięczna za to, że przy jej bloku nigdy nie było tak czysto. Przygotowała: Małgorzata Saadoon

KONKURS NA NAJSTRASZNIEJSZEGO POTWORA ŚMIECIOWEGO (galeria)

W połowie marca ogłosiłyśmy przedszkolny konkurs dla grup 5- i 6 – latków na „Najstraszniejszego Potwora Śmieciowego”. Głównym celem konkursu było wyzwalanie u dzieci motywacji do segregowania odpadów i świadomości wtórnego wykorzystania niektórych z nich, a także uświadomienie możliwości wykorzystywania materiałów wtórnych do prac plastycznych.
15 kwietnia na holu przedszkola wystawiłyśmy 10 prac wykonanych przez dzieci w grupach i indywidualnie. Pierwszymi jurorami byli rodzice odbierający dzieci z przedszkola. Wszystkie prace budziły ich zachwyt i podziw. Każdy z rodziców miał możliwość oddania jednego głosu na ich zdaniem najstraszniejszego potwora śmieciowego. Drugą grupą oceniającą było jury złożone z nauczycielek, z grup nie biorących udziału w konkursie. Uznały one, że wszystkie „śmieciowe rzeźby” są tak pomysłowe i oryginalne, że nie sposób jest wyłonić tej jednej, najlepszej. W związku z tym wszystkie grupy zostały ocenione jednakowo i otrzymały podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Ziemi dyplomy oraz nagrody – po 2 książki o przyrodzie i życiu na Ziemi. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI (galeria)

22 kwietnia grupa IV przygotowała uroczystość przedszkolną z okazji Światowego Dnia Ziemi, w której wzięło udział pięć starszych grup z naszego przedszkola.5- latki przygotowały na ten wyjątkowy dzień i wystawiły przedstawienie teatralne pt.: „Wiosna w lesie”, którego akcja rozgrywa się w zaśmieconym lesie. Dzięki tej inscenizacji wszystkie dzieci poznały zagrożenia dla środowiska leśnego wynikające z niszczycielskiej działalności człowieka, a także miały okazję do nauki prawidłowych zachowań ludzi w lesie.Przedstawienie poprzedzone było odczytaniem listu od Przyrody, która zwróciła się do dzieci o pomoc w jej ochronie.Po inscenizacji wszystkie dzieci miały okazję wykazać się wiedzą dotyczącą ochrony środowiska naturalnego, a także złożyły uroczystą przysięgę „Przyjaciół Przyrody”.Końcowym punktem uroczystości było podsumowanie konkursu plastycznego na „Najstraszniejszego Potwora Śmieciowego”, w który udział wzięło 5 grup dzieci z naszego przedszkola. Mamy nadzieję, że obchody Światowego Dnia Ziemi na stałe zagoszczą w przedszkolnym kalendarzu. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE VI (galeria)

W naszym przedszkolu dnia 22 kwietnia w grupie VI obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienie problemów związanych z ekologią.
Sześciolatki poprzez zastosowanie zabaw praktycznego działania dowiedziały się na czym polega i czemu służy segregacja odpadów oraz zapoznały się z jedną z kompleksowych metod ochrony środowiska naturalnego, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych jak i zmniejszenie ilości odpadów zwanych powszechnie recyklingiem. Opracowała: Filinowicz Sylwia

Wizyta 4-latków w Bibliotece Pedagogicznej (galeria)

Dnia 27.04.2010, w ramach bloku tematycznego „W BAŚNIOWYM ŚWIECIE KSIĄŻEK”, 4-latki z grupy VIII odwiedziły hajnowską Bibliotekę Pedagogiczną. Na dzieci czekała tam miła niespodzianka: w bibliotece wyeksponowane zostały ich własne prace plastyczne. Wystawa nosiła tytuł „Wiosna w oczach czterolatków” Autorzy rysunków z dumą odnajdywali swoje prace i z nieukrywaną radością pokazywali je kolegom oraz koleżankom.
Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się również wnętrzu biblioteki; duże wrażenie wywarł na nich pokaźny zbiór książek zgromadzony na półkach. Podczas rozmowy z panią bibliotekarką dowiedziały się m.in. w jaki sposób należy dbać o książki. Chętnie dzieliły się własnymi uwagami i spostrzeżeniami na ten temat. Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej upłynęła w miłej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.SERDECZNIE DZIĘKUJEMY PANI IRENIE PROKOPIUK ZA CIEPŁE PRZYJĘCIE!
Przygotowała: Zofia Owsieniuk

Wystawa prac 4-latków w Bibliotece Pedagogicznej (galeria)

Podczas dwóch ostatnich tygodni kwietnia 2010 czytelnicy korzystający ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Hajnówce mieli okazję obejrzeć wystawę zatytułowaną „WIOSNA W OCZACH CZTEROLATKÓW”. Dzieci z grupy VIII przedstawiły w formie prac plastycznych swoje spojrzenie na tę radosną porę roku. Powstały barwne, ciepłe rysunki. Na drzwiach sali grupy VIII została umieszczona informacja dla Rodziców, którzy chcieliby obejrzeć prace swoich pociech. Wkrótce planowana jest również wizyta 4-latków w Bibliotece Pedagogicznej w celu obejrzenia wystawy. Przygotowała: Zofia Owsieniuk

Wycieczka do Nowoberezowa (galeria)

07.05.2010r. dzieci z grupy V 6latki zostały zaproszone przez panią J. Babulewicz do Nowoberezowa. Celem nadrzędnym wyprawy było zapoznanie z wyglądem polskiej wsi. Dzieci zwracały uwagę na wygląd domów, ogrodzeń, podwórek. Porównywały je z miejskimi zabudowaniami. Szczególną uwagę zwróciły na gospodarstwa wiejskie i hodowane zwierzęta: kury, kaczki, gęsi, krowy, konie. Zostały zaproszone do jednego z takich gospodarstw, gdzie oprócz tych zwierząt obejrzały hodowlę strusi, a także wystrój XIX-sto wiecznych wiejskich chat. Dzięki uprzejmości i organizacji ze strony pani J. Babulewicz dzieci mogły pobawić się na podwórzu: grały w piłkę, huśtały się na huśtawce, biegały po łące, rozpoznawały i nazywały kwitnące drzewa owocowe. Na zakończenie mama Andrzeja zorganizowała ognisko. Były pieczone kiełbaski, bułeczki, napoje, słodycze. Na domiar wszystkiego dopisała nam słoneczna pogoda. Składamy serdeczne podziękowania dla pani J. Babulewicz.
Przygotowały: D. Jurczuk, I. Zaniewska- Ciep

Poznajemy środowisko naszych przyjaciół z Niemiec (galeria)

W ramach współpracy naszego przedszkola z przedszkolem w Hattstedt dzieci z grupy V 6latki realizowały blok tematyczny na temat strefy klimatycznej w północnych Niemczech, wymaganiami życiowymi tamtejszych roślin i zwierząt. Dzieci zapoznały się z mapą fizyczną Europy, potrafią wskazać Polskę i Niemcy. Poznały flagę Niemiec, jak i Unii Europejskiej. Celem nadrzędnym zajęć było zainteresowanie dzieci krajem sąsiadującym z Polską, zapoznanie z florą i fauną Niemiec, jak również krajobrazem i położeniem terenu. Sześciolatki mogą pochwalić się ogromną wiedzą na temat małego miasteczka Hattstedt położonego niedaleko Morza Północnego. Wiedzą, jaką drogą można dojechać z Polski do Niemiec i jaką trasę trzeba pokonać, aby dostać się do Hattstedt. Dzieci rozbudziły w sobie chęć poznawania tego terenu, zdobywały informacje poprzez korzystanie z różnych dziedzin wiedzy: z literatury ( albumy, foldery), pocztówek, zdjęć, filmu, internetu. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Białowieża (galeria)

27.04.2010r. w ramach współpracy dotyczącej projektu pn. „ Edukacja ekologiczna w placówkach Oświatowych Euroregionu Puszcza Białowieska” dzieci z dwóch grup sześciolatków ( grupa V i grupa VI) odbyły w Białowieży spotkanie z pracownikami Centrum Edukacyjno- Muzealnego. Tematem prelekcji były: Ssaki Puszczy Białowieskiej. Dzieci rozpoznawały i nazywały wybrane zwierzęta, opisywały ich wygląd, zwyczaje, sposób odżywiania się. Celem zajęć było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci oraz rozszerzenie posiadanej wiedzy przyrodniczej. Następnie grupa VI udała się do Muzeum, gdzie przeżyła przyrodniczą podróż, podczas której opisywane były dzieje Puszczy Białowieskiej. Dzieci uważnie i z wielkim zainteresowaniem oglądały eksponaty i słuchały opowieści przewodnika. Dowiedziały się o istnieniu roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem i podlegających ochronie. Sześciolatki miały też okazję obejrzeć okolicę z wieży widokowej, a także podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. W tym samym czasie druga grupa sześciolatków ( gr. V) udała się na spacer po Białowieży. Dzieci zwiedziły park przy Muzeum Przyrodniczym, podziwiały naturalne środowisko Puszczy Białowieskiej, słuchały śpiewu ptaków oraz rozpoznawały znane im gatunki drzew i krzewów. Wyjazd edukacyjny do Białowieży został uwieńczony przejażdżką kolejką turystyczną i poczęstunkiem pod daszkami.
Przygotowały: D. Jurczuk, A. Kot, S. Filinowicz, I. Zaniewska- Ciep

Mama, tata i ja(galeria)

19.04.2010r. w Hajnowskim Domu Kultury odbył się XVIII Wojewódzki Festiwal Piosenki pod hasłem „ Mama, tata i ja”. Celem konkursu było muzyczne ukierunkowanie wrodzonych zamiłowań i zdolności dziecka w wieku przedszkolnym. Z naszego przedszkola wzięło w nim udział dziesięcioro dzieci: Aleksandra Leoniuk ( gr. II); Magda Lunda, Natalia Sienkiewicz, Michalina Patejuk ( gr. III); Kinga Dawidziuk ( gr. IV); Andrzej Babulewicz, Matylda Borys ( gr. V); Lidia Baranicz, Ola Puławska ( gr. VI); Dominika Tworek ( gr. VII). Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy za udział, troje dzieci wyróżniono ( Aleksandra Leoniuk, Kinga Dawidziuk, Andrzej Babulewicz) a najlepsi zostali wytypowani do kolejnego etapu na eliminacje wojewódzkie do Białegostoku ( Magda Lunda, Dominika Tworek). Serdecznie gratulujemy!

Wycieczka do Pasiecznik Dużych (galeria)

W ramach bloku tematycznego „ Mieszkańcy wiejskiego podwórka” czterolatki z grupy II poznawały zwierzęta hodowane na wsi. Z zaciekawieniem rozpoznawały je i nazywały; opisywały ich potomstwo, domy, wydawane odgłosy. 06 kwietnia wybrały się na wycieczkę do Pasiecznik Dużych, gdzie, dzięki gościnności państwa Kraśko ( rodziców Gabrysi) miały wyjątkową frajdę. Mogły zobaczyć, jak wielka jest krowa, jak piękne jest trzydniowe cielątko. Ponadto wzbogaciły swoją wiedzę na temat karmienia i hodowli krów. Z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania gospodarzy o tym, co dzieje się z mlekiem- od wydojenia do momentu, gdy trafia ono do mleczarni. Dzieci zafascynowane były wielkimi traktorami oraz innymi maszynami, które są niezbędne w prowadzeniu dużego gospodarstwa. Każdy mały uczestnik wycieczki pozował do zdjęcia wewnątrz traktora. Dzieci miały także czas na rozrywkę- grały w piłkę oraz w berka. Huśtały się na wielkiej huśtawce. W końcu zmęczone zgromadziły się w stodole na ciepły posiłek ( pieczone kiełbaski) oraz pyszny kompot. W drodze powrotnej nauczycielki pokazały dzieciom hajnowską mleczarnię oraz wyjaśniły, co dzieje się z mlekiem, które trafia tu od gospodarzy.
Przygotowały: E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz

Przygoda z baśnią (galeria)

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce w 205 rocznicę urodzin H. Ch. Andersena ogłosił konkurs plastyczny pod tytułem ,,Mój ulubiony bohater z baśni Andersena”. Dzieci z naszego przedszkola z grup V, VI, VII i VIII wzięły udział w tym konkursie. W sumie zgłoszono 11 prac. (cały artykuł-pobierz plik doc.)

Tańczące przedszkolaki (galeria)

29 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Tańca w naszym przedszkolu odbył się turniej tańca dla przedszkolaków. Pomysłodawczynie i organizatorki imprezy Aniela Kot, Barbara Markiewicz i Alicja Jurczak do udziału w turnieju tańca zaprosiły dzieci 5 i 6 letnie. W imprezie uczestniczyło 5 grup dziecięcych, które prezentowały różnorodne tańce. Nauczycielki poszczególnych grup, niczym instruktorzy tańca profesjonalnie przygotowały swoich podopiecznych. Imprezę rozpoczął polski taniec narodowy – polonez w wykonaniu 6 – latków z grupy VI. W pokazie dzieci prezentowały różnorodne rodzaje tańców: narodowe, współczesne, ludowe, regionalne, pląsy oraz improwizacje ruchowe do piosenek z repertuaru dziecięcego. Obejrzeliśmy grozika, koziorajkę, krakowiaka, polkę białoruską, taniec dworski, galop, taniec słońca, taniec ze wstążkami oraz pląsy – „Idzie zuch” i „Kangurki”. Dzieci zachwycały swoim kunsztem tanecznym, jak i strojem. Organizując przegląd inicjatorki turnieju realizowały zagadnienia z edukacji zdrowotnej poprzez wyrabianie u dzieci postaw prozdrowotnych, gdyż ruch i taniec są niewątpliwie elementami wpływającymi na zdrowie. Turniej miał charakter przeglądu, był, więc pozbawiony zasad rywalizacji i współzawodnictwa. Dyrektor placówki mgr Krystyna Kojło wręczyła dzieciom nagrody i dyplomy, zaś wicedyrektor mgr Mirosława Maciuka – nauczycielkom: Alicji Jurczak, Barbarze Dmitruk, Małgorzacie Saadoon, Annie Sacharczuk, Iwonie Zaniewskiej – Ciep, Dorocie Jurczuk, Sylwii Filinowicz, Anieli Kot, Barbarze Markiewicz i Renacie Bartoszewicz – medale „Super Instruktora Tańca”.
Serdecznie dziękujemy sponsorom imprezy, tj. Dyrekcji przedszkola, Radzie Rodziców oraz właścicielowi firmy „Karmel” – p. Sz. Andrejuk.
Organizatorki: mgr Aniela Kot, mgr Barbara Markiewicz, mgr Alicja Jurczak

Ogródek na oknie (galeria)

W trakcie realizacji bloku tematycznego „ Nadchodzi wiosna”, sześciolatki z grupy V obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie ( coraz dłuższe dni, coraz wyższa temperatura, topnienie śniegu, powracające pierwsze ptaki oraz pojawiające się pierwsze kwiaty). Dzieci stwierdziły jednogłośnie, iż przyroda budzi się do życia. Postanowiły założyć swój własny ogródek w sali. Dzieci wsypywały kolejno ziemię do poszczególnych donic, ugniatały ją i wkładały ściętą z góry cebulę na szczypior. Posiały rzeżuchę, koperek i pietruszkę; lekko przysypując nasiona ziemią. Ustawiły wszystko na parapecie, w miejsce najbardziej nasłonecznione. Teraz będą codziennie podlewać swój mini ogródek i oczekiwać pierwszych plonów.
Przygotowały: D. Jurczuk, I. Zaniewska- Ciep

„KONKURS NA NAJZDROWSZĄ, NAJSMACZNIEJSZĄ I NAJBARDZIEJ KOLOROWĄ KANAPKĘ W GRUPIE IV” (galeria)

17 marca dzieci z grupy IV wzięły udział w grupowym konkursie na najzdrowszą, najsmaczniejszą i najbardziej kolorową kanapkę.
Dzieci doskonale wiedziały z czego powinna być wykonana kanapka, aby była zdrowa , a zarazem smaczna. Na zajęciu zostały zapoznane z kolejnymi etapami robienia kanapki i przestrzegały ich.
Na kanapkach zrobionych przez dzieci oprócz masła, wędlin i serów znalazły się również nowalijki wyhodowane przez dzieci w przedszkolnym „ogródku na parapecie” – szczypior, rzeżucha, bazylia i natka pietruszki. Nie zabrakło także na nich pomidora, ogórka, papryki i sałaty.
Kanapki wyglądały tak zdrowo, smakowicie i kolorowo, że nie sposób było, mimo wielu prób wyłonić jednego laureata. Wszyscy byli zwycięzcami, a kanapki były wyśmienite!
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

„DZIEŃ MARCHEWKI W GRUPIE IV” (galeria)

W ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, 5 – latki z grupy IV urządziły 9 marca „Dzień Marchewki”.Marchew to jedno z ulubionych warzyw dzieci, ale są też takie dzieci, które jej nie lubią, a wręcz nie cierpią. Szkoda, bo to źródło wielu cennych witamin. „Dzień Marchewki” miał za zadanie zachęcić przeciwników jedzenia marchwi do jej spożywania w różnych postaciach.
Na początek dzieci samodzielnie wykonały emblematy marchewek, które towarzyszyły im przez cały dzień. Na drugie śniadanie zrobiły sok ze świeżych marchewek i jabłek oraz marchewkowe chipsy. Potem wzięły udział w konkursie grupowym na zrobienie największej marchewki z gazet i z bibuły. W tej rywalizacji wygrały dziewczynki. Bawiły się też świetnie przy piosence „Urodziny marchewki”. Na podwieczorek przygotowały „prawie samodzielnie” ciasto marchewkowe, które upiekły panie kucharki. Smakowało wyśmienicie. Dzień był bardzo udany. Nie było dziecka, które nie spróbowałoby chociaż jednego marchewkowego wyrobu.
Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

5 – LATKI OBCHODZIŁY ŚWIATOWY DZIEŃ WODY (galeria)

22 marca jest Światowym Dniem Wody, ustanowionym przez ONZ w grudniu 1992 roku. Tegoroczny Dzień jest obchodzony pod hasłem "Czysta woda dla zdrowego świata".
Przedszkolaki z grupy IV uczyły się na zajęciach tego, co każdy z nas może zrobić, aby zasoby wody pitnej się nie kurczyły. Wiedzą dokładnie jak należy szanować wodę i dlaczego. Dowiedziały się również jak w Polsce poprawia się stan wód w jeziorach i rzekach.
Ten szczególny dzień uczciły wycieczką do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Hajnówce - 23 marca. Sprawnie działająca oczyszczalnia na terenie tego przedsiębiorstwa jest gwarantem sukcesywnej poprawy stanu wód rzeki Leśnej przepływającej przez nasze miasto. Dzieci zapoznały się z procesem oczyszczania ścieków i z urządzeniami działającymi na terenie zakładu. Duże wrażenie zrobiły na nich oglądane pod mikroskopem bakterie znajdujące się w nie oczyszczonej jeszcze wodzie. Spacerując wokół stawów stabilizacyjnych spłoszyły pływające po nich dzikie kaczki krzyżówki, których obecność jest dowodem na to, że dzika przyroda akceptuje i w pełni docenia funkcjonowanie naszej oczyszczalni.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

POŻEGNANIE ZIMY (galeria)

„Precz, uciekaj zimo
i nie wracaj do nas!
Na przyjście wiosny
otwórzmy ramiona!”
Takim okrzykiem wszystkie dzieci z naszego przedszkola 22 marca pożegnały zimę i powitały długo oczekiwaną wiosnę, najpiękniejszą porę roku.
Wiosna to początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia, czas zasiewów i czekania na plony. Ludzie wierzyli, że pewne obrzędy magiczne przyśpieszą jej nadejście. Jednym z tych obrzędów zachowanych do dzisiaj jest topienie lub palenie marzanny, kukły zrobionej ze słomy.
Zwyczaj ten jest również kultywowany w naszym przedszkolu. Dzieci z grupy IV i II wykonały dwie dorodne kukły, z których jedna szła naprzodzie, a druga na końcu korowodu utworzonego przez wszystkie dzieci z przedszkola. Barwny pochód maszerował wokół przedszkola śpiewając piosenki, które miały odstraszyć zimę. Następnie wszystkie przedszkolaki utworzyły krąg, spaliły ustawioną w nim marzannę i śpiewały piosenki, ale już tylko o wiośnie. Wiosna je usłyszała i nagrodziła dzieci pięknymi kwiatami, które znalazły niespodziewanie wracając do przedszkola.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

W świecie muzyki (galeria)
Sześciolatki z grupy V w ramach realizacji bloku tematycznego „ Muzyka jest wszędzie” wkroczyły w świat nut i instrumentów muzycznych. Specjalny gość- nauczycielka ze szkoły muzycznej w Bielsku Podlaskim zapoznała dzieci z instrumentem, jakim są skrzypce ( budowa, wydobycie dźwięku, gra). Niektóre dzieci próbowały zagrać na skrzypcach, przez co wiedzą, jak trudną jest to sztuką. Urządziliśmy mini koncert, na którym pani skrzypaczka i nasz kolega Andrzej wspólnie zagrali kilka piosenek. W trakcie realizacji tego bloku tematycznego dzieci rozpoznawały i nazywały instrumenty muzyczne, wystukiwały powtarzający się rytm; wczuwały się w melodię i próbowały narysować muzykę. Wspólnie śpiewały wszystkie piosenki, jakie dotąd poznały i pamiętały. Próbowały skonstruować własny instrument muzyczny: grzechotkę z nakrętek po napojach. Własnoręcznie przeciągały drucik przez otwór w nakrętkach i tak przeplatały, aby grzechotka nie rozpadła się. Na spacerach sześciolatki zwracały uwagę na wszystko, co mogłoby wydobywać dźwięki ( patyk przeciągany po szczeblach płotu; piłka uderzana rytmicznie o ziemię; folia unoszona przez wiatr, ptaki ćwierkające na drzewach). Dzieci dużo także tańczyły, oprócz improwizacji ruchowych do znanych piosenek, poznały także taniec, jakim jest polonez. Uczyły się podstawowego kroku oraz ujęcia w parach.
Przygotowały: Iwona Zaniewska- Ciep, Dorota Jurczuk

Zielony ogródek (galeria)

„W przedszkolnych salach kwiaty zadbane
Przez dzieci i panią wyhodowane…
Dumne anturium o dużych liściach,
obok azalia naprawdę prześliczna.”
W ramach realizacji programu „ Zdrowy Przedszkolak” czterolatki z grupy II zgłębiały wiedzę i umiejętności na temat hodowli roślin na przedwiośnie. Najpierw odwiedziły sklep ogrodniczy w naszym mieście. Tam dokonały zakupów- kupiły to, co jest potrzebne do założenia ogródka: ziemię, doniczki, nasiona, cebulki. W sali zgromadziły potrzebne akcesoria zakupione w sklepie i przyniesione z domu. Potem przystąpiły do zakładania ogródka. Podczas pracy wykorzystywały wiedzę i umiejętności nabyte wcześniej na zajęciach. Poprzez realizację takiej tematyki dzieci poznały czynniki potrzebne do rozwoju roślin, zrozumiały potrzebę zakładania hodowli i systematycznego pielęgnowania sadzonek.
Przygotowały: E. Anchimiuk, Bogusława Wołodkiewicz

Skrzydlaci goście w karmniku czterolatków (galeria)

W ramach bloku tematycznego „Skrzydlaci goście w karmniku”, realizowanego w dniach 15 – 19.02.2010, czterolatki z grupy VIII poznawały gatunki ptaków, które spędzają zimę w Polsce. Kolorowe ilustracje przedstawiające ptaki bardzo zainteresowały dzieci. Ucząc się przez zabawę szybko zaczęły rozróżniać wróbla, sikorę, gila oraz jemiołuszkę. Podczas zajęć plastycznych z zaangażowaniem kolorowały sylwety ptaków, biorąc pod uwagę ich rzeczywiste ubarwienie, a następnie wycinały i przyklejały sylwety w dużym, rysunkowym karmniku. Podczas zajęć czterolatki dowiedziały się, dlaczego należy pamiętać o dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Przypominały o konieczności nasypania okruszków do karmnika stojącego za oknem naszej sali i z ciekawością obserwowały, czy w ptasiej stołówce pojawią się wygłodniali, skrzydlaci goście...
Przygotowała: Zofia Owsieniuk

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY (galeria)

Dzieci z grupy IV realizują Program Kubusiowi Przyjaciele Natury. W związku z tym czynnie uczestniczą w organizowanej przez przedszkole zbiórce makulatury, baterii i kartonów po napojach. Na specjalnie zorganizowanych zajęciach przekonały się, że niektóre odpady można z powodzeniem wykorzystać w zabawie, robiąc z nich instrumenty lub ciekawe prace plastyczne.
Przez tydzień, wspólnie z rodzicami w domu pełniły dyżur przyjaciół natury segregując śmieci, oszczędzając papier, wodę i energię, dbając o rośliny, zwierzęta i o czystość powietrza. Obiecały, że już zawsze będą przestrzegać tych zasad. Egzamin zdały celująco i wszystkie zostały odznaczone Orderem Przyjaciela Natury.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

5- LATKI - MISTRZOWIE SEGREGOWANIA ŚMIECI (galeria)

Człowiek od dawna wykorzystuje zasoby naturalne Ziemi. Ludzie nauczyli się je przetwarzać przy użyciu rozmaitych urządzeń i maszyn, dzięki czemu na całym świecie produkuje się miliony różnych produktów – spożywczych i przemysłowych. Wszyscy zużywają je i gromadzą coraz więcej rzeczy. Konsekwencją tego jest niewyobrażalna ilość śmieci, które codziennie trafiają do koszy, na wysypiska albo wprost na łono natury na całym globie. Mało kto zastanawia się nad tym, co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu ich na śmietnik i jaki wpływ mają one na środowisko naturalne.
Dziś najlepszym sposobem walki ze śmieciami jest segregacja odpadów, przetwarzanie ich i ponowne wykorzystanie odzyskanych materiałów. Właśnie tego uczyły się 5 – latki na zajęciach. Samodzielnie wykonały pojemniki do segregacji śmieci w swojej sali. Nauczyły się rozróżniać odpady, nazywać surowiec z jakiego zostały wykonane i właściwie je segregować. Można powiedzieć, iż robią to po mistrzowsku.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

5 – LATKI ZAKŁADAJĄ OGRÓDEK W SALI (galeria)

Koniec zimy i początek wiosny to najlepszy czas na sadzenie nowalijek. Dzieci z grupy IV z wielką radością przyjęły fakt, iż staną się ogrodnikami i założą w sali swój mały ogródek.
Na specjalnie zorganizowanych zajęciach dzieci samodzielnie sadziły cebulę, z której wyrośnie pyszny szczypiorek, wysiewały rzeżuchę, bazylię, pietruszkę. W ramach eksperymentu, aby móc z bliska przyglądać się kiełkującym nasionom i obserwować wzrost roślin, posadziły nasiona grochu, fasoli, ogórków i rzodkiewki a także owsa i różnych kwiatów. Nie mogą się nadziwić, jak szybko rośliny te rosną. Wszystkie dzieci obiecały, że nowalijki z własnej hodowli będą przez nie zjedzone.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE (galeria)

Choć wszyscy mamy już dosyć zimy i nie możemy doczekać się wiosny, dzieci z grupy IV z wielką radością wspominają zabawy na śniegu i lodzie w pobliskim parku.
Zapewne niektórzy rodzice będą przerażeni wyglądem swoich dzieci obklejonych śniegiem, ale nie można było powstrzymać tej spontanicznej radości. Na szczęśnie żadne z dzieci nie zachorowało po tym śnieżnym szaleństwie i wszystkie stawiły się na drugi dzień w przedszkolu.
Przygotowała: Małgorzata Saadoon

WITAMINOWY DESER OWOCOWY (galeria)

Zimowy czas to okres gdy organizm jest ubogi w witaminy i wartości odżywcze. Mroźna, sroga pogoda, zimno panujące na zewnątrz powoduje obniżenie naszej odporności. Dlatego też częściej przeziębiamy się i chorujemy. W tym czasie potrzebujemy wzmocnienia. Wiedzą o tym 6-latki z grupy VI.
W myśl przedszkola promującego zdrowy styl życia i odżywiania oraz w ramach zajęć edukacyjnych związanych z tematyką żywieniową, postanowiliśmy przygotować zdrowy deser, dostarczający naszym organizmom mnóstwo niezbędnych witamin.
Podczas obierania i krojenia owoców dowiedzieliśmy się o pozytywnym wpływie witamin na nasze samopoczucie oraz jak ważną one rolę odgrywają w prawidłowym rozwoju naszych organizmów.
Wspólnie przygotowany owocowy deser zachęcił nas do zimowego spaceru i zabaw na śniegu. Jak widać wszystkim dopisywał dobry humor!!! Przygotowała: Filinowicz Sylwia

ŻUBR – KRÓL PUSZCZY (galeria)

Rok szkolny 2009/2010 to kolejne przedsiewzięcia i inwestycje w najmłodszych. Nasze przedszkole zawarło porozumienie z dyrektorem Białowieskiego Parku Narodowego, Panią mgr inż. Małgorzatą Karaś, dotyczące współpracy w ramach projektu pn. ,,Edukacja ekologiczna w placówkach oświatowych Euroregionu Puszcza Białowieska”. Celem porozumienia jest wdrożenie programu edukacyjnego w placówkach oświatowych opracowanego przez pracowników Centrum Edukacyjno – Muzealnego Białowieskiego Parku Narodowego.
W dniu 24.02.2010 roku odbyły się dwa zajęcia edukacyjne w grupach 6-latków ( grupa V i grupa VI). Spotkanie poprowadziła Pani Grażyna Kowalczyk, pracownik Centrum Edukacyjno – Muzealnego Białowieskiego Parku Narodowego. Temat spotkania brzmiał ,,Żubr – król Puszczy”. Celem zajęć było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci oraz rozszerzenie posiadanej wiedzy przyrodniczej.
Kolejne spotkanie z pracownikami Centrum Edukacyjno - Muzealnego odbędzie się w trakcie roku szkolnego. Tym razem przedszkolaki zawitają na terenie obiektów Białowieskiego Parku Narodowego.
Przygotowały:
mgr Dorota Jurczuk, mgr Sylwia Filinowicz, mgr Aniela Kot, mgr Iwona Zaniewska-Ciep

Saniami przez puszczę (galeria)
W tym roku zima jest niezwykle piękna i długa, bogata w śnieg i mróz. O tym, jak w zimowej szacie wygląda nasza Puszcza Białowieska, przekonać się mogły sześciolatki z grupy V, które 12.02.2010r. uczestniczyły w kuligu. O godz. 9.00 pojechaliśmy empikiem na Judziankę, stamtąd doszliśmy do Wydmuchowa, gdzie czekały na nas trzy pary sań, ciągniętych przez sympatyczne koniki- Baśkę, Magnezję i Meganę. Podczas drogi, otuleni ciepłymi kocami podziwialiśmy piękne krajobrazy, oraz ślady zostawione na śniegu przez zwierzęta. Objechaliśmy wkoło wieś- Sacharewo, znajdująco się w środku puszczy, po czym wróciliśmy na ognisko. Dzieci z wielką chęcią zabrały się za pieczenie kiełbasek. Nigdy jeszcze pieczona na ognisku kiełbaska oraz gorąca herbata nie smakowały tak wybornie. Po posiłku przyszła pora na zabawę. Dzieci lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami oraz zjeżdżały z górki na „ jabłuszkach”, które zabrały ze sobą z domu. Było tak fajnie, że aż nie chciało się wracać. Dziękujemy tatusiowi Zosi oraz tatusiowi Gosi za przywiezienie i odwiezienie prowiantu, koców i innych rzeczy niezbędnych podczas wyprawy.
Przygotowały: D. Jurczuk, I. Zaniewska- Ciep

GOŚCIE W PRZEDSZKOLU (galeria zdjęć)

,,Dziś dla Babci słońce mamy
I całuski dla Dziadziusia,
dziś życzenia wnuczek składa
i piosenki śpiewa wnusia.

Aby Babcia i Dziadunio
w zdrowiu długo żyli,
aby uśmiech dla nas mieli
w każdej wolnej chwili ,,

Dzień Babci Dziadka 3- latki z grupy IX uczciły bardzo uroczyście. Spisały się wspaniale w roli gospodarzy, prezentując wiersze i piosenki ilustrowane ruchem. Ich ,,debiut sceniczny’’ oklaskiwany był gromkimi brawami, a w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia z powodu uczuć miłości wyśpiewanych i wyrażonych słowami wierszy. Potem przedszkolaki wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki, a następnie wspólnie z gośćmi konsumowały słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystość przygotowały i zrelacjonowały nauczycielki:
Lucyna Stawarz i Kinga Litwiniec- Burnecka
 

Zimowe zabawy (galeria)

            Zima w tym roku sprawiła wszystkim, a szczególnie dzieciom, wiele radości. Przyczyniły się do tego ogromne ilości śniegu, które zachęcały do zabaw. Dzieci z gr. VII wraz ze swoimi paniami świetnie bawiły się na przedszkolnym podwórku: lepiły bałwanka i rzucały się śnieżkami. Na własnej skórze przekonały się, że śnieg jest zimny i mokry. Niemniej jednak zabawa była przednia.Przygotowały: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz

 

Konkurs plastyczny „Zapobiegamy pożarom”(galeria)

Dzieci z naszego przedszkola brały udział w powiatowym konkursie plastycznym o tematyce pożarniczej pt. „Zapobiegamy pożarom” zorganizowanym przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Udział w tym konkursie okazał się sukcesem, gdyż dziewczynka z grupy VII – Gabrysia Urynowicz została laureatką, zajmując II miejsce w swojej kategorii. Serdecznie gratulujemy. Do konkursu przygotowały: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz

Smacznie, zdrowo i kolorowo (galeria)

O tym, że samodzielne przygotowanie prostej potrawy wcale nie musi być trudne, a tym bardziej nudne, przekonały się dzieci z grupy VII, które w ramach zajęć samodzielnie przygotowały pyszne kanapki. Najpierw odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię, w której nasze panie kucharki przypomniały nam, co trzeba jeść, aby być silnym i zdrowym, a następnie, o czym należy pamiętać przygotowując posiłek. Wspólnie ustaliliśmy jakie produkty oraz przybory kuchenne będą niezbędne do wykonania kanapek. Po umyciu rąk i przypomnieniu zasad bezpiecznego posługiwania się nożem, dzieci przystąpiły do pracy – umyły i pokroiły pomidory, ogórki i szczypior, a następnie posmarowały kromki chleba masłem. Niemałą zabawę sprawiło wszystkim wspólnie układanie produktów na posmarowanych kromkach chleba według własnych pomysłów. Udekorowały je listkami sałaty i zielonym szczypiorkiem. Nasze kanapki były kolorowe, pyszne i zdrowe. Przygotowały: R. Bartoszewicz, B. Markiewicz

WIELKI BAL KSIĘŻNICZEK 2010 (galeria)


W naszym przedszkolu odbył się bal, na który zaproszone zostały księżniczki, książęta, królowie, rycerze, wróżki oraz wiele innych ciekawych i barwnych bajkowych postaci. Główny haal budynku zamienił się w przepiękną królewską salę balową, ozdobioną kolorowymi balonami i girlandami z bibuły.
Wielki bal księżniczek” rozpoczęliśmy uroczystym przecięciem wstęgi. Po pierwszym wspólnym tańcu uczestnicy balu otrzymali kolorowe samoprzylepne serduszka, na których umieszczone zostały cyfry. W trakcie zabawy przewidziany został wybór Księżniczki Rosy i Księcia Wspaniałego poprzez podanie przez dwie nauczycielki przypadkowych cyfr.
Ciekawą zabawą okazał się konkurs pt ,,Zanieś księżniczce klejnot”. Wspólnie wybraliśmy cztery pary (po jednej parze z każdej grupy), które zostały ustawione po dwóch przeciwległych stronach haalu. Chłopcy otrzymali łyżki, na których zostały umieszczone klejnoty, które mieli przenieść dla swojej wybranki. Dziewczynki dopingowały swoich ulubieńców brawami.
Jednak największym powodzeniem cieszył się konkurs pt ,,Test”. W kolorowych balonach zostały ukryte pytania z bajek Disneya. Dzieci wybrane do tej konkurencji musiały przekłuć balon i zrobić wielkie buuumm by można było odczytać zagadkę. Odpowiedzi na pytania były znane uczestnikom konkursu i wszyscy otrzymali nagrody.
Na koniec Wielkiego Balu Księżniczek została wybrana Książęca Para Wdzięku i Gracji. Otzymała ona dyplomy podpisane przez Panią Dyrektor Krystynę Kojło oraz upominki.
Naszą przedszkolną imprezę wsparli następujący sponsorzy:

KARMEL” PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO – HANDLOWE
IMPORT-EKSPORT K. Bołtryk, Sz. Andrejuk

SKLEP ,,SYMPATIA” E. Dzwonkowska

SKLEP PAPIERNICZY ,,KLEKS”

Dziękujemy!
Opracowanie i prowadzenie: Filinowicz Sylwia
 

Święto Babci i Dziadka w grupie VII (galeria)

„Dziś dla babci słońce mamy
I całuski dla dziadziusia
Dziś życzenia wnuczek składa
I piosenki śpiewa wnusia"
Dnia 22 stycznia przedszkolaki z grupy VII takimi właśnie słowami powitały przemiłych gości w przedszkolu - Babcie i Dziadków. Tradycyjnie odbyło się w naszej grupie spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wnuczęta pod kierunkiem pani Basi i pani Reni recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Na koniec uroczystości wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki, kwiaty i portrety oraz zaprosiły gości na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Panował miły i serdeczny nastrój.
Przygotowały:
B. Markiewicz, R. Bartoszewicz

Zima, ptaki i dzieciaki (galeria)

13 stycznia dzieci z grupy V ( 6latki) zaprosiły pana leśniczego, który opowiedział o ptakach, ich potrzebach w okresie zimy i ciężkich warunkach jakie spotykają je wśród mrozu i śniegu. Dzieci dowiedziały się, czym najlepiej karmić ptaki i czego im nie dawać ( słonej słoniny, sera żółtego). Pan leśniczy przyniósł ze sobą karmnik, wyjaśnił jak jest skonstruowany i z jakich materiałów go zrobiono. Następnie dzieci wyszły na dwór i obserwowały zachowanie głodnych ptaków na drzewach. Ustawiły karmnik, wsypały ziarna i z odpowiedniej odległości przyglądały się przylatującym do jedzenia ptakom. Wiedziały, że zrobiły dobry uczynek. Zadowolone wróciły do przedszkola. Teraz zarówno ptaki, jak i dzieci będą codziennie zaglądać do karmnika. Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Jasełka w przedszkolu (galeria)


Są święta w kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują falę wzruszeń najczulszych i najmilszych…
Tradycją naszego przedszkola są Jasełka, które odbywają się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas świąteczny nastrój wszystkim się udziela, ogarniając nasze serca radością i szczęściem. W tym roku grupa III ( 4-5 latki) przedstawiła 18.12.2009r. Jasełka dla całego przedszkola, 22.12.2009r. dla rodziców, a 20.01.2010r. dla dziadków i babć z okazji ich święta. Dzieci wcieliły się w rolę aniołów, pasterzy, trzech króli, Maryji oraz Józefa. Przy żłóbku czuwały zwierzęta. Szopka oświetlona była blaskiem świec, obok choinka mieniąca się różnobarwnymi światełkami. W tle znajdowało się niebo z gwiazdami, a z boku ognisko, przy którym grzali się pasterze. Program rozpoczęły dzieci kolędą „ Bosy pastuszek” a następnie cały repertuar był przeplatany śpiewem kolęd katolickich i dwóch kolęd prawosławnych. Całą uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Przygotowały:
A. Jurczak, B. Dmitruk
 

„Śpiewajmy maleńkiemu”- jasełka w grupie 6latków(galeria)

Ważnym wydarzeniem w tym roku było przygotowanie dzieci do jasełek. 6latki nie tylko uczyły się ról, lecz także przymierzały odpowiednie stroje, które rodzice wzbogacali dodatkowymi elementami. Najwięcej emocji wzbudziła sceneria sali, która wyszła nam iście świątecznie: stajenka z siankiem i żłóbkiem, obok Maryja i Józef, aniołowie wśród choinek, pastuszkowie dookoła ogniska i trzej królowie przybywający z daleka… Dzieci występowały wielokrotnie przed różnorodną publicznością: przed dziećmi z całego przedszkola; przed rodzicami; przed dziadkami a także przed pensjonariuszami z Domu Miłosierdzia Bożego. Kolędy polskie przeplatane z prawosławnymi stworzyły atmosferę ciepłej więzi emocjonalnej pomiędzy dziećmi, ich rodzicami i bliskimi.

Przygotowały: D. Jurczuk, I. Zaniewska- Ciep

Spotkanie przedświąteczne (galeria)

W grupie II  (4latków) odbyło się „Przedświąteczne Spotkanie”. W sali przedszkolnej zgromadzili się rodzice, dzieci i nauczycielki grupy. Na początku czterolatki przedstawiły część artystyczną o tematyce bożonarodzeniowej. Śpiewały piosenki, kolędy, recytowały wiersze. Następnie nauczycielki grupy zaprosiły rodziców i dzieci do wspólnej zabawy. Ich zadaniem było wykonanie świątecznej kartki. Na stołach nauczycielki zgromadziły potrzebne materiały i narzędzia. Pocztówki udały się znakomicie. Po tak owocnej pracy wszyscy zasiedli do świątecznie udekorowanych stołów. Podczas poczęstunku goście rozmawiali o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Odchodząc do domu dzieci i rodzice zostali obdarowani świerkowymi gałązkami. Nauczycielki grupy zachęciły dzieci i ich rodziców do wykonania świątecznego stroiku. Przygotowały: Ewa Anchimiuk, Bogusława Wołodkiewicz

EKOLOGICZNA CHOINKA (galeria)

Początek grudnia to czas, kiedy przedszkole nabiera świątecznego blasku. Dzieje się tak za sprawą bożonarodzeniowych ozdób i pięknie przystrojonych choinek, często naturalnych, przyniesionych z lasu. Z troski o ochronę drzew dzieci z grupy IV wykonały choinkę ekologiczną z mchu. Głównym celem zajęcia, na którym powstała choinka było rozwijanie u dzieci wrażliwości i emocjonalnej chęci działania na rzecz ochrony drzew, a przez to i środowiska naturalnego.5 - latki do specjalnie zrobionej w kształcie stożka konstrukcji z metalowej siatki, przyczepiały za pomocą drucików i nici kawałki zielonego mchu, tak aby pokrył on w całości siatkę. Następnie udekorowały tak powstałe drzewko zebranymi jesienią i pomalowanymi złotą farbą szyszkami i żołędziami. Aby choinka nabrała wyjątkowego, świątecznego blasku dzieci owinęły ją złotym łańcuchem. Ekologiczna, zielona choinka jest najpiękniejszą, świąteczną ozdobą sali 5- latków. Budzi zachwyt każdego kto na nią spojrzy.Mech, z którego została wykonana choinka nie jest pod ochroną!
Przygotowała:
Małgorzata Saadoon

JASEŁKA U 5 – LATKÓW (galeria)

 „Już wszystkie światła pogasły 
i w szopie śpią zwierzęta. 
Już wszystkie głosy ucichły.
 To Noc zaczęła się Święta.”
            Tymi słowami 18 grudnia 2009 roku rozpoczęło się w grupie IV przedstawienie jasełkowe dla rodziców. Jasełka w naszym przedszkolu mają wieloletnią tradycję, ale każdego roku nabierają nowego, szczególnego wdzięku i blasku dzięki niepowtarzalności zachowań i umiejętności dzieci. 5 – latki bardzo zaangażowały się w przygotowanie tej uroczystości. Brawurowo nauczyły się tekstów mówionych, a także kolęd w języku polskim i prawosławnym. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w zespole, dzięki czemu stworzyły bardzo efektowne widowisko.            Jasełka te pozwoliły wszystkim poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowały:
Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

5- LATKI NA POKAZIE TRESURY PSÓW POLICYJNYCH(galeria)

15 grudnia dzieci z grupy IV, na zaproszenie Pana S. Grygoruka z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce uczestniczyły w specjalnym pokazie tresury psów policyjnych. Pies policyjny już od dawna jest integralnym elementem Policji. To czworonogom policjanci zawdzięczają znaczące sukcesy zarówno w wykrywaniu przestępstw, jak i zapobieganiu czynom bezprawnym. Efektywne wykorzystanie psów w służbie zależy od właściwego i fachowego ich przygotowania w toku procesu tresury. Rezultaty tej tresury mogły podziwiać nasze przedszkolaki. W pokazie brało udział 6 psów ze swoimi policyjnymi przewodnikami, a także treser, który wystąpił również w roli pozoranta. Z ich pomocą psy zaprezentowały umiejętności pokonywania przeszkód oraz posłuszeństwa. Aportowały różne przedmioty, wykazując się przy tym pasją, radością i pewnością w zachowaniu. Pokazały małym widzom, że potrafią nie reagować na strzały i umieją być przy tym spokojne i zrównoważone. Dzieci mogły też podziwiać zdolności obronne psów, które bez ociągania atakowały napastnika i broniły swojego przewodnika, wykazując się przy tym dużą czujnością. Wszyscy obserwujący zauważyli również ogromne predyspozycje opiekunów – przewodników do pracy ze zwierzętami. Przedszkolaki dziękują Policjantom za możliwość uczestnictwa w tym pokazie.

Przygotowała: Małgorzata Saadoon

PRZEDSZKOLAKI I GŁODNE PTAKI (galeria)

            Niskie temperatury w okresie zimy oraz brak pokarmu zwierzęcego i roślinnego są przyczyną głodu zimujących u nas ptaków. Głód ten zmusza je do zbliżania się do osiedli ludzkich, gdzie mogą liczyć na pomoc człowieka.            Przedszkolaki z grupy IV zapragnęły systematycznie pomagać głodującym ptakom i w tym celu postanowiły zrobić karmnik dla skrzydlatych przyjaciół. Pomógł im w tym tata Bartka – Pan Radosław Kowalski. Ze zgromadzonych wcześniej materiałów wykonał on karmnik na specjalnie zorganizowanym zajęciu w dniu 4 grudnia.             Dzieci z zainteresowaniem przyglądały się kolejnym etapom powstawania „ptasiej stołówki”, która została umieszczona na parapecie za oknem sali. Teraz dzieci mogą regularnie wysypywać pokarm, a także obserwować ptaki, ich wygląd zewnętrzny, zachowanie w czasie przylotu i odlotu oraz sposób jedzenia.  Pan Kowalski, który jest leśniczym, po wykonaniu zadania specjalnego opowiedział dzieciom, jak dokarmiane są w okresie zimy dzikie zwierzęta zamieszkujące Puszczę Białowieską.

Przygotowała: Małgorzata Saadoon

            Konkurs recytatorski „Rymowanki o zdrowiu” (galeria)

            Dnia 3.XII.2009r. w ramach realizacji projektu „Przedszkole promujące zdrowie” w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Rymowanki o zdrowiu”. Celem konkursu było wyrabianie postaw prozdrowotnych wśród dzieci oraz wspomaganie rozwoju mowy dzieci poprzez deklamację utworów literackich. Przedszkolaki z poszczególnych grup recytowały wiersze indywidualnie i zbiorowo. Zaprezentowane utwory dotyczyły tematyki zdrowotnej, a dzieciaki świetnie się spisały w roli recytatorów. Uczestnicy konkursu oraz wszystkie dzieci zaproszone na imprezę zajadały się „bombą” witaminową w postaci marchewkowych, bananowych i jabłkowych chipsów. Jury konkursu w składzie: mgr Irena Augustyniak – szefowa SANEPID – u w Hajnówce, mgr Teresa Czemerych – nauczyciel – metodyk oraz dyrektorki naszego przedszkola – mgr Krystyna Kojło i mgr Mirosława Maciuka, było zachwycone występami dzieci i przyznało równorzędne nagrody wszystkim uczestnikom. Następnie zostały wręczone dyplomy i drobne upominki. Organizatorki imprezy: mgr Aniela Kot, mgr Barbara Markiewicz i mgr Alicja Jurczak składają serdeczne podziękowania sponsorom: Wydawnictwu MAC, Wydawnictwu WSiP,  Towarzystwu Ubezpieczeniowemu „Hestia”,  Panu Sz. Andrejuk – właścicielowi Zakładu „Karmel” w Hajnówce,  Pani B. Wróblewskiej – właścicielce apteki.. Relację przygotowały: A. Kot, B. Markiewicz, A. Jurczak

 Mikołajki (galeria)

04.12.2009r. szukaliśmy po przedszkolu Mikołaja, aby mu złożyć życzenia z okazji imienin. Niestety nigdzie go nie było… Dzieci z III i V grupy postanowiły więc, że zrobią prezent dla Mikołaja i powieszą go w widocznym miejscu. Rozpoczęły się zabawy mikołajkowe, którym towarzyszył śpiew, taniec, konkurs na „ ni to, no sio z szalików” oraz inne gry towarzyskie. Następnie pani Basia zaprezentowała dzieciom umiejętność robienia na drutach. Wyjaśniła, że szaliki niektórych z dzieci również powstały w ten sam sposób. W końcu przyszedł czas na ozdobienie szalika dla Mikołaja. Elementy dekoracyjne trzeba było zaprasować żelazkiem, w taki sposób, aby przykleiły się do szalika. Dzieci z zachowaniem należytej ostrożności kolejno podchodziły i prasowały. Gotowy prezent zawiesiły w widocznym miejscu w szatni. Były tak zajęte pracą, że nie zauważyły kiedy w sali pojawiły się prezenty... Przygotowały: B. Dmitruk, I. Zaniewska- Ciep

Andrzejki w grupie 4-5latków (galeria)

W naszym przedszkolu od kilku lat razem z dziećmi obchodzimy dzień Św. Andrzeja, popularnie zwany Andrzejkami. W tym roku grupa III bawiła się i wróżyła w godzinach popołudniowych. Przygotowania do Andrzejek rozpoczęły się kilka dni wcześniej, gdyż należało przygotować wystrój sali, dekorację ścian oraz wszelkie przedmioty potrzebne do wróżb. Podczas wspólnego świętowania dzieci brały udział w tańcach i wielu wróżbach, jak np. kręcenie butelką, w celu poznania, kim dziecko będzie w przyszłości. Przedszkolne Andrzejki sprzyjają nie tylko wspaniałej zabawie, lecz także są okazją do rozbudzania ciekawości oraz zapoznania dzieci z ludowymi tradycjami. Przygotowały: B. Dmitruk, A. Jurczak

„Kuchcikowe” zabawy (galeria)

   Przygotowanie deseru wcale nie musi być trudne, a wręcz przeciwnie, może być wspaniałą zabawą. Przekonały się o tym dzieci z grupy VII, które podczas zajęć przygotowały podwieczorek – galaretkę z owocami. Dzieci najpierw umyły ręce, założyły fartuszki i chusteczki, a następnie obrały i pokroiły owoce. Do przygotowanych wcześniej kubeczków i salaterek nałożyły owoce i z pomocą pań rozlały wystudzoną galaretkę. Pani Wiesia odstawiła przygotowane galaretki w chłodne miejsce do całkowitego stężenia. Samodzielnie przygotowana potrawa smakowała wszystkim wybornie. Przygotowały: R. Bartoszewicz, B. Markiewicz

Odwiedził nas Mikołaj (galeria)

  Dnia 4 grudnia 2009r. w filii przedszkola dzieci gościły Mikołaja, który odwiedził ich w związku ze zbliżającymi się mikołajkami. Dzieci obejrzały teatrzyk przygotowany przez nauczycielki w oparciu o ludową baśń pt. „Mikołaj i wilk”, uczestniczyły w turnieju „Co wiem o Świętym Mikołaju”, świetnie bawiły się przy muzyce, a także prezentowały znane im piosenki i wiersze. Na zakończenie Mikołaj rozdał dzieciom drobne upominki i podarował poszczególnym grupom zabawki, którymi będą mogły się wspólnie bawić.

 Andrzejkowe czary mary (galeria)

   30.XI.2009r. dzieci z grupy VII zaprosiły swoich rodziców na wspólną zabawę andrzejkową. Po śpiewającym powitaniu dzieci zapoznały się z legendą andrzejkową opowiadającą o dawnych tradycjach i zwyczajach związanych z tym świętem. Było też mnóstwa wróżb, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców: „Kolorowe karty”, „Magiczna studnia”, „Serduszka z imionami”, „Magiczne liczby”, „Cukierkowa wróżba, „Lanie wosku” i inne. Nauczycielki z „Księgi czarów” odczytywały przestrogi na przyszłość. Wspaniała zabawa przeplatana tańcami i śpiewem zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. Przygotowały: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz

Andrzejkowe wróżby z długą brodą (galeria)

30.11.2009r. gościły w przedszkolu swoich rodziców i dziadków na spotkaniu andrzejkowym. Celem spotkania było podtrzymywanie tradycji ludowych oraz integracja rodziców i dzieci. Sześciolatki wysłuchały krótkiej historii wróżenia sięgającej czasów naszych babć i dziadków. Rodzice chętnie podawali przykłady wróżb, w jakich niegdyś brali udział. Dziewczynki przebrane za wróżki przedstawiły inscenizację na podstawie wiersza pt. „ Czarodziejki”, a następnie zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy. Był „ Gazetowy taniec”,    „ Balonowy szał”, „ Kubeczkowe wróżby”, „ Łupinowe marzenia”, „ Tęczowe przestrogi” oraz „ Wyścig butów”.  Zabawy przeplatane były śpiewem i tańcem. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i zabawą w sali. Przygotowały: Dorota Jurczuk, Iwona Zaniewska- Ciep

 Zdrowe odżywianie to ważne zadanie! (galeria)

W ramach bloku tematycznego „Zdrowe odżywianie to ważne zadanie”  4-latki z grupy VIII miały możliwość wzbogacenia swojej wiedzy dotyczącej tego, co należy jeść, aby być zdrowym. Dnia 19.11.2009 dzieci złożyły wizytę paniom kucharkom i obejrzały miejsce, w którym przyrządzane są przedszkolne posiłki. Przed wyjściem 4-latki przypomniały sobie o ważnych zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas pobytu w kuchni, ze względu na znajdujące się tam niebezpieczne urządzenia i narzędzia. Dzieci z ciekawością obejrzały przedszkolną kuchnię i jej wyposażenie. Najbardziej spodobał im się ogromny garnek, zaprezentowany przez panią kucharkę. Koniecznie chciały się dowiedzieć, co będzie dziś na obiad i podwieczorek. Nie tylko się dowiedziały, ale miały również możliwość zobaczenia, jak wygląda przyrządzanie niektórych potraw. Grzecznie podziękowały paniom kucharkom za miłe przyjęcie. Podczas rozmowy podsumowującej wizytę zwrócono uwagę dzieci na to, jak ważna podczas przygotowywania posiłków jest dbałość o higienę, a także dobór odpowiednich – zdrowych i bogatych w składniki potrzebne dla organizmu – produktów żywnościowych. O tym, ze dzieci dobrze przyswoiły tą lekcję można się było przekonać już następnego dnia, 20.11.2009, kiedy to 4-latki własnoręcznie przyrządzały smaczne i zdrowe koreczki owocowe. Pamiętały o dokładnym umyciu rąk oraz owoców przed przyrządzeniem z nich potrawy. Nie zapomniały również o tym, jak zdrowe i ważne dla naszego organizmu są owoce. Pozostaje mieć nadzieję, że przyswojone w ten sposób wiadomości pozostaną w pamięci naszych 4-latków na długo.                                               Przygotowała:  Zofia Owsieniuk

Z działalności koła plastycznego „Mali plastycy” (galeria)

Rozpoczął się drugi rok działalności koła plastycznego „Mali plastycy”, którego opiekunami są nauczycielki: Barbara Markiewicz i Renata Bartoszewicz. W zajęciach plastycznych w ramach koła uczestniczą chętne dzieci z grupy VII. W ten sposób nauczycielki chciały stworzyć dzieciom dodatkową możliwość do rozwijania swojej wyobraźni, zainteresowań, sprawności manualnych i uzdolnień plastycznych.Przygotowały: B. Markiewicz, R. Bartoszewicz

Wycieczka do piekarni (galeria)        

12 listopada 2009r. 5 – latki z grupy IV odwiedziły „Piekarnię Podolszyńscy” w Hajnówce. Przedszkolaki poznały z bliska niełatwą pracę piekarza. Mogły też bezpośrednio obserwować proces powstawania pieczywa, począwszy od wyrabiania ciasta, aż po wyjęcie chleba z pieca. Zachwyt dzieci wzbudził pan, a zwłaszcza szybkość z jaką ręcznie ważył i formował on chleb. Dzieci miały też okazję spróbować pysznych bułeczek z rodzynkami prawie „wprost z pieca”. Do przedszkola wróciły z niesamowitymi wrażeniami i lekko opruszone mąką. Dziękujemy Państwu Podolszyńskim za umożliwienie dzieciom zwiedzenia piekarni. Przygotowała: Małgorzata Saadoon

5 – latki w Białowieży (galeria)

21 października 5 –latki z grupy IV zwiedziły Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży. Dzieci odbyły przyrodniczą podróż po muzeum, podczas której prześledziły dzieje Puszczy Białowieskiej. Zobaczyły rzadkie i pospolite zwierzęta oraz najbardziej charakterystyczne zbiorowiska leśne występujące na jej terenie. Dowiedziały się o istnieniu roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem i podlegających ochronie. Największe wrażenie na dzieciach zrobił przedstawiciel ginącego gatunku zwierząt, król puszczy – żubr.  Dzieci miały też okazję przyjrzeć się majestatycznym dębom w jesiennej szacie z wieży widokowej, a także podziwiać ich piękno i potęgę w parku przy muzeum. Przygotowały: Małgorzata Saadoon i Anna Sacharczuk

 

Jesienny pokaz mody na deszczowe dni (galeria)

Za oknem pada deszcz, wokół szaro i ponuro. Tymczasem w grupie V dzieci przygotowały kolorowe peleryny przeciwdeszczowe, ozdobiły je wyciętymi kształtami z folii samoprzylepnej. Powstały wielobarwne płaszczyki, w których dzieci zaprezentowały się podczas występu przed publicznością z całego przedszkola. Pokaz dotyczył jesiennej mody na deszczowe dni. Dzieci wychodziły kolejno przy dźwiękach znanych im piosenek i w rytm melodii prezentowały swoje stroje. Kolekcję wzbogaciły dodatkowe elementy, takie jak: parasole, gumowce, piłki, kolorowe wstęgi, koła gimnastyczne. Niektóre dzieci były przebrane za grzmoty, kosmitów i koty. Specyficznej atmosfery dodawał wystrój sali, przyciemnione okna i muzyka…Przygotowały: D. Jurczuk, I. Zaniewska- Ciep

Moja droga do przedszkola (galeria)

W pierwszym tygodniu listopada czterolatki z grupy VIII poznawały zasady ruchu drogowego. Cykl zajęć rozpoczął się wizytą panów policjantów, jednym z nich był rodzic Mateusza B. Policjanci wyjaśnili dzieciom znaczenie sygnalizacji świetlnej i pasów oraz zapoznali z wybranymi znakami drogowymi. Ciekawie opowiadali o swojej pracy, pokazali pełny zestaw umundurowania i wyposażenie samochodu policyjnego. Dzieci wspólnie z nauczycielką wykonały ulicę z pasami dla pieszych. Zapoznały się ze sposobem prawidłowego przechodzenia na drugą stronę. Najchętniej bawiły się w kierowców pamiętając przy tym o zachowaniu bezpieczeństwa. Po całym cyklu zabaw dzieci poprawnie łączą kolory sygnalizacji świetlnej, potrafią nazwać wybrane znaki drogowe, zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z natężeniem ruchu drogowego.        Przygotowała: Joanna Suchodoła

Galaretki owocowe dla naszych gości bardzo zdrowe (galeria)

Jesienna pora bardzo często przytłacza wszystkich swą ponurą, deszczową pogodą. Większość dzieci choruje lub ma złe samopoczucie. Dlatego też, właśnie w tym okresie warto rozmawiać o zdrowiu i rozwijać w dzieciach świadomość racjonalnego, zdrowego żywienia. Dzieci z grupy V ( 6-latki ) przygotowywały tym razem galaretki owocowe. Poznały wartości odżywcze galaretki; zrozumiały, jak ważne dla organizmu jest spożywanie żelatyny, która wzmacnia nasze kości i chroni przed ich złamaniem. Dzieci  myły, obierały ze skórki i kroiły rożne owoce. Dowiedziały się, że  świeże owoce kiwi i ananasa uniemożliwiają żelowanie galaretki. Natomiast mrożone owoce są doskonałym dodatkiem, galaretka szybciej tężeje a  owoce zachowują swoją jędrność. Dzięki tym zajęciom dzieci zrozumiały, że owocowe desery można robić przez cały rok. Przygotowała:    D. Jurczuk

Dzień Edukacji Narodowej (galeria)

Trzeba dużo zdrowia, dużo czasu stracić,
aby umysł dziecka rozwinąć, wzbogacić,
który gdy dorośnie, dopiero zrozumie,
jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie.

Z okazji Dnia Nauczyciela, przypadającego w dniu 14 października, dzieci z grupy III ( 4- 5latki), przygotowały część artystyczną dla wszystkich nauczycielek z przedszkola. Zaproszono także byłą panią dyrektor Zdzisławę Atremiuk, która jako gość honorowy obserwowała przebieg występu. Dzieci  zaprezentowały piosenki i wiersze, które przypomniały nauczycielkom ich pierwsze lata pracy; utwory dawno zapomniane, takie jak: „ Kureczka”, „ Nasza pani da się lubić”. Na zakończenie wręczyły każdej pani własnoręcznie wykonane laurki, życząc wesołej pracy.

Przygotowały: A. Jurczak, B. Dmitruk

 

Kolorowa jesień (galeria)

W połowie października czterolatki z grupy VIII obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią i wiązały te zmiany z aktualną porą roku. Cykl zajęć rozpoczął się spacerem do Parku Miejskiego. Dzieci nazywały niektóre drzewa, rozpoznawały je po charakterystycznych liściach. Obserwowały spadające liście oraz poznały zjawisko usychania liści. Zebrały owoce drzew, które ustawiły w kąciku przyrody i przy akompaniamencie nauczycielki bawiły się w wirujące listeczki. Podsumowaniem realizowanej tematyki było wykonanie przez dzieci drzewa klonowego. Przygotowała:        Joanna Suchodoła

Pokaz mody jesiennej (galeria)

W czwartek 12 listopada 2009 roku, w naszym przedszkolu odbył się ,,POKAZ MODY JESIENNEJ”. Wystąpienie przygotowały sześciolatki z grupy VI. Dzieci z entuzjazmem wcieliły się w rolę modelek i modeli, po czym zaprezentowały wspaniały pokaz odzieży dostosowanej do panującej pogody i pory roku. Na wielkie wystąpienie sześciolatków zaproszone zostały wszystkie grupy przedszkolne: 3-laki (grupa IX), 4-laki (grupa VIII) oraz 4 -5-latki (grupa VII). Wszyscy świetnie bawiliśmy się! Na koniec pokazu dzieci z grupy VI zaśpiewały swoim gościom piosenki pt. ,,Deszczowa piosenka” oraz ,,Owocowy blues” E. Stadtmüller.
 

Tatusiu, wyczarujmy razem jesienne latawce (galeria)

29.10.2009r. w grupie V (6-latków ) odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowań konstrukcyjnych oraz uczestniczenie w zabawach technicznych z udziałem tatusiów. Dzieci zapoznały się z historią powstania latawców, których początek wywodzi się z Chin. Dowiedziały się do czego kiedyś były wykorzystywane latawce, a do czego służą dziś. Z wielkim zapałem wszyscy przystąpili do ich budowania. Ojcowie łączyli drewniane listewki, przeciągali sznurki i przymocowywali do konstrukcji materiał foliowy. Dzieci doklejały elementy ozdobne: oczy, nos, usta z wycinanki samoprzylepnej. Mamusie w tym czasie tworzyły ogon z bibuły i sznurowadeł. Na koniec piękne latawce trzeba było wypróbować na podwórku i choć nie było dużego wiatru rodzice wspaniale bawili się z dziećmi…Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Zajęcia edukacyjne w Muzeum Przyrodniczym (galeria)

W związku z realizacją bloku tematycznego „ Przygotowanie zwierząt do zimy”, dzieci z grupy II (4-latki) odbyły wycieczkę do Białowieży. Tam, na terenie Muzeum Przyrodniczego zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne przez panią Ewę Moroz- Kaczewską. W trakcie różnorodnych zabaw ruchowo- naśladowczych, zajęć plastycznych, słuchania opowiadań i podczas projekcji filmu dzieci poznały nazwy, wygląd, sposób poruszania się i odżywiania zwierząt Puszczy Białowieskiej. Następnie czterolatki uważnie i z wielkim zainteresowaniem oglądały ekspozycje w muzeum, słuchały opowieści przewodnika dotyczących życia zwierząt. Dzieci były zachwycone wycieczką a jazda autokarem dostarczyła im wiele wrażeń. Czterolatki zza szyb autokaru podziwiały naszą Puszczę Białowieską. Na pewno wrócimy tutaj wiosną!
Przygotowały:
E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz
 

JESIENNA SAŁATKA OWOCOWA (galeria)

W myśl placówki promującej zdrowie14 października 2009 roku 6-latki z grupy VI postanowiły przygotować pyszną sałatkę owocową.
Najpierw dokładnie umyły przyniesione z domu owoce (jabłka, gruszki, winogrona, śliwki). Wyszorowały swoje rączki i przystąpiły do obierania i krojenia owoców. Zadanie wcale nie było łatwe. Obrane i śliskie owoce wymykały się z rąk. Oczywiście sytuacja została opanowana i sałatka, pomimo trudności, które musieliśmy pokonać, znalazła się na środku naszego stołu.
Teraz czekały nas tylko przyjemności. Degustowaliśmy nasz jesienny deser, pamiętając, że jest nią bardzo zdrowy posiłek.
Sałatka była wyśmienita. Dzieci z dumą częstowały personel przedszkola oraz deklarowały, iż od tej chwili owoce będą ich przysmakiem. Nauczycielki grupy: Sylwia Filinowicz i Aniela Kot mają nadzieję, że dzięki zajęciom tego typu tzn. wielozmysłowemu poznawaniu połączonego z działalnością praktyczną, dzieci będą wykazywały się dbałością o swoje zdrowie poprzez przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. 
Sylwia Filinowicz
 

„ Odlot 6- latków” (galeria)

Nowa podstawa programowa wychowania przedszkolnego uwzględnia wielostronne wspomaganie rozwoju dziecka wokół określonych obszarów edukacyjnych. Kształcenie i edukacja zawarte w module: „ Wychowanie przez sztukę- dziecko widzem i aktorem” obliguje nauczyciela do stwarzania okazji służących poznawaniu instytucji kulturalnych typu: kino, teatr; gdzie poprzez bezpośredni pobyt dziecko doświadcza wrażliwości na sztukę i potrafi dostosować się do norm i zasad obowiązujących w miejscach publicznych, min. poprzez kulturalne zachowanie. W związku z powyższym 16.10.2009r. dwie grupy sześciolatków ( gr. V i VI) wybrały się na wycieczkę do Białymstoku na seans filmowy w trój wymiarze pt. „ Odlot”. Większość dzieci nie była jeszcze w Galerii Alfa, gdzie oprócz sklepów znajduje się centrum kinowe. Aby tam dojść trzeba było pokonać ruchome schody, co wzbudziło w dzieciach nie lada emocje ( strach, radość a przede wszystkim zachwyt). Po zakupieniu biletów dzieci zasiadły w wygodnych fotelach, założyły specjalne okulary a na sali zgasły światła… W wielkim skupieniu oglądały film, czasami próbowały zdejmować okulary, ale zamazany ekran zniechęcał je do takich powtórek. Film okazał się wspaniałą lekcją życia, gdzie warto mieć marzenia i je realizować. Zachęcamy wszystkich do jego obejrzenia. Dzieci pełne wrażeń wróciły szczęśliwe do przedszkola.
Przygotowały:
A. Kot, D. Jurczuk, S. Filinowicz, I. Zaniewska- Ciep
 

Dieta bogata w owoce i warzywa (galeria)

W październiku grupa V- 6latków realizowała blok tematyczny „ Jesień w sadzie i w ogrodzie”. Dzieci poznawały sposoby przetwarzania i przechowywania warzyw i owoców. Kroiły jabłka, przewlekały je przez igłę z nitkę i zawieszały w celu wysuszenia. Teraz już wiedzą, że jabłka w takiej postaci też można jeść i są doskonałym składnikiem do kompotów. Dzięki zabawom badawczym sześciolatki głębiej zastanowiły się nad różnicami pomiędzy warzywem a owocem: szukały odpowiedzi na pytanie, co znajduje się pod skórką; dokonywały podziału na owoce mięsiste ( truskawki, wiśnie, banany, kiwi, jabłka, pomarańcze) oraz suche ( żołędzie, kasztany, orzechy różnego rodzaju, strąki). Dzieci zapoznały się również ze sposobem kiszenia ogórków i kapusty: sprawnie wkładały ogórki, chrzan i koper do słoików i zalewały wodą z solą; tarkowały marchew, próbowały siekać kapustę nożem. Zrozumiały, że niezbędna do tej czynności jest szatkownica. Aktywnie uczestniczyły w organizowaniu kącika przetworów na zimę „ Nasza spiżarnia”.
Przygotowały:
Iwona Zaniewska- Ciep, Dorota Jurczuk

 

Wycieczka do mleczarni (galeria)

Wycieczka do Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce oraz Gospodarstwa Wiejskiego
Dnia 02.10.2009r. dzieci z grupy III ( 4-5 latki) odwiedziły Spółdzielnię Mleczarską w Hajnówce. Przedszkolaki poznały, co dzieje się z mlekiem, które trafia do mleczarni z gospodarstw wiejskich. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób przetwarza się mleko. Końcowym produktem jest śmietana, masło oraz ser biały i żółty. Obejrzały też laboratorium, w którym wszystkie produkty są poddawane szczegółowym badaniom, nim trafią do konsumenta. Poznały bakterie, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, jeżeli nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Na zakończenie wycieczki odbyła się degustacja sera białego i żółtego.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w gospodarstwie wiejskim w Pasiecznikach Dużych. Dzieci zostały zapoznane z różnymi maszynami rolniczymi niezbędnymi w gospodarstwie rolnym. Dowiedziały się o hodowli krów i sposobie pozyskiwania mleka. Końcowym punktem pobytu w gospodarstwie był poczęstunek przygotowany przez mamę Mariusza. Dzieci zajadały się pyszną babką ziemniaczaną i pieczonymi ziemniakami.
Przygotowały:
B. Dmitruk, A. Jurczak
 

Wizyta na Komendzie Policji (galeria)

Dzieci z grupy III ( 4-5 latki) uczestniczyły w wycieczce do Miejskiej Komendy Policji. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzały budynek: oglądały cele, widok na miasto zza krat. Policjanci pobrali dzieciom odciski palców i wyjaśnili, dlaczego podejmuje się takie działania. Przybliżyli dzieciom zasady warunkujące ich bezpieczeństwo poza terenem przedszkola ( przestrzeganie zakazu zabaw w pobliżu tras komunikacyjnych, zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu) Duże zainteresowanie wzbudziła tresura psów policyjnych jak również wsiadanie i podziwianie radiowozu. Dzięki tej wycieczce dzieci wiedzą, gdzie znajduje się najbliższa Komenda Policji, mają zaufanie do policjantów- jako osób mogących pomóc im w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu, jak i innych.
Przygotowały:
B. Dmitruk, A. Jurczak
 

Owocowe urodziny w grupie VII  (galeria)

W bieżącym roku szkolnym w ramach realizacji działań z zakresu promocji zdrowia postanowiłyśmy zaszczepić wśród naszych wychowanków nawyk zdrowego odżywiania się poprzez ograniczenie spożywania słodyczy. Wspólnie z rodzicami podjęłyśmy decyzję o obchodzeniu tzw. „Owocowych urodzin” – zdrowe owoce zastępują niezdrowe słodycze. „Owocowe urodziny” w naszej grupie rozpoczęły się od urodzin Grzesia, który właśnie w październiku kończył 4 latka. Pomysł okazał się trafiony, gdyż dzieci świetnie się bawiły i już nie mogą doczekać się następnych urodzin w grupie. Mamy nadzieję, że „Owocowe urodziny” staną się tradycją naszego przedszkola, jako placówki promującej zdrowie.Przygotowały: Renata Bartoszewicz i Barbara Markiewicz

 

Zdrowo się odżywiamy  (galeria)

„Kto chce być zdrowy jak ryba
Musi owoce jeść i warzywa”
Takie hasło przyświecało przedszkolakom z grupy VII podczas realizacji bloku tematycznego – „Owoce i warzywa to witaminy”. Głównym celem realizowanej tematyki było kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania się.
Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać różnorodne gatunki owoców i warzyw (te znane i mniej znane) poprzez zabawy, typu: ”Czarodziejski worek”. „Owoc czy warzywo” angażując do tego swoje zmysły – smak, węch, wzrok, dotyk. O wartości odżywczej owoców i warzyw dowiadywały się z opowieści swoich pań, które starały się w sposób ciekawy dostarczyć dzieciom tej wiedzy wykorzystując różnorodne opowiadania i wiersze z literatury dziecięcej. Przedszkolaki chętnie też bawiły się w „Jarzynowy teatrzyk” z własnoręcznie wykonanymi kukiełkami.
Podsumowaniem realizowanej tematyki było samodzielne przygotowanie przez dzieci przepysznej sałatki owocowej i jej degustacja.
Przygotowały:
Barbara Markiewicz, Renata Bartoszewicz

Jesienne ognisko (galeria)

18 września dzieci z grupy II- czterolatki odbyły wycieczkę do ogrodu dziadków naszej koleżanki- Martyny. Dziadkowie zaprosili nas na „ Święto Pieczonego Ziemniaka”. Najpierw dzieci poznały teren- obejrzały sad, krzewy i rośliny ozdobne; poznały ich nazwy. Następnie dziadek Martynki rozpalił ognisko. Zgromadzone wokół dzieci spontanicznie śpiewały piosenki; widać było wielką radość na ich buziach. Potem nastąpił ciąg kulinarnych atrakcji, które przygotowali nam rodzice. Dzieci jadły pieczone kiełbaski, frytki, pączki i napoje. Były wspólne zabawy ruchowe i ze śpiewem.
Szczególne podziękowania należą się rodzicom Martynki S., Gabrysia S. i Martynki K., którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowali całość imprezy i zasponsorowali poczęstunek.
Przygotowały:
E. Anchimiuk, B. Wołodkiewicz
 

Święto Pieczonego Ziemniaka (galeria)

24 września dzieci z grupy V wybrały się na ognisko z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Owinięte w folię ziemniaki zasypaliśmy w gorącym popiele, a czas oczekiwania na degustację zapełniliśmy śpiewem, konkursami i zabawą. Dzieci zatańczyły taniec ,,Pingwinka” wykazując się przy tym orientacją w schemacie własnego ciała, śpiewały znane im piosenki, takie jak ,,Maszerują przedszkolaki”, „Plastoludki”, „Przedszkole- drugi dom”, itp. Sześciolatki chętnie uczestniczyły w konkursach „ Rzut cebulą do koszyka” oraz „Kto pierwszy dogoni ziemniaka?”. W miarę czekania rósł dzieciom apetyt. W końcu doczekały się: wydobywały kolejno z ogniska po jednym ziemniaku, obierały ze skórki i jadły. Niektóre dzieci prosiły nawet o dokładkę. Z umorusanymi buziami i rękoma wróciły szczęśliwe do przedszkola…   Przygotowały: Dorota Jurczuk, Iwona Zaniewska- Ciep

Bezpiecznie przez ulicę  (galeria)

W drugim tygodniu września sześciolatki poznawały zasady ruchu drogowego. Uczestniczyły w zabawach tematycznych związanych z ruchem ulicznym. Poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania ze środków transportu. Obserwowały ruch uliczny na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, dzięki czemu zauważyły związek pomiędzy zachowaniem pieszych a kolorami sygnalizacji. Pan policjant wyjaśnił dzieciom znaczenie sygnalizacji świetlnej, pasów i znaków drogowych. Sześciolatki potrafią teraz powiązać kolory sygnalizacji świetlnej ze sposobem poruszania się pieszych i pojazdów. Rozwinęły umiejętność poruszania się w pobliżu jezdni, po pasach i po chodniku. Bardzo dziękujemy Komendzie Policji w Hajnówce za pomoc w realizacji tematu.  Przygotowała: Iwona Zaniewska- Ciep

Wycieczka do Białowieży (galeria)

30 września grupa V 6- ciolatki wybrały się na do Białowieży. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego oraz spotkanie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo- Leśnej przy Białowieskim Parku Narodowym, gdzie dzieci obejrzały ciekawe slajdy na temat: „ Mieszkańcy Puszczy i ich domy”. Leśnicy pragnęli przybliżyć dzieciom treści na temat trybu życia i przystosowania zwierząt do warunków środowiska; wdrażali do pozbywania się uprzedzeń w kontaktach z niektórymi zwierzętami. Dzieci wyszukiwały domków dla poszczególnych zwierząt, rozróżniały i kolorowały jaja wybranych ptaków oraz wkładały je do odpowiednich gniazd. Spotkanie zakończyło się zabawą ruchową „ Na moje hasło”, po czym dzieci udały się do Muzeum. Tam oprowadzała nas pani przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o zwierzętach Puszczy Białowieskiej. Nastroju dodawały także odgłosy zwierząt i kolejno zapalane światła. Było tajemniczo i ciekawie. Dzieci udały się także na wieżę widokową, skąd mogły podziwiać krajobraz naszego regionu. Pełne wrażeń wróciły do przedszkola.  Przygotowały: Dorota Jurczuk, Iwona Zaniewska- Ciep